Vivárium

• Írsko Vivarium (viac)

Vivárium je zpravidla uzavřené prostředí, určené pro chov zvířat či k jejich výzkumu. Jesse Eisenberg a Imogen Poots v artové alegorii koloběhu konzumní společnosti představují pár, který chce koupit rodinný dům. To zamilovanou dvojici zavede do zcela nové čtvrti Yonder. Velmi rychle ale pochopí, že něco nesedí; všechny budovy vypadají stejně a navíc se zdá, že kromě nich nejsou široko daleko žádní další obyvatelé. Situace se vyostří, když pár zjistí, že se ocitli uprostřed labyrintu. V bezpečí jednoho z domků vyhledá úkryt a snaží se vymyslet, jak z toho ven. V tu chvíli zazvoní zvonek a na zápraží se objeví podivný balíček… (Future Gate)

dr.horrible

Úplne jedno, či to má minút 5, 10, alebo 90, drvivú väčšinu času je to len bezcieľne, monotónne, zameniteľné, alegorické hovno, ktoré nemá čím prekvapiť a od začiatku dokonca len otrocky plní, čo bolo jasné už v úvode. Hlavne nezábavne. Neexistuje žiadny logický dôvod sledovať filmy ako je tento. Jedna hviezda za dizajn. Normálne by som dal body aj technickej stránke, ale ten film bol tak nudný a predvídateľný, až ma naštval. ()

RUSSELL

JFL to ve svém komentáři shrnul dokonale – Vivarium je opravdu jako epizoda z Twilight Zone roztažená na celovečerní stopáž, což je zároveň i kámen úrazu celého filmu. Vše začíná skvěle, úvodní sekvence je vtipná a krásně navodí tu správně bizarní atmosféru, která je každým dalším momentem víc a víc plíživě znepokojivá. Následný děj je už do určité míry nastavované kaše, která člověka začne pomalu (ale jistě) nudit. Tato část by přitom ani tolik prostoru nepotřebovala, jelikož se za tu více jak hodinu děj nijak výrazně neposouvá, spíš stojí na místě a přešlapuje. Někam se to posune až v samotném závěru, který už má zase trošku větší grady a vyvrcholí v ucházející pointu, kterou ale v pohodě vydedukujete již tak v polovině filmu. Příběh se hezky uzavře, vše do sebe zapadne, ale nic překvapivého to nepřinese. ()

silentname

"Vivarium" vo mne vyvoláva trošku zmiešané pocity. Na jednej strane to má atmosféru, chceme vedieť čo sa deje, ako to dopadne a fandil som našej ústrednej dvojici. Okrem toho je tu niekoľko scénok, ktoré sa mi úprimne páčili. No na druhú stranu som zo záveru dosť sklamaný. V prvom rade nám nedáva moc odpovedí (ktoré by sme si zaslúžili) a takisto som to viac-menej už očakával posledných 20 minút. V momente ako uvidím dospelú verziu chlapca, ktorého mali naši hrdinovia vychovávať. Jesse Eisenberg a Imogen Poots sú podľa mňa celkom okey. Možno to neboli ich najlepšie výkony, no mali spolu pár úprimných momentiek, ktoré fungovali. Postupne to už je absolútna beznádej a pochopenie, že sa to celé neskončí.Neviem. Boli tu momentky, ktoré ma vysoko otravovali (najmä keď chalan musí neustále len kričať) a takisto by som chcel vedieť na čo sa ten chalan vlastne pozeral v televízii a čo znamenali tie animácie čo tam neustále prebiehali. Na to moc odpovedí nedostaneme. Takisto tá kniha. Nebolo by zaujímavejšie, keby Gemma možno chcela vedieť na čo sa to pozerá, alebo čo tam vidí? Keby sme mohli možno dostať nejaké odpovede na tento svet? Pretože reálne som sa po tom ako nabehli titulky cítil nenaplnený. Chcel som asi vidieť a vedieť viac. Myslím si, že za pozornosť film stojjí. Je dostatočne kreatívny a má svoje dobré momentky. A nie je toho málo čo sa tu dá odporúčať na zhliadnutie. Minimálne už len to ako falošne celý ten svet pôsobí. Myslím si, že takto nejako vnímali aj Radiohead faloš, keď mali skladbu "Fake Plastic Trees". Toto je niečo podobné. Ja mám len s filmom skôr osobné problémy, ktoré mi bránili, aby som si ho užil viac, než som chcel. Hodnotenie: C+ ()

Yoshitsune

Bizárium jinak ani tenhle film, nelze nazvat a já už viděl hodně divných záležitostí, ale tenhle film bych se nebál zařadit do top desítky. A byť ze začátku, to má slušnou dávku černého humoru, tak postupně je to čím dál víc divnější a děsivější. Během sledování, sem přemýšlel nad různými teoriemi, je to snad očistec/Limbus a nebo snad něco jiného ? Do jisté míry, mi film zodpověděl otázku a to na téma, o co jde, ale zároveň ve filmu vyvstalo hned několik dalších, na které se asi neodpoví. Jesse Eisenberg, když nehraje Lexe Luthora, tak je mi hrozně sympatický a když ho hraje, no neni v tom úplně dobrý. Imogen Poots je prostě vynikající, mohl bych to sice rozvést, ale vynikající mluví samo za sebe. Klučina i jeho dospělá verze, sou děsivý a slizký. Tenhle film rozhodně neni pro každého, ale jelikož mám tyhle filmy rád a tenhle se zvlášť vyvedl, tak s klidným svědomím hodnotím čtvrť Yonder pěti hvězdičkami. ()

Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 47: IRSKO: Řekl bych, že to mají dnešní tvůrci těžké, rozhodnou-li se natáčet mysteriózní thriller, v němž skupinka lidí (zde mladá manželská dvojice) uvízne v záhadně uzavřeném prostoru, z nějž není úniku. Námětovou schému, často využívanou již od dob vybraných epizod Twilight Zone, lze sice pořád něčím ozvláštnit, ale málokdy se podaří, aby si takový film v celovečerní stopáži udržel stejný spád až do konce. I posledně mnou viděná mexická Smyčka, nakolik jsem ji dal vyšší hodnocení, mě svým postupným vyústěním částečně zklamala. A tady už nedlouho po druhém zvratu s příchodem dítěte začalo napětí stagnovat a povolovat. Pár dostatečně zneklidňujících horrorových prvků, jako už samotný komplex zelených domků s veselým uvítacím billboardem či závěrečné uložení balíčku do archivu, se najde, záběry na samotné prostředí z různých úhlů pohledu či neustálé vykopávání „svého hrobu“ mají jistou atmosféru a zapůsobila na mě i rocková skladba k závěrečným titulkům. Ke konci snímek překvapí mj. mindfuckovou sekvencí, která mi připadala jako zdařilá variace na nekonečné bludiště, tentokrát vertikálním směrem. Zápletka s donucením k výchově cizího dítěte vypadala slibně, jen jsem úpřimně nerozuměl jednání vychovavatelky, která toto povolání už vykonávala před tím a ač chvíli vypadá, že to s novým dítětem taky umí, každou chvíli k němu zcela nahodile mění svůj vztahod láskyplného hraní a budování bližšího vztahu až po touhu zabít či najednou i zabraňování vznikajícího rodinného vztahu, když mu dává častěji krutě najevo, že není jeho matkou... I z důvodu zmateněji vykresleného vztahu ženy k dítěti mě příběh v této lince nezasáhl a táhlé zpracování má na svědomí, že i ty 3* jsou z mé strany značně slabé. [55%] ()

SeBig

No ty kráso.. to je jediný co jsem chtěl napsat, ale seru na to napíšu aspon proč dávám plnej počet 1. film mě bavil od začátku do konce, nepředvídatelný, napínavý.. čekal jsem každou vteřinu co z toho vyleze.. 2. Je to fakt psycho. 3. zpracování je doslova perfektní, to samý herecký výkony. (Eisenberga nemusím, ale tady mě bavil) 4. Když to srovnám s 99% dnešní filmové tvorby, co poslední dobou vzniká za sračky, jedna píčovina vedle druhý.. levný, zdechlý slashery, béčkový akční filmy, CGI sračky, nevtipný komedie.. tak tohle je to 1%, který zaujme a baví od začátku do konce a má to ovšem (jak jinak) ()

Arsenal83

Niektoré rádoby thrillerovo-hororové blbosti sú nepríjemné na videnie a počutie. Hlavne ten malý chlapec. Skôr mi to pripadá ako varovanie pred drogami, proste radšej ich nezobre, pretože môžeš mať aj takýto absťák. Inú pointu mi to nedáva. ()

Marze

Vivarium je zvidavy nemilosrdny sci-fi horor o tom,jak muzete byt uveznen ve svem vlastnim dome,coz je muj pripad. Nauvne jsem se domnival,ze behem pandemii jsou doma izolovani nemocni a oni ejhle naopak zdravi. Ustredni par jen aniz by k tomu vyvijel usili empaticti a presvedcivi. Vykonali na filmu zasadni praci. Pripominalo mi to analogii na nekonecna americka predmesti s izolovanymi rodinami, kde by prece chtel zit kazdy. ()

Chrustyn

Nízkorozpočtový mindfuck pro mladé. Pár slušných nápadů, ale jinak prázdnota, která nemá sílu kultovních filmů jako takový Donnie Darko. ()

honajz

Začátek mě hodně navnadil, záhada podivného městečka působí skutečně mysteriozně. Jenže - pak se to nějak rozplizne, vlastně to odnikud nikam nejde, a jak se nic neděje, řeknu si: "Snad to neskončí takhle, protože to je až moc do očí bijící a bez nápadu." A ono to tak skončí. Celkově se z toho stala historka z Krajních mezí roztažená zbytečně na moc dlouhou stopáž, bez větší myšlenky a nápadu, prostě to lineárně a bez jakýchkoliv zvratů (čekal jsem třeba, že by ta ženská mohla otěhotnět a mít normální lidské dítě; taky nechápu proč neprozkoumali ostatní domy atd.) jede až do konce, kdy chvilku to vypadá, že by snad něco... ale ne. Jako, co mi to mělo dát? O... tamtěch... nevíme nic, ten halasně proklamovaný princip kukačky tu taky nefunguje, protože kukačka snáší svá vejce do cizích hnízd (tedy ne že si cizí matku odnese, aby jí vyseděla vejce a vychovala kukačku), a ano, vylíhlé mládě vyháže z hnízda vejce a mladé svých pěstounů - ale z jejich hnízda. A i když přijmu tuhle kukaččí záležitost naruby, tak jako co? Že příroda může být krutá, to jsme zjistili v asi páté minutě filmu. A? Co dál? Co jiného film nabízí? A kdo jsou ti kukaččí pánové, kde se berou, proč se berou? Prostě je to odfláknuté. Příště tvůrci natočí nějaký přepis do lidských podmínek o smečce lvů nebo samčím sezení na vejcích a líhnutí tučňáků? ()

TheEvilTwin

Oskarovou nálož asi nikdo nečekal, stejně tak jako nečekal asi objektivně "dobrý film" a všichni jsme si Vivárium víceméně pustili pro další wtf mindfuck myšlenku, ale i ta je zde tak nesmyslně hloupá, až to bolí. Protože ona jedna jediná myšlenka, která by se dala shrnout do jedné jediné věty, je úplně celým obsahem filmu a její forma podání je katastrofálně mdlá a úmorná, zpracování zcela průměrné a nevábné a nic víc ve filmu jednoduše není. Protože co z toho, že základní nápad rejža má, když celé jeho převedení do filmové podoby vypadá, jak kdyby absolutně netušil, co že chce natočit, ale hlavně, aby to "nějak" natočil. Úmorné peklo, které se od ostatních žánrovek liší tím, že vlastně ani nemá finální pointu nebo nějaké popíchnutí, které by v divákovi rezonovalo a na které by si na film vzpomněl i po týdnu. Brak. ()

ARI50 odpad!

Jako vážně? Děcko zapálit a zahrabat pod zem, katastrofa. Herci v poho ale co ne napadlo jít do tohohle zeleného guláše. Katastrofický příběh, myslel jsem že chcípnu u toho filmu. ()

JASON_X

Nebudu tvrdit, že jsem jistojistě pochopil scénáristův záměr a co tím vším vůbec chtěli tvůrci divákům sdělit, respektive bylo-li ve filmu vůbec nějaké jinotajné hlubší poselství. Neviděl jsem tam žádné výrazné podobenství, žádný symbolismus, žádnou satiru ani kritiku naší konzumní společnosti. Viděl jsem tentokrát přesně to, co se píše v podtitulu, tedy mysteriózní sci-fi horrorové drámko, víc jsem nad tím nepřemýšlel a užíval si to. Lehce surrealistický a těžce hustoatmosférický kousek, určený tím pádem menšinovému publiku. Nevím kolik film stál, ty skvělé počítačové animace jistě nedělali profíci levně, ale zase se ušetřilo na honorářích, 4 herci plus dítě plus pár vedlejšáků na začátku. Neohrabaná Imogen a slabošský Jesse působili vcelku věrohodně, ale většinu mojí pozornosti na sebe přitahoval... přitahovalo TO. Nejprve ve stádiu mláděte, ze kterého mi občas přeběhla po těle husina, a potom i ve stádiu dospělce. A realitní makléř, stejného "živočišného"(?) druhu, byl taky nářezový. Za poslední horrorovou čtvrthodinku zaokrouhluju nahoru (i když nejhorrorovější pro mě bylo asi kukaččí mládě na začátku). Jo a jeden postřeh - v onom prapodivném umělém skanzenu, ve "viváriu", se zapadající Slunce pohybovalo po obloze jako na jižní polokouli, tedy zprava doleva (23.minuta). Nevím, jestli to byl režisérský úmysl nebo chyba, ale nejspíš to první. ()

Morholt

Ono by se našlo několik způsobů, jak na film nahlížet, ale současnost dala filmu rozměr, se kterým tvůrci nejspíš vůbec nepočítali. Každopádně virus způsobil, že se tu spousta lidí trčících doma s čím dál tím rozjívenějšími dětmi najde. A ústřední dvojice má potomka, ze kterého by hráblo i nejortodoxnějšímu flegmatikovi. Bavil jsem se. Ono to sice nefrčí nějakým závratným tempem a když se to tak vezme kolem a kolem, tak se tu neděje nic extra, ale zoufalost ústřední dvojice působí hmatatelně a Finneganovi se daří držet diváka zvědavého. Solidní byli i herci, přičemž chlapeček byl nádherně na pěst. Bohužel konec postrádá nějaké doslovnější vysvětlení, takže otázky kdo a proč zůstaly nezodpovězeny, což mi celkový dojem pokazilo. I tak ale hodnotím pozitivně. 70% ()

JohnCZ

Nevím, jestli bylo od distributora zrovna moudré vyspoilovat pointu filmu hnedka v popisku. Ovšem jakkoli se dá film interpretovat i tímto způsobem, daleko více mě bavilo odhalovat jeho záhady v doslovné rovině. Zábavný sci-fi bizárek s dobrými nápady i hereckými výkony, který zprvu spíše baví, ale posléze umí být i zatraceně creepy. ()

Padme_Anakin

Netušila jsem, do čeho jdu a ani teď pořádně netuším, co jsem to vlastně odkoukala.. Jediné, co vím určitě, je to, že nejsem cílovka.. Hlavních postav je minimum, ovšem všechny (tři) jsou otravné.. Vzhledem k tomu, že mi bylo úplně fuk, jak to celé dopadne, hodnotím tak, jak hodnotím.. P.S. Kdybych si musela vybrat, s kým pobudu v zeleném domě číslo 9, byl by to nejspíš ten chlapeček, takovej roztomiloučkej mazlíček.. ()

k4n9ur odpad!

Důkaz toho že lidi z karantény a podobných věcí blbnou. Je sice z roku 2019 ale nevíme přesně. A nejen oni, blbne tim i kultura a všechno. Jak se k tomuhle mohl někdo propůjčit. Asi nemaj herci peníze a berou kdejakej výmysl nějaký vyfetovaný palice. ()