Atentát na ministerského předsedu – novinová zpráva s tímto titulkem nepochybně připoutá pozornost čtenáře v jakékoli době. Znamená radikální zvrat v dějinách země, mnohdy otřese situací v zemích dalších, občas pak ovlivní vývoj světové historie vůbec. A tak se jednoho dne v třicátých letech minulého století objevil podobný titulek i v českých novinách. Příběh inspirovaný skutečnou událostí atentátu na ministra Kramáře se snaží ukázat politické intriky tehdejších stran. Strana ministerského předsedy si přeje atentát, který by se nezdařil, aby pošramocená pověst tohoto politika dostala aureolu mučednictví. Druhá strana si přeje, aby se atentát podařil a ona se dostala do významného křesla. Dodejme jen, že v politické aféře, která se nemalou měrou dotkla i pánů detektivů z Bartolomějské, sehrála značnou roli – jako tolikrát již ve světové historii – žena. (Česká televize)

topi

Pro mě nejslabší díl celé série, až ke konci se dějová linka trochu více rozjede, jinak je to moc utahaný a zdlouhavý. Pánové ze Čtyřky se v příběhu mihnou jen na chvíli a Stašová v roli prostitutky Lulu to celé nezachrání. Zajímavostí ale je, že se tato událost o atentátu na ministerského předsedy tenkrát asi o deset let dříve opravdu odehrála a byl jím tehdejší ministr Kramář. ()

quokam

Vlastne to nebyla detektivka. Pani inspektori ze Ctyrky nic nevysetrili, jen se tam, opet vice mene nahodou, jaksi prifarili, aby se nereklo. Byl to ale docela lidsky pribeh, ktery odtahla S. Stasova, sice vyborna, ale misty prehravajici, sekundovali Bartoska, Ruzek, Holy, herecka esa ve vrcholne forme, spolu s Jirim Klemem, ktery docela bohuzel v ceske kinematografii neobdrzel prostor odpovidajici jeho talentu, zde to byla jedna z jeho nejvyznamejsich hereckych etyd. V male roli se vyrazne mihnul i Josef Dvorak. Hvezdicku navic za predpripraveny seznam zatcenych a za valecnou vdovskou invaliditu.  Za mne lidskych 70 pro. ()

Monicina

Paródia na blbých policajtov a skorumpovaných politikov. Stašová zahrala tú číču v boa dobre. Mňa prekvapuje, ako vo všetkých dieloch tohto aj predchádzajúceho seriálu dokázali na konkrétne vedľajšie úlohy vždy vybrať hercov, ktorý sa na to naozaj hodili. Aj toto je dôvodom úspechu seriálu.Menší počet bodov dávam za to, že ma tento diel/príbeh až tak nebavil. ()

SOLOM.

Já si nemůžu pomoct, ale zatím mi přijde, že Panoptikum je o třídu slabší než Hříšní lidé. A to hlavně co se kvality jednotlivých příběhů (zápletek) týče + celkové úrovně, tak i faktem, že Marvan je prostě nenahraditelný. Tady mi některé věci přijdou dost směšné (viz policejní akce u baráku) a nezachrání to ani pár vtipných momentek se Simonou Stašovou – která svou roli zvládla nejlépe ze všech. Navíc se členové mordparty ani nedostávají pořádně ke slovu a fungují tu spíš jako pozadí… ()

• V této epizodě zazní slangová či německá počeštěná slova „mergle“, „majzl“ a „auslág“. Mergle (peníze) pravděpodobně z německého „mergl“ – „jít“ z žargonu prostitutek, tedy jít za peníze. Idiom „dát si majzla“ pravděpodobně z německého argotu „mäuseln“ – „plížit se, tajně ukrást“. Auslág pochází z německého „die Auslage“ – výkladní skříň, ale i mít okno, tedy výpadek paměti. (sator)
  • Točilo se na Žižkově, v Bubenči a také v salónu Josefa Fanty na Hlavním nádraží v Praze. (sator)