Na jeseň roku 1942 sa v posádke bombardéru stretávajú prvý pilot Čechoslovák Pavel (Svatopluk Matyáš), druhý pilot Angličan Frank (Josef Váša), navigátor Angličan George (Vojtěch Holý), telegrafista Kanaďan Tommy (Winston Chrislock) a palubní strelci Študent (Jiří Bednář) a Prcek (Jiří Hrzán), obaja Čechoslováci. Po úspešnom nálete na Düsseldorf sa vracajú na základňu, no posádka druhého lietadla už nemala také šťastie a musela núdzovo pristáť na mori. Naopak, na ich letisku pre zmenu núdzovo pristála poľská posádka... (RTVS)

Karkanoid

Lepší tři hvězdy za to, jak si fimaři dovedli při natáčení poradit jenom s jedním letadlem a to ještě sovětské výroby.. Využití válečných záběrů je taky brilantní. Brilantní už ale není finálová eskalace vztahu Študenta s Pat. Nějak jsem se v tom ztrácel a nepřišlo mi to moc reálné. Pravděpodobně asi proto, že dlouhý pobyt v nemocnici se na konci vykreslí v pár minutách stopáže.. ()

Bohemák

To jsem zatlačil slzu. Myslel jsem si, že to bude násilně dojemné, ale osudy čs. letců jsem nakonec vážně prožíval. Zvláště bych vyzdvihl moment, kdy jeden z nich naznačuje nejtěžší součást emigrace - opustit rodiny a nevědět, zda je dotyčný svým útěkem na západ neohrozí na životě. ()

farfalla

Zajímavý film. ´Tmavomodrý svět´, který pojednával o tom samém tématu, byl více epický pohled z venku na to, jak to mohlo být. Něco jako ´Pearl Harbor´. ´Nebeští jezdci´ jsou jako zápisník, deník letce, který tam opravdu byl. Je tam jenom pár postav, ale každá má svoje místo v příběhu, svůj význam pro celek. Scény filmu jsou jako střípky, které vytvoří mozaiku, obraz, který zůstane v paměti. Jednoduché a silné. Zárověň drastičtější než všechno střílení světa. ()

pjotr76

Jenom důkaz toho, že to není až tak o milionech korun, o vizuálních efektech počítačově zpracovaných, ale především o dokonalém scénáři a hlavně o válce. Při vší úctě k Janu Svěrákovi, vsadím se, že milostný trojúhelník, kolem kterého se točí převážná část děje Tmavomodrého světa, byl naimportován do jinak opět kvalitního scénaře Zdeňka Svěráka, právě jeho synem. Nebeští jezdci měli být učebnicí, měli být dokonalou předlohou jak natočit neuvěřitelně kvalitní válečný film jak pomník všem padlým a v komunistických lágrech týraným veteránům z RAF. Kdyby se Svěrák ml. držel jen této struktury a neimportoval do filmu ca 20% laciných zbytečností mohl natočit svůj vůbec nejlepší film. (pozn.autora - omlouvám se za komentář k Tmavomodrému světu v komentáři k Nebeským jezdcům, ale prostě mi to nedalo, navíc tento vynkající film prostě nepotřebuje popis) ()

Ještěřák

NEBEŠTÍ JEZDCI, to je spíše jen taková dobová banalitka, výjev zachycující asi tak setinu tématu českých stíhačů ve službách RAF, ovšem proti novějšímu, epičtějšímu, avšak jako celek nepřesvědčivému filmu TMAVOMODRÝ SVĚT se mu kolena klepat nemusejí, ba naopak. Příjemná délka spolu se sympatickými hrdiny, provádějícími sympatické věci, způsobila, že jsem se neměl šanci nudit se ani pikosekundu. Jak asi skončil ten Němčour, hm? Překvapivě kvalitní scény ve vzduchu i masky. ()

Greny

těžko říct co je lepší jestli knižní předloha nebo samotný film, ale tento kousek československé kinematografie považuji za hodně povedený a hodně cenný, už jenom kvůli tomu, že spousta pilotů skončila jako političtí vězni, ale i přitom se dostalo ocenění v tak složité době v podobě filmu. ()

Prochy38

No tak pro mě více než milé překvapení. Čekal jsem mnohé, ale ne takovou pohodovou "novelu". J. Hrzán byl bezkonkurenční, J. Bednář charizmatický jak nikdo a J. Nováková neobyčejně krásná. Líbilo se mi to hodně. A závěr sám o sobě jasně popisuje, jakej měla válka smysl... Tolik promarněných životů... ()

spiritus

Nejlepší film pana Poláka. Cením si tu velice realistického stvárnění a to díky řežisérské taktovce, tak i bravurním hereckým výkonům. V tehdejší době nemá konkurenci. Bohužel se tento film stal v době normalizace nežádoucím. ()

Oyer

Válečné drama, které nás v první polovině filmu nasytí romantikou, pohodou, kamarádstvím, přiblíží nám lidské a radostné stránky hlavních hrdinů za válečného období. To proto, aby o to více byla bolestivější druhá polovina filmu. V té se rozjíždí opravdové drama, které s vámi možná trochu zacloumá. Já se v první polovině trochu nudil. Jiří Hrzán sice zahrál výborně, ale mě do tohoto válečného dramatu v některých pasážích až tak úplně nesedl. Je dobře, že vznikly takovéto filmy. Čest památce našich letců nejen ve Velké Británii. ()

laepus

Viděno jednou a je to taková nálož emocí, že nevím, jestli jej vlastně budu chtít ještě někdy vidět. Na malé skupince osob popsat bitvu o Británii - smekám. Příběh jednoduchý, ale zcela uvěřitelný a o to silnější. Skvělá práce. ()

ArthasKarfa

Pěkný český film, taková ta anglická beznaděj samotného protivníka velké Třetí říše, kdy všechny ostatní evropské státy již byly na lopatkách a jediná Anglie stála proti Hitlerovi osamocená a právě v této chvíli přichází na scénu českoslovenští piloti a lidé, kteří pomáhají v obraně svobodného světa před lstí a nenávistí Němců a jejich přisluhovačů. ""Ještě nikdy na poli lidských konfliktů tolik nevděčil tak velký počet lidí tak malé hrstce.„ (W. Churchill o pilotech RAF) ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011