Panoptikum Města pražského

Československo, 1987, 10 h 13 min (Minutáž: 52–68 min)

Predloha:

Jiří Marek (kniha)

Scenár:

Jiří Marek

Kamera:

Jiří Šámal

Hudba:

Ivan Kurz

Jiří Adamíra, Josef Vinklář, Josef Bláha, Ondřej Havelka, Karel Koloušek, Bedřich Prokoš, Dalimil Klapka, František Filipovský, Karel Augusta (viac)

Desetidílný seriál kriminálních příběhů spisovatele Jiřího Marka a režiséra Antonína Moskalyka, který volně navazuje na oblíbené Hříšné lidi Města pražského, se vrací na obrazovky. Opět se tedy budeme setkávat s pány detektivy ze "čtyřky", jen pana radu Vacátka nahradil nový policejní rada Korejs (Jiří Adamíra). Jeho muži, pánové Bouše a Brůžek (Josef Vinklář a Josef Bláha), budou s pomocí již penzionovaného detektiva Mrázka (František Filipovský) a snaživého policejního koncipisty dr. Součka (Ondřej Havelka) řešit kriminální případy, které přinesla doba hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Jakkoli to byla těžká doba, lidé hřešili stále. Neboť hřešit je tak sladké... S humorem a lidskou shovívavostí se podíváme na příběhy hříšných a nehříšných pražských občanů, nahlédneme s nimi do prostředí, která bychom v našem hlavním městě již těžko hledali, prožijeme situace, které se rovněž nemohou opakovat... (Česká televize)

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (3)

Panoptikum Města pražského (1987)

Jeden z lepších českých seriálů. Popravdě mě baví víc, než původní Hříšní lidé města pražského, ke kterým jsem si vypěstoval dost rozpačitý vztah. Nejslabší článek Panoptika je bohužel hlavní postava rady Korejse, který na mě působí jako dřevěný panák. Bohatě to ale vynahrazují postavy Brůžka, Boušeho a hlavně Souček Ondřeje Havelky, který hraje snaživého ale poněkud neobratného vyšetřovatele na výbornou. ()

Letní přeháňka (1987) (E04)

Jedna z nejlepších epizod cyklu, kde máme pohodovou atmosféru léta, i když nám tady došlo (zdánlivě) k závažnému činu. Máme tady jasně daný okruh podezřelých, každý ze 3 kriminalistů komunikuje s tím svým jinak - Souček si ho skoro oblíbil a vypadá to, že už není tak hr jako pár dílů nazpět, pan Brůžek profesionál s kouskem štěstí, no a pan Bouše, co nerozumí básním, ten by toho svého nejraději na místě zatknul už kvůli tomu psaní básní. Pak přijde starý Mrázek a všechno je najednou úplně jinak. Z kriminalistického hlediska je ten konečný zvrat trochu neuvěřitelný, ale byla to pohodová podívaná a to je pro mě hlavní. ()

Potkat Anděla (1987) (E05)

Docela pěkný díl se slušným výkonem Pavla Zedníčka, pohodovou atmosférou svatby, kde se pomalu stahují mraky nad osobou ženicha a pěknou scénou ve spálené kolně, kde exceluje Oldřich Vlach jako natvrdlý strážník ("Já byl ve službě, tak mi to nechutnalo"). Jediné mínus na konci je natvrdlost pana Brůžka, při tom Adamírově shrnutí se tváří jakoby pan rada právě objevil Ameriku, i když je všechno jasné a jednoduché. ()