Panoptikum Města pražského

Československo, 1987, 10 h 13 min (Minutáž: 52–68 min)

Predloha:

Jiří Marek (kniha)

Scenár:

Jiří Marek

Kamera:

Jiří Šámal

Hudba:

Ivan Kurz

Jiří Adamíra, Josef Vinklář, Josef Bláha, Ondřej Havelka, Karel Koloušek, Bedřich Prokoš, Dalimil Klapka, František Filipovský, Karel Augusta (viac)

Desetidílný seriál kriminálních příběhů spisovatele Jiřího Marka a režiséra Antonína Moskalyka, který volně navazuje na oblíbené Hříšné lidi Města pražského, se vrací na obrazovky. Opět se tedy budeme setkávat s pány detektivy ze "čtyřky", jen pana radu Vacátka nahradil nový policejní rada Korejs (Jiří Adamíra). Jeho muži, pánové Bouše a Brůžek (Josef Vinklář a Josef Bláha), budou s pomocí již penzionovaného detektiva Mrázka (František Filipovský) a snaživého policejního koncipisty dr. Součka (Ondřej Havelka) řešit kriminální případy, které přinesla doba hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Jakkoli to byla těžká doba, lidé hřešili stále. Neboť hřešit je tak sladké... S humorem a lidskou shovívavostí se podíváme na příběhy hříšných a nehříšných pražských občanů, nahlédneme s nimi do prostředí, která bychom v našem hlavním městě již těžko hledali, prožijeme situace, které se rovněž nemohou opakovat... (Česká televize)

Recenzie používateľa topi k tomuto seriálu (11)

Panoptikum Města pražského (1987)

Celkově vyvážené díly, které jsou však svou atmosférou i hudbou jen ve stínu geniálních Hříšných lidí města pražského. ()

Funus (1987) (E01)

Není funus jako funus aneb pan rada Korejs si oťukává pražské podsvětí alias Pražskou galerku. Skladatel Ivan Kurz se při hudbě k Četnickým humoreskám sám vykradl, neboť ta ústřední melodie, která začíná každým dílem humoresek se vyskytuje i tady, když zazní v podání muzikantů v Jedové chýši. ()

Děvče od vody (1987) (E02)

Tenhle díl mám z Panoptika asi nejradši. Pro koncipienta Součka (výbornej Ondřej Havelka) je to první velký případ a zhošťuje se ho se vší mladičskou vervou, za pomoci ostříleného rady Korejse (bezvadnej Jiří Adamíra). Nezapomenutelná je scéna vrahovy mrtvoly v rozkladu. ()

Atentát na ministerského předsedu (1987) (E03)

Pro mě nejslabší díl celé série, až ke konci se dějová linka trochu více rozjede, jinak je to moc utahaný a zdlouhavý. Pánové ze Čtyřky se v příběhu mihnou jen na chvíli a Stašová v roli prostitutky Lulu to celé nezachrání. Zajímavostí ale je, že se tato událost o atentátu na ministerského předsedy tenkrát asi o deset let dříve opravdu odehrála a byl jím tehdejší ministr Kramář. ()

Letní přeháňka (1987) (E04)

"Blesk má i své bratříčky, kteří jdou svou vlastní cestou." Pan Mrázek boduje. ()

Potkat Anděla (1987) (E05)

Vendelín Kuba (Pavel Zedníček) se dal místo vykrádaček na spořádaný život a chce se oženit se slepou dívkou, ale jak na potvoru k němu přijde inspektor Brůžek a místo na svatbu ho chce odvést na Čtyřku, protože je podezřelý z jedné loupeže a pokusu (zatím) o zabití. Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby nepotkal Anděla.... ()

V tom starém domě (1987) (E06)

Emeritní inspektor Mrázek opět v akci. Tentokrát má políčeno na vídeňáka Wolfa, odborníka přes diamanty v bravurní roli Karla Heřmánka. Tento díl je hodně odpočinkový a humorný s rozvernou hudbou Ivana Kurze. ()

Hokynářská balada (1987) (E07)

"Lidé vidí lidem do žaludku, ale jestli mají na hlavě klobouk, toho si nevšímají..." Za vraždou hokynáře se skrývá závist, kterou odhalí zkušený vrchní policejní rada Korejs. ()

Pan rada v Paříži (1987) (E08)

"Když člověk ví víc než ostatní, tak se může usmívat". Velice příjemný oddechový díl, kdy pan rada Korejs zavítá do Paříže na policejní kongres, který chce znemožnit mezinárodní podsvětí. Chtějí představitelům jednotlivých zemí zcizit hodinky a na pana pražského radu mají vymyšlený speciální plán. ()

Příběh z dovolené (1987) (E09)

Pan inspektor Bouše jede na dovolenou do pohraničí, kde shodou okolností narazí na šmelinu se špiritusem. Problém mu dělají henleinovci, kteří už začínají i zbrojit. Z tohoto dílů už je cítit, že válka klepe na dveře. ()

Laková krabička na čaj (1987) (E10)

Závěrečný díl Panoptika, ve kterém mordparta řeší nález mrtvoly pod okny muzea a loupež vzácné krabičky na čaj. Aneb ve všem hledej ženu. ()