7 Oscarov z 11 nominácií! Skutočný príbeh dánskej spisovateľky Karen Blixenovej získal Oscara za najlepší film, réžiu, scenár, kameru, pôvodnú hudbu, výpravu a najlepší zvuk a  patrí medzi najkrajšie romantické filmy všetkých čias.
Ľúbostný príbeh je voľnou autobiografiou dánskej spisovateľky Karen Blixenovej a formou retrospektívy zachytáva jej dlhoročný pobyt v africkej Keni. Karen v Dánsku navrhne bratovi svojho milenca, barónovi Brorovi Blixenovi, že sa za neho vydá a dá mu peniaze, aby kúpil farmu v Afrike, kde by mohli chovať dobytok. V roku 1913 Karen cestuje do Kene a vo vlaku sa po prvý raz stretne lovcom Denysom Finchom Hattonom. Už v deň svadobného obradu však prichádza rozčarovanie. Bror bez rozlúčky odíde na dlhý lov a Karen zistí, že manžel jej peniaze nepoužil na chov kráv, ale rozhodol sa pestovať kávu. Zoznamuje sa prostredím, komunitou belochov a domorodými dedinčanmi Kikuji. Na vychádzke sa opäť stretne s Denysom, ktorý zasiahne, keď ju v savane prekvapí a ohrozí levica. Karen pozve Denysa a jeho priateľa Berkeleya do svojho domu a strávi s nimi príjemný večer. Medzi Karen a Denysom se rodí hlboké priateľstvo, ktoré prerastie do lásky, teda citu, ktorý jej v manželstve tak veľmi chýba. Neverný manžel ju ešte aj nakazí syfilitídou. Jej stav je natoľko vážny, že musí odcestovať do Európy. Do Afriky se vráti až po vojne. Je vyliečená, ale už nikdy nebude mať deti. Pri ďalšom stretnutí s Denysom sa z priateľov stávajú milenci. Krátke obdobie šťastia však vystrieda tragédia, ktorá Karen pripraví o farmu aj milenca. (TV JOJ)

arbitr

Za tento snímek dostal včera zemřelý režisér Oskara. Tak trochu vybočuje z jeho tvorby ve které převažovaly politicko-sociálně motivované snímky. Zde ustupuje vše do pozadí velkému milostnému příběhu krásných postav, které hrají neméně skvělí herci. Love story v reáliích africké přírody i lidí působí klidným dojmem i přes dramatické zvraty. Hudba vše dokonale podkresluje. Není to podle mne jeho nejlepší film (za ten považuji Tři dny kondora), ale určitě stojí za to ho vidět. ()

Sfinkter

Nadčlověk neexistuje, i když si spousta lidí myslí, že ano. Existují však nadfilmy a Vzpomínky na Afriku se svou hudbou jsou jedním z nich. V průběhu filmu jsem byl vděčný za to, že něco jako film vůbec existuje. Nádhera. ()

Mirokukii

Po kamerové a hudební stránce absolutní pohlazení po duši. Nasnímaná Africká příroda a hudební složka fungují na jedničku. Obsahově je to však velmi rozsáhlé, a tak se romantika a naivita chvílemi vytrací. Však tenhle film jistě nechtěl spadat pouze do kategorie "červené knihovny". A tak velmi kvalitní snímek. Netrpící nedostatkem emocí a dějem, který se bohužel občas lehce vleče. Mezi romantické velikány, i přes dojemný závěr, bych však tento příběh neřadil. ()

skrblik007

Po technické stránce takřka dokonale zvládnutý film (režie, výprava, kamera, hudba, kostýmy) se skvělými herci (a komparzisty) v hlavních i všech vedlejších rolích. Žánrově je Out of Africa taktéž vyvážený mix - záběry na krásnou keňskou krajinu (a vlastně i krásné vesničky a Nairobi počátkem minulého století) dostávají stejný prostor jako romantika a to samé platí o dramatičtějších sekvencích. Takže ani pořádně nedokážu říct, proč mě tenhle film nepřijde zas až tak výborný. Možná to bude celkem dlouhou stopáží nebo tím, že se zdaleka nejedná o moc originální příběh. Zkrátka mě to úplně nevtáhlo. Co se africké (savanové) tématiky týče, starší film Volání divočiny mě kdysi zaujal víc. ()

terunka003

Africké × přeromantikované, bez děje. Já nevím, ale asi nejsem takový ten divák, co kouká na tak ukecané romanťáky. Je fakt, že se v tomto klasickém filmu mluvilo. A hodně, možná až moc. Karen se chovala jako typická ženská, Dennis jako typický chlap. Měla jsem pocit, že se v ději nic neodehrává, o něčem byl až samotný konec a to mi bylo dokonce líto toho, že se hlavní drdinka do Afriky už nepodívala. Krásné byly záběry přírody. Měla jsem farmu v Africe.. ()

anli

Jedna z nejromantičtějších knih byla zfilmována do jednoho z největších romantických filmů.A opravdu skvělě-Sydney Pollack je tady opravdovým mistrem-citlivým a perfektně se orientujícím v prostředí.Meryl Streepová a Robert Redford jsou vynikající po všech stránkách.A všechny ostatní složky filmu také-od nádherné kamery,přes,výpravu,hudbu,střih a zvuk(Oscaři jsou tady zcela zasloužení).Přiběh je opravdu velmi silný a poutavý,Afrika nádherná.Jen trošku více chtělo střihat,protože některé scény byly na mě zbytečně dlouhé a utahané.Myslím ale,že velmi hloubavým a romantickým duším to určitě vadit nebude.Je to totiž opravdu jeden z nejlepších filmů žánru.U mě jasně vzpomínkových 90%. ()

honz

"Měla jsem farmu v Africe na úpatí Ngongských vrchů." Touto větou začíná autobiografický román dánské spisovatelky Karen Blixenové (1885 - 1962) Africká farma (Den Afrikanske Farm), taktéž film S. Pollacka Vzpomínky na Afriku. Snímek okouzlující svým poutavým vyprávěním, nádhernou africkou přírodou i hereckými výkony, především Meryl Streep a Roberta Redforda. Skutečně úchvatný zážitek. ()

venison

Romantické drama "Vzpomínky na Afriku" jsem měla nakoukáno spíše v dětství, proto jsem se k nim po letech vrátila.. Všeobecně budu asi silně zaujatým diákem, protože Afriku jako takovou naprosto miluju a jsem jí uchvácena.. A v kůži Roberta Redforda jakožto lovce prostě být chceš.. Meryl Streep je skvělá jako vždy, ale její postava mi po letech příliš nesedla.. Když mi bylo méně, viděla jsem v ní silnou a soběstačnou ženu, která měla to štěstí vydat se vést farmu na místo, kde ženám zrovna dvakrát nefandí.. Bohužel s věkem a zkušenostmi zjišťuji, že role Karen je spíš trošku na pěst a její rozmazlené ufňukané svazování jejího milence mi kapku pilo krev.. Knižní předlohu jsem nečetla, ale film je každopádně poutavý a nevadí ani jeho smrtelná stopáž.. ()

progression

Výborné romantické drama s africkou faunou a flórou v hlavních rolích i výtečnou hudbou Johna Barryho. Výborné herecké výkony ústřední herecké trojice Merryl Streep, Robert Redford a K.M. Brandauer (nikoliv překvapivě v roli "záporňáka"), mnoho působivých a nezapomenutelných scén (namátkou první vyhlídkový let, scény "gramofonové", lví scény včetně lvího epilogu a mnoho dalších). Krásně se na to dívá a ani po letech film neztrácí nic ze svého kouzla a jeho shlédnutí vždy pohladí po duši (i ostatních smyslech). Ale úplný top romantický film to pro mne přesto není, tím je shodou okolností také s Meryll Streep, ale jiným "parťákem" sedícím současně i na režisérské židli, film "Madisonské mosty". ()

dANo

Romantický film, ktorý konečne rieši romantiku reailistickým pohľadom na potreby muža a ženy... hlavné postavy v podaní výborných 2 hercov (Streep, Redford) predstavujú ozajstných ľudí a nie nejaké zamilované monštrá v klasických romantických dojákoch. Film je trochu dlhý, ale okrem toho je to nadpriemer. ()

Mishqo

Krásny film, nádherné prostredie afrických saván, úžasná hudba a k tomu scenár a herci per excellence. Stopáž možno trochu únavná ale inak výborné. ()

Spock

Příběh o odvaze ženy, která přišla ze všední Evropy do tajemné Afriky, aby zde byla věrnou manželkou svého nevěrného muže. Objeví zde krásu nespoutané africké přírody a zamiluje se do místního lovce dobrodruha. Skvělý snímek, který zajímavě vykresluje atmosféru sbližování obou dvou hlavních hrdinů. Nesmím zapomenou ani na nádhernou hudbu. Některé momenty jsou pro mě nezapomenutelné. Loučení se hlavní hrdinky se svým věrným sluhou při odjezdu zpátky do Evropy, kdy po něm chce slyšet svoje jméno, patří mezi nejlepší okamžiky celého filmu. ()

jitrnic

Nemám vůbec nic proti romancím, tahle je ale, podobně jako většina Pollackových filmů, dosti plytká, příliš jí nepomáhá ani přehrávající Meryl Streepová. ()

Autogram

Prvá hodina takmer bez Redforda bola dosť neznesiteľná, prebrala ma až podarená scéna odohnania leva bičom. Trochu mi to pripomenulo nie veľmi dávne časy, keď som sa ráno zobúdzal na rev leva a aj z kilometra to bol skutočne pôsobivý zvuk. Neďaleko nás sa totiž rozložil cirkus so zvieratami a ten lev budil celé sídlisko. Aj druhá časť s Redfordom ale trvá toľko ako čakanie, kým kávovník vyrastie a zarodí. Najzaujímavjšie na filme sú tak levy a ďalšie zábery africkej prírody. Slabšie tri hviezdy –––– Já si musím vzít pannu, já nesnáším kritiku. –––– Země je možno proto kulatá, abychom nemohli vidět daleko před sebe. ()

Styxos

Kouzelná příroda, úchvatná hudba MISTRA JOHNA BARRYHO a úžasné výkony Meryl Streep (nevím, proč ale celou dobu mi připomínala Kate Winslet) a Roberta Redforda vytvářejí ze vzpomínek na Afriku opravdu nezapomenutelný zážitek. ()

jatamansi

Tenhle film můžu vidět kdykoli, kdekoli a skoro s kýmkoli. Plejáda mých top herců, hudba Johna Barryho, Afrika. Brandauer v mírně netypické roli, a o to úžasnější. Má milovaná Streep. A už mírně stárnoucí Redford, jemu ty roky tak sluší! Ač Streep obvykle dabuje Zlata Adamovská, tady je to výjimečně Eva Hudečková (alespoň nevím, že by ji ještě jednou dabovala). Já Hudečkovou nemusím, ale tady je naprosto úžasná. Už když slyším to její „Bral si s sebou gramofon dokonce i na safari…“, ten zastřený a chraptivý hlas, mám labuťajdu. (To je můj eufemismus pro husí kůži, nejsem přece žádná drůbež ze dvorečka.) I ostatní hlasy se vyvedly a tak Vzpomínky patří k těm filmům, kde neuráží. A Mozart! Komu unikly titulky nebo si to chce poslechnou ještě jednou a celé, jde o koncert pro klarinet A dur 622. Nemohu si ještě odpustit knihu. Četla jsem ji roky před filmem a měla pro mne zvláštní kouzlo, mám ji po pratetě, brožovanou, někdy z 50. let. A chovám ji jako poklad. ()

Josefin

Vzpomínky na Afriku nepostradají vůbec nic, je to naprosto úchvatné, dokonalé i v našem českém dabingu, oprávněně oskarový snímek už jen ta první z replik"měla jsem farmu v Africe". Celý příběh je sám o sobě nádhera, a spojení M.Streep a R.Redforda bezchybné, procítěné.Taky mám oblíbené scény, kdy Redford Merryl splachuje vlasy v tom slunci a úhlu je neuvěřitelně krásná. Pak ta konečná se lvy. Přesně to je ten příklad hereckého souznění s filmovou partnerkou.Ne jak v Havaně, to bylo jak ušknutí od hada! Jen doufám, že se u tak nádherného filmu nebude někdo pokoušet o remake! ()

Pecival

Tento film jsem před deseti lety rozkoukal a nebavilo mě to, tak jsem to v půlce vypl. Teď jako zralejší divák i člověk jsem byl zvědavý jak na mě zapůsobí tato přeslavná love story teď a ... bylo to sice podstatně lepší, ale ódy se nekonají. Největší problém toho filmu je, že působí strašně odtažitě. Ano je sice hezké, že se herci zdrží vzhletných, patetických proslovů, čímž možná dodají větší punc skutečnosti, ale je to hrozně neosobní. Jako manželství Karen a Brona - rozum, ale žádný cit. A lví podíl na tom má Meryl Streep, pro kterou slabostí opravdu netrpím a ač měla bezva přízvuk, celkově imho dosti nešťastná volba. Mezi ní a sekáčským (ostatně jako vždy) Redfordem to moc nejiskří. Také proto film působí hrozně dlouze a nepomužou tomu ani záběry divoké přírody se spoustou zvířat, hezká hudba, Brandauer či Redford. ()

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

25.09.2013

Dobrá zpráva pro všechny příznivce filmové hudby: Pražský filmový orchestr připravuje pro letošní podzim velikou sérii koncertů v celé republice, dvakrát zavítá i do Bratislavy. Orchestr, zaměřený… (viac)

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (viac)

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Sydney Pollack se politickým thrillerům rozhodně nevyhýbá, což dokázal i jeho předposledním filmem Tlumočnice, který se odehrávala na horké půdě OSN. Po tomto snímku si odpočinul dokumentem o svém… (viac)

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)