Temné hmoty

• Česko Jeho temné esence (viac)
Veľká Británia / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Predloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (viac)

Temné hmoty, seriálová adaptácia oceňovanej rovnomennej trilógie spisovateľa Philipa Pullmana, ktorá je považovaná za novodobé majstrovské dielo imaginatívnej fikcie, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdanlivo obyčajnú, ale odvážnu mladú ženu z iného sveta. Lyra pri svojom pátraní po zmiznutom kamarátovi odhalí zlovestné sprisahanie, ktorého súčasťou sú únosy detí. Zo všetkých síl sa snaží porozumieť záhadnému javu zvanému Prach. Kým Lyra cestuje naprieč paralelnými svetmi, z ktorých sa jeden nápadne podobá tomu nášmu, stretne odhodlaného a statočného chlapca menom Will. Spoločne narážajú na neobyčajné bytosti a nebezpečné tajomstvá. Osud živých i mŕtvych je pritom v ich rukách. (HBO Max)

Adasin

Můj vysněný fantasy seriál podle mojí velmi oblíbené knižní fantasy série. První kniha mě naprosto nadchla a po jejím přečtení jsem si zároveň uvědomila, proč film Zlatý kompas neuspěl: prohodili v něm totiž dvě třetiny knihy (Bolvangar a Svalbard), tudíž příběh tak ztratil smysl a konec filmu už definitivně potvrdil to, že dalšího filmu se už nedočkáme, ono na ten konec by se stejně navazovalo dost těžko. Film měl sice hezčí vizuál, takový výraznější, naleštěnější a Bolvangar v něm vypadal jako nádherný klidný místečko, ale fakt, že občas mu to dodávalo takový skoro až pohádkový look. Vizuál seriálu sice není tak krásně výrazný, ale ošklivý rozhodně není, naopak efekty (hlavně medvědi a deamoni) jsou moc dobře udělaní a jen potvrzují to, že seriály se vizuálem v klidu vyrovnají filmům. Podoba prostředí zatím víceméně odpovídá mým představám z knih, některé postavy též, u některých si nejsem jistá, už je to nějaký rok, co jsem knihy četla. Obsazení se mi víc líbilo asi u filmu (teda až na hlavní postavu Lyry, tady je to v seriálu výrazně lepší), hlavně teda Daniel Craig a Nicole Kidman, ale stejné postavy lorda Asriela a Paní Coulterové jsou i zde zahráni výbornými herci, a to sice mým oblíbencem Jamesem McAvoyem a v některých chvílích vážné démonickou Ruth Wilson (ta vlastně odpovídá popisu paní Coulterové z knih víc, než Nicole Kidman). Nejvíc se mi na začátku nezdálo obsazení Rumunů, ale zvykla jsem si, takže pohoda. Příběhově po první sérii zatím dobré, dokonce se tu prolínají události s druhou knihou, ale to nemusí byt nutně špatně, i když možná tím nečtenářům knih a neznalých filmu trochu zkazili překvapení… fakt je ale, že tím navnazují na další sérii. Podobné je to u znělky, ve které je naznačeno, co se bude nejen v první sérii dít, ale nebojte, není to spoileroidní. Jinak znělka je fantastická, s parádní obrazovou sekvencí doplněná o nádhernou hudbu od Lorne Balfe, tohle se vážně povedlo. Víc v části komentáře k jednotlivým sériím, zde už se SPOILERy: -------------------- PRVNÍ série: Jak jsem již naznačila výše, jsou tu oproti knize jisté změny. Některé jsem poznala hned a některé si možná ani neuvědomila, přecejenom už je to pár let, co jsem knihy četla a zrovna nemám moc čas je číst znovu. Navíc prý čerpali z nějakých prequelových knih, které u nás tuším zatím nevyšly. Také nemohli mít asi všechno stejné jako ve filmové adaptaci, i když zrovna první třetina knihy je i ve filmu zadaptována dobře, to až po Trollesundu a nalezení Billyho to ve filmu dějově šlo do háje. ----- První třetina knihy měla ve filmu větší spád, tady jsou z toho tři hodiny a na tempu je to bohužel znát a nedivím se, že to někoho odradilo. Je to podobné jak u letošních Watchmenů, tam také trvalo, než se děj pořádně rozjel a lidé kvůli tomu seriál předčasně opouštěli, což je v obou případech hrozná škoda. I Esence mají co nabídnout, zejména zajímavý svět, který díky seriálovému formátu můžeme lépe prozkoumat, zajímavý děj, který se z pohádky postupně přehoupne do dospělé temné fantasy, zajímavé postavy (aspoň většinu) a pak i na seriál skvěle zvládnutý vizuál a krásnou hudbu od Lorne Balfeho. Nejlepší epizodou byla asi ta šestá, která se odehrávala v Bolvangaru, byla napínavá s nejlepším tempem a nejemocionálnějšími momenty. Jako klidně se mohla jmenovat přímo „Bolvangar“, ono totiž ty klece na deamony jsou tam tak ve dvou záběrech. Vypustila bych z ní jedině tu dějovou linku z našeho světa, ostatně tu bych z první série vypustila úplně. Ne, že by byla vyloženě špatná, nebo do děje nepatřila, to vůbec ne, jen je až z druhé knihy. V ději první knihy se neobjevuje vůbec, to vím na tuty. Podle mě je to lepší, děj nikam neodbočuje, ale v seriálové adaptaci se holt rozhodli jinak. A nejsem si jistá, jestli úplně dobře. Čtenáři knih sice vědí o co jde, ale pro ostatní to bude podle mě matoucí a může jim to zkazit překvapení. A moc nepomáhá, že je to až zbytečně roztažené, celý ten děj okolo Willa, který je zde „vložený“ navíc, v knize zabral tuším tak pár kapitol max, a seběhlo se to tam dost rychle. ----- Krom pomalejšího začátku a linky z našeho světa nemám zatím, co bych vytkla, párkrát mě navíc tvůrci zvládli mile potěšit, i třeba tím, že na rozdíl od filmu neměnili jméno Iofura Raknissona. Těším se na další sérii, pokud se budou držet knihy tak, jako doposud (tzn. to důležité zůstane tak, jak má), čeká nás opravdu kulervoucí epické fantasy. ---------------------- DRUHÁ série: Opravdu výborné. Druhá série je snad ještě lepší než ta první. Excelentní adaptace, takhle by to mělo vypadat. Změny oproti knize minimální a nijak nenarušují podstatu knihy, příběhu, postav… nakonec mi ani nevadilo posunutí Willovy dějové linie již do první série, nakonec je to možná i dobře. Bavily mě i některé věci navíc oproti knize (Divoženky vs Magistérium aj.). Někomu může vadit ze začátku podobně jako u první série pomalejší tempo, má to ale svůj důvod, lépe tak poznáme postavy, nová místa (zde se naplno rozvíjí myšlenka vícero světů), zorientujeme se v ději. Ke konci se to pak ale rozjede a přichází lákačka na velké finále. Ve třetí knize je toho hodně a je to takzvaně „epic“, takže se fakt těším a štve mě, že se zase musí čekat. Ještě musím zmínit, že vizuálně i hudebně opět krása. Fakt byla radost to sledovat. Zdá se, že se HBO od Hry o Trůny opravdu poučilo. ------------------------ TŘETÍ série: opět skvělá adaptace, není vlastně nač si stěžovat. Příběh, charaktery, vše si zachovává ducha předlohy, na rozdíl od třeba Zaklínače nebo Prstenů moci seriál namísto poplivání předlohu ctí a autor se za tuhle adaptaci určitě stydět nemusí, naopak. Efekty i hudba si také drží úroveň, HBO a BBC si opět pohlídali production values. Seriál stejně ale asi opět zapadne ve stínu těch Prstenů nebo Rodu draka. Těžko říct proč, když taky dovede být také řádně epický a stejně tak dovede oslnit i skvělými dialogy, které dovedou bez problému utáhnout celou epizodu. Problém asi bude, stejně jako u prvních dvou sérií, pomalé tempo. Seriál si i tady dává na čas a pokud někdo nečetl předlohu nebo ho to téma a svět nezaujme, tak to po pár epizodách vzdá, protože seriál si diváka neumí na začátku dostatečně zaháčkovat. Ale snad kdo viděl předchozí série, už by tuhle do konce dotáhnout mohl. ---- Jako fanynku knih mě snad zamrzí jen trochu odbytá linka Mary ve světě Mulef, ale asi chápu, proč ji tak zredukovali na úkor zbytku. --------- Jsem ráda, že HBO a BBC dotáhli adaptaci Pullmanovy trilogie do konce, ty knihy si to opravdu zasloužily. A je zvlášť v dnešní době zázrak, že je to adaptace důstojná, skvělá, ctící a zachovávající ducha předlohy. Kdo by si po Zaklínači od Netflixu či Prstenech moci od Amazonu potřeboval spravit chuť a (draci ho třeba tolik neberou nebo už je viděl), doporučuji právě Jeho temné esence. 9/10 () (menej) (viac)

zdepapepa

Jsem vděčný kamarádovi, že mi tento seriál doporučil (v rámci porovnání s Game of Thrones jsem mu napsal oblíbené postavy Jon-Arya-Littlefinger-Hound, on uvedl, že by se mi mohli líbit Lyra-Lee-Iorek. Ukázalo se, že se z 66% trefil - Lyrou a Leem. Chyběl pouze Roger.). Sice je to, stejně jako Game of Thrones, fantasy seriál založený na knižní sérii, je to však něco jiného - méně velkolepých bitev, na druhou stranu ale je budget ekonomicky utrácen za realistické efekty daemonů (slyšel jsem, že si někteří lidé stěžovali na jejich nedostatečnou přítomnost na obrazovce, já tento pocit neměl), spectrů nebo jen "obyčejných" prostředí nebo přechodů mezi světy. Ty jsou vynikající (přechody i světy; i intro bylo vynikající, leč v rámci binge watchingu byla znát jeho dlouhá délka), nicméně jak jsou ty nové světy hezké, zajímavé a speciální, tak o to víc vynikne, jak je ten náš obyčejný, nudný a nevýrazný (světlá výjimka je postava Mary). Na druhou stranu by bez našeho světa nemohly být v seriálu tak hezké paralely s náboženskými organizacemi, boji s patriarchátem nebo i s vědeckým výzkumem. To všechno umožňuje seriálu vystavět komplexní postavy s vrstevnatými motivacemi (např. mé sympatie/antipatie vůči paní Coulterové se měnily minimálně z epizody na epizodu). ()

Bakllazaan

Nevím, zda je to tím, že film bere z knihy určené dětem, ale celý seriál je sled neuvěřitelně hloupých situací. Chodící zvířecí "duše" jsem jako nečtenář dlouho nechápal jejich funkci, protože samotný příběh se jim prakticky nevěnuje. Na nelogičnost daemonů upozorní v závěrečném díle sama hlavní hrdinka, která se za chvíli vydává za lidského daemona. Herci jsou naopak fajn, včetně Dafne, ale scénář je občas nutí říkat hlouposti. Spád a rytmus seriálu je nevyrovnaný, ale nejvíce mi vadilo, že nevím nic o tomto světě a ani jeho pravidlům nerozumím. ()

ArsenalEagle

Zlatý kompas s Kidman a Craigem si pamatuju jen matně, takže přestože seriál (samozřejmě) kopíruje všechny hlavní body, dokáže mě držet v lehkém očekávání, co bude dál. Atmosféra je vskutku povedená, drží si jakýsi nádech temnoty a napětí a herecky to není nijak zlé. Dafne je slušná herečka a i když zatím delší stopáž sama úplně stoprocentně neutáhne, je příslibem do budoucnosti. Velmi dobře jí pomáhají ostřílení herci (Cosmo, McAvoy), stejně tak mladíci (Lewin Lloyd) a především povedení CGI daemoni nebo medvědi. Pokud si správně vybavuju, tak ve filmu propojení různých světů nebylo, zde je to zatím lehce zmatečné, ale věřím, že to v dalších sériích bude pořádně vysvětleno. ()

Tony.cs

Zaujalo mě to víc, než jsem čekal. Dobře obsazeno i zahráno. Za slabší třetí sérii a vcelku zbytečný osmý díl ubírám hvězdu. ()

slunicko2

Skvělá atmosféra. Výborní démoni. 1) Na druhé straně je to ukecané, moc emocí a málo logiky._____ 2) Zlatý kompas byla docela příjemná podívaná. Seriál má výraznější atmosféru, lepší démony a je propracovanější. Ovšem očividně je třeba hodnocení odložit. Druhou řadu natáčeli společně s první, tedy je již hotova. Čekám, připouštím, s netrpělivostí._____ 3) 4.1.2021 - Druhá řada má kompaktnější děj a je srozumitelnější. Charismatická Lyřina matka se pěkně odkopává a divák si lebedí. Za druhou řadu 4*._____ 4) Třetí řada se bude natáčet v roce 2021. ()

Helo

Hezkej vizuál (kterej se ale ztrácí v podělaným kompresním algoritmu, kterej používá HBO GO, na což doplatí hlavně závěrečná epizoda), hezká hudba, hezká režie, dokonce i trochu temnoty to pobralo... jen to chvílema trochu ztrácí dech. Ovšem s chutí si dám další sérii. ()

Colby Sawyer

Po ukázkách jsem teda čekal přeci jen něco víc. His Dark Materials má skvělou výpravu i herce, příběh je sice takový naivnější a pohádkový, ale ani to bych nebral jako mínus. Přes to všechno musím říct, že jsem se u první série ani jednou nenadchnul. Nedá se říct, že je to průměrné, ale nic mě z křesla skutečně nenadzvedlo a vyloženě mě bavily jen dvě epizody. V první půlce se to celé hrozně táhne a zároveň děj hrozně skáče, takže pasáž, u které byste čekali, že se u ní bude seriál držet jednu až dvě epizody, dostane stěží půlhodinu. Přes rapidní přesuny v ději se tam stejně pořád nic neděje a v druhé polovině, kde to chytne trochu spád, se tvůrcům vůbec nedaří budovat napětí, takže to jen tak plyne dopředu a mně veškeré dění bylo poněkud volné. Jinak je tu rozhodně dost potenciálu, jen tomu chybí to srdíčko, ale pořád tu jsou dvě knihy, takže budu věřit ve stoupání kvality. ()

LND

Srovnávání s filmem Zlatý kompas se seriál asi nevyhne. Zásadní rozdíl je hlavně v tom, že tvůrci filmu z roku 2007 někde ztratili konec knihy, podle které natáčeli, a tím i celý smysl příběhu. Seriál naopak považuji za učebnicovou ukázku toho, jak se má s předlohou zacházet. K tomu má ještě krásný vizuál a hudbu. První série možná místy postrádá tu správnou atmosféru a tempo. Když se ale s druhou sérií rozjede cestování mezi světy a do popředí se místo Kompasu dostane Nůž, je o zábavu postaráno. Z herců mi nejvíc sedli Andrew Scott a Lin-Manuel Miranda. ()

M.i.k.e

líbil se mi filmový Zlatý Kompas (knížky jsem nečetl) a většinu času se mi líbilo i nové seriálové zpracování.Má slušný vizuál,velmi dobrou hudbu,povedené obsazení a často i solidní atmosféru.Bohužel je tu ale dost ale,které mi nedovolí jít v hodnocení víc.Přes nesporné plusy tu totiž velmi často kolísá tempo a seriálu chybí větší tah na bránu.Nejvíc to bylo vidět ve finálové epizodě,která je slabá a přitom měla v ruce trumfy z epizody předchozí.Není to poprvé,kdy nám HBO naservírovalo vrchol série 1-2 díly před koncem a je to škoda.Na druhou sérii se každopádně mrknu rád a třeba mi pomůže změnit názor...70% ()

Vyhy

1. série - 3. série 70 %  Knižní předlohu si už nepamatuju, na co si ale vzpomínám, tak je filmové zpracování s Nicole Kidman, které mě úplně neoslovilo. To se ale nedá říci o Jeho temných esencích. Seriálové zpracování se vážně povedlo. První dvě série mě nadchly, třetí měla lehkou tendenci spadnout k průměru a finále jsem si asi představoval jinak. A i když asi za pár let všechno zapomenu, celé tři série jsem si užil a to se počítá... ()

C0r0ner

Klasický nešvar velké většiny seriálů. Je to zbytečně dlouhé. Film Zlatý kompas stál za hovno, ale dokázal do dvou hodin narvat vše potřebné. Tady máme na ploše osmi hodin minimálně tři hodiny zbytečné vaty, které tomu ubírají tempo. Ve všech dalších ohledech ale špička a těším na další dvě řady. 85% Update po druhé sérii. Všechny nedostatky první série jsou pryč, přibylo dokonce několik kulervoucích momentů (Asriel a andělé over the top), takže zvedám na plnou palbu a budu velmi nedočkavě vyhlížet poslední řadu, která by měla být ještě lepší. 95% Update po třetí sérii. Stoprocentní to není, ale plný počet hvězdiček si to zaslouží, protože to je nejen špičkově udělané, ale především se to parádně drží předlohy, což je v dnešní době očividně bohužel výjimka (oproti Kolu času, Zaklínačovi, Rings of Power). Jako třešnička na dortu pak krásná anticírkevní agitka, takže dohromady výborný fantasy seriál, kterých by mohlo vznikat víc. 90% ()

Pajky3

1. série Knihy ani původní film jsem neviděl, ale seriál mě zaujal už svým trailerem. Obsazení je slušné, v hlavní roli Dafne Keen, známa z Logana a kolem ní se pohybují skvělá Ruth Wilson či nepříliš využitý James McAvoy. Některé věci pro mě byly matoucí a přišly mi nedostatečně vysvětlené, takže třeba linka s vytřesenou matkou a synem mi přišla podivná. Naopak svět ve kterém se pohybovala Lyra a její deamon, byl zajímavý a hodně mě bavil, i když i tam jsem si musel počkat na některá vysvětlení. Efekty jsou fajn, temnější vyznění se podařilo, občas mě ale štvalo, že Lyra moc nepřemýšlela a některá rozhodnutí přišla jakoby z ničeho nic. 2. série Na druhou řadu jsem byl zvědavý a jsem docela rád za to, čeho jsem se v ní dočkal. Cestování mezi světy, jejich porovnání a představení úplně nového světa, k tomu zajímavá monstra a pokračující dobrodružství Lyry. Nechybí napínavé zakončení a emotivní rozloučení několika hrdinů. Jsem vážně zvědav na to, jak se to všechno ukončí. Takže si určitě počkám na poslední třetí řadu. Temné fantasy pohádky, jako je tahle se mi zamlouvají. 3. série Na poslední řadu se čekalo o něco déle, ale ve výsledku to nijak nevadilo. Uzavření celého příběhu se podařilo a příběh byl temnější než jsem očekával. Cesta Lyry a Willa stála za to a na seriál budu vzpomínat v dobrém. ()

Gaaron

Vzdávám po třetím dílu. Zatímco první byl ještě aspoň neškodný, druhý díl byla nejhorší směska scénáristické bezmoci a prkenných hereckých výkonů, jakou jsem v TV viděl za hodně dlouho dobu. Třetí by musel být geniální, aby to zachránil, což nebyl. PS: Všemi milovaná Dafne sice září jako psychopatická Wolvie girl, ale při pokusu o ztvárnění víceméně normální dívčiny vypadá jak kdyby měla na obličeji nepadnoucí masku. Aspoň má ale jasné role, kterých by se měla do budoucna držet. ()

filmmovier

Původní filmové zpracování jsem viděl kdysi pradávno (a pamatuji se, že se mi moc nelíbilo) a knihy jsem nečetl, takže nemám s čím srovnávat a jsem spokojen. Tenhle seriál je super. A patrně zatím nic víc. Dafne Keen je úžasná (ta holka je neskutečnej talent), Ruth Wilson taky a McAvoy má trestuhodně málo prostoru. Atmosféra naprosto fantastická, absolutně geniální znělka (z letošních nejspíš ta nejlepší) a celý ten svět je dostatečně zajímavý, občas je to i zajímavě a nemálo temné... jen to tempo. To tempo... první díl utekl rychlostí blesku, ale pak se to nějak zaseklo a postupně zpomalovalo. Aby v druhé polovině zase postupně zrychlovalo... Ale to je vlastně asi jediný problém, který s tím mám, neboť je to poměrně úchvatné a i daemoni jsou skvěle hlasově obsazení, takže super. Následníkem GOT je sice celkem jednoznačně, definitivně a zaslouženě Zaklínač, His Dark Materials takové ambice ani nemají, ale koprodukce BBC A HBO se tady zatraceně vyplatila. Na druhou řadu se moc těším. Jestli je to povedená adaptace předlohy, to ať posoudí jiní, já můžu jen říct, že je to velmi povedená seriálová fantasy. Jen víc takových žánrových pokladů! 85%. ()

Samuel7

HBO zkrátka točí nepřekonatelné seriály. Rok 2019 fantasy přál, vedle závěru GoT jsem se těšil hlavně na Zaklínače. Potenciál líbit se mi měl větší než Jeho temné esence, ale začátek Pullmanovy trilogie je zpracovaný jednoznačně lépe. Lepší scénář, herecké výkony, vyrovnaná kvalita epizod (byť za nejlepší hodnotím zde ty první, pak už se místy objevovala i zbytečná vata), poutavá hudba. Tím vším bezpochyby poráží Zaklínače od Netflixu. Výprava či efekty byly u obou velmi silné, zde nechci srovnávat. Je pravda, že sérii by stačilo méně kondenzovanějších dílů. Film Zlatý kompas byl moc krátký, řada o 8 epizodách zase poněkud dlouhá. Nějaká střední cesta by se tedy zdála vhodnější. Přesto, že některé pasáže nebyly dvakrát zajímavé (neustálé procházky Willa po městě), rozhodně jsem se i přes výtku ohledně délky nenudil. Seriál rozhodně navnadil k sledování další série. Konec posledního dílu vizuálně i emociálně dechberoucí. Jsem zvědavý, co nám ti filmoví čarodějové připraví na další řadu, protože před jejich představovistí, která je patrná už z úvodních titulků s mistrným prolínáním paralelních vesmíru, opravdu smekám. ()

MikyAff

His Dark Materials dobře zaujalo prvními díly, které postupně začaly dost upadat. S první minutou a Jamesem McAvoyem moje ambice ihned vyskočily na pět hvězd. Bohužel pro mě jsme se s ním opět setkali až ke konci, kde už to natolik nezachránil. Hlavní představitelka dost balancuje na (ne)sympatičnosti, zato její seriálová matka je daleko v hlubinách žabích obličejů, na které se chci dívat co nejméně. Přesto musím uznat, že svou postavu hraje dobře. Malinko se ztrácím v propojení světů, ale to snad bude vylepšeno v další sérii. S průběhem seriálu menší zklamání, které zachraňuje naštěstí zvědavost a obsazení, díky které se na další sérii těším. ()

T-pack

Přiznám se, že si původně natočenou filmovou adaptaci už moc nepamatuju, ale její casting ano, a v podstatě nikdo z obsazení seriálu bohužel filmovým předchůdcům nesahá po kotníky. Což nezmiňuju z důvodu nějakýho zbytečnýho srovnávání, ale spíš protože to demonstruje, že ani takhle skvělí herci nebyli docela schopní naplnit mou představu o postavách z knížky. Stopáž přes 7 hodin by měla dát seriálu víc prostoru nějak chytře představit svět Temných esencí divákovi, který předlohu třeba nečetl, soustředit se více na jednotlivé postavy a jejich význam v příběhu, ale místo toho to kvůli roztažení jedné knihy (a kousku druhé) do osmi dílů působí chvílemi dost nudně. Možná si za to můžu sám, když jsem měl předlohu v tak čerstvé paměti, takže se mnou jakékoliv zvraty a pokusy o cliffhangery nic nedělaly. Čeho jsem si ale všímal jako objektivního prohřešku, bylo utlumení některých témat a motivů oproti knížce, a to hlavně dæmonů – hned na začátku jsem si všímal, jak málo jich v záběrech je a jak jsou vidět skoro výhradně jen u hlavních postav, což je samo o sobě problém, když je v knížce zdůrazňováno, jak znepokojivě lidé bez dæmonů vypadají. Ale to se dá přehlédnout vzhledem k rozpočtu apod. V předloze je ale jeden moment, kdy si Lyra projde traumatickou zkušeností, po které se vrhne k Pantalaimonovi a pevně ho svírá a nekontrolovatelně brečí ještě snad hodinu poté. Když se to samé odehraje v seriálu, Lyra pouze věnuje jedné z ostatních postav velmi nakvašený pohled. Obávám se, že His Dark Materials od BBC propadly trendu temných fantasy ve stylu Hry o trůny a bohužel podřídily mnoho z původního materiálu (který je svým způsobem také velmi temný a drastický) tomuto posunu v atmosféře. Je to kompetentní seriál, vizuálně možná nenápaditý, zato hezký (za CGI jednička s hvězdičkou), ale má to zkrátka spoustu prostoru pro zlepšení. Na což se budu moc těšit. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (viac)