Existuje teória, že sa rodíme s malým množstvom alkoholu v krvi a mierna podnapitosť otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje kreativitu. Povzbudení touto teóriou sa Martin a jeho traja priatelia, unavení stredoškolskí učitelia, pustia do experimentu spočívajúceho v tom, že si počas pracovného dňa udržujú stálu hladinku. Ak dokázal Churchill vyhrať druhú svetovú vojnu v alkoholickom opare, čo by mohlo pár kvapiek znamenať pre nich a ich študentov? (Film Europe)

Morholt

Z mého pohledu je to jen další z filmů, který říká, že chlastat jako duha není úplně v pořádku. Tvůrci se tentokrát zaměřili na čtveřici pedagogů procházejících krizí středního věku, kteří kdesi vyčtou, že člověk se rodí s deficitem 0,5 promile. Od toho je jen krůček k experimentu, který spočívá v konstantním dorovnávání hladinky. Jak to nakonec skončí je celkem jasné. Přidanou hodnotu tady tvoří školní prostředí a počáteční fáze pokusu, která dokáže pobavit. Ten zbytek je bohužel předvídatelný. Pokud film postavím vedle našich Úsměvů, tak vypadá jako nedomrlý příbuzný. Absolutorium zaslouží jenom herci na čele s Mikkelsenem, ale to je vzhledem k očekávání málo. 55% ()

ScarPoul

Nie je to také nervy drásajúce ako Hon, čo je ale pochopiteľné. Téma samotná je totiž viac zakotvená v civilnosti a v snahe o ukázanie akéhosi boja proti strnulosti, rutinne a nude. Vinterberg sa obklopuje ľuďmi čo pozná. S ktorými už pracoval a na ktorých sa vie spoľahnúť Jeho scenár je v zásade takou povrchovou sondou do psychiky dánskych mužov a všetkým čím sú dennodenne obklopení. Nebyť týchto hercov, nebolo by to ani spolovice také trefné, nápadité a uhrančivé. Je to zásluhou aj skvelého Mikkelsena, ktorý znova exceluje. Film má tri roviny - prvá funguje asi najsilnejšie - pretože nám ukazuje ľudí s rovnakými pocitmi, aké máme aj my. Nápad s alkoholom sa tak zdá invenčný a prejavuje v nás záujem. Druhá časť je potvrdením toho, v čo dúfame, že sa stane. Postavám sa začína dariť a my sami v tom cítime určitú satisfakciu. Tretia časť je potom tou povestnou peripetiou, kde sa veci komplikujú. Tá filmu svojou atmosférou podráža nohy. Nenesie sa v rovnakom duchu, ale nechce ani samoúčelne šokovať, dramatizovať alebo si holdovať v tragédií. Hoci sú tu určité zmeny a straty a sebareflexie. Tým, že ten prechod nie je plynulý - hoci je v rámci príbehu logický - uberá filmu na pôsobivosti. Finálny tanec to ale zachraňuje. Je to malá pripomienka, že ten život sa dá užiť, ak berieme všetko v správnej miere. A máme okolo seba ľudí, čo podržia. V zásade je to smutný film o nádeji. S parádnou hudbou. ()

Lacike

Nemám rád alkohol a ani alkoholikov, ale riskol som to kvôli Madsovi. To som si nabehol. Možno to má nejaké kvality, ale mne sa to vôbec nepáčilo. 1/10. ()

Conner.s

Chlast jako pomocník i strůjce problémů. Řízená ztráta kontroly může vézt k nalezení nové cesty, ne vždy je to cesta dobrá, ale v žádném případě zákonitě zlá. Film, který klade otázky na něž záměrně nedává jednoznačné odpovědi, což je dobře, a především nemoralizuje. Mikkelsen na konci tančí v "proudu" šampaňského, jakoby se jednalo o živou vodu. Krásná oslava našich průměrných, vrtkavých existencí, které se potýkají s různými krizemi a problémy. Je v tom obrovská radost i smutek, osvobozující povznesení i stará dobrá dekadence, ale hlavně je v tom život. 100% PS: Mads je král. ()

ALIENka_

S jistotou můžu říct, že tohle je zaslouženej Oscar jako prase! Což v poslední době moc neříkám, protože upřímně, co si budem - Oscaři jdou do prdele. Filmy nejsou oceňovaný podle příběhu apod. ale podle toho, jak jsou woke, podle agendy Hollywoodu a politický korektnosti.. (Však víte, co myslím.) Prostě děs a hrůza, utrpení. Koukat na to se fakt nevyplatí (věřte mi, akorát vás to nasere jako mě). Oscaři už nejsou o filmech. Ale tenhle je ta skvělá výjimka. Evropský filmy to zase jednou dokázaly a ukázaly, o jak moc dokážou bejt lepší než ty Americký (ne vážně, co se v poslední době děje s americkou kinematografií?). Tomuhle filmu nemůžu nic vytknout. Obsazení a herecký výkony jsou labůžo, příběh hrozně obyčejnej, ale strašně vás to strhne. Cítíte se, jako když tam jste přímo s nima, ne jako když koukáte jenom na obrazovku. V první polovině jsem dostala takovou chuť se pořádně ožrat - všichni tam pořád chlastaj a vypadá to, jak je chlast vlastně hrozně skvělej. (A ten nápad s tím chlastacím experimentem je úžasnej.) Ale ve druhý půlce se to úplně zvrhne, až jsem si říkala, že nikdy chlastat nebudu. No a závěrečná scéna je prostě skvělá, tancující Mads Mikkelsen.. Ach bože, jak já toho chlapa miluju. Hodnocení: film je doslova definicí "všeho s mírou"/10 ()

bouncer

Krásný námět. Typicky dánské zpracování (Dogma), potěšilo. Výhrady mám trochu ke scénáři - námět je sice dobrý, ale jakmile je představena premisa a postavy, tak každému rychle dojde, co se bude dít a jak to skončí. Trochu méně předvídatelnosti by neuškodilo. Vyzdvihnul bych soundtrack, pecka. ()

Marcos22

Film pojednávající o čtveřici kamarádů učitelů v předčasné krizi středního věku, kteří se rozhodnou ověřit teorii psychologa Finna Skårderuda, že lidem od narození chybí 0,05 % alkoholu v krvi a měli by se jí snažit v průběhu dne držet. Film ve své úvodní polovině překypuje komickými situacemi, ve které režisér dokáže v divákovi vzbudit sympatie ke čtyřem hlavním protagonistům a je grandiózní. Komická polovina končí povedeným intermezzem významných světových státníků, kteří se nechali médii zvěčnit při mezinárodních jednáních v podroušeném stavu, jen ten náš Miloš tam k dokonalosti chyběl. Zbylá polovina je klasickým dramatem, ve kterém divák dostává už jen negativa, související s nadměrnou konzumací alkoholu. Režisér Vinterberg, tak velmi povedenou formou vystihl podstatu "zdravého" a "nezdravého" pití, a navíc dostal z herců, kteří si natáčení, jak vidno, užili, maximum. Chlast je tak naprosto zaslouženým a právoplatným držitelem Oscara pro nejlepší zahraniční film roku. A závěrečná scéna, v níž Mads Mikkelsen předvádí jazzovou taneční choreografii za zvuků písně What a Life od Scarlet Pleasure je naprosto libová! Jeden z jeho životních výkonů. Na Chlast se za čas opět velmi rád podívám. I přes slabší druhou půlku, pět hvězd. Po 226 dnech trvající kinoabsenci vynikající restart v pražském Světozoru. Doporučuji všem! 👌 (27.05.2021) ()

MoiJe

Nenudila som sa, len mi chybal nejaky vyraznejsi sled udalosti a myslienok. Proste piju a stracaju mieru. Bohuzial velmi bezna vec. ()

vurhor

Dámy a pánové, představuji vám budoucího vítěze Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Tedy aspoň vroucně doufám. Chlast je blaho (Myšleno samozřejmě v obou smyslech). Nesnaží se moralizovat, kázat, plus ani se nesnaží diváka bombardovat nějakými přestřelenými vlnami sentimentality. Je to zcela jednoduše o partě sympatických učitelů ve středních letech, kteří si řeknou, že trocha alkoholu v krvi jim usnadní jejich pracovní a osobní život, přičemž po následném úspěchu víc a víc přitvrzují. Ten film není vyloženě veselý, ale je z něho znatelně cítit určitá podmanivá a dojemná atmosféra, kterou opírají tragikomické sekvence a prvky sociálního dramatu. Výborně zachycuje onen chvilkový únik člověka od reality, kdy se v područí alkoholu na nějaký čas oprostí od všech starostí a útrap, a nechá se unášet vlnami euforie a veselí se svými přáteli.... A další den zase ta nemilosrdná realita. To vše díky parádnímu scénáři od dua Vinterbreg/Lindholm, kteří už v minulosti prokázali svůj psavecký skill v parádním Honu. A Mikkelsen samozřejmě skvělej. Vlastně mě začíná čím dál tím víc štvát, že zatím nikdy nebyl na zlatého plešouna nominovaný. Jeden z NEJ filmů předešlého roku. Jo a finální scéna je jedna z nejvíc "feel good" scén, co jsem za posledních pár let viděl. ❤ Slabších 5* ()

Padme_Anakin

Strhující příběh čtyř učitelů, kteří experimentují s alkoholem a píší při tom nasávání studii.. Mads Mikkelsen si mě opět povodil jako marionetku, nemůžu si pomoct, ale tenhle charismatický chlapík zraje jako víno a k tomu má i nádherný hlas.. Oficiálně by se mu mělo zakázat stárnout, takhle by mohl zůstat dalších dvacet let.. No a když to v závěru rozbalí bývalý profesionální tanečník, je na co se dívat.. Věnování snímku dceři mi vehnalo slzy do očí, smutné, moc smutné.. ()

Suzie05

Nevím, jestli je vhodné si odsud brát příklad, ale rozhodně to byl osvěžující a povzbuzující snímek. Jako možná budoucí pedagožka jsem obohacena a alespoň i vím, co mají žáci rádi 😃 ()

curunir

,,ČO JE MLADOSŤ? SEN. ČO JE LÁSKA? TO, ČO SA TI ZDÁ." __ Bez toho, aby som čítal obsah, som si pôvodne myslel, že Mads Mikkelsen bude hrať vo filme sústavne naliateho alkoholika, enfant terrible v spoločnosti a v takom prípade sa mi ho ani nežiadalo vidieť, pretože by pohľad na tieto excesy by vo mne rodúchaval rôznorodé spomienky. Námet ,,Chľastu" ma napokon svojou neškodnosťou príjemne prekvapil, dokonca mi bol vcelku blízky a vzhľadom nato, že som sa pri jeho sledovaní riadil pravidlom 0,5 ‰ a bol som v dobrej spoločnosti, predstavuje pre mňa najlepší kino zážitok roka. Pri zostrihu opitých politikov korunovanom Junckerom som ešte čakal, či v ňom neukáže aj česká hlava štátu. Zato ma príjemne prekvapil, keď má v scéne na hudobnej výchove jeden zo študentov oblečené rovnaké tričko, ako mám ja. Záverečný skok má viac významov, akoby sa mohlo zdať. (kino MLADOSŤ 28. 11. ´20, 675. hodnotenie, 30. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Sympatické je, že se to nesnaží úplně tupě moralizovat, ale má to tendenci -ve vztahu k chlasu-držet jistou míru ambivalence .. Na druhou stranu se to vlastně dějově neodvíjí jakkoliv překvapivě. Drama to není bůhvíjak poutavé. Komedie to není bůhvíjak k popukání. ()

Krt.Ek

Cimrmanovské "Lepší pivo v žaludku nežli voda na plicích" zůstává nezpochybněno (vaši géniové jsou proti našim géniům takhle maličcí, Dansk jävlar!). Ostatně Vinterberg se o polemiku ani nepokouší (protialkoholická moralitka? kde?!), čehož si na "Chlastu" cením nejvíc, totiž toho, že zde alkohol není bezprostřední příčinou či řešením problémů. Fakticky tu neběží pouze o to, zda pít, či nepít, to by bylo směšné, hlubším tématem "Chlastu" je - zde mohu nabídnout pouze svou interpretaci, nic jiného, zcela jistě se mohu mýlit - "stopování" spokojenějšího, plnohodnotnějšího života (neříkejte mi, že tohle hledání není společné všem lidským bytostem), cesta je toť dlouhá, těžko ostouzet ty, kteřížto se lapají zkratek. Tanči, dokud můžeš. 85% ()

kobejn

Takovej light Vinterberg, more femily frendly, není to tak vyhroceně tragický jako byl Hon a Kursk, a taky proto to není úplně to nejlepší, ale furt ok - 3,5. ()

ArsenalEagle

Když drogy vyměníte za alkohol a Skotsko za Dánsko, máte ze skvělého Trainspottingu příběh o chlastu (s příznačným názvem Chlast), který je sice úplně jiný než první zmíněný, pochází úplně od jinud a je úplně jinak zpracován, přesto cítím jakési propojení, obrazově řečeno. Čistokrevné drama, vyjímečně s prvky tragična a tragikomična, s perfektním Madsem (sakra! já tomuhle chlápkovi přicházím víc a víc nachuť a s jistotou si mě získává každou svou další rolí!) a sympatickým obsazením dalších postav v příjemném ději a s fakt zajímavou zápletkou. Zacílit to více na humor a hlášky, tak bych v tom viděl naprosto fantastickou komedii. Ten potenciál pro inteligentní tragikomedii tam je neskutečnej, takhle je to "jen" vynikající lidské drama. S posláním. ()

filmsim

Chlast je famózním dramatem a současně celistvým pohledem na naši společnost, ve které lidé kroutí hlavou spíše nad tím, když někdo nepije než naopak. Film nahlíží na alkohol z mnoha úhlů. Je alkohol zrádnou drogou, jež bezútěšně ničí lidské životy, či blahodárným pomocníkem, díky kterému se uvolníte a prožijete každodenní chvilky plnými doušky? Chlast stejně jako alkohol ukrývá mnoho tváří a je jen na vás, kterou po projekci přijmete za svou. 9/10 Více v mé recenzi na Fandíme Filmu. ()

Pierre

Námět o učitelích, co se rozhodnou na základě jedné teorie začít pít alkohol v práci a vyzkoušet, co to s nimi udělá mi papírově přišel hodně přetažený za vlasy. Přestože se ho Chlast (nejspíš?) snaží napojit (mimo jiné) i na reflexi dnešní doby (děcka bez zájmu závislí na mobilu a chlastu, manželé na sebe nemají čas, celá doba je prostě znuděná), tak tyhle motivy jsou spíše jen načtrnuty. Ale  dokážu pochopit, že pokud se člověk dostane do určité životní krize, kdy mu život nic nepřináší a je ze všehho znuděný, může ho hned napadnout alkohol jako prostředek, jak se z takových problémů dostat. .A na začátku toho všeho může být vlastně jen prostá zvědavost. A já byl určitě zvědavý, kam takový nápad dojde, takže mě to již od začátku bavilo,  nenudil jsem se tak nějak po celobu  (jen možná zkrátit konec)a tenhle kino zážitek byl určitě o víc pohlcující než u minule viděného Oscarového kusu Země nomádů. Jenom jsem tařka Cimrmannovsky, nahlodán, jestli jde o varování před alkoholem nebo naopak alkoholickou agitku (:D). A i  když Vintenberg v závěru utopil všechny potencionální morální dilemata stejně jako možná hlavní hrdina návrat k manželce (to už nevíme), tak taneční číslo pana Mikkelsena, které se již teď stává legendárním mě také chytlo a pohupoval jsem se do rytmu. Echm, tak asi taky taky za to ta čtvrtá hvězda (:D). ()

slord

Veľmi fajn film so skvelým Madsom Mikkelsenom, ktorý ťahá celý film, avšak ani trojica kolegov nezaostáva. Téma filmu je zaujímava a dobre uchopená, aj keď občas trošku pomalšie zaberá, tak vie zaujať aj tak. A Madsov taneček je len čerešničkou na torte. 8/10 ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (viac)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (viac)