Stvorení pre lásku

• Česko Stvořeni pro lásku (viac)

Film o nenaplnenej láske, premlčaných slovách a odvrátených pohľadoch. Príbeh sa začína roku 1962 v Hong Kongu, kam sa do jedného domu nasťahujú dva mladé manželské páry: Chowovci a Chanovci. Keďže pani Chowová a pán Chan trávia väčšinu času na zahraničných služobných cestách, ich polovičky sa počas osamelých večerov často náhodne stretávajú na spoločnej domovej chodbe. Prehodia zopár zdvorilostných slov, ktoré viac zatajujú, ako hovoria, letmo sa dotknú... Režisér Wong Kar-Wai týmto filmom nadviazal na svoju ťažiskovú tému (ne)komunikácie medzi mužom a ženou, ktorí sú odsúdení na večné stretávanie a míňanie sa. Film sa vyznačuje čistým vizuálnym štýlom, dokonale zladeným s hudobným soundtrackom. Získal si taký vplyv na divákov na celom svete, že ovplyvnil medzinárodné hitparády i štýl obliekania. Na MFF Cannes získal cenu za najlepší mužský herecký výkon a Grand Prix technique, Cézara za najlepší zahraničný film a mnoho iných. (oficiálny text distribútora)

Los

Ze začátku jsem byla plna očekávání, co film přinese....bohužel se děj za celou dobu téměř neposunul a já se pouze nudila. Často mi nulový děj u filmů nevadí, ale tohle nebylo to správné provedení. Pozitivně hodnotím hudbu ve zpomalených záběrech, ale bylo jich přespříliš. 5/10 ()

Courtemanche

Kar-wai Wong by mohl ještě počkat, protože ten příběh není vyzrálí. Přesněji řečeno, druhá polovina. Je tady nádherná hudba, s kým nepohne TO jak zakomponoval do filmu, ten má prodat televizi. Ale poslouchat to samé nespočet krát dokola, je vždy známkou jen něčeho co není dodělaný. Stokrát slyšený ztrácí na síle. 4/5 ()

hallelluja

...ide o VÝNIMOČNE krásny film na pohľad aj na posluch, uznávam... žiaľ, emočne ma minul, motiváciám hrdinov nie som schopná porozumieť... (pozn. Meggie je dokonalá dáma, distingvovaná, elegantná... a tá povrchná cica vo mne chce všetky jej šaty a lodičky z tohto filmu!!!...) ()

LeoH

Jemnůstka, jejíž preciznost ještě vynikne u nepoužitých scén – jedna každá z nich by drobnou těžkopádností či doslovností tu křehkou stavbu rozbila. Hořkost nad nenaplněným vztahem? Nejsem si úplně jistý, jestli jsem necítil hlavně úctu a obdiv a jestli by naplnění opravdu přineslo víc krásného a silného (míň zármutku asi ano). A ještě bych chtěl vypíchnout dobové kulisy a atmosféru, člověk se zdráhá uvěřit, že je to točené až na přelomu století. Zbytek hezky napsal Zóna. ()

bondgirl

Dokonalý příklad toho, že že film o lásce a vášni nemusí být plný slov, patosu a klišé. Asijský poklad o vztazích, citech a nenaplněné lásce. Film je plný nevyřčených citů, dusivého napětí, nesmělých pohledů a gest mluvících za vše. Plus výborná hudba. ()

farmnf

Kamera na výbornou, hudba na výbornou, příběh zdá se obyčejný ale ještě nikdo to před Wongem nenatočil. Člověk čeká finále, řešení, rozuzlení a vono hovno. Lidi se měli rádi a možná (možná?) si krásně zašukali a pak si navzájem zmizeli. Někde mezi Hong kongem a Singapurem. Holky nosily krásný šaty a měly krásný účesy, nešňupaly žádný sračky, rok 1962 - 1966. Tuze pěkný film! ()

Kaferano

Pro mne umělecký zážitek, který mi navíc padnul do nálady... Fragmenty, imprese, smyčcová pizzicata s houslemi... Krásná dvojice a nenaplněná láska.... Ona jde pro nudle v nádherných šatech, on čeká v dešti nebo on jde pro nudle a ona čeká v dešti :-) letmé pohledy, nic víc a není to pro každého...( někdy se podivám na film jen kvůli těm šatům a napočítám, kolik jich ta krasavice měla. Jeden stejný střih šatů a pokaždé jiná látka, to byl zajímavý nápad. Chtěla bych aspoň jedny do svého šatníku) Nádherný vizuální i hudební, velmi senzitivní snímek. ()

Lachtaan

Wong Kar-wai to na mě zkouší už podruhé, ale i napodruhé stojím mimo soutěž, ty jeho pomaloučké poetické záběry šedesátkového Hongkongu na pozadí unylé romance, která vznikla z ničeho a směřuje nikam, jsou na mě buď příliš artové nebo zkrátka prostě nudné. A vím, že je to má chyba, ale vyznat se mezi asijskými herci, aby se mi některé postavy nezaměňovaly, pro mě bude ještě nějaký ten pátek nerozlousknutelným oříškem. [viděno na MUBI 6.9.2023] ()

rockwoman

Příjemná hudba, atmosféra, Maggie Cheung byla dokonalá zvláště pak v těch nádherně barevných šatech a přesto mi právě tady chybělo to nejpodstatnější, fyzické splynutí dvou osamělých lidí toužících a utápějících se v samotě. ...."Vzpomíná na ta uplynulá léta, jako by se díval přes zaprášené okenní sklo. Minulost vidí,ale nemůže se jí dotknout. A vše co vidí je rozmazané a nezřetelné." ()

Brandon

Minimalistický Dut yeung nin wa je především o detailech. Tenhle film je dobré vidět minimálně dvakrát. Nepozornému divákovi by se mohlo zdát, že se tam nic neděje, ale pravdou je, že se mezi hlavními hrdiny toho odehrává velmi mnoho. Kamera zpomalí a za doprovodu smyčců máte čas a možnost uvažovat nad tím, co ten který střípek příběhu asi znamená. Vůbec, kamera je zde velmi zvláštní, časté jsou záběry přes zrcadlo, sklo, žaluzie. A i to má svůj smysl, protože "Vzpomínat na ta zmizelá léta je pro něj jako dívat se ven skrz zaprášenou okenní tabulku. Uplynulou dobu sice vidí, ale dotknout se jí nemůže, navíc vše, co se mu daří zahlédnout, je rozmazané a nezřetelné." ()

dANo

Môj prvý film od tejto hong-kongskej filmovej osobnosti a veľmi sa mi páčil. Príbeh nenaplnenej lásky medzi dvoma osamotenými (aj napriek tomu, že majú svojich "celoživotných" partnerov) ľuďmi je zvláštny svojím podaním, keď režisér nerozoberá, dokonca ani neukáže manžela Chanovej, či manželku Chowa, ale nechá priestor divákovi, aby si všetko domyslel... Osobitne by som vyzdvihol hudbu a spomalené pasáže, ktoré na mňa pôsobili veľmi oživujúco a tiež zvláštny spôsob, ako Wong ukončil túto peknú drámu o láske. ()

lucascus

Velmi emotivní film, který si pohrává s detaily, na kterých především záleží. V každém detailu je ukryto něco z rozhovoru, který nikdy nebyl a nebude z nejrůznějších důvodů vyřčený. Láska, to jsou letmé dotyky, pohledy do prázdna, smutný úsměv, květované šaty, miska s nudlemi, touha po nenaplněném - to vše prosyceno srdce drásající hudbou. Ne, nejsem romantik, nikdy jim ani nebudu. Ale tady srdce opravdu pookřálo. Není smutnější lásky, než té nenaplněné... ()

Brain-D

Z počátku jsem se ocital v chaosu šíleného tempa, kdy jsem čekal klidný, poeticky a hlavně pomalejší tempo. To vše jsem postupně dostal....Citlivá romance, které se hudbou, obrazem či slovy aktérů pomalu rozlévá do všech smyslů. Z určitého pohledu jde o mistrovské dílu a z jiného může snímek připadat jako prázdná romance. Rozhodně si snímek zaslouží časem další projekci a jsem rád, že po létech vyhýbání jsem mu dal konečně šanci. Zatím 70% ()

Kurikmoon

Tak už chápem, čo je to pomaly sa odohrávajúci film. A žasnem nad neoddelitelnosťou hudby a obrazu. Intimnosť a erotickosť filmu spoľahlivo vyjadrená... ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků