Opět se tedy budeme setkávat s pány detektivy ze „čtyřky", jen pana radu Vacátka nahradil nový policejní rada Korejs (Jiří Adamíra). Jeho muži, pánové Bouše a Brůžek (Josef Vinklář a Josef Bláha), budou s pomocí již penzionovaného detektiva Mrázka (František Filipovský) a snaživého policejního koncipisty dr. Součka (Ondřej Havelka) řešit kriminální případy, které přinesla doba hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Jakkoli to byla těžká doba, lidé hřešili stále. Neboť hřešit je tak sladké... (Česká televize)

sator

Důvěřivej půdař :-) Fajn humor... Galérka měla svůj slang, v tomto díle zazní slova šíbr a šmuk. Šmuk, pochází z německého  schmuck,  znamená ozdobu, okrasu, šperk. Šíbr má významu více, slovo pochází pochází z němčiny a označuje v železničářském slangu posunovače, zde se ale jedná se o překupníka nebo člověka provozujícího nelegální čachry. Pro slovo peníze zde slyšíme slovo love, to pochází z původního cigánského jazyka, dnes romštiny. Další slovo je "šmé" to nejspíš pochází ze židovského schmälinger „cikán“. U samotného slova galerka se nabízí více variant: galerie jakožto různorodá směsice postav, a galéra byla loď na které veslovali vězni. ()

marhoul

Nahradit Marvana není jenom tak. kdysi jsme to těžko nesli, ale čas ukázal, že čtyřka i pod vedením Jiřího Adamíry patří mezi velmi oblíbenou, českou klasiku. Díl s Ládíkem Mrkvičkou vždycky potěší. ()

SOLOM.

Tak se nám po letech zase ozvala mordparta ze „Čtverky“. Rada Vacátko však odešel na věčnost – stejně jako jeho představitel pan Marvan a tak se hned na úvod nacházíme na jeho funusu. Někomu ukápne nějaká ta slzička, ale je potřeba jet dál. Do režisérského křesla usedl Antonín Moskalyk, tahle změna byla taky vidět už na první pohled. Nicméně nový pan rada Korejs sice nemá takové charisma, ale Jiří Adamíra byl taky výborný herec, takže mu určitě dávám šanci. Rozjezd tak byl sice jen z průměrného soudku, ale je potřeba si všechny ty změny takříkajíc „očuchat“ a ono to půjde. Jen ta úvodní znělka se Zedníčkem je oproti té minulé vážně otřesná… ()

quokam

Nostalgie. Dve hvezdy za precizni vypravu a za generaci hereckych bardu v plne sile. Úvodní pisen je tresnickou. Jen trochu nemam rad, kdyz v detektivce vysetruje komiser Stesti s inspektorem Nahodou. Scenarista by nemel pomahat a nahravat svym postavam, ale mel by je drzet pod krkem a vymackat z nich jen to nejlepsi. Za mne preciznich 40 pro. ()

• Hned na začátku si nový policejní rada Korejs (Jiří Adamíra) na Hlavním nádraží objednává taxi na Olšany, přitom pohřeb je na Vinohradském hřbitově. (ladyViolet)
  • Galérka měla svůj slang, v této epizodě zazní slova „šíbr“ a „šmuk“. Šmuk pochází z německého „schmuck“ a znamená ozdobu, okrasu, šperk. Šíbr má více významů, slovo pochází pochází z němčiny a označuje v železničářském slangu posunovače, zde se ale jedná o překupníka nebo člověka provozujícího nelegální čachry. Pro slovo peníze zde slyšíme slovo „love“, to pochází z původního cigánského jazyka, dnes romštiny. Další slovo je „šmé“, to nejspíše pochází ze židovského „schmälinger“ – „cikán“. U samotného slova „galerka“ se nabízí více variant: galerie, jakožto různorodá směsice postav; a galéra, což byla loď, na které veslovali vězni. (sator)
  • Točilo se v Praze: na Starém Městě, v přístavu v Holešovicích, na Hlavním nádraží, Novém Světě a Malé Straně. Pan rada Vacátko (Jaroslav Marvan) byl pochován na Vinohradském hřbitově. (sator)