Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

sa_kra

Typický případ, kdy propagandistický námět sráží všechno okolo. Může to být filmařský skvost, leč kvůli svému přesvědčení- hvězdu za Studnu, která mě jako malou strašila v noci. ()

Bobofon odpad!

Kecy o tom, že je to hlavně kriminálka, dobře natočená a koukatelná, už nemůžu ani slyšet. Zkusme si představit, že by Němci natočili televizní seriál o hodných gestapáčcích, kteří jsou osobně velice poctiví a čestní, a proto musejí vést nesmiřitelný boj na život a na smrt s těma sviněma, co by chtěli svobodu a demokracii. Úchylárnu takového kalibru můžou natočit jen čeští komunisti a jen Češi tomu ještě můžou tleskat - naštěstí ne všichni, aspoň to je povzbudivé. ()

Lewaso

Už jen ta muzika... Ne - vážně - všichni si můžou říkat, co chtějí, ale major Zeman je neoddiskutovatelná seriálová postava, která hýbala televizním národem - a jak to vypadá - stále hýbat bude. ()

g.laudeo

Nerozumím často se opakujícím komentářům, že se jedná o „řemeslně dobře natočený detektivní seriál, v němž dobré díly – detektivky - střídají ty slabší nesoucí manipulativní ideologický nános.“ Manipulace se totiž nese každým dílem seriálu, téměř každou scénou. Zločiny zde páchají mimo bývalých nacistů příslušníci šlechtických rodů, církve, lidé bohatí či bohatí před Únorem, lidé, kteří se chystají emigrovat, emigrovali či emigrace organizují. Pachatele často poznáte předem podle míry „buržoaznosti“ zařízení jeho obydlí. Zločinci jsou nezřídka lidé vzdělaní, umělci a seriál si rýpne opakovaně i do profesionálních sportovců. Pozoruhodnou a opomíjenou skutečností je, že „třídní boj“ se zde místy nijak nezakrývá, naopak je líčen hrdě, jako v díle z r. 1948, který jasně ukazuje nezákonnost postupu komunistických dělnických vůdců, Lidových milicí a komunisty ovládaného SNB, jehož mladý příslušník Zeman uznává před svým nadřízeným, že továrnu pomohl obsadit nezákonně (na vysvětlenou dodává, že tak učinil v souladu s odkazem svého zavražděného otce – komunisty…) Mimochodem, kdo dnes tvrdí, že únor 1948 proběhl „legálně“ či „politicky“, nechť je mu promítnut právě tento díl. Většinou se však dočkáme hrubého zkreslování faktů (např. díl Strach o skupině bratrů Mašínových) či absurdních konstrukcí, jako v díle Mimikry, který zvládne nahrnout na jednu hromadu drogovou závislost, prodej drog, bigbeat, biblické motivy v textech uměleckých děl, emigraci, únosy letadel v 70. letech i vraždu. Ideologie a manipulace tedy prostupuje celým seriálem, ať už nepokrytě či „nenápadně“, a je lhostejno, zda je zrovna hlavním hrdinou kriminalista Zeman nebo estébáci Žitný a Hradec. A jak je to s detektivkou? Mizerně. Většinou je jediným nástrojem usvědčení pachatele velmi rychlá hypotéza a následně přiznání zločince po minutovém nátlaku nebo i bez něj. Dialogy policistů přinášejí perly hodné parodie: „Podívejte se na ty vystouplé lícní kosti… a ty oči… ten chlap bude nebezpečnej…“ „Pozoruj ho, je to zkušený kamuflážník…“ Dialogy občas pobaví i při líčení potíží ve vztazích: „Něco se pokazilo… Jako když praskne pérko v hodinkách…“ Co zaručeně nepobaví, jsou „vtipy“: „Dobře….ale pod jednou podmínkou… že mi teď uvaříš pořádný esenbácký kafe!!“ Kdo se vlastně na takovou věc může dívat…? Voliči KSČM, studenti historie, intelektuálové pamatující režim s chutí vysmát se cynicky starým časům s rizikem, že trefí díl postrádající ony nechtěné perly a naopak překypující trapností strejcovského normalizačního humoru... Jedna hvězda za akční scény s estébákem Jirkou Hradcem, které jsem jako kluk miloval, druhá hvězda za drzost vylíčit rok 1948 tak, jak proběhl, za neskutečnost drzosti obrátit události roku 1968 vzhůru nohama a za častou debilitu scénáře a zejména dialogů vytvářející nechtěnou parodii režimu sebe samotného. (Dodatek po dalších dvou letech: Standardizace mých hodnocení mě vede k udělení třetí hvězdy - kašlu na kvalitu, rozhodující je, jestli se k tomu vracím a baví mě to. Nostalgie, kult + blbost, která fakt rozesměje.) () (menej) (viac)

krivkin

Některé díly zkraje jsou relativně zdařilé, ale překvapivě většina je dost slabá i jako kriminálky, o ideologii ani nemluvím, je to velmi pokřivený pohled..... Ale co vím z vyprávění těch, co tu dobu zažili, obyčejní lidé to často viděli podobně, co my mladší víme, jak to bylo doopravdy... Jenže bez ohledu na bezduchou účelovost je to i řemeslně příšerně odfláknuté, doufám, že to myslel pan Sequens jako skrytou pomstu režimu, když už musel točit něco takového, proto dávám 1* za skvělou hudbu Mistra Lišky a proletáři všech zemí, vyližte si.... Ovšem třeba starej Brůna, kapitán Bláha nebo Mimikry jsou přeci jen unikátní :-) ()

infernet

Tohle se ani moc hodnotit nedá. Překrucování pravdy, všudypřítomné soudruhování a agenti ze západu za každým rohem jsou jedna věc, ale když se to tak vezme kolem a kolem, tak je to vcelku koukatelné, některé kriminální díly jsou vážně dobré a minimálně jeden díl je výborný. Přesně tak, starej Brůna už se kývá... :-) Takže konečný účet bych viděl tak na slabší 2*. A řikejte mi třeba komunisto, že jsem nedal odpad! ()

walkingdead

Ideologicky je to jasný odpad, ale politiku do hodnocení tahat nebudu. Zpracování je průměrné, pár slušných hereckých výkonů. A bohužel má tahle propagandistická sračka v sobě víc umělecké kvality než 90% současné české televizní produkce... ()

kosaka

Ano, jedná se o rudou záležitost. Ano, najdete zde mnoho špatně zahraných rolí, scén, a tak dále. Ale přesto se po několika letech koukám na Zemana podruhé a říkám si, že dnes se podle kvality točí horší věci. Pokud například podvědomě dokážete odfiltrovat fakt, že práce kriminálky probíhala mnohem nemilosrdněji, než je zde vykreslená, jedná se o slušné detektivky. ()

Danulinda

Zatímco některé díly by si zasloužily i více, než pět hvězd, tak jiné nestojí ani za tři kousky, průměrně tedy hodnotím čtyřmi bodíky. ()

Matamoroz

Major Zeman je politický propagandistický seriál, který měl ukázat, jak hodní policisté nespí, nejí a ve dne v noci střeží tábor míru a socialismu před prohnilým, dekadentním a zločinným Západem. Jako celek je to tedy vymývárna mozků. Nicméně kvalitou zpracování Třicet případů určitě předčí některé soudobé seriály, které jsou sice z ideologického hlediska nezávadné, ale jinak ubohé.(Nebo ještě ubožejší). Kvalita jednotlivých dílů je ovšem nevyvážená, některé jsou vyloženě k smíchu, jiné jsou řekněme nadprůměrné. Celá diskuze, zda "dávat Majora Zemana" mi přijde trochu zbytečná. Pokud má divák mozek mezi ušima, tak tenhle seriál nemůže brát vážně, pokud nemá, tak je to stejně jedno...Jenom mi pořád nejde do hlavy, proč to soudruh Zeman po tolika letech věrné služby nedotáhl dál, než na majora:-) PS: Když čtu komentáře na youtube, vidím že náctiletí nemají šajn o historii. Blbý jak umělé hnojivo. ()

Roman1983

na jednu stranu výborně natočený "detektivní" seriál s mnoha hereckými osobnostmi, skvělá atmosféra, co se týká filmové stránky nemám výhradu = 5*, na druhou stranu když si člověk po shlédnutí některých dílů (např. Vrah se skrývá v poli..Plánice vs. případ Babice) zjistí, jak to vlastně ve skutečnosti bylo, tak je člověku k blití!!!..hodnotím tedy spíše filmové umění, jelikož jsem nežil v době tvrdé totality, kterou naprosto odsuzuji!!! ()

swinevenca odpad!

Na tenhle seriál jsem se nedávno podíval vlastně jen proto, abych viděl, jak si komunisti obhajovali všechny svoje svinstva a jak vlastně vypadá ten nejznámější seriál na komunistickou objednávku. Kdo to má v hlavě srovnaný, tak se může leda smát, jak je všechno natočený obráceně: agenti-chodci jsou nebezpečná pakáž a Honcek Zemanu se infiltruje všude pro dobro všech uvědomělých komunistů, všechno za život Jirky Hradce uvězněnýho na druhý straně zeměkoule. Pro mě jako maniaka na 2. světovou a díla s tim související bylo strašně pikantní, když jsem viděl Mrkvičku s Jelínkem, který mám zafixovaný jako Gabčíka s Kubišem, jak jdou po Brzobohatým neboli Opálkovi, zvláštní je ten hereckej život. Bohužel pro seriál mě ani řemeslně (tma/netma, žádná krev při zatřelení, zběsilý střihy, když se někdo pořádně napřáhne a praští) nebo kvalitou děje velké části dílů nepřesvědčil na to, aby vyvážil ten ideologickej odpad za tim všim aspoň na jednu hvězdu..a poznámka nakonec: Známá věta "toho rána byl otec poněkud neklidný" je stejnej jako výmysl dobrosrdečnost hlavních hrdinů, díl Studna jsem projížděl křížem krážem a nikde to tam není:) ()

Jack.Pott

I normalizační silně ideologický seriál mohl být výborný. Minulý režim měl sice znetvořenou tvář, pakliže ale šikovný advokát zvolí správné argumenty, dokáže jej legitimizovat (fakticky příšerná situace dělnictva před 2. světovou válkou, zrůdně šokující fašismus, agresivně imperialistická politika poválečných USA ve světě). Jiřímu Sequensovi se opravdu několik dílů povedlo: Bestie, Mědirytina, Studna, Rukojmí v Bella Vista, Poselství z neznámé země. Bohužel většina dílů stojí za pendrek, především Vyznavači ohně, Hon na lišku, Strach jsou trapně křečovité. Podivuhodné je, jak se scénárista snažil vykreslit čelní příslušníky Státní (nebo Veřejné?) bezpečnosti coby "muže z lidu", především s důrazem na jejich "lidový humor", páni policajti jsou ale ve výsledku neuvěřitelně sucharští panáci. Miloš Willig, Vladimír Ráž, Rudolf Jelínek byli navíc tak důležití, pernamentně zamračení a skálopevně uvědomělí, že bych s nimi nešel na pivo, ani kdyby měli pinktlich stejné názory a přesvědčení jako já. ()

cunicekb

Hvězda dolů za některé nudné a opravdu i na mě až velmi politicky angažované díly. Jinak si myslím, že se jedná o solidní klasickou českou kriminálku. Jak už jsem napsala u jednoho filmu, dnes máme hrdiny americké, takže proč nemít i ty východní, když to doba vyžaduje?? ()

Odpocivadlo

Demokrati, plno z tích ktorý to sledovali to sledovali so záujmom a úctov k povolaniu vyšetrovateľa. Siska, CSI, Hawai 5.0 a plno ďalších "lacných" kriminálnych seriálov toto všetko sa nemôže vyrovnať vnímaniu jedného človeka ktorý pracuje s dôkazmi ako takými a ktorý rozmýšľa aspoň trocha s ohľadom na situáciu. No a čo? že je to propaganda KSČ a pre niekoho "vymytie mozgu" ved po filmovej stránke odhliadnúc od sponzoringu je to úžasný napínavý seriál. 90% ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)