Vivárium

• Írsko Vivarium (viac)

Vivárium je zpravidla uzavřené prostředí, určené pro chov zvířat či k jejich výzkumu. Jesse Eisenberg a Imogen Poots v artové alegorii koloběhu konzumní společnosti představují pár, který chce koupit rodinný dům. To zamilovanou dvojici zavede do zcela nové čtvrti Yonder. Velmi rychle ale pochopí, že něco nesedí; všechny budovy vypadají stejně a navíc se zdá, že kromě nich nejsou široko daleko žádní další obyvatelé. Situace se vyostří, když pár zjistí, že se ocitli uprostřed labyrintu. V bezpečí jednoho z domků vyhledá úkryt a snaží se vymyslet, jak z toho ven. V tu chvíli zazvoní zvonek a na zápraží se objeví podivný balíček… (Future Gate)

lykan9

Naprostá nuda, kde krapet zajímavosti nastává až na konci, ale pointa mi uniká. Plusové body mohu dát jen za originalitu, ale to pro mě byla ztráta času. Vůbec nechápu, proč se do něčeho takového Eisenberg uvrtal. Tvůrci však mohou být rádi, protože nebýt toho, že ve Viváriu hraje, tak bych si to asi ani nepustil. ()

klima777

Až tak průhledné? Kukačko, raď! --- Yonder come day. Ale vůbec mě to netěší... Dvě hvězdy jsou nejspíše zbytečně přísné, leč záblesk něčeho skutečně zajímavého nevidím. Třeba příště... Yonder come day. ()

ghatos

Nedotažená antireklama na rodinku. Samozřejmě by se dalo z toho vykopat více, ale chyběla tam hlubší interakce a katarze. 60%. ()

Marrdaa

Zatím nedoceněná Imogen v navždy nedotažené záhadě. Vivarium naštěstí nehraje příliš na artovou strunu, což bych já osobně nepřenesl přes své jílovité srdce a je zde i jistý potenciál, jak by se dal snímek doladit tak, aby dával smysl. Jen škoda, že to nemohlo být na první dobrou. Nicméně za nápad jak degradovat Truman show na verzi 0.6 dávám krásné 3 bodíčky. ()

zsn

Tak uboze jednoduchá krávovina, kterou nechcete vidět 2x, až je to vlastně geniální počin. Nejlepší ta scéna pod chodníkem. Jak novodobý Beetlejuice. Některé béčka prostě nevymyslíš. Dlouho jsem něčemu tak blbému nedala tak vysoké hodnocení. Blbý, a zároveň skvělý nápad v jednom - neskutečný chaos mysli. ()

xLIGHTx

Bezútešné, divné, s chladnou atmosférou, mystery-sci-fi plus sem-tam závan hororovosti /v niečom to možno pripomína atmosféru (aspoň mne sa zdá) Stepfordských paničiek, iba sčasti/, ale poteší pohľadná, ale strhaná Imogen Poots. Eisenberg tu tiež pasuje, nie je to prvá kooperácia tohto hereckého dua, dosť k sebe sedia. Tak možno cca. od polovice začne Vivárium smerovať žiaľ trochu do akéhosi šedého priemeru. Je možné to teoreticky vnímať aj ako úvahu nad životom človeka, nad márnosťou života (najmä možno v zmysle kolobehu - zrod dieťaťa, vzťah s rodičmi a výchova, smrť rodičov). Hoci je to dielko vcelku dosť originálne. Trošku možno ozaj ako nejaký diel Krajných medzí. Ale výsledok mohol byť ešte lepší. Žiaľ niečo tomu chýba. Možno lepšia pointa filmu, resp. výraznejšia by isto pomohla. Alebo dáky twist v závere. (?) Tak či tak, film až tak ničím žiaľ veľmi nestrhne pozornosť, ale ani neurazí. ()

Soweek

3,5*. Škoda že celá podstata filmu je už řečena v popisu filmu. Přijde mi naprosto dementní rovnou odhalovat podstatu filmu a zkonkretizovat veškerý symbolismus, z kterého by si jinak každý mohl odnést něco jiného. Vivarium jinak není horor, nýbrž velmi znepokojivý film, z kterého Vás možná občas zamrazí. Zbytečná je délka filmu, protože vše bylo řečeno jde stihnout co půlku doby, ale chápu, že to tvůrci museli natáhnout na celovečerák. ()

sedm.1

Na Vivárium jsem čuměl doslova s otevřenou hubou a byl jsem v podstatě až fascinován, čeho že jsem to vlastně svědkem, ovšem ona má fascinace z této podívané je myšlena v absolutně negativním slova smyslu, jelikož už jsem viděl poměrně dost smyslu postrádajících snímků, ale tento před všemi ostatními vede ve své absolutní marnosti a zbytečnosti své existence o několik kilometrů. Jako, já mám rád úlety a vážně nevšední záležitosti, nicméně zde se podle mě tvůrci namočili do něčeho, co neměli hned od začátku vůbec pod kontrolou, čímž se jim to celé naprosto vymklo a rozsypalo, a ať už byl pak jejich původní záměr jakýkoliv, jestli to měla být například sociální satira, nebo jestli to mělo vyvolat znepokojení, či to jen na něco poukázat, mě to zcela minulo, proteklo mi to mezi prstama jako bláto, já v tom nenašel prostě vůbec nic, a nemyslím si, že by v tom hrála roli má nepozornost, či třeba intelektuální zaneprázdněnost, ale skutečně jen myšlenková prázdnota snímku samotného, završená pointou tak šílenou, že na to musí mít divák už fakt o kolečko víc, či míň. Na druhou stranu musím ale i přiznat, že ten film zároveň nemohu dostat z hlavy, a není to jen kvůli poměrně výraznému stylu zpracování, či zajímavým hereckých výkonům, ale je to asi zkrátka skutečně tím, že takový originální a nevšední bizár se jen tak nevidí, nicméně i přesto opakuji, pro mě jde kvůli svému naprosto nestravitelně nesmyslnému obsahu o nesnesitelnou záležitost, před kterou budu raději každého varovat. ()

Kienast

Úvod výborný, bohužel s přibývající stopáží to začalo spíš nudit. Celkový nápad zajímavý, ale nedotažený. Prostě fajn jednohubka, která není ničím převratná a brzy vyšumí. 5/10 ()

iXtr3m3

Spočiatku zaujímavá a originálna wtf záležitosť, ktorá ale časom prejde do nudy a záver to ani trochu nevylepší. Strata času. Ale chápem, že pre niektorých jedincov to môže byť fajn. ()

666Carnage

Tohle byl hodně mindfuck takže nevím co si o tom myslet. Buď je to art movie a nebo poselství shůry a nebo mimozemšťani fakt nevím. Každopádně ten kluk mě vytáčel do ruda a jeho hlas snad ještě víc. Film prakticky o 4 hercích a hromada otázek ale uteklo to rychle takže pohoda. Zvláštní 60% ()

HArna

Bizarní filmy mám rád a tohle je dobrý. Každý mindfuck-film je u mě s dobrou myšlenkou dobře přijat. A to i přes to, že nemusí mít vypilovaný scénář nebo extra efekty. Někdy stačí nápad, divný věci mám prostě rád. ()

kery-

Artová píčovina sázející spíše na monotónní formu, než na hodnotný obsah. Od začátku do konce je to výsměch, hra o čas (dát tomu délku filmu) a peníze (když tam dáme 2 známá jména né úplně drahých herců, tak z toho možná i něco kápne). Nebavilo a pěkně sralo. Sice se říká "sto lidí = sto chutí", nebo že bychom měli názory ostatních snad i respektovat, ale tohle hodnotit pozitivně může pouze nesvéprávný kokot, a to je prostě fakt. Je vidět, že zdejším uživatelům z té karantény už pěkně hrabe... ()

Sayko

Z traileru možná Vivarium vyzní jako cool divná pecka, ale ve filmu nezjistíte o moc víc. Monotónní příběhová linie, která vás díky absenci hudby přestane po 15 minutách bavit, herci, na které jsem se sice těšil jak na Vánoce, ale jejich výkony teda nic moc a scénář, který by se dal v pohodě zmáčknout do pěkné půlhodinky. Nic víc totiž nedostanete. Jsou zde jen slabé "výkopy" k nějakému vysvětlení, ale jinak jde pouze o vymýšlení teorií, a to diváka bavit vážně nebude. Nebo alespoň mě nebavilo. ()

J.F.B.

"What am I? What is this? What am I in this?" Vivarium je fakt divný film. To je jisté. Ovšem je to dobrý nebo špatný film? Nevím. Pořád. A to nad tím už nějakou chvíli přemítám. Na jednu stranu bylo jeho sledování opravdu intenzivním zážitkem, který bych snad i trochu svatokrádežně přirovnal ke svým pocitům při Nicholsově Take Shelter, tísnivá a nepříjemná atmosféra na mne také působila velmi silně, našly se tu skutečně děsivé okamžiky i scéna, při níž jsem se neubránil dojetí... jenže pak přišlo finále, rozuzlení/"rozuzlení" a já se neubránil jistému pocitu zklamání, neuspokojení. I když ne hned, spíš až po chvíli, kdy už síla prožitku byla oslabená a já jsem začal pročítat tuto recenzi (a hlavně diskusi k ní). A najednou jsem zjistil, že snímek asi opravdu bude tím, čím se celou dobu zdál – "artovou alegorií koloběhu konzumní společnosti" (jak to zdejší obsah pěkně pojmenoval – škoda, že jsem si ho nepřečetl dříve), což pak potvrdilo i Finneganovo vysvětlení. Ani nevím, v co jsem vlastně doufal – v něco "méně banálního"? V němž metafory neznamenají, co znamenají, co nekončí tak, jak to vzhledem k logice scénáře skončit muselo? Eisenberg a Imogen Poots jsou dobrá ústřední dvojice (ač Imogen je herecky výraznější), "creepy little mutant" je skutečně děsivá, nepříjemná postava, tak jako realitní agent Jonathana Arise, kterého jsem snad ještě nikdy neviděl hrát "nedivné" postavy... Ohledně chování a vývoje charakterů Gemmy a Toma se domnívám, že je také něco pravdy na postřehu, který se objevil ve výše zmíněné diskusi – že se chovají více jako metafory než skuteční lidé v dané situaci. Což sice pravděpodobně odpovídá autorskému záměru, zdůrazňuje jej, ale stejně je to trochu rušivé. Podobně jako ta příliš malá hromádka hlíny... Na závěr chci ještě jednou poděkovat houdkovi442, neboť kdyby nebylo jeho, tak se na tento snímek asi nikdy nepodívám. Protože ačkoliv Vivarium bylo pro mne poměrně očekávaným filmem, jeho nepříliš nadšené ohlasy nakonec způsobily, že jsem o něj ztratil zájem. Což byla chyba... (♪♫) (♪♫) ()