Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

Wawer

Skoro mě až děsí, jak dobře je ten seriál natočen. Nic to ovšem nemění na tom, že jde o pomník perzekuci bezpečnostních složek za minulého režimu. Je to vymývárna mozků, hnus a tedy by bylo adekvátní ho ohodnotit jako odpad, ale objektivně je nutno říct, že to je místy nadprůměrná krimi, takže slabé 2* ()

djfun

Tak jasně, z politického hlediska jasnej odpad! "Komunismus je svinstvo, bolševici jsou svině"... Ale bohužel, ukažte mi, kdo tady dneska dokáže tak dobře natočit (a role odehrát) nějakej seriál.... Starýho Brůnu bych poslal na Comeback do Růžový zahrady! :-) A kdo nesouhlasí, tomu od Oldy Vlacha přiletí "včelička" :-))) ()

Bozvav

Viděno v dětském věku a nezaujal mne. Nyní jako dospělá, musím ocenit řemeslné zpracování, herecké výkony i dokonale funkční zapracování soudobé propagandistické politiky tak, že to člověku ani hned nedojde, jak moc seriál politizuje. Přesto všechno nelze dílo odsoudit do odpadu, neb tam rozhodně nepatří. Ve své době šlo možná o kinematografický "zločin", ale dnes oceňuji spíše tu řemeslnost, napětí a snahu o akci. Stejně tak dialogy nejsou hloupé a dávají smysl (na rozdíl od dnešních nekonečných seriálů). Za mne specifických 70%. Snad jen k prvnímu dílu mám výhradu (nepolitickou, neb těch politickohistorických by bylo mraky), když přijížděl Honza Zeman se svými společníky z koncentračního tábora, kde byl tři roky, tak se těšil skvělé fyzické formě. I ostatní byli vypasení až běda. Tak do nebe vyčnívající blbost mě docela iritovala. Navíc tím dost nahrávali ve své době mýtu, že koncentráky nebyly takové peklo, jak se říkalo. ()

zahadum

Výborný opis práce ľudí ktorí strážili ľud pred vonkajším aj vnútorným nepriateľom..keď ešte naše zeme mali hranicu ktorá nás chránila..... ()

JoSte

Kvalita značně kolísavá a navíc zhusta protkaná mnohdy až směšnou, absurdní propagandou. Zároveň ale nelze upřít občasné filmové kvality, nezapomenutelnou hudbu a cenné zachycení tehdejší doby, mluvy, módy a celkových bezútěšných poměrů. Stojí za zhlédnutí, ale radost z toho mít nebudete. ()

Kochanski

zabte mě - ale za Studnu musím dát 4! Právě - tenhle seriál je plný výkyvů a některé díly jsou čistá popaganda, ale stále jsou zde skvělé povídky!!!!!!!!!!!!!!!!! A studna je klasa! ()

gombarix

Nebýt toho, že se jedná o oslavu zločinů a sprosté vymývání mozků, dal bych možná i 3* (není to technicky úplně špatné a místy je to neskutečná úchylná sranda). Zasloužilo by to zahodit do studny, ale na druhou stranu tomu ta rudá hvězdička sluší... ()

MartinX.

Koncept hovadismu, zavedený V+W, dotažený do důsledků a ve velkorysé produkci. Pátou hvězdičku neuděluji, neboť občas autory podezřívám, že to mysleli vážně. ()

stansrac

možná proto že jsem se narodil pouze jeden rok před tím revolučním a tudíž mě socialismus příliš nezasáhnul, pro mě 30 případů není ztrátou času, ba naopak! o tom, že je seriál sprostá reklama režimu není potřeba diskutovat, to je na něm ale to nejzajímavější a působí v mnohých případech velice komicky. Nicméně když jsem kdysi viděl poprvé Studnu málem sem se ze starýho Brůny posral strachy! ()

Heavyman

Musí se to brát jako komediální seriál se spoustou skvělých českých herců. Některý díly jsou opravdu k popukání i když to nebyl účel seriálu. ()

Krchy

Propagandou se ovlivnit nenechám a jako krimi mě to bavilo. To by tedy byly tři a půl hvězdy a na čtvrtou to vytáhne Bond z Vidlákova Jirka Hradec :) ()

Páně

Některé díly mě bavily, někdy i ta akce byla. Na svou dobu spousty exteriérové progrese jako NDR a Kuba. Propaganda a ideologie buď jde zcela mimo mě, nebo mi alespoň vykouzlila malý úsměv na tváři. Vše je poplatné době a je třeba k tomu tak přistupovat. Překrucování reality? Ano! Podprahová propaganda (mnohdy až úsměvná)? Ano! Říkám ano veškeré kritice. Ale prostě se to musí. Neserte mě s tím moralizováním a podívejte se kolik procent má Triumf vůle, když už si chcete hrát na kritiky propagandy nějaké ideologie. ()

Rami

Je to zatrolená propaganda dřívějšího státního zřízení. Nevím jestli to tak hrál pan Brabec úmyslně, ale postava Honzy Zemana je s přibývajícími díly víc a víc na zabití a bezcitně chladná (což je přesná tvář reálného socialismu). U konce je mi už naprosto odporná. Ale i přes tyto nešvary obsahuje seriál pár velmi povedených dílů, kterým dávám 2 hvězdičky. Myslím si, že v TV mohou tento propagační seriál klidně pouštět. Každý, alespoň částečně myslící člověk pozná, co je propaganda a dokáže si sám vybrat pro sebe to nejlepší (případně se na něj vůbec nebude dívat). ()

Radek.SCH

I přestože je to hodně ideově pojaté, tak to zas až tak moc špatné není. Obzvlášť díl Studna se povedl. Když jsem ten díl viděl poprvé (to mi bylo asi 13), tak jsem nemohl týden spat ;-) ()

Andronikos

Po množstve komentárov, ktoré by si zaslúžili hodnotenie "odpad", považujem za najrozumnejšie poradiť serióznym záujemcom o hodnotenie seriálu, aby si ho pozreli a následne ohodnotili sami. Na tom, že remeselne je spracovaný dobre, sa viac-menej zhodujú všetci. Propaganda to nepochybne je, a to nie primitívne prvoplánová ("posolstvo" vyplýva z kontextu a charakterov, nie je tlmočené priamo dialógmi). Na druhej strane, mňa na "historických" dielach vždy zaujíma aj ich zobrazovanie reality či histórie, takže seriál ma a priori musel zaujať. To, či sú príhody nudné alebo zaujímavé, je výsostná záležitosť osobného vkusu; mňa drvivá väčšina epizód bavila. Ak "30 případů" porovnávam s tým, čo som zaznamenal zo súčasnej serálovej produkcie českých komerčných televízii, musím konštatovať, že sa mi na rozptýlenie raz za týždeň javia byť omnoho vhodnejšími. Epizódy sú výstavbou a zápletkou rozmanité. Ad Ivoshek: ale vyšetril (Bestie, Kvadratura ženy - ako milovník detektívnych románov som tieto časti veľmi ocenil). Ale vcelku súhlasím: na to, ako je príležitostne Zeman inými postavami seriálu vychvaľovaný, predvádza toho detektívneho bystroumu a remesla naozaj dosť málo. Postscriptum pre niektorých hodnotiteľov: nadávať na Š/STB a komunistov choďte radšej do iných internetových fór. Ďakujem. ()

Rockerman odpad!

Nechápu, že tato oslava komunistické ideologie ( říkalo se tomu komunistický večerníček) dostává tak vysoké hodnocení. O kriminalistický seriál nejde ani na chvilku. Ani v tolik opěvované "Studni",byť s hororovými prvky, nejde v prvé řadě o zločin, ale o ideologii. Vím, že už to tady někdo napsal, ale hodnotit tohle dílo bez ohledu na okolnosti proč vzniklo, prostě nelze. Rozplývali bychom se blahem nad krásným seriálem, který opěvuje NSDAP ? Asi těžko. Proto to mé hodnocení je jednoznačné - ODPAD !!! ()

montongery

Propagandistický seriál režimu rudých bolševiků, viz. vyzobrazení bratří Mašínú či jednotného zemědělského družstva atd., atd. Ale i jinak by se jednalo celkem o podprůměrný až nepodařený seriál pouze s pár výjimečně povedenými díly. Jediné co je zde konstantně povedené je asi dobré herecké obsazení. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)