Četnícke humoresky

• Česko Četnické humoresky (viac)
TV spot 9
Česko, (2001–2007), 53 h 46 min (Minutáž: 57–105 min)

Hudba:

Ivan Kurz

Tomáš Töpfer, Petr Kostka, Ivan Trojan, Zdeněk Junák, Stanislav Zindulka, František Švihlík, Erik Pardus, Jan Apolenář, Alena Antalová, Libuše Šafránková (viac)

Staré zlaté časy kto z nás by sa nepamätal na úsmevno-smutné kriminálne príbehy seriálu Hříšní lidé města pražského, ktorého dej sa odohrával v období prvej republiky?! Kolorit dávno zabudnutých čias, keď ľudí netrápila rozmáhajúca sa mafia a vraždy neboli na dennom poriadku. Keď sa ľudia v mieste svojho bydliska denne stretali s rovnakým strážcom poriadku a ten dôverne poznal všetkých svojich pappenheimských. Vedel, kto je vreckár, kto kradne v pivniciach, kto sa opíja. Keď sa slušní občania nebáli večer vyjsť na ulicu... Ľudia a ľudkovia z dávno odídeného sveta sa stali hrdinami pôvodného seriálu Českej televízie, ktorého názov Žandárske humoresky prezrádza, kto sú hlavnými hrdinami jednotlivých dejov poviedok. Seriál, o réžiu ktorého sa postaral skúsený Antonín Moskalyk, námetovo ťaží z existencie žandárskych pátracích staníc, predchodkýň súčasnej kriminálnej služby, a zo skutočných prípadov zločinnosti, ktoré stanice riešili. V mestách bola polícia, ale na vidieku pôsobilo žandárstvo. Elitou medzi nimi bolo zhruba 40 pátracích staníc, akýchsi kriminálok. Za päť rokov vyriešili takmer dvetisíc prípadov, boli veľmi aktívni, hovorí režisér. Treba si uvedomiť historický fakt, že práve žandárstvo bolo za prvej republiky kľúčovou inštitúciou podieľajúcou sa na pátraní a odhaľovaní trestnej činnosti, predovšetkým v menších mestách a na vidieku (vo väčších mestách boli ich pandantmi štátne policajné úrady). Žandári z pátracích staníc žili vo svojich rajónoch priamo medzi ľuďmi, boli síce neúplatní, ale mali aj pochopenie pre ľudské slabosti, a možno aj preto sa tešili úcte a vážnosti. Ďalším nesporne zaujímavým historickým faktom je aj to, že príslušníci pátračiek dosahovali veľmi vysoké percento objasnenia prípadov, predovšetkým vďaka znalosti miestneho prostredia a odborných znalostí mužstva a špeciálnych útvarov. A stavovská hrdosť a tvrdohlavosť pátračov bola priam povestná. Aj keď dodnes zostalo v našom slovníku prirovnanie píše ako žandár, mnohé prípady im pomohla vyriešiť práve dôsledná evidencia a preverovanie všetkých faktov. V najvyšších stavoch malo žandárstvo cca 14-tisíc príslušníkov. Autor námetov a odborný poradca mjr. Michal Dlouhý, ktorý je akýmsi duchovným otcom celého projektu, sa na prípravu seriálu dôkladne pripravil. Preštudoval množstvo autentických prípadov, z ktorých vybral napokon trinásť najzaujímavejších. Pri nakrúcaní dbal na to, aby prostredie žandárskej pátracej stanice nebolo vykreslené len jednostranne, práve naopak, šlo mu o pravdivé zobrazenie všetkých mechanizmov, na ktorých fungovalo vtedajšie pátranie. Skúsení scenáristi Pavlína Moskalyková, Antonín Moskalyk, Petr Zikmund, Drahoslav Makovička a Miloš Fedaš jeho námety spracovali do mimoriadne príťažlivých príbehov a o správnu atmosféru sa postarali aj hlavný kameraman Josef Víšek, výtvarníčka kostýmov Sylva Zimula Hanáková a hudobný skladateľ Ivan Kurz. "Projekt seriálu je na svete už od roku 1992, keď mi Michal Dlouhý priniesol zaujímavý materiál, z ktorého podľa neho mohlo vzniknúť niečo zaujímavé," hovorí o koreňoch vzniku seriálu režisér Antonín Moskalyk. "Pán Dlouhý nám potom dodal celý rad skutočných prípadov z archívov a novinových článkov. Verím, že autentickosť sa nám do seriálu podarilo dostať."
Seriál sa nakrúcal v reálnych exteriéroch strednej a južnej Moravy a v Brne. Fiktívna brnenská žandárska pátracia stanica vznikla v areáli bývalých vojenských kasární a slúži v nej desať príslušníkov a služobný pes Argo. Nie vždy riešia len závažné zločiny, sem-tam sú ich prípady banálne, ba až smiešne, ale vždy páchateľa chytia a usvedčia. Ústrednú postavu Karela Arazíma, spočiatku štábneho strážmajstra, neskôr práporčíka a napokon vrchného strážmajstra, vytvoril populárny Tomáš Töpfer. Jeho pravú ruku si zahral Ivan Trojan a vrchného šéfa pátračky s chuťou stvárnil Petr Kostka. Pátrací tím doplnili Stanislav Zindulka, Zdeněk Junák, Jan Grygar, Erik Pardus, Aleš Jarý, Pavel Doucek a František Švihlík. Seriál však nie je len o policajnej práci, veď aj žandár je len človek ako každý iný. Mnohých trápi láska, mávajú aj slabé chvíľky. Aj preto tu majú pevné miesto ich manželky a priateľky, napríklad Alena Antalová ako majiteľka kvetinárstva Ludmila Horká, Andrea Elsnerová ako gazdiná celej stanice či Zdena Herfortová ako manželka veliteľa. A pravdaže ochranný duch žandárskej stanice vysoko postavený dr. Kostroun v podaní Karla Janského. Dramaturgovia brnenského štúdia Českej televízie sa usilovali dodať vierohodnosť seriálu aj tým, že do mnohých úloh postavili menej okukané tváre hercov predovšetkým z moravských divadiel. A nepotrebovali ich málo. V prvej sérii ich bolo 313. Pravdaže, vo väčších či menších roliach si zahrali aj známejší umelci ako Jiřina Bohdalová, Pavel Zedníček, Marek Vašut, Simona Stašová, Jiří Krampol a mnohí ďalší. A nezabudli ani na slovenskú výpomoc. Na obrazovke sa stretneme napríklad s Michalom Dočolomanským, Leopoldom Haverlom či Marianom Labudom. Dobový kolorit obstaralo aj 3-tisíc komparzistov, 6 500 kostýmov, 120 historických motorových vozidiel, niekoľko vlakov, 25-tisíc rekvizít a množstvo zvierat. Milovníkov psov určite potešia herecké výkony Arga a čistokrvného bastardíka Kikiny. V súčasnosti sa pripravuje nakrúcanie tretej série, pretože seriál mal nielen pri premiérovom, ale aj pri reprízovom uvedení na obrazovkách ČT vysokú sledovanosť. Veď napríklad pri premiére 26. epizódy sledovalo ČT 1 vyše 2,5 milióna dospelých divákov (66,5 % televízneho trhu). Priemerne seriál pozeralo 2,3 milióna divákov. V taký úspech, s akým sa humoresky stretli, sme pôvodne nedúfali, uviedla producentka Darina Levová. Aj v tretej sérii zostanú všetky hlavné postavy. Rátame s Tomášom Töpferom aj s Ivanom Trojanom, a ak to bude možné, radi by sme zachovali ďalšie hlavné figúry. Už sme s niekoľkými hercami predbežne rokovali a veríme, že to nič neprekazí, dodáva Levová. Tretia séria by mala seriál definitívne zavŕšiť, ďalšie diely televízia nakrúcať nebude. Autori, ktorí čerpali zo skutočných žandárskych prípadov, sa totiž nechcú dostať k mníchovským udalostiam, a posledné príbehy sa odohrávali už v roku 1937. Seriál sa preto definitívne skončí prvým dňom okupácie. Potom by aj tak asi nebolo o čom písať a možno, že už by v ňom nemal ani kto hrať, s preháňaním tvrdí Levová. Scenáre, ktoré spoločne píše režisér Antonín Moskalyk s dcérou Pavlínou, sú už dokončené, ale vzhľadom na finančnú situáciu ČT nie je zatiaľ jasné, kedy sa dokončí aj ich filmová podoba. (oficiálny text distribútora)

Ice123

Skvělá, intelektuální krimi komedie. Tomáš Töpfe zahrál Arazíma úžasně (ostatně jako jakákoliv role, která se mu namane). A Ivan Trojan jakožto četník co dokáže vždy pobavit. Krásná oddechovka, na kterou se rád kouknu. Jen je škoda, že česká produkce nedokáže vytvářet více takových seriálů / filmů. 90% ()

blitzer

Po několika letech od premiéry, se opět vracím k jednomu z mých nejoblíbenějších seriálů. Jelikož stopáž každého dílu většinou téměř odpovídá délce standardního filmu, zaslouží si každá epizoda samostatné hodnocení a stručný popis (nechci spoilerovat ohledně vývoje postav, proto budu uvádět jenom případy, které se v daném díle řešily). PRVNÍ ŘADA: díl 1. Slepice versus Slepička - případ opakované krádeže slepic, případ pytláctví v revíru poslance Slepičky a případ černého odběru elektřiny *****, díl 2. Volavka - případ opakovaného znásilňování a případ loupežného přepadení Ludmilčina květinářství *****, díl 3. Medovina - případy žhářství a případ krádeže úlů *****, díl 4. Beáta - případ vraždy jeptišky a případ krádeží při kouzelnickém představení ****, díl 5. Krkatá bába - případ vraždy advokáta v Macoše a případ obchodování s dětmi *****, díl 6. Směšný vrah - případ vraždy továrníkovy manželky, jejíž tělo bylo nalezeno na trati *****, díl 7. Grunt - případ vraždy hajného ***** (TOP 1. řady), díl 8. Ferda Mravenec - případ vraždy a znásilnění děvečky ze statku a případ falešného těhotenství za účelem vydírání ****, díl 9. Svatba - případ vraha četníků a případ krádeže cenností ***** (TOP 1. řady), díl 10. Repetent - případ "zapáchatele" vloupávajícího se do škol a případ zpronevěry ve spořitelně ****, díl 11. Lázeňské intermezzo - "lázeňský případ" vraždy doktorovy manželky a případ sebevraždy na trati a zmizení vysoko postaveného defraudanta ****, díl 12. Černá ruka - případ vyloupení pošty a padělání peněz *****, díl 13. Narodil se Kristus Pán - případ podvodného mastičkáře a případ vraždy v bohaté rodině ***** (5. hvězda za výborný konec); DRUHÁ ŘADA: díl 14. Klaudynka - případ vraždy neidentifikovatelného utonulého ****, díl 15. Ohněstrůjce - případ krádeže prstenu a případ krádeže dynamitu v kamenolomu *****, díl 16. Vdavky za všechny prachy - případ sňatkových podvodníků a případ vydírání obchodníka se smíšeným zbožím *****, díl 17. Ochotníci - případ krádeže koní, případ vraha taxikářů a případ krádeže divadelních kulis *****, díl 18. Čest rodu - případ brutální vraždy milenců a případ rozvracečů republiky *****, díl 19. Návrat - případ neznámého práskače, případ krádeže makovic a starý případ nezdařeného bombového atentátu ****, díl 20. Táta - případ krádeže cenností v kostele a přepadení pošty a klenotnictví a případ podvodů s maturiitami *****, díl 21. Doktor Smrt 1. část - případ "českého Jacka Kevorkiana" *****, díl 22. Doktor Smrt 2. část - pokračování případu s eutanaziemi a případ kontrolora nevěstinců ***** (TOP 2. řady), díl 23. Bouřka - případ žhářství s úmyslem zabití a případ Ondrova zmizení ***** (TOP 2. řady), díl 24. Hyponotizér - případ vraždy Zahálkovy přítelkyně a případ unesené sestřičky a výroby pornografických fotek *****, díl 25. Loupežník - případ vraždy a znásilnění studentky a případ loupežníků na Podkarpatské Rusi ****, díl 26. Slavnost - případ krádeže dokumentů z trezoru kolaboranta (manžel novinářky Klikové) a domnělá Klaudiina špionáž *****; TŘETÍ ŘADA: díl 27. Majlant - případ umrtí na trati, vykrádání hrobů a pokusu o vraždu ****, díl 28. Rýhonosec řepný - případ vraždy mladé ženy stepařem s oční protézou a Zahálkův případ vraždy pašeráka alkoholu *****, díl 29. Pamlsek - případ vraždy mladé ženy a pokusu o vraždu hraběte a případ falešné grófky ****, díl 30. Poklad - případ krádeží dámského oblečení, případ hledání židovského pokladu a případ pokusu o sebevraždu skokem do studně *****, díl 31. Dědic - případ krádeže prstenu, případ milostného čtyřúhelníku s rvačkou mezi bratry a vraždou a případ znásilnění muže třemi dívkami *****, díl 32. Havrani - případ rvačky mezi konkurenčními pohřebáky a jejich podvody s mrtvolami a případ krádeže pokladny z charitativního večera ****, díl 33. Formule - případ snahy o zneužití "drogy pravdy", případ krádeže tajného receptu na rostbief a umrtní kuchaře a případ podvodného kadeřníka ****, díl 34. Tizian - starý případ kradeného obrazu a vraždy a případ krádeže vína z vinného sklepa *****, díl 35. Skokan - případ šmelení s vojenskými zásobami, případ úplatkářství u odvodové komise a případ žhářského útoku na vojenský sklad *****, díl 36. Pojistka - případ pojistného podvodu s mlátičkou, případ rafinované krádeže peněz pokladníkem firmy a případ zmizení malého kluka *****, díl 37. Klondajk - případ zpronevěry v bance, případ bláznivého šóguna a případ vraždy v trampské osadě ****, díl 38. Poslední soud - případ vraždy rakouského intendanta a pokusu o vraždu slečny Elly, případ vloupání do soudní budovy, případ přepadení vězeňské eskorty a pátrání po uprchlém vrahovi ***** (TOP 3. řady), díl 39. Epilog - případ žhářského útoku na fotoateliér, případ zapálení sýpky, případ útoku na četnickou stanici a starý případ s Kugelem ***** (TOP 3. řady) () (menej) (viac)

KajusaK

Prostě typický český seriál, který nenabídne nikdy víc než ostatní. Podle mě je hodnocení hooodně přehnané. Kam se to hrabe na Chalupáře a podobné špičky :)) ()

Noviik

Nejlepší český seriál novodobé seriálové tvorby. První řada byla naprosto vynikající, té se nic nevyrovnalo. V té druhé se přidalo na vtipu, ovšem trochu se ubralo na zajímavosti, ale stále to bylo na pět hvězdiček. Třetí řada byla však pouze slabý odvar (2,5*), který se dal pouze díky ponuré atmosféře před druhou světovou válkou, která sérii uzavřela opravdu stylově. Za takový seriál patří velký dík hercům (zejména Trojan, Töpfer a Pardus) a hlavně panu Moskalykovi, který vytvořil tři nejlepší kriminální seriály v hisorii naší republiky. Velký díky také ČT za to, že tento seriál vznikl. ()

otík

Podařený četnický seriál s téměř vždy dvojí zápletkou, jehož první série byla vynikající, pozdější díly už přeci jen trochu ztratily na kvalitě. Ale i tak jde o jeden z těch opravdu podařených seriálů, který zvláště pro nás, Moraváky, má i své osobní kouzlo. Hudba: Ivan Kurz ()

fantoci

Rozhodně zajímavý seriál, který si drží svou úroveň snad ve všech dílech. Připočteme-li většinou dobré herecké výkony, nelze nic jiného než doporučit. Znovukoukatelnost vysoká. ()

Decker

Musim uznat ze Antoninu Moskalykovi a jeho stabu se povedlo po dlouhe dobe natocit opravdu skvely serial navzdory tomu co v posledich letech vznika za hruzy. Zrejme to maji na vine i skvely herci v cele s Tomasem Topferem a Ivanem Trojem, ale hlavne za to muze ta skvela vyprava a scenar, ktera vas opravdu prenese do tech starych casu, kdy policie jeste mela svou tvar. ()

filmmovier

Dokonalý seriál, jeden z těch vůbec nejlepších, jaké u nás kdy vznikly. Je úžasně obsazen, herecké výkony jsou dokonalé, atmosféra první republiky výborná, detektivní příběhy jsou vtipné, napínavé, skvěle napsán, celé je to dělané profesionálně a Antonín Moskalyk je mistr. V dětství jsem to fakt žral, teď už tolik ne, ale občas si rád připomenu Arazíma, Ivana Trojana, skvělého Erika Parduse, povedené detektivní zápletky, rád se pobavím a zanotuju tu úžasnou znělku. Je to fakt poctivej seriál, kterýmu skoro nic nechybí k dokonalosti. A protože my tady známe Poirota, co to prodat do Anglie, s atmosférou si to vydá. Škoda, že tak úžasné věci se už netočí, musím pět jenom chválu. 85%. ()

RabbitX

Opravdu povedený český krimikomediální seriál tohle hodnotím opravdu dobře protože je vidět, že to má obrovský úspěch a hrajou tu skvělý herci nejen ivan Trojan který je skvělý byvič i herec ale i tomáš T. jen tak dál..... ()

A.L.E.S.

Zatraceně dobrý seriál, jen je mi líto toho vynikajícího režiséra, který se v jednom roce TýTý zapsal do Dvorany slávy, až se rozbrečel nejen on, ale trochu i já. A brečel jsem ještě víc, když jsem se dozvěděl o jeho smrti. Naštěstí po sobě nechal dost viditelné a nikdy nesmazatelné stopy. Vzpomínám si ale, že chtěl se seriálem skončit. Protože se děj posouvá stále dopředu, nechtěl natáčet díly o době okolo sametové revoluce. A teď se seriálu ujala jeho dcera, aspoň myslím... ()

Mrkvič

Zajímavé a zábavné. Nic víc si u nás ani nejde přát. Lidský rozměr tu podtrhují skvělí herci a dobové případy se postarají aspoň o trochu vzrušení. Hlavní je tu ale ta osobní stránka četníků a humor. Jen ke konci seriálu už nebylo moc z čeho brát a tak se řešilo o sto šest. Jenže to už tak zábavné nebylo. ()

Liznic

Má to sice většinou jednobarevné postavy, místy trapné dialogy, případy pátračky s minimem zajímavých, nebo neokoukaných zvratů a celé romantické pasáže jako v představách desetiletého dítěte avšak výborně se na to kouká - i opakovaně. Celý tým pátračky je skupina dobrých chlapů v čele s Arazimem. Je radost se na ně koukat. Krom Arazima nejvíce zaujme strážmistr Jarý. Je to takový Rychlá rota, kdy v čele stojí Topfer a Trojan, se zábavou se přidávají Zahálka, Ambrož, Šiktanc, Toník, Jaroš, Němec, Sláva a pes Argo. Retro atmosféra přidává hodně, tak i napojení na historické události a občasné případy s napojením výš, kdy zavítá i Vašut jako Kylián Pádlo. Pro mne asi nejlepší český seriál. ()

Zemřel Václav Postránecký

Zemřel Václav Postránecký

08.05.2019

Ve věku 75 let zemřel po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Postránecký se vyučil zámečníkem, většinu života ale strávil buď před kamerou, nebo v divadle. Účinkoval ve Slováckém divadle, později… (viac)

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

11.10.2016

Pojďte si zahrát AZ kvíz a moderovat zprávy ve výstavě na Špilberku. Vybrat písmenko a správně odpovědět, zasednout před mikrofon a čtecí zařízení a přednášet zprávy, nakouknout do zákulisí slavných… (viac)