Adaptácia románu Thomasa Hardyho o osude jednoduchého vidieckeho dievčaťa Tess, ktorú otec posiela na šľachtické sídlo po tom, čo sa dozvedá, že sú so šľachtickou rodinou možno príbuzensky spriaznení. Tu ju mladý šľachtic zvedie, Tess otehotnie a po smrti svojho dieťaťa odchádza pracovať na mliečnu farmu, kde sa zoznamuje so svojou životnou láskou Angelom. Angel sa však nedokáže vyrovnať s jej minulosťou a v svadobnú noc ju vyháňa. Zúfalá Tess sa vracia k svojmu šľachtickému milencovi a postupne smeruje k svojej záhube.... (oficiálny text distribútora)

andrii

Teskní. Ranní červánek, křehká Večernice. Atlasová pleť, růžovoucí ret. Za polibkem, oplývající zlatem, mlhavý závoj, vzdech. Šat vzňat, sťat citem. ()

mortak

Kdybych film viděl v kině, dal bych tři hvězdičky, ale díky DVD jsem si z něho mohl udělat třídílný TV seriál. Jde totiž o přepis knihy, a přečte snad někdo Thomase Hardyho v kuse za tři hodiny? Film se totiž úspěšně snaží převést do filmového jazyka nezkresleně nejen myšlenkovou hloubku díla, ale taky jazyk - ač nesouhlasím se zvoleným kódem (Polanski se vědomě vyhýbá jakémukoliv náznaku skutečné ošklivosti, takže vše je esteticky malebné - od znásilnění, přes okopávání tuřínů, až k...), musím uznat, že je adekvátní Hardymu kultivovanému stylu, protože ho převádí do krásy obrazů tehdejších mistrů štětce. A nejen to - i tempo filmového vyprávění je přizpůsobeno tempu knižnímu, což ovšem vede k vyčerpanosti diváka, který musí v kině zkousnout film-knihu, kterou by jinak louskal tak půl roku. ()

majo25

Napriek niektorým režisérskym kvalitám Polanskeho (krásne vyobrazený vidiek viktoriánskeho Anglicka) mi film dal zabrať. Jednak svojou monštróznou stopážou, jednak tým, ako laxne pracuje s niektorými výrazovými prostriedkami. Tess vyzerala všeliako - smutná, nešťastná, zneužívaná, poľutovaniahodná, ale nie zamilovaná. Pritom obsadenie krásnej vtedy mladučkej Nastassji bol dobrý nápad. Škoda, že sa s ňou nepodarilo pár šteklivejších záberov, postavičku na to mala. Chýbalo mi viac dramatických prvkov, aby to s divákom viac pohlo. K záveru príbeh už len tak plynie a bohužiaľ aj nudí. Mimo iného ho zabíja spomínaná obria stopáž. ()

kocik1

Dneska stejně jako dřív, překážky si v sobě stavíme každý sám a jak říká Dr. Plzák: zatloukat, zatloukat, zatloukat.... Tenhle film jsem měla vždycky ráda, tak nějak odpovídá mojí představě romantického filmu, i když naivní Tess vlastně ani nerozumím. ()

SeanLSD

Dokonalá adaptácia klasického románu, nič viac a nič menej. Fantastickí = zapadajúci herci a výprava, v súlade s kritickým realizmom divák uvažuje pol filmu o tom, ako sa neovláda chlap, a druhú o tom, ako sa neovláda spoločnosť, je to jej dokonalé krivé zrkadlo. Trochu ubíjajúca dĺžka, ako neznalý predlohy som poslednú polhodinu otváral ústa a čakal, že sa z nich stanú Bonnie a Clyde alebo proste k Stonehengeu priletí UFO a odvezie ich... Ten príbeh bol napokon pri všetkej príťažlivosti rovnako dlhý, ako keby som ho čítal. ()

farmnf

Nádherné, mistrné, tragické. Role stvořená pro Natasju. Polanskemu se povedly natočit taky hovadiny ale tohle k nim rozhodně nepatří. Snad závěr je až moc symbolický ale nevadí. Ke sledování doporučuji dostatek alkoholu. ()

danoo

Polanski natočil svoju romantickú melodrámu rok po úteku z USA do Francúzska, kde sa vyhýba väzeniu za styk s maloletou. Hoci mám Polanského rád, Tess je tak nemastná- neslaná, že pripomína slovenské inscenácie v sobotu večer na dvojke. ()

Muse

Zpracování režiséra I. Sharpa se mi líbilo poněkud víc. V podání Polanskeho mi děj připadá nudně táhlý, herci mdlí, žádná hudba v pozadí... A přitom se jedná o dílo tak emotivní. Kinski v roli Tess mě zkrátka nedojala. ()

hanagi

Na Polanského Tess se tak krásně dívá…, jednotlivé scény jako by vypadly z žánrových obrázků malířů 19. století. Jen ta melodramatická linka je už na mě příliš. Hardy asi nebude pro mě. ()

Autogram

Tess je krásna, ale nemá šťastie na mužov, na ich rozhodnutia, a hlavne na svoje rozhodnutia. Pretĺka sa životom, strieda chudobu a bohatstvo, hľadá a nachádza lásku. Určite sa nedá povedať, že by sa vo filme nič nedialo. Len to mohlo trvať podstatne menej ako tri hodiny a bol by z toho oveľa znesiteľnejší film. ()

danca044

Film mě velmi zklamal. Z herců jsem necítila žádný cit a jediná hezká postava, byla Tess. Příběh o Tess znám a proto jsem se koukla i na tento starší film. Ukázalo se, že to byla naprostá ztráta času a necelé tři hodiny pro mě byly utrpením. Již nikdy více. ()

Han22

Můj "milovaný" subžánr historického film zvaný staroanglické drama ze 17-19. století dle nějaké knižní "klasiky"; navíc s hrůzostrašnou délkou dvě a třičtvrtě hodiny! A ještě od Polanského, který mě zatím většinou filmů moc nepřesvědčil. No celkem se to dalo. Je to hezky natočené, jsou tu pěkné atmosférické záběry, takže máte opravdu pocit vesnice v 19. století (ty Oskary za kameru/kostýmy/výpravu jsou ale dost úlet). Nastassja Kinski to táhne, je krásná, naivní, milá, hodná. má hrdost a tvrdou hlavu. A režisér solidně zobrazuje život na vsi včetně různých prací i poměrně brutální bídu, takže je to místy skoro Dickens. Na druhou stranu se v tom prostředí odehrává zasee klasická červená knihovna ala Austenová či sestry Bronteovy se zvraty tak debilními, až by člověk brečel. Ono je tam skoro 20. století, ale myšlení jednoho chlapa (a vlastně i hrdinky) je jak ze středověkého filmu... díky čemuž i ten konec měl emocionální dopad nula. Každopádně koukat se na to dalo, 3* se zavřením očí, ale nic pro mě. ()

Hanys_

Celkem naivní příběh mladé Tess, které se prostě sere skoro všechno. Ta stopáž je ale fakt přehnaná a i proto nedokáže tohle historické drama zaujmout tak, jak mohlo. 6/10 ()

Paldiny

Prvá polovica celkom nuda. Tess, mladé chudé dievča využije meno slávnych predkov a úspešne sa jej darí poblúzniť hlavu zbohatlíkovi na miestnom panstve. Hrdosť ale nedovolí opätovať lásku a preto skúsi šťastie inde. Typický scenár okoreňuje iba fakt, že si z krátkeho romániku Tess vezme niečo čo jej následne Boh odoberie. Až na tento moment ide o mnohokrát videnú zápletku, ktorá sa začne od polovičky celkom slušne zamotávať a vyvrcholí kdesi v úplne inej galaxii, myslené obrazne samozrejme. Polanski navyše šikovne využíva netradičné postupy pri akých je mnohokrát odporne doslovný, aby chvíľu nato preskočil niekoľko mesiacov vpred a iba náznakmi opísal prežité udalosti. Táto hra s divákom nastraží radar správnym smerom, pretože v pozícii neinformovaného pozorovateľa sa stáva hlad po odpovediach priam neúnosný. O to viac keď sledujete prapodivné chovanie postáv. Pochvalu zaslúži tiež solídna výprava, vierohodné kostýmy a vôbec odvahu poňať historickú tematiku čoby kritiku voči dnešnej spoločnosti. Kto videl isto chápe. ()

Alf

hezky, neuspěchaně vyprávěný poutavý příběh. P.S. pokud chtěla hlavní hrdinka po sobě nechat v řadách svých nejbližších co největší spoušť, pak se jí to podařilo, ovšem romantický osud tak dovršila dokonale... ()

bolan

Většinu času sledujeme, jak si žije jedno chudé děvče. Vše tak ubýhá při stopáži 190 min. velmi pomalu a zdlouhavě, což můj temperamentní mozek neshledal zcela záživným. Nicméně pro romantické duše, které se rádi nechají unášet ranami osudu v proudu času, určitě eso. Mohlo by se líbit: Barry Lyndon a Pretty Baby ()

Vesecký

Určitě to byl dosud nejlepší film Polanského,, který jsem shlédl. Dějově to vlastně byla klasická anglická romantika, trochu hořký Dickens, trochu Austenová nebo Brontëovy, hlavně ale věšně psí počasí, zachmuřená anglická krajina s pastvinami a blátem... Mistrně zpracovaný přepis Hardyho románu o dívce, které její hrdost (a zároveň krása) přinášela samé těžkosti, často v takových příbězích objevující se problém svůdce, svobodné matky, nadřazenosti mužského pokolení, který své prohřešky zlehčuje, ale nesnese pomyšlení na to, když šlápne "vedle" žena a partnerka... Nějak mi nevadila ani délkapříběhu, dívání na tehdy krásnou Nastassju se člověk nenabaží, ba příběhem jsem doslova žil a přál Tess štěstí. Stejně skončila na šibenici. Výborné herecké výkony i hudba. ()