Dobrodružná cesta vesmírem v jednom z nejslavnějších českých sci-fi filmů. Na jeho počátku se chodbou kosmické lodi potácí pološílený muž s popálenou tváří. Na obrazovce ho sleduje velitel Abajev a jeho myslí probíhají vzpomínky. V retrospektivě můžete sledovat start kosmické lodi Ikarie XB 1, která se v červnu 2163 vydala se čtyřicetičlennou posádkou do vesmíru, k planetám Alfa Centauri. Čtyři měsíce, během nichž loď urazila polovinu vzdálenosti, proběhly v klidu. Navazovala se přátelství, vznikaly lásky, řešily se běžné pracovní úkoly a mladá astronautka Štefa čeká dítě. Časem se však začala projevovat únava a omrzelost, vznikaly spory a hádky. Oslava 110. narozenin nejstaršího člena posádky Anthonyho Hopkinse byla přerušena poplachem - v dráze Ikarie se objevila cizí kosmická loď. Při jejím průzkumu se ukázalo, že jde o vrak pozemské válečné lodi a nakonec došlo nešťastnou náhodou k výbuchu atomových střel, který oba průzkumníky připravil o život. Během další cesty provedou astronauti Svenson a Michal důležitou opravu na povrchu lodi. Krátce nato se u posádky začne projevovat zvláštní únava a ospalost vyvolaná zářením Temné hvězdy, způsobující útlum biochemických pochodů v živých organismech. To mohlo znamenat zkázu celé výpravy, a proto Abajev odeslal dosavadní výsledky výzkumů pomocnou raketou k Zemi. Přestože měla působnost Tmavé hvězdy trvat šedesát hodin, už po pětadvaceti se posádka probudila, protože mezi Ikarií a Temnou hvězdou se objevilo záhadné ochranné silové pole. Odkud, nikdo nevěděl. U Michala a Svensona se však projevily následky ozáření z opravy na povrchu a zatímco lékař zachraňoval Svensona, Michal se v záchvatu šílenství zabarikádoval na jedné z palub. Tady končí Abajevovy vzpomínky. Po dramatickém pronásledování se MacDonaldovi podaří Michala odzbrojit a vědci mezitím zjistí, že silové pole bylo vyvoláno vysílačem z jedné planety Alfa Centauri. V okamžiku, kdy se Štefě narodí dítě, objeví se na obrazovkách Ikarie fantastické město mimozemšťanů...

Film s pracovními názvy Stříbrná kometa a Za dvě stě let koncem června vznikl v roce 1963 a patří mezi nejznámější česká sci-fi díla. Už v době svého vzniku se setkával s příznivými ohlasy kritiků, kteří upozorňovali především na první polovinu, kde nad dramatickým příběhem a technikou budoucnosti převládá popis všedních dní mnohačlenné posádky. Někteří, obzvláště polští recenzenti, zdůrazňovali jeho inspiraci Lemovou knihou K mrakům Magellanovým, ta je však, zvláště v druhé půli, velmi sporná. Za komunistů byl film citován, pouze když se mělo poukázat na fakt, že tu byly všechny celosvětové problémy vyřešeny komunismem. Přestože některé technické postupy a nápady byly později okopírovány a v monstróznější podobě rozvinuty i západními kinematografiemi, je Ikarie připomínána především pro způsob zachycující lidi budoucnosti. Snahu filmařů vyjádřil režisér filmu Jindřich Polák V mnoha utopistických filmech jsou lidé budoucnosti líčeni jako šedivé, nudné figury, bez jakýchkoliv znaků dnešního člověka. My tak k jejich kresbě nepřistupujeme. Lidé budou nadále bojovat o přízeň žen, o uznání, o štěstí, i když samozřejmě v jiné rovině. V hlavních rolích se představí největší hvězdy českého filmu: Zdeněk Štěpánek jako kapitán Vladimír Abajev, Dana Medřická coby Nina Kirová, František Smolík jako Anthony Hopkins, Miroslav Macháček jako Marcel Bernard, Radovan Lukavský jako MacDonald, Otto Lackovič jako Michal, Marcela Martínková jako Štefa a další. Bez zajímavosti není skutečnost, že nákladné dekorace byly využity také v souběžně natáčeném dětském filmu Klaun Ferdinand a raketa, kde si titulní roli zahrál Jiří Vršťala, herec, který v Ikarii ztělesnil postavu Erika Svensona. O čestném postavení filmu v historii české sci-fi svědčí i skutečnost, že byl podle něj v roce 1990 nazván český měsíčník pro sci-fi - Ikarie. (oficiálny text distribútora)

Sandiego

Velmi zvláštní možnost spatřit herce staré gardy (Štěpánek, Smolík, Medřická) v sci-fi takřka hollywoodského stylu. V první polovině je snímek mírně zdlouhavý, ale zato velmi originální, ve druhé polovině naopak napětí stoupá, ale s ním i různá žánrová klišé. Co však filmu hodně přidává jsou povedené "retro" dekorace a hlavně skvělá kamera, která různými úhly, nájezdy a kompozičně vyváženými obrazy dokáže z minima vytvořit opravdovou podívanou. Polák je ojedinělý tvůrce, který svou tvorbu ve své době dokázal vyrovnat se špičkovou zahraniční produkcí (kromě Ikarie ještě ve Hře bez pravidel a ve vrchovaté měře v Nebeštích jezdcích). ()

PKD

Co napsati, aby se to nezvrhlo v milostný dopis? Lemův námět je dostatečně nosný (a který taky není?!), byť se jím nakonec Polák s Juráčkem (naštěstí?) inspirovali jen v hrubých obrysech. Je to (krom Konce srpna v hotelu Ozon) náš jediný (jak zde správně píší i ostatní) SF film, který není komedie. Nic proti Vorlíčkovi a spol., ale občas mě napadne, proč si pořád z toho vážného žánru muselo většina cs režisérů, dělati furt legraci? Někdy mě to rozčiluje. Já vím, politické klima, poptávka... etc., ale stejně... Pro mě je vrchol celého filmu (na můj vkus až moc krátkého, 75min. čistého děje, přátelé) prozkoumávání staré pozemské lodi, jejíž atmosféra podpořená/vytvořená neskutečně kulervoucí (pardon za ten výraz) Liškovou hudbou, se hravě vyrovná všemu, co amíci natočili od r.63...do teď. Ne, to není vtip. Á propos, jedno z nejgeniálnějších ost v dějinách filmu, vyšlo! v únoru, léta páně roku a sice tohoto v UK. Na vinylu. Má to sice jen 23min. ( a při jeho včerejším objevení jsem nevěříčně zíral na monitor 5min.) a poněkud prapodivně řešený přední cover, ale aspoň tohle. Další (dle mého) ostuda mezinárodního významu, kde v cizích zemích vycházejí soundtracky z našich vlastních filmů! Tohle mi hlava nebere a nikdy nebude. Hl., že jsou prachy na písničky ze Snowboarďáků apod. ubohostí. Bravo! To též něco vypovídá u kulturnosti tohoto (odmítám napsati národa) stáda. Zpět k filmu...obsazení-100% hudba-900% režie-100% výprava-100% kamera-100% etc., etc. P.s. nenechte se zmásti špatnými údaji o roku či době děje. Nejedná se tu (jak je ve starších článcích mylně uváděno, 25 apod. st.), leč o rok 2163. Což je 2 roky po založení UFP tj. Spojené federace Planet, haha!:) A to mi připomíná jeden můj osobní postřeh a sice ten, že chodby Ikarie se až podezřele podobají chodbám jisté lodi Enterprise...přesněji, jejím pozdějším verzím. A jelikož je tento film rok před 1.pilotem ke Star Treku, tak je jasné (když uvážíte, že Ikarie byla prodána následně do 55 zemí), kdo od koho kopíroval. To jen tak pro zasmání. Trailer: https://www.youtube.com/watch?time_continue=48&v=eGsogm4RKV0 ()

blackrain

Není to žádný Star Trek, ale klasika českého sci-fi. Děj filmu se odehrává samozřejmě v budoucnosti a je o cestě první rakety Ikarie XB 1, která letí k planetám u Alfa Cantauri. Ze začátku si užíváme idylickou cestu vesmírem, seznámíme se s posádkou lodi. Brzy se začne projevovat ponorková nemoc. Loď ale cestuje dál k místu určení. O proti již zmiňovanému Star Treku tu nenajdete žádné mimozemšťany. Ikarie je filosofický, morální a konverzační film, každý se v něm najde své. Pokud jste fanda sci-fi, tak je pro vás tento kousek povinností. Podobný film u nás od té doby natočen nebyl. ()

kaylin

Nádherná ukázka toho, že v historii máme naprosto skvělé sci-fi filmy, které rozhodně stojí za pozornost. Nejsou to jen blbiny, které by byly zábavné, ale jsou tu i celkem hluboké snímky, které mohou nadchnout i milovníky sci-fi staré školy. O "Ikarii XB 1" jsem poprvé slyšel jako o kultovním filmu. Naprosto právem. Výborní herci, výborná psychologie a skvěle zvládnuté dekorace. ()

italka63

Když jsem před mnoha lety viděla tenhle film na doporučení jednoho fanouška sci-fi, byla jsem nadšená .Dodnes nepřekonaný český film tohoto žánru.Prostě paráda...... ()

topi

Klasika československé sci-fi, která nic neztrácí na své aktuálnosti. Absolutní zážitek jsem si mohl vychutnat v restaurované zdigitalizované širokoúhlé kinoverzi v univerzitním brněnském kině Scala. Hudební skladatel Zdeněk Liška vytvořil opět dokonalou zvukovou kulisu a jeho hudební motivy jsou neskutečné, zejména scéna, kdy posádka vesmírné lodi Ikarie XB 1 začne tančit, (ta choreografie je taky něco), anebo když se dva členové posádky dostanou na palubu ztroskotané pozemské válečné lodě - ten temný a uhrančivý varhanní motiv je doslova zlo! A herecké obsazení netřeba komentovat - elita!!! A ještě jedno jméno musí být zmíněno a to - vizionář Pavel Juráček, který podle své povídky napsal i scénář. Nehorázná škoda jeho talentu, který po osmašedesátém roce nadobro utnuli a zlikvidovali komunističtí šmejdi. ()

Thewho18

marně přemýšlím za co dát body.. obsahová i vizuální stránka ala Ed Wood. Uznávám že se psal rok 63 a je to skoro jediná sci-fi u nás, ale dívat se na to moc nedá ()

L_O_U_S

Od IKARIE jsem čekal trošku více... Československé sci-fi o letu k Alfa Centauri by si zasloužilo určitě nosnější myšlenku než "doletíme nebo nedoletíme". Ani to tisíckrát proprané klišé o špatnosti lidstva zde nedostane prostor pořádně vykrystalizovat. Triky jsou z dnešního pohledu samozřejmě spíš úsměvné a jen zvýrazňují genialitu toho, co jen o pět let později natočil Stanley Kubrick (i když srovnávat československou a světovou kinematografii není z hlediska prostředků zrovna košér). Přesto film má určité klady, a sice především výbornou kameru a Liškovu vizi hudby 22. století. (485.) ()

salalala

Naprostá pecka, která u nás nemá (a obávám se, že nebude mít) obdoby. To, co tu tvůrci režisérem počínaje a výtvarnicí kostýmů konče předvádějí, je na naše poměry neuvěřitelné a fascinující. Triky vypadají pořád hodně dobře, jsou sice naivní, ale nepůsobí směšně, což je super. I ty dialogy mají hloubku a snaží se o nějaký přesah. Když si uvědomíme, kdy tohle vzniklo, klobouk dolů. Myslím, že to ovlivnilo hodně tvůrců (včetně samotného Kubricka), protože některé motivy můžeme poznat v zahraničních filmech, které vznikly dlouho po Ikarii. Jasně, že se tomu dá vytknout přehršel postav a tudíž jejich minimální hloubka a hlavně na začátku značná pomalost a de facto absence děje, to jsou ale výtky, které lze v pohodě odpustit. V dějinách naší kinematografie ojedinělý kousek, který se bohužel dnes skoro vůbec nevysílá, a který je plný legendárních a výborných herců. 75% ()

Dont

Do hodiny jsem spal jako zabitej. A příčinou nebyl žádná Temná hvězda, ale film Ikarie XB 1 v režii Jindřicha Poláka. Naštěstí jsem se rychle zase probudil a nezmeškal tak velmi působivý závěr. Úplně bych odříznul zbytečných prvních dvacet minut seznamování s postavami, které stejně nedostanou žádný prostor, a jejich význam byl tak prakticky nulový. Prostřední pasáž bych sestříhal a zrychlil a výsledkem by byl vynikající čtyřicetiminutový snímek, který by výrazně předběhl svoji dobu. Co se ale musí ocenit, a především za to jsem přidal jednu hvězdu navíc, je odvaha natočit něco mimo běžný repertoár, ten pokus natočit sci-fi si každopádně zaslouží respekt. To napětí a znepokojivá atmosféra tam také jsou, v přímém kontrastu s minimalistickou akcí. Možná je Ikarie skutečně nejlepším naším snímkem ve svém žánru, jenže konkurence je hodně bídná. A tolik zde pro srovnání uváděná Vesmírná odysea je jen o pět let mladší, ale filmařsky o hodně dál. ()

Foma

Vynikající, v podstatě velmi duchovní film, nadčasovej. Každej se na cestě ke Světlu, musí potkat se svou minulostí, se svým stínem, a bez pomoci poslů Světla by tuto cestu vlastně vůbec neprošel. Nevím, jestli to Polák s Juráčkem takhle mysleli, ale je to jedno, protože v principu to vychází stejně. Vlastně to nejspíš pochází od Lema, ale jak říkám, je to jedno, možná i takovýhle příběhy jsou vlastně pomocí od světelných poslů, abychom snadněji překonávali temná období :-). ()

Suzana

Klenot české sci-fi, který září díky skvělé kameře, velmi povedeným interiérům a efektům, a také hlavně díky ansámblu českých hereckých hvězd. Pozvolné tempo děje evokuje velká očekávání a nudu, kterou zažívali členové posádky na své cestě vstříc novému domovu, snad i nové civilizaci. Občasnou nudu přeruší nález vesmírného vraku nebo záření Temné hvězdy, což v hrdinech probouzí pochybnosti o smyslu jejich cesty, či dokonce o nich samotných. Také akt zrození nového života na palubě Ikarie může symbolizovat nový začátek – touha po nalezení něčeho nového, co může lidskou rasu ve vývoji posunout o krok napřed. Člověk budoucnosti je zde bytostí, která prahne po poznání, spokojenosti a lásce a jehož duše a mysl je křehká, stejně jako člověka současného. Ikarie je výjimečný film, jehož konec mě mírně rozladil…avšak zapůsobil. Od dokonalosti jej dělí jen několik detailů – s posádkou jsem nedokázala jaksi sžít. Nebyla zde postava, na které by mi jako divákovi záleželo. To je však jen malý kaz, na tak zářivém drahokamu, jakým Ikarie Xb 1 bezesporu je. ()

Laurent

I přes velmi dobrou obrazovou stránku a jistou dávku napětí a poutavosti tento snímek postrádá promyšlenost. Důležité je, abychom si uvědomili, jak probíhá příprava takhle velkého projektu, jakým je výlet napříč galaxií. Všechno od přípravy až po samotnou realizaci probíhá pod ekonomickými zásadami efektivnosti a minimalizace rizik. Kupříkladu to s tou těhotnou je absolutní nesmysl. Shodně překvapují obrovské davy pasažérů, kteří nebyli z většiny nahrazeni roboty. Fascinující je také prostorové řešení celé lodi, která disponuje doslova několika nádražními halami. Přimhouřit oko lze snad jen u případu psychologické neodolnosti jednoho z členů posádky, což by se snad dalo obhájit oním záhadným ozářením. Těžko obhajitelná je však řada hádek a sporů mezi členy posádky. Podle výše zmíněných zásad k nim dojít z principu nemůže, protože posádka ví přesně, co má v každé situaci dělat. ()

Chrysopras

V první řadě je na filmu vidět, že už je přecejen hodně starý, což je v ranku sci-fi docela problém. Ale když se nad tím člověk zamyslí víc, tak je příjemný, že už tehdy jsme měli tvůrce, kteří se nebáli jít tímhle směrem. Možná je škoda, že se později sci-fi objevovalo prakticky jen v tvorbě pro děti a mládež... Je to zvláštní vidět takový bardy jako Štěpánka, Medřickou nebo Smolíka ve Star trackovském herectví. Nechybí humor ani tíha onoho vesmírného putování. A robot 😀. Slabší ****. 51. KVIFF ()

dyfur

....vesmírne misie mňa až na výnimky nebavia....a toto tiež nie je tá výnimka.....2 hviezdy + 1 hviezda za čs výrobu a rok výroby....vcelku nudné...nejaké to žiarenie...pomoc druhej planéty....ale kulisy na rok 1963 ok.Proste režisér a celý štáb robili vzhľadom nato čo mohli - všetko možné ......ale aj tak "fórmíno"   :) ()