Krídla

• Česko Létat jako pták (viac)

Film rozpráva príbeh o vernom priateľstve Ala (Nicolas Cage) a Birdyho (Matthew Modine), spečatenom spoločnými prežitkami vojnových hrôz. Obaja muži sa vracajú z vietnamskej vojny: zatiaľ čo Al utrpel zranenie tváre, Birdy trpí traumou, ktorá ho privedie až na uzavreté oddelenie psychiatrie. Žije totiž v predstave, že je vták. Jeho priateľ Al sa ho pomocou spomienok na spoločnú minulosť pokúša priviesť späť do reality. V retrospektíve sledujeme ich mladosť v chudobnej štvrti Philadelphie a začiatok priateľstva dvoch protikladných pováh - Ala, ktorý miluje baseball a behá za dievčatami, a Birdyho, ktorý žije len pre svoj sen - vedieť lietať. Alovi sa nakoniec podarí oslobodiť Birdyho z jeho dobrovoľnej izolácie a spoločne sa pokúšajú začať odznovu. (oficiálny text distribútora)

Laurent

Budu kritický. Parker to zrežíroval sice docela pěkně, ale na můj vkus poměrně vlažně. Teprve v závěru přišly nějaké ty zajímavé záběry kamery a nějaké to napětí. Scénář mohl být dobrý ba výnikající, kdyby to celé nezlomila závěrečná pointa (posledních 5 - 10 mim.). Takhle je pro mě pouze lehce nadprůměrný snímek, ke kterému se zcela jistě nevrátím. ()

blitzer

Zajímavé psychologické drama o klukovi, který se chtěl narodit jako pták (i když chvílema mě s těma jeho ptačíma úchylkama docela štval, viz např. spaní v kleci). Hodně se mi líbila 1st person (bird) kamera při letu. Do posledních deseti vteřin jsem to viděl na 4*, ale ten konec mě dostal. ()

smrt.ka

Další bombastická Parkerovka. Pamatuji si, že mi mohlo být dvanáct, když jsem ten film viděla poprvé. Moc jsem mu nerozumněla, ale přesto na mě udělal určitý, na tu dobu silný dojem. A proč? To ta hudba, to ten podivín, který miloval ptáky, to ten Cage coby typickej americkej frajírek, to ten příběh! Stojí za zhlédnutí! Kdo neviděl, nechť se namáhá to změnit... ()

charge

Nesnášim filmy, ve kterých hlavní roli hrajou ptáci, nebo jakýkoliv jiný zvěrstvo, tady je to naštěstí odsunutý na vedlejšák, ale i tak mě ptačí posedlost hlavní postavy znechutila, navíc jsem myslel, že se bude víc sekvencí odehrávat ve Vietnamu, ale čistě válečná stopáž je zde mizivá. ()

Woody77

To je typ filmu ,ktorý mám rád. Alan Parker dal tomu filmu dušu a to dnes nie je pravidlom. Dráma kde hrajú hl. postavy Matthew Modine, Nicolas Cage, sa odohráva koncom 60-tych a zač.70-tych rokov počas Vietnamského konfliktu a práve tento konflikt stojí v pozadí tohto filmu. Neodohrávajú sa tu žiadne veľkolepé vojnové scény avšak aj keď tam nie sú prítomné, divák si uvedomí hrôzu prežitých zážitkov Ala a Birdyho. Jeden sa z toho čiastočne otrasie avšak druhý sa zmení. Po oslobodení alebo úteku zo zajatia prestane vnímať skutočný svet a chce sa stať vtákom o čom sníval už od malička. Dej filmu je rozdelený na tri časti v prvej sa zoznámime s chlapcami ktorý vyrastajú v americkom meste a užívajú si svoje sny a túžby napriek tomu ,že obaja majú iné priority . Druhá časť trvá iba chvíľu ,ale Parker do nej dal perfektnú myšlienku bolo to v okamihu keď Al odchádza do Vietnamu a Birdymu zahynie jeho obľúbený vták. Tretia časť sa vlastne odohráva už v ústave pre poruchy správania kde je Alovou úlohou priviesť späť Birdyho. Toto spočiatku vyzeralo ako Syzyfovská práca avšak v istom okamihu sa to zlomilo a vojnou poznačený veteráni začali útek za ″slobodou″ vetou CO JE ? ()

Karush

Komentár môže obsahovať spoiler. S istotou môžem povedať, že jeden z najkrajších príbehov o priateľstve. Konečne je tu film, kde duševná trauma z vojny, nie prostredníctvom vojny je sprostredkovaná. Veľkodušnejšie je byť pekným vtáčikom, ktorý vzlieta, kedykoľvek a kdekoľvek, ako sa zmietať v špine a v hnuse so zbraňou v ruke. Birdy, je vážne ako také neokrídlené vtáčatko, bez hlasu a len nemo schúlené do svojho krajšieho sveta, vedľa ktorého už len priateľ a sestrička zotrvali a už iba oni veria v jeho vyslobodení. Veľmi krásny film a veľmi krásne pojatý záver, pri ktorom plačete nad krásou filmu a nie nad smutným zakončením príbehu. Podobný film: Chlapec.ktorý vedel lietať. ()

Endyis

Svěží zase tak trochu jiný (ale stále stylový) počin Alana Parkera doplněná výbornou hudbou Petera Gabriela, kterému velmi napomáhají bravurní herecké výkony hlavních představitelů... ()

kurcatovium

Divný film s divným námětem s divnými herci a v divném prostředí. Stále ale jedna z lepších rolí N.Cage a možná až příliš uvěřitelně ujetý výkon M.Modina z toho dělají snesitelnou podívanou. ()

V.Silver

"Birdy!" "What?" :) Strašně dlouho jsem měl nachystaný, že se na tenhle film podívám, ale pořád se mi nechtělo - no, prohloupil jsem, bylo to skvělý. Cage i Modine hrajou skvěle, btw. Niky s vlasama je fakt štramák! No a až na ty válečné sekvence, které byly plné laciné náhražky krve a vlastně by ani nevadilo, kdyby tam nebyly, to bylo skvěle napsané drama o podivné kamarádské dvojici, která se k sobě vlastně vůbec nehodí, ale kde jeden bez druhého nemůžou existovat. 80% ()

Henk123

Vždy mě velice potěší, když ve filmu, ve kterém bych to vůbec nečekal, se objeví nádherné poprsí, nadpozemské kozstvo. Nutno pozastavit a chvíli se kochat, rychle zase utečou. ()

Arkanoid

Cageovi obväzy pristanú a Modine nemusí vyriecť ani slovo. Úlohy im sadli, aj keď obaja by vedeli vydať zo seba viac, no možno ešte nie v tomto veku. Pozitívny príbeh o priateľstve s extatickými scénami lietania človeka v podaní Alana Parkera, Matthewa Modina a Nicolasa Cagea pohladí dušu. Scény lietania po hodine a pol nasnímané dynamickou kamerou sú najlepšie natočené zábery filmu a škoda, že takto nie je natočená aspoň polovica filmu. Birdyho disociatívna porucha je zaujímavá, ale Parker sa zdá byť príliš normálny, berie to len ako drámu, a vy rozmýšľate, aký kult mohol byť tento film, keby sa dostal do rúk Hitchcocka s jeho temnotou alebo Cronenberga s jeho úchylnosťou. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker