Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

(viac)

Videá (1)

TV spot

Recenzie (394)

B!shop 

všetky recenzie používateľa

Bal jsem se, aby neslo o nejakej rozvleklej western, ale tohle neni western ani nahodou a uz vubec ne rozvleklej. Naopak bych jeste tak pul hodiny pridal, protoze sledovani zivota hlavniho hrdiny melo urcite jeste co nabidnout, takle je to vypraveni usekly v podstate po bitve u Little Big Hornu, kdy je Hoffman jeste vicemene mladej. Tohle je nicmene spis takovej dobrodruznej film, kdy si Jack Crabb krome hrace karet a nakejch zapornejch "povolani" jako vrah, zlodej dobytka atd. vyzkousi asi naprosto vsechno, co slo na divokym zapadu delat. Je indian, opilec, pistolnik, tulak, obchodnik, clen armady. No a tohle vsechno zahral Hoffman naprosto dokonale, i ruzny masky a starnuti je na nem udelany presvedcive. Prislo mi, ze ale hlavne je celej film zamerenej na vykresleni zivota indianu a nasledny boje indianu s armadou a pozdej i se samotnym generalem Custerem, pricemz indiani jsou tu vykresleny jako dobraci a Custer jako zbrklej fanatik, kterej sice porad prohlasuje, ze se maj usetrit zeny a deti, ale stejne to vzdy dopadne naprostym masakrem. No a do tohohle napinavyho, zajimavyho a misty smutnyho deje je obcas dana nejaka vtipna scena, ktera nijak nerusi a skutecne pobavi. Celkove ma film sice sem tam nake slabsi misto a precejen by se zas tolik nemusel venovat indianum, ale jako celek to je fakt paradni film za jasnejch 5*. ()

tron 

všetky recenzie používateľa

„No tak nás chytili. Je tam toho.“ Divoký západ je častokrát vo westernoch akoby natruc podávaný „anti“ (NEZMIERITEĽNÍ, PROPOSITION) a jeden taký "anti" nakrútil aj Arthur Penn (BONNIE A CLYDE). V jeho réžii sa nekonečná step ponára až do rozčuľujúceho ticha, len málokedy narušeného rachotom rútiaceho sa stáda vymierajúcich bizónov. Indiáni sú líčení ako jemní, s prírodu mocno spriaznení ľudia, kým generál Custer je namyslený zbabelý psychopat, ktorým ostatne pravdepodobne aj v skutočnosti bol. Bohužiaľ, Dustin Hoffman (POLNOČNÝ KOVBOJ, ABSOLVENT) sa do úlohy muža, ktorého bieli chceli zabiť za to, že bol červený a červení za to, že patril k bielym, podľa mňa vôbec nehodí (v teen verzii pôsobí vyložene zle a rušivo). Prekvapivo ani toto nevhodné herecké obsadenie nezničí výsledný dojem, ktorý je silný a miestami strhujúci (masaker kmeňa) a vtipný (hrdinov červený brat, zaviazaný mu naprieč desaťročiami životom, čo ho veľmi, ale naozaj veľmi štve). Najsilnejšou devízou na hereckého Oscara nominovaného eposu (o sošku bojoval Chief Dan George, pôvodne rolu ponúkli Marlonovi Brandovi) je originálny scenár. Titulného hrdinu postretol extrémne dlhý život, počas ktorého bol pištoľníkom (pôvabná krčmová scéna s Divokým Billom), Indiánom, belochom, neviditeľným, pustovníkom a chvíľu mal štyri ženy. Ak sa vám páčil film, bude aj knižka Thomasa Bergera (vyšla i v českom preklade). Je hrozne vtipná. ()

Reklama

MontyBrogan 

všetky recenzie používateľa

Cesta Dustina Hoffmana naprieč žánrami, ako človeka, ktorý či už bol indián, beloch, pištoľník, flákač, vojak, manžel, adoptovaný vnuk, alebo priateľ, zažil toho naozaj veľa. A tiež by sa dal použiť názov Little Big World, pretože svet je síce pestrý, ale niekedy jednoducho narážame stále na rovnakých ľudí, nech sme kdekoľvek. Aj o tom je tento film. Či už to bola Mrs. Pendrake s jej zvláštnym pohľadom na hriech, Mr. Merriweather, podvodník s tendenciou strácať časti svojho tela, indiánsky kmeň ktorého členovia si hovorili Human Beings na čele s náčelníkom menom Old Lodge Skins, generál Custer s jeho armádou, fungujúcou v zmysle "stádo vede vúl", alebo Wild Bill Hickok, pravý westernový charakter, náš hrdina sa stále vracal k niekomu z nich, či už to mal v pláne alebo nie. Naozaj veľký film, s veľkým hercom v roli Malého veľkého muža. "Am I still in this world? Yes, Grandfather. I was afraid of that. Well, sometimes the magic works. Sometimes, it doesn't." ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Táto pecka mi strašne pripomína Forresta Gumpa, toho, čo všade bol a všetko videl. Za 120 rokov sa toho dá zažiť... Aj po toľkých rokoch film má čo povedať a nestratil nič na svojej príťažlivosti. D.Hoffman je fantastický, príbeh dojímavý, celý kolíše medzi komédiou a drámou, práve v tomto vidím podobnosť s F.Gumpom. A možno sa režisér Zemeckis naozaj inšpiroval týmto filmom, a nielen on, ale asi aj K.Costner pred natáčaním Dance with wolves. 100%. ()

Madison 

všetky recenzie používateľa

Nechápem, ako niekto môže prirovnávať sentimentálneho Forresta s IQ húpacieho koníka k westernu, ktorý si už na začiatku nevyjasnil, kde je sever a kde juh. Dobre, nejaké analogické črty by sa našli - obaja naši hlavní hrdinovia mali život pestrejší než prezidenti, guvernéri, senátori USA za 20 storočí, ale problém spočíva najmä v podaní príbehu a tu sa tie cesty jednoznačne rozchádzajú. Dustin Hoffman je len komický pandrlák, pobehujúci medzi Indiánmi a bielymi a za celý film nevieme, či je jeho osobnosť podriadená mestským krutovládcom alebo šamanovi - dedkovi inteligentnejšiemu než je Boh na nebi. V podstate mi bol ukradnutý jeho život, tá nekonečná polemika o malom človeku a veľkom srdci, ten obsahový chaos, ktorý divákovi neumožní vkročiť na jasnú cestu s jasnou myšlienkou a navyše kombinovanie westernu s komédiou ma minulo oblúkom - pričom vo Forrestovi boli tieto ingrediencie vyvážené. Keď si spomeniem už len na dojemný Tanec s vlkmi s tak úžasne vyzdvihnutými charaktermi Indiánov či celkovým prístupom k danej látke, búri sa mi krv v žilách a to Arthur Penn nemusel využívať slzopudné praktiky. Malý veľký muž má švih, je zábavný a chytrý, no postavy v ňom sú prázdne, bezpredmetné a ploché, a to mi nikto v porovnaní so zmysluplnou postavou Forresta nevyvráti. Arthur Penn sklamal, Malý veľký muž je omyl, scenárista sa pomiatol, Dustin Hoffman zaváňal cynizmom. Sklamanie nad sklamanie. ()

Galéria (82)

Zaujímavosti (21)

  • Herec Bob Hope byl vypískán, když na předávání cen Akademie řekl o indiánu Chiefu Danu Georgeovi, který byl za roli Old Lodge Skinse nominován na Oscara, že není Američan. (Elisebah)
  • Film bol štartom k tomu, že tvorcovia začali pomocou westernu prezentovať svoj liberálnejší názor voči Indiánom. (vander19)
  • Film se natáčel v čejenské indiánské rezervaci Lame Deer, v indiánské rezervaci v Hardinu a u řeky Little Bighorn – tato místa se nacházejí v americkém státě Montana a také v kanadské provincii Alberta ve městech Calgary a Morley. (Trajektt)

Súvisiace novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (viac)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

V uplynulých dnech se Smrtka postarala o značnou část smutného sestřihu, který každoročně vídáme na Cenách Akademie. Především odešel legendární Tony Curtis, kterého všichni (kdo ne, ať si doplní… (viac)

Reklama

Reklama