Život Davida Galea

• Česko Život Davida Galea (viac)

Davida Galea, muže pevných morálních zásad a kultivovaného profesora filosofie, studenti velice obdivují. Profesor Gale se zapojil do hnutí, které sleduje všechny aspekty a dopady soudních rozhodnutí, v nichž padne trest smrti. Je zásadním kritikem "absolutního trestu". Podivnou souhrou okolností je tento výjimečný člověk sám odsouzen za znásilnění a vraždu a v cele smrti čeká na popravu. Tři dny před jejím termínem se profesor rozhodne dát exkluzivní rozhovor ambiciózní reportérce Bitsey Bloomové a zveřejnit svůj příběh. Souboj s časem a honba za pravdou může začít. Z Bitsey i z jejího asistenta se stávají opravdoví detektivové, kteří nakonec odhalí celou záhadu kolem profesora Galea.

Slavný režisér Alan Parker (Evita, Andělin popel) natočil s dvojnásobným držitelem Oscara Kevinem Spaceym (Americká krása) strhující kultivovaný thriller, který napne nervy diváků až do poslední chvíle. "Života Davida Galea" dospěje k fantastickému rozuzlení. Ve fiktivním příběhu, plném otázek a překvapivých řešení, uvidíme i hvězdu Titaniku Kate Winslet v roli investigativní reportérky. (oficiálny text distribútora)

cross

***1/2 - Na můj vkus až příliš upovídaný koncept filmu jemně srážející hodnocení o pomyslný půlbod stejně nevyvrátí kvalitní herecké ztvárnění hlavních představitelů, pomalu ale účelně budovanou atmosféru vyprávění a hlavně originální a příběhově naprosto skvělé rozuzlení... Parker natočil směsku dramatu s thrillerem, na který se dobře dívá, ale který svou rozvleklostí bohužel trochu ukolébává... ()

D28

Napriek neveselej téme jeden z najkrajších filmových zážitkov za posledné roky.Nenudilo,napínalo,dojímalo,prekvapovalo,dokonca i rozosmievalo/len keď malo/.A nútilo premýšľať.To všetko možno väčšina z nás čaká od ľudí ,a určite od filmov.Výborné. ()

Krosmen

Uplynula přesně polovina filmu a tušil jsem celou pointu a tedy i finále. Nicméně. Film sice trvá 130 minut, ale celou dobu jsem seděl jako přikovaný. Plyne to rychle a poslední hodinu jsem byl ještě přikovanější, než jsem si myslel, že bych mohl být. Pravda, pozadí příběhu týkající se trestu smrti, je takové nijaké. Ale nevadí a neurazí. Spacey nepodává oskarový výkon, ale určitě nehraje nesympaticky, Winslet role novinářky sedne a pokud jde o Lauru Linney roli aktivistky jsem jí moc nevěřil. Není to ovšem ona, na kom tenhle film staví. Poctivých 80% ()

s.e.p.p

Celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že kdyby film dostal do rukou někdo s temnějším režijním stylem, dost by mu to prospělo. Chyběla mi tam nějaká hutnější atmosféra a pořádná "thrillerová tíha", která vás příková do křesla a napětím vás přiškrtí (nebo přidusí igelitovým pytlem). Myslím, že takové uchopení se u podobné zápletky přímo nabízelo. Samozřejmě to není jediná výtka - chtělo by to i trochu zkrotit za vlasy přitažený a překombinovaný scénář, do obsazení mi vůbec nesedla Kate Winslet a některé momenty ve filmu byly zbytečně naivní a úsměvné. Na druhou stranu jsem se ale za celou dobu nenudil a film si udržel moji pozornost. A to se cení. Skvělý Spacey! 75% ()

šerminator

Spacey... no zas role jaké dokáže zahrát jen on. Spolu s Kate Winslet jim to fakt šlo dobře. Film je svižný a zajímavý. Scénář povedený a originální. Režisérovy snahy o originalitu krátkými přostřihy a pod. jsem vítal. Stojí za podívání. Zase to mám tak na rozmezí, takže 4,5*. ()

Autogram

Poruchové auto blikajúcou kontrolkou na začiatku aj viackrát v priebehu filmu naznačovalo, že zohrá značnú úlohu a tak sme mohli z kresla povzbudzovať Run Bitsey Run a Forest má vo svete filmu kolegyňu. Nielen táto predvídateľnosť je vo filme očividná, ale aj samotný úplný záver sa dá tušiť v polovici, čo je na žáner krimi dosť skoro. Vôbec mi to tentokrát nevadilo, investigatívne novinárčenie malo správne grády a Davidove rozprávanie z väzenia v troch dejstvách nemalo v podaní Kevina Spaceyho žiadnu chyby. Problematika trestu smrti je nevyčerpateľná a prináša aj takéto až bizarné námety. –––– Sny musí být nerealistické. Protože ve chvíli, kdy se vám splní to, po čem toužíte, přestanete. Nemůžete to chtít. Ne, že by jste to chtěli, vy jenom chcete o tom snít. Skutečně šťastni jsme jen tehdy, když sníme o budoucím štěstí. –––– ... a chlorid draselný zastaví srdeční činnost. Tento koktejl na jednu likvidaci stojí stát Texas přibližně 86 dolarů 80 centů. ()

Ravi

Život Davida Galea je jakýmsi zvednutým prstem proti trestu smrti, který se vlastně jen za cenu strhujících výkonů v hlavní roli snaží upozornit na úskalí a korozi v základech americké justice. Každý takový projekt si zaslouží pochválit a když je to navíc brilantně natočeno, zamotáno a zrežírováno, není v podstatě co řešit. Hlas mrtvého hovoří navěky ... 100% = 5/5 ()

manonfire

Film doslova bolel. Zejména při přechodu snímku z kriminálního tématu na film jakési nejvyšší morální dimenze, neboť sebeobětování je nejvyšším projevem lidství, a tento film je jeho esencí. Laura Linney a scény posledního milování, záběry z videokazety...neměl jsem slov. 100% ()

BuryGol

Myslíte si, že víte, kdo je vrah? Víte prd! Univerzitní profesor v podání charismatickýho Kevina Spaceyho, podivná vražda, trest smrti a ambiciózní reportérka Bitsey, co chce záhadě přijít na kloub. Film byl parádně zkombinovanej a přímej, občasný chození kolem horký kaše mi nevadilo. Několikrát tě to vyvedlo z omylu, párkrát naštvalo a na konci překvapilo. A jako bonus tam hrála v jedný sexuální scéně Rhona Mitra, což beru jako velký plus. ()

jenik71

Nejdříve jsem si myslel, že má tenhle film diváky přinutit zamyslet se nad otázkou udílení trestu smrti. Převážnou část to tak skutečně je. Ale poslední minuty ukázaly, že je to přece jenom trochu jinak. Původně jsem chtěl dát hodnocení o jednu hvězdu nižší, protože se nejedná o nějaké galapředstavení dvojice Spacey - Winslet. Zajímavý a emotivní závěr mě ovšem dostal a moje hodnocení je tedy čtyři, i když nějaké ty mušky se najít dají. ()

venca163

(Koment může obsahovat více či méně nápadné spoilery) Kevin Spacey je teda oddaný aktivista, to se musí nechat, má vcelku extrémní metody, já bych do toho asi nešel. Ještě jedna věc kromě jeho hereckýho výkonu (a prostého faktu, že je ve filmu Kate Winslet, kterou fakt můžu) zvedla tenhle film ze třech hvězd. A to jak bylo docela hezky ukázaný, jak se k Davidu Galeaovi všichni známí (i neznámí) otočili zády, po pouhém (a velmi podezřelém!) obvinění ze znásilnění (které bylo následně samotnou pizdou staženo). Fakt sviňárna, z mých zkušeností typický jednání a uvažování lidí hlavně v USA. Tenhle jediný jeho zálet ho vlastně stál úplně všechno, přišel o vše chudák. To by se v normálním světě stávat nemělo :D. Jinak jak se tu píše o nevyrovnaném scénáři a o trochu "rušivém" prolínání žánrů, tak je to pravda, otázkou je, jak moc to komu vadí. (80%) ()

Gaizka

Kevin Spacey si svoje solidně odehrál, zato Kate Winslet v emotivních scénách působila dost "uměle" i na mě, problém je ale hlavně v tom, že posledních cca 30 minut bylo" jasných" předem. ***a půl* ()

made1

Takový konec jsem čekala, a přesto jsem se bála, že nepřijde. Kate Winslet půvabně zažraná do své role novinářky toužící nejprve po článku a později po pravdě. ()

Mr.Jackass

Hluboký příběh, dobře zrežírovaný, film má výborný spád a drive, Kevin Spacey jako vždy brilantní, umě mu sekunduje Kate Winslet. Velmi hluboké téma o problematice trestu smrti, které je občas tolik diskutované, zde z pohledu bojovníka za jeho zrušení ve státě texas, který je zřejme Mecou co se trestů smrti v USA týče. Skoro mě běhá mráz po zádech při vzpomínce na konec filmu, i když upřímně už tak od poloviny filmu jsem podvědomě podobný konec očekával. ()

BMAJTZ

Hodně zajímavý film s hodně zajímavou zápletkou, bohužel to je jeho největší problém. Kouknete na něj a podruhé vás už nepřekvapí. Přesto Kevin Spacey, Kate Winslet a Laura Linney naprosto dokonalí. Napětí se dalo v jistých chvílích přímo krájet a rozhodně jste celí nedočkaví jak to vlastně skončí. Nechci zde pět jenom slova chvály, spíše posuďte sami, ale na dokonalý film tomu něco málo chybí. ()

Marty89

Veskrze nadprůměrný film, ale obávám se, že pointu filmu musel průměrně inteligentní divák aspoň o půl hodiny dřív, než hlavní postavy. 4* ()

pavcas

Opět dokonalý ( po kolikáté už) Kevin Spacey v roli odsouzence v cele smrti, který se na poslední chvíli rozhodne vyprávět svůj příběh vybrané novinářce (výborná Kate Winslet). Ta je z počátku nedůvěřivá, ale jak už to u podobných filmů bývá, nakonec jí celý případ naprosto pohltí a zajímá ji jediné, zjistit co se doopravdy stalo. Když odpustím filmu to klišé ( a tady odpustím ráda), že někdo najde pravdu během 3 dnů, zatímco policie a vyšetřovatelé ji nenašli za víc jak 10 let, je to poutavé, dobře natočené drama s nečekanou pointou, která ve vás bude ještě chvíli rezonovat. Mám ráda nečekané pointy a mám ráda, když na film myslím i po jeho shlédnutí, když mně donutí přemýšlet. Příběh poukazuje na problematiku trestu smrti, nevratnost tohoto rozhodnutí a možnost justičního omylu. Takže pokud preferujete oko za oko, zub za zub, možná tenhle příběh změní váš názor. ()

SkyLukey

Když jsem se chystal na tento film, možná jsem čekat trochu větší doják. Napovídala tomu postava Kate Winslet, osobně její filmy mám rád, třeba Věčný svit neposkvrněné mysli. Toto jsou filmy, které vás donutí se částečně zamyslet o životě a Život Davida Galea není výjimkou. Na to že film vypovídá převážně o životu Davida Galea, ve filmu figuruje mnoho postav, film vyvovává hodně nezodpovězených otázek, které vás sice donutí sedět v křesle a sledovat další vývoj, nicméně se tímfilm stal poněkud překombinovaný. Kate Winslet zahrála opět výtečně, stejně jako Kevin Spacey nebo doposud pozapomělá a oibyčejně nevýrazná Laura Linney. Když bych se vrátil k režii, ke zpracování a finálnímu dojmu, řekl bych,ž e jsem viděl hodně zajímavý film, se zajímavými herci a postavami. Rozhodně jsem se nenudil, ale určitě se z tohoto thrilerového námětu dalo vyždímat trochu víc. Navíc mně přišla poněkud nevýrazná hudba a osoatní podobné doprovodné prvky. Takže asi 70%. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker