Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

jjjerry

Téma je obtížně zfilmovatelné, ale myslim že se vcelku povedlo. Výprava perfektní, souboje nezapomenutelné. Stojí to za to=) ()

HollyMolly

Atmosféra filmu mě chytla tak silně, že jsem filmu odpustila jakékoliv jiné chybičky (pokud jsem si nějakých vůbec všimla). Vizuální i hudební provedení bylo prostě dokonalé, herci samozřejmě také:) a to si myslím, je u historických filmů dost důležité. Připadala jsem si jako ve starověkém Řecku - všechno vypadalo velmi skutečně. Do děje jsem se pak úplně ponořila a všechno mi připadalo tak reálné - po porážce Hektora jsem cítila hrozné zklamání, při návštěvě Achilla Priamem jsem se rozbrečela:). Pád Tróje byl skvělým zakončením skvělého filmu. ()

Nerajohn

Dohromady celkem nuda. Na druhou stranu Bana, Pitt a Sean se snaží, co můžou, ale jejich skvělé výkony až příliš kontrastují s tím zbytkem. Bloom celý film vypadá jako gay, kvůli Kruger by se tak možná poprali dva kluci v německý třídě na základce, ale to je tak asi vše. ()

zodiak217

Časť Iliady a Odysei ožíva na filmových plátnach v novej verzií americkej produkcie (a rozhodne nie lacnej) Však ako inak keď sa do niečoho pustí Holliwood musí to mať šmrnc a efekt. Tu sa to našťastie podarilo skombinovať tvorcom tak, že aj keď Achillesa hrá Brad Pitt ako veľká hviezda nenarúša to celkový dojem filmu. Je to napínavé a strhujúce a mne ako fanúšikovi nielen gréckej mytológie ale celkovo starovekého Grécka sa na to dobre pozeralo. Nebol som z toho úplne na mäkko ale možno to, že ma nestrhol žiadny herecký výkon prispelo k tomu aby som sa mohol sústrediť na celý film v globále a urobiť si neskreslený názor. Ak už nejaký historický veľkofilm s gréckou tématikou tak, Trója je dobrá voľba. Nebol som ohúrený, ale oddýchol som si. ()

fooggyy7

Typický americký film o tom jak se překrucují dějiny. A že je jich hodně. Asi ještě víc, než si myslím-e. Ani se tomu snad nedá říct Brainwashing. Tady to totiž s mozkem nemá nic společného. Ale někomu se to líbí. Svalnatý hrdina jako od Hugo Bosse v nažehlené kůži. Ti, co viděli Vinnetoua ví o čem mluvím ... ()

filip333

Vím, že 100% je možná trochu moc, ale film se mi moc líbil i přesto, že... Úvod rozvleklý, překroucení toho jak vše bylo (i když čert ví jak to a jestli vůbec bylo), Pitt Řek jak vyšitý... ()

janulin123

Slabé, velmi slabé. Takový příběh by se dal zrežírovat i oscarově, ale po celý film ¨jsem měla pocit jakobych tápala v bahně. Velmi amtérský natočené bitvy, nic moc scénář. Skoro průměrné herecké výkony ()

MFJD

Keby sa dej držal Homerovej predlohy tak by som tomu uveril že ide o niečo výnimočne. Ani mená veľkých hviezd, či výprava neobstála. Keby nebolo súboja medzi Achilom a Hectorom tak moje hodnotenie ešte viac poklesne. ()

Trinculo odpad!

Orgie bezduchosti. Docela vtipné mi přišlo jak Achilés sejmul na začátku Goliáše, nebo co to bylo. Což považuju za vrcholnou scénu filmu, zbytek byla mlátička k usínání. ()

Misterioso

Teda jak se považuju za milovníka historických velkofilmů (to historických bych měl asi psát do uvozovek, ale mně jde asi hlavně o ty kulisy a ne abych druhý den mohl skládat zkoušku z dějepisu :)), tak tenhle film mě nenadchnul dokonce ani v dobách, kdy mi slovo Casablanca asociovalo pouze město v Maroku a Kmotr pro mě znamenalo označení nějakýho chlápka, kterej přihlížel křtu nějakýho malýho caparta. Tudíž byla jen malá šance, aby mě tenhle film zaujal o něco více v dobách, kdy už mám filmový vkus mnohem vytříbenější než tehdá, nicméně i tak mě cosi pokoušelo, abych tomu filmu dal ještě jednu šanci. Technicky je ten film asi zvládnutý relativně pěkně, ovšem je tu hned několik velikých ALE, které mnohonásobně přebíjejí všechny klady. V první řadě mi ten film přijde hrozně nudný (upozorňuji, že veliká stopáž je pro mě většinou výhodou, mám pak více času plně se ponořit do příběhu), scénář je totiž bídný a ve výsledku mi jednotlivé scény úplně splývaly dohromady. Bitvy vyloženě neomráčí, ale sem tam zaujmou (krvavost), nicméně na můj vkus jich je tam až moc na úkor příběhu, kterému pak například naprosto chybí emoce. Ty by měly vzbuzovat herci, kteří ovšem vesměs podávají špatné výkony (Peter O´Toole je sice klasa, a Eric Bana je také dobrý, ovšem Brad Pitt mi jako "hrdina první kategorie" nepřišel vůbec charismatický, Diane Kruger také nepředvádí zhola nic a korunu tomu nasazuje Orlando Bloom, který je v téhle úloze vyloženě směšný), které navíc způsobují také to, že zkrátka ani není komu fandit, což je možná největším kamenem úrazu. Zklamáním je pak také hudba Jamese Hornera, která zaujme jen v málo momentech a navíc jak už je to u tohoto skladatele obvyklé, opět recykluje to, co jsme již měli možnost zaslechnout od něho v minulosti. Dvě hvězdičky, víc ani ťuk. ()

deathmoon

Napriek nie až tak vyváženému scénaru je príbeh o trójskej vojne a o tom ako za všetkým stojí žena mojou srdcovou záležitosťou. A prečo 5 hviezd? Keď už pre nič iné tak kvôli súboju Hector/Achilles a vynikajúcemu výkonu Brada Pitta. ()

tatka

Homér sa rozplakal, Olymp sa zahalil do hustej hmly a Zeus vraj pol hodiny v kuse nadával po premiére tohto filmu. A to videli len prvú, 157 minútovú verziu. Na tú 200 minútovú údajne nenazbieralo žiadne olympské božstvo dostatok odvahy. Afrodita má na 1000 rokov zakázané vychádzky, lebo sa zahadzovala s takým trotlom ,ako bol Paris. Nakukala mu, že zo všetkých pozemnských žien sú najkrajšie fádne germánske blondínky a dovolila, aby sa kvôli jednej takej rozpútala ničivá vojna. Poseidón si údajne brúsi trojzubec a chystá sa ho prehnať Petersenovým pozadím. Tento film si nezaslúži viac, ako 2 hviezdy. Hlavne preto, lebo premárnil šancu stať sa dobrým filmom. ()

Bornd

Celkem povedený film, ale kdyby tam nebylo tolik hereckých hvězd tak nevím. Hlavně se film držel literární předlohy.Za ty soubuje **** ()

Didon.pipi odpad!

Homérovský epos je zřejmě o úplně jiných trojských válkách, kteréžto tenhle zmršený neoriginál zde popřel. Orlando Bloom, hlavní hrdina zhruba v půlce neměl přežít ani nijak dojít hvězdného konce! Když nastrčili Trojského koně, Helena už měla mít dávno jinýho hřebce Déifoba a nemluvě o tom, že válka měla trvat deset let a tady skončila za pár týdnů - kde byl Déifobos a kdo ho hrál? Kdyby se k tomu Homér mohl vyjádřit, nemohl by ani uplatňovat svoje autorský práva a zeptal by se :,,Kdo to napsal?" ()

DansteR

"Your reputation for hospitality is fast becoming legend."...Přehlídka hvězd + jedna dávná legenda = megafilm??? No ne tak docela, zpracování legendy je užasné, ale bohužel ten velký počet známých tváří spíš dojem kazí, samozřejmě tedy až na Diane Kruger :-)...No co se dá dělat. "Hvězdný" film za 70% ()

gezper

Ano, je to hodně prvoplánově ohnuté tak, aby to bylo co nejvíce popcornově mainstreamové. Ale nemůžu si pomoct, u mě to má daleko více plusů než mínusů. Výprava, někteří herci a natočení soubojů/bitev -> jednoznačné plus. To zastíní i historicko-mýtickou zhovadilost na hodně místech. Kdyby už kvůli ničemu jinému, tak souboj Hector-Achilles je jasný důvod se na to podívat (video->spoiler, ale stejně všíchni víme jak to dopadlo, že). [80%] ()

peaceNwar

Ja viem, ja viem. Áno, je to megalomanské, prehnané, klišoidné a neverné predlohe... Ale. Má to takú presnú antickú atmosféru, dialógy písané akoby z rúk Sofokla, takú epickosť, akú nezažijete ani v 300-ke a pritom to tolerantného inteligentného človeka v žiadnom prípade nemôže uraziť, takže som sa bavil neporovnateľne viac ako pri iných hollywoodských "veľkofilmov", ktoré sa tvária byť inteligentné, ale pritom sú rovnako hlúpe a neverné histórii. Keď sa pozriem na Gladiátora, ktorý nemá o nič menej blbší scenár, ešte viac sa vymyká historickej pravde a postavy tam rozhodne nie sú viac dôveryhodné či rozvrstvené a uvedomím si ten rozdiel v hodnotení, poviem si, že asi niečo nie je v poriadku s tunajšou objektivitou. Zato, že Trója prišla neskôr a celá predloha je založená na ľudovej povesti, tz. že ani Homér nemohol vedieť, či jeho báseň je verná histórii, nemusíte ju takto zavrhovať. Nie je totiž o nič viac patetická, nelogická či neuctivá a navyše tu nájdete tú pravú antiku, ktorú som v spomínaných filmov necítil. Podľa vtedajších drám sa mi zdá, že ľudia vtedy naozaj tak rozprávali. Osudové a trochu prispôsobené, ale čo viac čakáte od antickej legendy??? ()

Nicole32

Má to mnoho chýb, klišé a aj hostorických nepresností ale Trója je urobená tak pompézne a veľkolepo, že to vôbec nevadí. Obsadenie je skvelé a Brad Pitt ako Achilles je pre mňa nezabudnuteľný. Súboj Achilla s Hectorom je jeden z mojich absolútne najobľúbenejších fimových súbojov vôbec. Tento film má v sebe zvláštne čaro a vždy ma dojme. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)