Co vše se odehrává za zdmi našich nemocnic? Jak se k nám pacientům chovají lékaři? Jak se ze zdravého dítěte může stát ležící troska? To vše odhalila skrytá kamera v dalším díle cyklu Infiltrace... Spolu se stížnostmi na léčitele přichází stejnou měrou i stížnosti na péči v nemocnicích a ústavech dlouhodobé péče. Lidé jsou naštvaní na lékaře, na nedostatek jejich času, empatie a na omezenou nabídku. To jsou nejčastější důvody, kdy se pacienti rozhodnou například pro alternativní léčbu. O tom už řeč v Infiltraci byla – v dílu Obchod se zdravím. Výsledkem je zákon o léčitelích a zrušení AKTIPu. Většina nemocných zůstává v péči klasické medicíny a věří, že jejich lékař je plně kompetentní a zařízení, ve kterém léčí, slušně vybavené. Ti, kteří posílají své podněty, jsou vyděšeni z arogance bílých plášťů a nedostatku základních a srozumitelných informací. Dva roky jsme sledovali skrytými kamerami denní realitu v mnoha nemocnicích, ústavech a léčebnách. Už na přelomu roku 2016 a 2017 jsme zaměstnali infiltrátora v jednom z takových center. Po měsíci dobrovolnické práce přišel se zjištěním, že základ problému není v nedostatku etiky, ale v katastrofálním stavu personálního obsazení a nedostatku financí. Přesto jsme další dva infiltrátory poslali do dalších ústavů. Přišli s tímtéž. Mezi tím vším se ovšem ukrývá ještě něco horšího, než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace. Jde o fatální pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec. Manažerské a právní krytí lékařů a situací, se kterými by obyčejný člověk se svědomím nedokázal žít. Bohužel, oběti těchto příběhů své zbytky životů žít musejí. Chybí tu kdokoliv, mimo specializovaných advokátů a několika pacientských organizací, kdo by se jich zastal. (Česká televize)

Oto10

Jedná se o docela děsivý dokument, kde vám v mysli utkví příběh, dítěte, které po operaci začalo krvácet a nikdo mu v té nemocnici nedokázal pomoct, kde došlo k selhání personálu v nemocnici. Svým způsobem se jedná o dokumentární horor až z toho všeho lehce mrazí a jde na vás beznaděj. Určitě to není dokument pro slabší povahy (měl jsem i já co dělat). A úplně to nejděsivější na tom je to, že se to vážně stalo a ty záběry, které jsou v tom filmu, tak jsou skutečné. Už z důvodu toho jaké pocity tento dokument vyvolává, nelze hodnotit hůř - 95 %. ()

Binne

Dokument je neprávem hodnocen jako povrchní, není způsob, jakým dotáhnout takto složitý případ, který se dotýká lidského života do zdárného konce, pakliže se tím nebude zabývat justice. Dokument byl uveřejněn v roce 2019 a rozsudky padly v roce 2022. To už samo o sobě, v kombinaci s tímto dokumentem dává jistou ucelenost celé kauze. Dokument popisuje neuvěřitelnou aroganci lékaře, který vlivem vlastního ega, syndromu vyhoření či jiného důvodu přestal dbát na individuální přístup k pacientům a ve vší své povýšenosti přistupoval k tomuto případu jako k relativně běžnému úkonu. Bohužel ale, tuto přezíravost odneslo nevinné dítě tak zásadním způsobem, že je zcela závislý na svých opatrovnících. Jeden přešlap znamenal zničení jedné rodiny. Nehledě na fakt, že nemocnice byla u soudu zproštěna obvinění a není tedy povinná zaplatit rodině jakoukoli škodu (nutno samozřejmě říct, že Pardubická nemocnice trvá na mimosoudním vyrovnání). Bohužel musím i zde říct, že jediný způsob, jakým předcházet této aroganci lékařů vůči jednotlivým pacientům i zdánlivě běžným úkonům jsou velké tresty za podobné případy. Pravdou je, že dokument silně působí na emoce, není jednoduché pozorovat zničený život dítěte kvůli zcela běžné operaci - a pravdou jistě je, že to bude mít i dramatický přesah na nejbližší rodinu. Filmařsky se samozřejmě jedná o amatérský počin, který ale předává výpovědní hodnotu relativně vysokou, ať už jde o emoce nebo o stručné představení situace. ()

Ladushka22

Hrozně by mě zajímaly motivy laxních doktorů/zda je to opravdu projev vyhoření, nebo psychického vyšinutí. A takovým lidem v bílých pláštích svěřujeme své zdraví, svou důvěru a mnohdy i život. Každý lékař by měl mít povinně nařízenou psychoterapii, supervize a pravidelné atestace! A kde je pak nějaká spravedlnost? Kde je nějaký postih? Název je podle mě dobře vystižen, pokud ale však tito lidé vůbec nějaké svědomí mají. Hodně silné příběhy, o kteréch je dobře, že se ví! Ale nekouká se na to snadno....:-( ()

Víteček

"Dokument", pro který jsou mnohem více než objektivní žurnalistika důležité pocity a emoční působení. Nějak nechápu, proč je to spolu v cyklu s Aktipem a "šmejdy", protože zde zřejmě nešlo o žádné cílené oblbování a okrádání lidí, ale o lidská pochybení. Způsob, jakým tam zařadili "infiltraci" jen proto, aby to spadalo do cyklu, byl dost trapný. ()

Stoctyrec124

Perfektní dokument. Tady se nedá úplně říct, že to bylo pěkné ale bylo to velice zajímavé a děsivé co vlastně jsou zdravotníci schopní. Velice mě to vyděsilo protože se nejdrsnější příběh odehrává v krajské nemocnici v Pardubicích. ()

EasternJoe

Dokoukal jsem Černobyl, a teď na mě spadlo tohle. A není si to příliš vzdálené. Podstata stejná. Tajení tragických selhání, lhání, přehazování zodpovědnosti, systémové chyby a na konci všeho lidské tragédie. ()

soukyd33

Tři na sobě nezávislé příběhy, kde se staly osudné chyby. Problém je, že po bijí je každý generál. Tudíž se našlo 100+1 důvod, co všechno se stalo špatně. Mě by spíše zajímalo, jestli se tohle může opakovat. A to jen proto, že se nic aby tomu předešlo, nezmění! Život se nedá vyčíslit penězi, ale ani zdravotníci nejsou stroje bez chyb. Další problém je v tom, že vidíte jen to co ukáže kamera. I lidé na Staroměstském náměstí v Praze 2020 vám řeknou, že to v televizi bylo jnak. Policie se držela dlouho zpátky, a až pak zakročila. Tady selhala dlouhá doba čekání, na cokoli. S touto situaci se asi nikdo v nemocnici ještě nesetkal, a tak se muselo za pochodu improvizovat. Bohužel se to stalo osudným. Poznámka: Není všechno tak, jak to na první vypadá. Hvězdiček 2 ()

Mr.Pink

Zvlášť příběh Adama je neskutečně silný, ale... Člověku se těžko věří, že se takhle silný materiál dá tak bídně zpracovat. Nějak jsem nepochopil v čem spočívala ona inflitrace, jestli v prostřizích na červené boty paní herečky kráčející k ministru zdravotnictví, nebo se jednalo o inflitraci na okraj jisté přehrady, protože žádnou jinou jsem tam neviděl. Absolutně amatérské prostřihy i opakující se "vykřičníková grafika" a bohužel ani hlubší rozbory problematiky. Prostě mám pocit, že by popsané příběhy dokázal takto zpracovat každý druhý. ()

Ivy_9

Ještě teď mi běží mráz po zádech. Jakože cože? Děláte si srandu? Toto by nevymyslel ani nejlepší scénarista... Hluboce se klaním nad vnitřní silou zúčastněných osob - rodiny Adámka, dvou žen a profíků z RZ (v jejich případech i vůči jejich odborných schopnostem). Zní to sice blbě, ale mám opravdu radost, že toto není standard českého zdravotnictví.. Teď k samotným událostem. Můžeme si nalhávat cokoliv, ale toto bylo selhání lidí, kteří nemají odvahu se postavit svým chybám. Nejde o to tento dokument udělat s fullHD kamerou, 3D obrazem či co... tady jsou podstatné ty příběhy, ta realita, která se za nimi skrývá. A ona to není sranda, protože to máte události staré několik let! Jak několikrát podotkly tvůrkyně, kdokoliv mohl zasáhnout a těmto lidem pomoci, poskytnout informace, dát jim informace/dokumenty na které mají právo. Nikdo to neudělal. Nikdo. Přehazují si je jako "horký brambor" a proto je opravdu zbytečné zatěžovat ten dokument frázemi typu "nemohu se vyjádřit, probíhá řízení". Proto považuji některé hodnocení uživatelů za zcela scestné a uchází jim pravý princip, účel dokumentu. ()

Petra.Dusbab odpad!

Mám ráda sérii Infiltrace, nicméně tento díl byl pro mě šok. Nikoli ale tak medicínský, jako šok z toho, jak neobjektivní práci ČT má na svědomí. Objektivita v tomto díle neexistovala, takže prakticky nekoukatelné. Tohle je za mě dno. ()