Pan Bouše (J. Vinklář) považoval každou dovolenou za pitomost, na rozdíl od své paní (L. Havelková), která si usmyslela, že je třeba zavařit brusinky, zdokonalit syna v němčině a svého chotě na čas odpoutat od kriminalistických starostí. A tak uprostřed léta roku 1937 je pan Bouše rodinou přinucen odjet na dovolenou do Sudet, někam k německé hranici. Jako pozornost chce panu radovi přivézt pěknou hůl a při této příležitosti upoutá jeho pozornost záhadné zchátralé stavení... A tak vlastně díky dovolené z donucení přišel na stopu detektivnímu případu. (Česká televize)

topi

Pan inspektor Bouše jede na dovolenou do pohraničí, kde shodou okolností narazí na šmelinu se špiritusem. Problém mu dělají henleinovci, kteří už začínají i zbrojit. Z tohoto dílů už je cítit, že válka klepe na dveře. ()

sportovec

Nejlepší výsledky jsou často ty nepřímé. Inspektor Bouše v klasické československé detektivce se stává bezděčným svědkem jednoho z kamínků henleinovské nacizace pohraničí. Lépe se to už udělat nedalo. ()

SOLOM.

Ani na dovolené nemá správný inspektor chvilku klidu, zvláště je-li ze slavné Čtyřky jako pan Bouše. Ten sice tajné popíjí při rodinném sběru borůvek, ale jeho čuch i přes jeho rýmečku vyčenichá další zločin. Tentokrát v pohraničí kde se všichni již pilně připravují na Adolfa a jeho nácky. Zajímavý on tento případ bezesporu byl, zvláště díky tajné palírně, tamnímu šéfovi, mladému Vladykovi (který snad ty blbečky ani hrát nemusí) a pohledné Veronice Jeníkové (tedy alespoň po tváři), která zde dobře zahrála neposlušnou a zfanatizovanou dcerušku. Jediný koho mi bylo opravdu líto, byl ten německý ovčák… ()

honajz

Tenhle díl je sice hodně zapamatovatelný, protože se vymyká prostředím a tím, že hrdinou je jen Bouše a jeho rodina, má skvělou výpravu, ale přece jen mi přijde, že se pan inspektor choval v té vile jak pitomec (přece věděl, že Sepp tam vlezl těsně před ním, proč tam lezl za ním a pak se ještě divil, když na něho narazil?), a arcipadouch s hromadou zbraní se lekne a uteče před dvěma četníky, kteří na něho nic nemají? ()

• Epizoda se natáčela v Libušíně a na nádraží v Železném Brodě a Dolním Polubném. (SONY_)
  • „A přivezte mi nějaký špacírštok,“ říká policejní rada Korejs (Jiří Adamíra). Spazierstock je německy vycházková hůl. (sator)
  • V epizodě se objeví i motorový vůz „Hurvínek“, který se ovšem začal vyrábět až po 2. světové válce, o více než deset let později. (OwlOfThebes)