Deviata brána

• Česko Devátá brána (viac)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

markusnakus

Polanski a jeho návrat k satanistické tématice. Do role Balkana a Corsa nemohl obsadit lepší herce než Langella a Deppa. Zvláště Depp si musel tuhle roli náramně užít. Polanski zde mistrně pracuje s atmosférou tajemna a neznáma, přestože očima sarkastického realisty Corsa jde o rutinní záležitost a báchorky o ďáblovi jsou mu k smíchu. Postava Deana Corsa je navíc zajímavá svojí zjevnou ne-kladností. Je to trochu cynický a každopádně sebestředný a prohnaný knižní detektiv, který je od začátku vykreslován spíše v negativním světle; přesto člověk celý příběh sleduje a prožívá s ním. Jediné, co ve filmu trochu hapruje, je přítomnost jakéhosi "strážného anděla", která není ve filmu dostatečně vysvětlena. Do jisté míry to ale zapadá do celkové atmosféry, kdy jedna kniha dokáže přitáhnout pozornost rozličných a všehoschopných lidí, snažících se odhalit její tajemství. Vše navíc doplněno perfektním soundtrackem s intenzivním ústředním motivem od skladatele Wojciecha Kilara. ()

abrat

Rozhodne výnimočný film. Skvele spracovaný námet... Viac ako dvojhodinový film, kde niet slabšieho miesta. Depp hrá na úrovni. ()

blackarwen

Motivací ke shlédnutí bylo poměrně nadšené doporučení, proto hodnotím hůře, než kdybych se s filmem setkala jen náhodou, takto musím podotknout, že je to poměrně nudný satanistický thiller. Téma posedlosti knihami bych ráda viděla rozpacované o něco lépe, důstojněji, bez všech těch typických kliché. V zápletce mi schází vysvětlení poslednosti hlavní postavy záhadnou knihou a samotným satanismem i poté, co zemřela postava, která mu vyplácela honorář, protože jsou otázky a otázky. Jedny vedou k užitečnému zamýšlení a druhé poukazují na nezvládnutou kontinuitu scénáře. ()

Payne003

Tento film som prvý krát videl pred x rokmi (je možné že pred viac než 10). Už vtedy ma zaujal. Od vtedy som ho videl niekoľkokrát. Asi pred rokom som si prečítal knihu a hneď na to som si ho pozrel znovu. Prišiel mi ako blbosť, lebo príbeh filmu je totálne vytrhnutý z kontextu knihu. Medzičasom som som sa trošku zaujímal o knihy, ktoré autor v knihe spomína. Až pri dnešnom pozretí mi viacero vecí začalo dávať zmysel (aj vo filme, aj v knihe)... A dnes som si tam všimol viaceré detaily, ktoré mi doteraz vo filme unikali. Vraciam sa k názoru, že je to dobrý film. ()

Memfiska

I když mě děj zaujal a připoutal ke gauči, jsem trochu zklamaná ze závěru filmu. Herecké výkony jsou dobré. Stojí za zhlédnutí. ()

zeromen

Slušný film ale spíš thriller než horor, mohlo by tam být více tajemna a více lekavých scén, jinak výborná atmosféra a výtečný Johnny Depp. ()

flouny8

I po těch letech neztratil tento snímek nic ze své hutné atmosféry. Depp předvádí skvělý výkon, ještě nedotčený rolí piráta Jacka S. Tohle je jeden z mála nenudných filmů Romana Pedofila. ()

Elwyn

Taková očekávání, slibný začátek, a nakonec velké nic. Film je celkem vzato velká nuda, a Johnny Depp v hlavní roli s tím nic neudělá. ()

komar08

Film z nemnoho početnej kategórie film ˃ kniha. Polanského režisérsky koncert perfektne podporený presvedčivým výkonom hlavného hrdinu a veľkoryso dotovaný neprekonateľným atmosférickým soundtrackom Wojciecha Kilara, ktorý dokonale rámcuje celý príbeh do konzistentného celku ďaleko predstihujúc „vlažnú" knižnú predlohu...srdcovka. ()

FauSSt

Skoda dobreho nametu a ak by tam nehral Johny Depp, tak by to bola opat len demostracie Polanskeho ubohosti....keby by to spravil zdravy reziser, bol by to trhak. ()

fricek12

Pěkné a napínavé, ale zároveň tak trochu laciné. Na příběhu by se dalo ještě hodně zapracovat. Jo a Johnymu ty cigarety fakt nejdou - i když se snaží, je vidět, že je nekuřák :-) ()

DrifterSoul

Atraktivní téma i jméno režiséra/scénáristy byly lákavé. Nadšení mi vydrželo asi tak prvních 20’. Pak se z toho stala dementní blbina. Škoda. Z námětu se dalo vytěžit hodně, pokud by byl přístup tvůrců serióznější. Tu * dávám pouze za zmíněné počáteční očekávání a několik vizuálně příjemných scén. ()

Naby

Nechápu, že mi tenhle film unikal přes 20 let. Za mě teda film opravdu super. Originalita je jasná, neznám nic jiného v tomhle duchu, dokonce ani nic podobného. Napětí bylo výborné celý film, spíš tak příjemně gradovalo. Ten vývoj filmu byl taky hodně super, díky té klidné kameře mi ty návaznosti, a to co se děje docházelo tak trochu samo, takže to příjemně provádělo. Zároveň se to nepokazilo tím, že bych dopředu uhádnul, co se bude dít dál. Všechny scény byly udělány tak dobře, že když už to vypadalo, že bude nuda, tak najednou velmi překvapivý střih a jelo se naprosto plynule dál, to za mě byla pecka a škoda, že se to někteří patlalové nenaučili, když už je to 20 let co se to mohli naučit. Nevím, jestli je to tím, že je film přes 20 let starý, nebo to byl účel, ale ty zvláštní nažloutlé barvy ve filmu, to prostředí starých domů, a vůbec celý vizuální nádech až neuvěřitelně sedí k danému tématu historických knih. Za mě teda velmi překvapivé, ale je to jasný kandidát na pecku jak blázen. Celkem 4,9* PS: Johny Depp byl za mě tou třešinkou na dortu, jeho herecký výkon byl super a přesně seděl do filmu. Opravdu mě to bavilo a užíval jsem si ho. ()

Oxiduji

Johny sice hraje do roztrhání těla, ale celkový dojem z filmu je spíše úsměvný. Emanka v nejvíc nemožných hadrech (i na tu dobu) v rámci ochrany vyčůránka lítá vzduchem a její prestižky sází jednu ránu za druhou. Furt jsem nějak čekala, že nakonec uvidím Johnyho jedoucího na oslu vstříc nesmrtelnosti...tak nic. ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (viac)