Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

genetique

Škoda, že televízne filmy sa nedočkajú toľkého docenenia, pretože ísť tento film do kín, tak by určite dosiahol nemenší úspech než nedávna, podobne koncipovaná Sociálna sieť. Jedno je isté. Kontroverznosť témy je veľká len do tej miery akú kontroverznú otázku eutanázie vidia samotní diváci. A zväčša platí-čím kontroverznejší, tým zaujímavejší. Levinson však nevsadil len na prítomnosť tejto témy, ale vyžmýkal do maxima hlavne príbehovú stránku. Rozpätie desiatich rokov je veľmi zručne scelené do súvislej dejovej línie, bez toho aby som sa pozastavoval nad aktuálnymi dátumami, či rokmi. Aj veľké množstvo postáv (obzvlášť pacientov) sa mohlo javiť ako rušivý faktor, pretože vstrebať tak veľké množstvo vedľajších príbehov niekedy nie je jednoduché, v tomto prípade to však šlo úplne prirodzene. Trošku viac emotívny a lepšie zvládnutý mohol byť samotný záver filmu. No a nakoniec samozrejme nemôžem opomenúť hercov. Priam oscarové výkony všetkých zúčastnených len podtrhujú súhru všetkých ľudí, ktorí sa na tomto filme podieľali. Niekde pozadu ostali asi len ľudia, ktorí sa starali o hudbu. 85%. ()

Cappuccino

"Mám Boha a jmenuje se Bach, Sebastian Bach. A ten můj bůh není aspoň smyšlený." __ 129 minút vám ubehne ako voda - priam rýchlosťou Niagarských vodopádov. Za to ručím! __ HBO opäť nesklamalo. Majster Pacino opäť nesklamal. Čo viac si priať? Určite by som v žiadnom prípade neprotestoval, ak by sa snímok snažil poukázať aj na fakta z oboch strán barikád, ale nič to, nič. Jednostrannosť má v tomto prípade svoje opodstatnenie - vďaka nej sme sa aspoň mohli zamerať na kontroverznú, no v podaní veľkého Ala nadmieru sympaticky vyznievajúcu osobnosť, Jacka Kevorkiana, Doktora Smrti. __ Každý človek má právo rozhodovať o svojom živote a smrti. Každý z nás má k obom podmetom jedinečný postoj. Aké sú však rozmedzia, v ktorých treba danému človeku "pomôcť na druhú stranu" alebo ho naopak podporiť k návratu do bežného života? Zapeklitá otázka. ()

Fr

Měla tvář plnou bolesti. Mučivé, hrozné čekání. Toužila po smrti..... KAŽDÝ ČLOVĚK MÁ PRÁVO UMŘÍT DŮSTOJNĚ! Chce snad Bůh všemohoucí, aby jsme trpěli?! Výborný film na závažný společenský téma rozumně (i když názorově jednostranně) předkládá vyčerpávající informace o doktorovi, který má poslání, ale nestojí nad zákonem. Dobrý scénář, výborné herecké výkony a špičkové dialogy (s trochou vtipu) dělají s filmu o eutanazii, víc než jen snímek pro televizi. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem aktivní aktivista proti potratům, porodům, životu a smrti. 2.) Jedinej člověk, kterej mě může citově vidírat je Al Pacino. 3.) Jednou bych chtěl umřít důstojně (a ne jako ti ostatní, co jeli s dědou v autě, když usnul při řízení). 4.) Jmenuji se Petr Zelenka. PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ** Kdo je Dr. Jack Kevorkian? Doktor SMRT! ()

Chrustyn

Musím uznat, že jsem dříve TV filmy opovrhoval ale později jsem začal poznávat, že se v některých případech jejich kvality vyrovnají i filmům, které jsou uváděny v kinech. U těchto filmů většinou stačí jen dobrý režisér a dobrý výběr herců. "Doktor Smrt" má oboje. Skutečný příběh o doktorovi, který pomáhal lidem zemřít, což samozřejmě společnost nedokázala přijmout je natočený opravdu profesionálně a Al Pacino je jako vždy dokonalý stejně jako ostatní herci ve větších i menších rolích. ()

Satan

Už dlouho jsem tak bedlivě nesledoval nějaký snímek a nehltal každou informaci a myšlenku, jenž v něm byla zmíněna. Téma eutanázie je zde důkladně probráno ze všech stran, divák má možnost si na ni udělat vlastní názor. Neřekl bych, že ho zrovna tento snímek změní, ale červíček pochybností určitě zahlodá. Látka pro Levinsona, známého to kritika společnosti, jako ušitá. HBO produkce zase zazářila a jsem velmi rád, že se do tohoto projektu pustil Al Pacino. Nechal zapomenout na svoje slabé "Avnetovské období" a předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Ani příliš moralizující, ani příliš na city hrající. Vždy od všeho tak akorát, ale dost na to, aby se z filmu nestal studený faktografický výčet pacientů, ale nutil vás o činech doktora Jacka Kevorkiana přemýšlet a zároveň chytil za srdce. [Přesná stopáž: 134 min] ()

• Scénář filmu volně vychází z knihy "Between the Dying and the Dead: Dr. Jack Kevorkian’s Life and the Battle to Legalize Euthanasia" od Adama Mazera. (contrastic)
  • Jack Kevorkian zemřel v Detroitu 3. června 2011, více než rok po premiéře filmu. (LudeCZek)
  • Al Pacino získal za ztvárnění doktora Kevorkiana ceny Emmy a Zlatý Glóbus za nejlepší herecký výkon v hlavní roli v minisérii nebo TV filmu. (Bibr)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)