Krídla

• Česko Létat jako pták (viac)

Film rozpráva príbeh o vernom priateľstve Ala (Nicolas Cage) a Birdyho (Matthew Modine), spečatenom spoločnými prežitkami vojnových hrôz. Obaja muži sa vracajú z vietnamskej vojny: zatiaľ čo Al utrpel zranenie tváre, Birdy trpí traumou, ktorá ho privedie až na uzavreté oddelenie psychiatrie. Žije totiž v predstave, že je vták. Jeho priateľ Al sa ho pomocou spomienok na spoločnú minulosť pokúša priviesť späť do reality. V retrospektíve sledujeme ich mladosť v chudobnej štvrti Philadelphie a začiatok priateľstva dvoch protikladných pováh - Ala, ktorý miluje baseball a behá za dievčatami, a Birdyho, ktorý žije len pre svoj sen - vedieť lietať. Alovi sa nakoniec podarí oslobodiť Birdyho z jeho dobrovoľnej izolácie a spoločne sa pokúšajú začať odznovu. (oficiálny text distribútora)

bruceman7

Po dlouhé době film, který mě opravdu dojal. Jsem moc vděčnej, že to dopadlo optimisticky. Z toho, co jsem od něj po dosavad viděl si myslím, že to je jedna z nejlepších rolí Cage. ()

Daae

Poutavě odvyprávěný příběh o přátelství, snech a svobodě. Matthew Modine exceluje, nezapomenu na jeho ptačí kreace v ústavu. Působivě odrežírovaný snímek podtrhuje i zajímavá hudba pod taktovkou Petera Gabriela. Avšak na to, jak dojímavý příběh to byl, končí film dost divně. Dokážu pochopit skrytý význam poslední scény, avšak po tom všem, co jsme viděli? Příběh pomalu začínal, nechme ho i pozvolná skončit - tak to vidím já. ()

DannyBoy80

Docela zajímavý film s psychologickým nádechem, kdy jeden nalomený člověk z války ve Vietnamu chce vytáhnout z ještě větších sraček svého kamaráda, kterému úplně přeskočilo. Vše je prokládáno záběry z dětství obou. Válka samotná je jakoby na pozadí toho všeho a nehraje až tak významnou roli. ()

aLPaC

Srovnávat toto s Lovcem jelenů je sice možná formálně správné, přesto Birdy ani náhodou nedosahuje tomuto skvostu ani po kotníky a to po všech stránkách. Jedná se sice o příběh dvou kamarádů, které poznamenala a zároveň opět stmelila válka ve Vietnamu, přesto mě scény z léčebny tolik nebrali a většina stopáže se spíše soustředí do dětství obou kamarádů, zvláště pak na Birdyho. A to je pro mě kámen úrazu. Ano, nominace za scénář by si to jisto jistě zasloužilo a příběh je to poměrně silný, mě ale postava Birdyho strašně štvala. Že je to podivín je jasné, osobně mám pro některé typy podivínů slabost, ale Birdy je pro mě naprostej cvok a magor, kterýho znát, tak bych mu musel jednu ubalit, aby se mu v tom jeho ptačím mozku rozsvítilo. Jako to co celej film předvádí je na pěst, nezajímaji ho holky ani jiný lidi, jen ptáci (ani jiný zvířata). Nevím, možná jsem necitlivej (asi určitě), ale alespoň upřímnej, takhle to prostě cítím a kvůli tomu nemůžu dát ani vyšší hodnocení, jelikož dvě hodiny koukat na takový hovado chce kus odvahy. ()

Renfield

Krásný film, silný jak ve scénách z minulosti, tak v těch z léčebny. A právě scény z léčebny jsou alespoň pro mě ty nejzajímavější, ač se mohou zdát poněkud jednotvárné. Oba herci tu excelují, více samozřejmě Matthew Modine, ale to je pouze tím, že je jeho postava více "nenormální". Nicolas Cage má zase své herectví značné ztížené obvazy na obličeji, i přesto hraje výborně. Alan Parker ale natočil obě roviny filmu velice dobře, povětšinou bezstarostné a příjemné vzpomínky, i depresivní psychiatrickou léčebnu. Že by úmyslně nutil k slzám si nemyslím, je to příběh jednoho přátelství, který by se podobně klidně mohl odehrát. 80% ()

VictorMartel

„We didn't know what we were getting into with this John Wayne shit. Boy, were we dumb.“ „I was always so damned sure... about being myself... and how nobody was going to make me do anything I didn't want. And now, here I am. They finish you off with a discharge or put you on a casualty list. It doesn't matter how special you are or were. I feel like one of those dogs nobody wanted, remember?“ Skvělá náhoda, že jsem o manipulativním pozadí liberálních zaklínadel četl předešlého večera v Lawrenceových Studiích z klasické americké literatury: „'Henceforth be masterless.' Henceforth be mastered.“ Vyzývá-li nás ideologie ke svobodě, dělá to s cílem ovládat nás co nejpohodlněji. ()

Wawer

Pointa poslední scény sice pobaví, ale nakonec spíš rozhořčí, protože díky useknutém závěru film budí dojem, že nemá hlavu a patu, stejně tak zamrzí, že výborný výkon Matthewa Modina kompenzuje Nick Cage, který nejen že do role Alfonsa typově nesedí, ale ani ji nijak směrodatně nepojal. Čert to vem kdyby dělal křoví, ale Al je naprosto zásadní postava pro film ()

Fridecka

Dva kamarádi, dvě rozdílné povahy, dva světy dvou mužů a dva podobné osudy propojené v jednom. Kde začíná hranice šílenství a kde končí originalita? Birdy je čistá dušička s hlavou v oblacích, která těm, kdo se nebojí a dovolí to, ukáže jak je život barevný. Birdy je je ten typ snílka a podivína zcela se vymykající běžnému šedivému životu, pro život málo použitelný. Birdy, neopatrná, svérázná bytost, která naplno žije a prožívá a netrápí se jakýmkoliv " co kdyby?", "smí se to?" Je volný. Má však příliš křehkou duši, kterou dokáže velké utrpení spoutat tak, že si sama již nedokáže pomoci. Zapoměla létat. Snad mu pomůže duše kamaráda, která neumí tak dobře létat, ale dokáže být silná kvůli přátelství. Povedený film s vtipnými a dost vyšinutými situacemi, citlivě natočený, s výbornými výkony obou představitelů hlavních rolí! ()

Lucas87

Moc vynikající film, 2 dějové linie a 2 protikladné osoby jako přátele, jeden z nich má šrám na duši a další na tváři. Nejvíce se mi líbí vzpomínky na jejich studia a bláznivé dětství. Nejzajímavější mi přišly záběry, které se věnovaly Vietnamu a na birdyho kanárky. Je to prostě zvláštní film v dobrém slova smyslu, o tom jak válka může rozdělit přátelství a jak je těžké přejít přes utrpení. Prostě Birdy je film co stojí za to !! ()

Doski

Kvalitní film, ale opravdu mně velmi zklamal.. škoda. Herecké výkony a scénář sice dobrý a i režie dobrá, ale ten děj mě jednoduše nezaujal. Ale přecejen za konec přidávám jednu hvězdu. 74% ()

junxi91

Ale jako jo, nebylo to špatné. Občas jsem se docela zasmál, hlavně se mi líbila nevinnost Pírka, jeho fascinace ptáky, létáním a jeho láska k holubům a kanárům. Stejně tak jsem chápal jeho vztah k ženským, obzvláště jak popisoval kozi jako "mléčné žlázy, podobné těm, co mají krávy, akorát na horším místě". Zato jeho kamarád Al Columbat, to byl zase dobrodruh, který měl rád společnost a píchal ženskou pod mostem, zatímco Pírko nudil svou společnici mluvením o ptácích. Děj se odehrává ve dvou obdobích - první je před válkou a ukazuje přátelství a společná dobrodružství Pírka a Ala, zatímco druhé je poté, co se oba vrátili z bojiště. Al je znetvořen fyzicky a má zavázaný obličej, zatímco Pírko je traumatizován, nepromluví ani slovo a myslí pouze na ptáky. Spousta psychologie a vhledu do myšlení postav je zde také. Také bych se nejraději schoval před celým světem, abych zakryl svá zranění... ()

Tormentor665

Myslel jsem si, že nejlepší post-Veitnamské trauma natočil Stone. Mýlil jsem se. Tohle je pomalejší, ne tolik vlezlé, křehčí, lidštější, snovější, no zkrátka...jší. Závěrečná scéna je jedna z nejsilnějších, co jsem kdy ve filmu viděl. ()

HanSolo

Jeden z nejpozoruhodnějších filmů 80. let, kde v režii Alana Parkera předvádí jedny ze svých nejlepších výkonů Nicolas Cage a Matthew Modine. ()

Davanity

Napínavé drama, které vás nepustí od obrazovky dokud ho nezhlédnete celé se spoustou usměvných situacích, které Al a Birdy zažili spolu než propukla válka. Je to smutný psychologický příběh, o přátelství, o tom jak Birdy nezapadal do společnosti, protože toužil létat. A o tom jaké následky má válka, na citlivou duši. Musím říct, že mě tento film ohromil. Netušila jsem, že se mi tak zalíbí, ale bylo tomu tak. Ačkoliv Nicolase Cage nemusím, tady mě ohromil i on, jakožto nejlepší přítel, který udělá všechno proto, aby jeho kamarád znovu mluvil a nemusel zůstat zavřený v "kleci" . A pak, ten konec, jistě čekáte to co v každém takovém snímku, ale nakonec jste příjemně překvapeni. ()

Dinsberg

Ač Birdy působí jako šílenec, ve skutečnosti je jediným, kdo má rozum, a drží hlavu zpříma, takže je schopen vidět dál. Jako by jeho postava pošťuchovala krátkozrakost běžného člověka, který se zajímá jen o to jakou barvu mají plaňky ploty jeho zahrady. Proto taky věta: "Neřekl jsem mu nic, protože jsem mu neměl co říct." Pro film stěžejní věta, která pak uvrhne konec filmu do moře nejistoty. Svoboda je vždy nejistá, a stejně jako naplnění touhy létat. ()

Johny_MH

Další drama o Vietnamu. Tentokrát z psychologického hlediska. Na rozdíl od mnoha jiných filmů tu Cage podává jeden ze svých nejlepších výkonů. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker