Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

Barak

Pink Floyd vůbec neposlouchám, a ani je skoro neznám, takže jsem od toho nečekal nic extra. Nakonec jsem se ale dočkal hezké hudby a hodně krásných animací. Nemůžu si pomoct, ale až na několik málo momentů mi to nic nepřineslo.... ()

Jeand´Boa

Málokterý film je pocitově silnější (je-li vůbec nějaký) než tento ... film, který pojednává o tragických následcích války nejen na její přímé účastníky, dokáže zcela odzbrojit ... je to vlastně dlouhý a silný videoklip k bezchybné muzice...je to zkrátka klasická záležitost... ()

Petrushka5

Výkřiky, hudba a pohlcující atmosféra. Nelze odolat, nelze popsat. Každý spatří něco jiného, každého strhne jiný okamžik. Jen jsem zírala, neschopna uhnout pohledem, běhal mi mráz po zádech. Vidět jednou nestačí! Ta zeď! Chci ji zbořit, nechrání, ale zraňuje, slova neobsaháhnou všechno, nedokážou vyjádřit drásající pocity, které ve mě film zanechal. ()

E-lišáček

Něco geniálního. Film u kterého jedno shlédnutí na pochopení nestačí, při každém dalším najdu něco úplně nového, co dělá tenhle film ještě dokonalejší a neuchopitelnější. Prostě naprosto absurdní. ()

desolator6

Kto nepočúva Pink Floyd, nepochopí. A keď počúva, pochopí asi na 10x ked si to pozrie. Pre mňa hudobná kvalita a nebudete tomu veriť ale aj dej (keď zistíte o čom tam vlastne kurva ide!!!!) Keď sa nad tým zamyslím príbeh je pre každého osobitný, každý si môže to vysvetliť po svojom. Každopádne... sadnite si, uvoľnite sa a vychutnajte si. ()

phoenixer

Když si člověk uvědomí, že vlastně každého z Nás obklopuje právě taková "stěna" i ve všedním životě. Mělo by z toho být asi každému úzko, až na zvracení... ()

MrGregor

Strhující, originální, nápadité, doplněné skvělou ba geniální hudbou od mých oblíbených Floydů až mi při některých scénách přechází mráz po zádech! Naprosto zasloužený plný počet :) ()

bubblebobble

Pozrieť si za sebou toto a Inland Epire, na to treba už asi naozaj prášky. Tieto dva filmy sa mne osobne dosť podobajú až na to, že The wall jesdnoznačne vyhráva. Aspoň čo sa týka mojej hranice chápania. ()

albionlady

Toto šlo úplne mimo mňa a som z toho sklamaná. Tvorcovia filmu asi neboli úplne triezvi a hoci Dark Side of the Moon považujem za jeden z najlepších albumov, aké som kedy počula, The Wall je strašný. A ten "film" tiež. ()

Schlierkamp

Britský životopisný film o zpěvákovi britské rockové kapely Pink Floyd Rogeru Watersovi (1943) a jejímu nejslavnějšímu albu The Wall z roku 1979. Snímek experimentuje s hudební složkou, jednotlivé písně představují v obrazech jednotlivé životní etapy či vzpomínky, texty těchto písní dokonale nahrazují slova vypravěče a dialogy, jež se vyskytují pouze v nezbytné míře, jsou vůči hudební linii akusticky zeslabeny a odsunuty tak do pozadí. Zpěváka legendární kapely ztvárnil jiný britský umělec B. Geldof a pomocí písní z alba The Wall můžeme sledovat jeho mládí, kdy těžce nesl smrt svého otce ve válce proti Německu, odpor ke školní uniformitě a zradě jisté ženy. Postupně se propadá do závislosti na heroinu a staví kolem sebe pomyslnou zeď, jež ho má izolovat od okolního nepřátelského světa. Hrané obrazy nejstarších vzpomínek postupně vystřídaly působivé animované sekvence s psychedelickými výjevy, jež vyjadřují jeho pozdější pocity osamělosti a izolace, ale také drogové halucinace. Experimentální dílo Alana Parkera vyniká v propojení hudební složky se životem umělce, přičemž se dokázal vyhnout v tomto případě zbytečným tradičním dějovým prvkům, vše potřebné obstaraly vzpomínky a myšlenky, při nichž byly tvořeny skladby z alba příznačně nazvaného The Wall. ()

Torgal

Tak takto si predstavujem artový film. Plný metafor a silných obrazov, v ktorých sa ale nevyzná ani divá sviňa. V jednotlivých scénach som sa ešte ako tak chytal, no ako celok som to jednoznačne nepochopil. Čo sa mi páčilo boli animované pasáže, tie boli veľmi pôsobivé a drsné. Naopak hudobne som bol sklamaný, okrem titulnej skladby žiadny výraznejšie rezonujúci song, skôr len také recitovanie. Tento film je ako moderné umenie - ja ho nechápem, ale pre mnoho iných je to dielo génia. Budiž. 5-/10 ()

Joppo88

Som si takmer úplne istý, že keby som staršieho dáta, tak táto vec funguje úplne inak. Bohužiaľ, ale som skoršieho dáta výroby takže asi úplne všetko neviem doceniť tak, ako by sa patrilo. Preto neviem, nakoľko je moje hodnotenie objektívne - ale o to tu asi nejde :-) takže subjektívne za 3 z 5. ()

NorseSword24

Prelom november-december, moje najobľúbenejšie obdobie roku 22 vďaka viacerým okolnostiam a ľuďom, ale taktiež aj vďaka mojej novej obľúbenej kapele, ktorá mi zas ukázala, že dobrú hudbu neprestanem objavovať. Táto ma zobrala na psychadelický let do vesmíru až na temnu stranu mesiaca. A rovnako tak sa mi aj ľúbila stena z obrovského množstva tehál kde každá rozpráva svoj vlastný príbeh. Inak povedané: Pink Floyd neskutočne žerem, tým pádom aj tento film! ()

Mata

Co dodat. Snad jen to, že po posledním shlédnutí mě víc než jindy mrazilo při "školních scénách". Ono to tak bohužel přesně takhle vypadá u nás dnes. Another brick in the wall. ()

cyright

animované pasáže a hudba jsou vynikající.. celkově jde ale spíš o jakousi pózu - viz výstižný komentář tsunamiho.. s přimhouřenýma očima a z lásky k floydům 3*.. ()

teddinka1

Jakožto vášnivý fanoušek Floydů pochválím zprvu jejich dokolanou hudbu. Když poslouchám soundtrack The Wall (mnoho lidí jej považuje za nejlepší dvojjalbum), jakoby se mi odehrávaly obrazy z filmu, který jsem shlédla třeba i před rokem... A to proto, že je to tak přesné spojení fillmu, animace a hudby, že to buď člověka uchvátí a nadchne, nebo se nad tím akorát pozastaví a bude dumat nad tím, co ty všecky narážky, animace, výkřiky znamenaly. Film jsem viděla poprvé bez českých titulek a trošku to byl oříšek přelouskat si text písní, které vlastně "dabují" film a sledovat děj, takže první dojem dost zmatený. Po druhé jsem to viděla už s českými titulkami a hudba a děj se spojily... A bylo to něco úžasného. Hned na to jsem to skoukla s různými lidmi znovu a znovu... Já osobně řadím tuhle hudební a filmovou legendu na svůj top. ()

ecis

Floydaci v plnej pare a naostro. Velmi efektne a zaroven spravne experimentalne umelecke stvarnenie jedneho z najvydarenejsich hudobnych diel na rockovej scene. Dnes uz zasluzene povazovana kultova zalezitost, ktoru je potrebne vidiet, pretoze TOTO sa len tak lahko nevidi. Divne a jedinecne. ()

Arequipa

Tenhle film jsem v krátkém sledu několika týdnů viděl více než pětkrát (!) za sebou, což jak pátrám v paměti se žádnému filmu ani zdaleka nepodařilo. Jeden z nejdepresivnějších filmů. P.S. Roger Waters přes velký úspěch s filmem tolik spokojený nebyl. Že by další z řady rockových perfekcionistů? ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker