Stvorení pre lásku

• Česko Stvořeni pro lásku (viac)

Film o nenaplnenej láske, premlčaných slovách a odvrátených pohľadoch. Príbeh sa začína roku 1962 v Hong Kongu, kam sa do jedného domu nasťahujú dva mladé manželské páry: Chowovci a Chanovci. Keďže pani Chowová a pán Chan trávia väčšinu času na zahraničných služobných cestách, ich polovičky sa počas osamelých večerov často náhodne stretávajú na spoločnej domovej chodbe. Prehodia zopár zdvorilostných slov, ktoré viac zatajujú, ako hovoria, letmo sa dotknú... Režisér Wong Kar-Wai týmto filmom nadviazal na svoju ťažiskovú tému (ne)komunikácie medzi mužom a ženou, ktorí sú odsúdení na večné stretávanie a míňanie sa. Film sa vyznačuje čistým vizuálnym štýlom, dokonale zladeným s hudobným soundtrackom. Získal si taký vplyv na divákov na celom svete, že ovplyvnil medzinárodné hitparády i štýl obliekania. Na MFF Cannes získal cenu za najlepší mužský herecký výkon a Grand Prix technique, Cézara za najlepší zahraničný film a mnoho iných. (oficiálny text distribútora)

GoustDog

O intimitě bez intimností. Všichni jsme ve mlýnku osudu, kdy nám příroda říká, co a jak. A s kým. Jenomže toto volání lze zřídkakdy uposlechnout. Na otázku proč se nabízí nespočet protože. A to nás občas zachrání. Ale většinou nakonec potopí. ()

djPeťál

Za vší zdvořilostí, společenskou konvencí a úctě k instituci manželství se v nitru skrývá oslňující světlo, které ač skryté, prosvítá skrze výraz v jejich očích.. Nemůžu si pomoct, ale film mě donutil ho komentovat takovýmto způsobem prostě proto, jaký sám je, a to po všech stránkách, jak obsahové (vskutku studie mezilidských vztahů se vší jejich krásou i překážkami), tak formální (hlavně kamera), stejně tak úžasnými hereckými výkony.. (Maggie Cheung jak herecky, tak i žensky, ne že nepotřebuje komentář, to spíš jazyk nenabízí možnosti, které by ji adekvátně dokázaly vystihnout..) ()

Vots

Perfektní vyobrazení lásky, důkaz toho, že to jde i bez leckdy nevkusných erotických scén, které mnohdy s láskou nemají nic společného, i bez kýčovitých milostných výlevů. Jemné, citlivé, přirozené... a k tomu tak krásně zvláštní. ()

kaaamiiii

"Nečekala jsem, že to bude tak moc bolet. " "Vždyť je to jen zkouška, ve skutečnosti to tak ochotně nepřizná." Přikláním se k těm, kteří psali, že tomu něco chybí. I přesto - scény v dešti jsou famózní (rozchod) a smysl detailních záběrů vyplouvá na povrch spolu s plynoucím časem snímku. Skvěle! ()

Wertherion

Neuvěřitelný film. Aneb jak s pouze dvěma skvělými herci, jen se dvěma hudebními motivy, asi pěti lokacemi, jedním střihem šatů, emotivním scénářem, lidskými dialogy a jednoduchou kamerou lze s nízkým rozpočtem natočit film, který ve vás něco zanechá hlubokého. ()

Bajislaw

Hypnotický, precizně nasnímaný a zrežírovaný a snímek o nevyjádřených citech, který okouzluje poetikou přeplněného činžáku. V emocích se zmítající hrdinové, kteří za všech okolností zachovávající dekorum, vynalézavá kamera a jedinečná vizuální poetika. Film, který vybízí k opakovanému zhlédnutí a opakované analýze. Zářný příklad vynikající filmařiny. ()

kissilen

Dokonalá hudba, dokonalé postavy, dokonalá kamera. Vynikajúce spracovanie. Treba síce rozmýšľať počas filmu a bolo tam pár scénok, pri ktorých si niesom istá, či som ich pochopila správne a pár scénok, ktoré ma dosť prekvapili. No najviac sa mi páčilo to, že som do samého konca nevedela, ako to vlastne skončí. ()

old salt

Stále přemýšlím nad závěrem. Šeptem v Kambodži. A stále vidím šaty paní Chan ladící s okolím. Pokaždé jiné. Hudební motiv. Déšť. Klidný a krásný film. ()

koryanna

kamera,která dělá z jednotlivých scén spíše obrazy není jediným kladem. Tento film totiž dokázal, že ačkoli pojednává o lásce, nemusí být nutně zaplněn prázdnými dialogy, nýbrž stačí použít jen pár smyslných slov... ()

blezg

Okno do neznámého světa, skromného na slova, svázaného až hmatatelnou morálkou, či jak to nazvat. Atmosféra podobná té naší prvorepublikové, kdy každá zeď má uši a každé gesto musí být uvážené. Pověst má velmi vysokou hodnotu a láska nemá skrz ni lehkou cestu prorazit. A tak kdo nic nedělá, nic nezkazí. Život ale přesto uteče. Nádherná hudba k večerní meditaci. ()

wray

Moderne azijske filmy maju tu zvlastnost ze i ked im nemusim celkom porozumiet a aj ked su v podstate "o nicom" aj tak su cimsi ocarujuce. In the mood for Love nie je vynimkou. Viem o com to bolo ale aj tak tusim ze hlavna pointa mi usla a u mna to bol len "film bez konca", a aj tak - krasna atmosfera, vynikajuca hudba, citlive postavy, vyborne kostymy, vela zaujimavych scen... Ako to ti azijci robia... ()

Amalberga

Musela jsem se na film dívat po kouscích. Naráz to opravdu nešlo. Chvílemi mě dost nudil, ale někdy se na něj určitě podívám znova. Herci hrají znamenitě, hudba je úžasná, hry světel a barev geniální, stejně tak práce s kamerou. Hotový koncert pro oči. ()

Soupalka

Když jsem film viděla poprvé v distribuci v Čechách, úplně mne ohromil. Od té doby jsme ale měli možnost potkat mnoho jiných výtvorů asijské kinematografie a dojem z filmu jaksi vyčichnul. Nicméně, komorní zpracování a především ty v téměř každém záběru jiné úžasné šaty u mne pořád drží vysoké score a dávám plný počet hvězd. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků