Ecce homo Homolka

• Československo Ecce homo Homolka (viac)
TV spot 1

Nedeľný deň jednej pražskej rodiny. Starý otec, stará mama, syn Heduš a jeho manželka s dvojčatami sa najprv vydajú na výlet do prírody, po návrate domov deň pokračuje typickým nedeľným popoludním plným hádok a nešvárov, aby napokon vyvrcholil večerným zmierením v podobe rodinného tanečného večierku. (STV)

bubun

Přijde mi to spíš smutné. K Homolkovým necítím žádnou nostalgii, první díl jsem viděla poprvé až teď, takže možná i proto hodnotím, jak hodnotím. V první čtvrtině filmu jsem uvažovala i o třech hvězdách (scéna s úprkem z lesa je bizarní a pravdivá zároveň - ať mi už nikdo netvrdí, že lhostejní a nenápomocní jsou lidé jen nyní, za totáče to asi nebylo jinak), jenže snímek těží a je založen pouze na jednom a tom samém, a to bohužel těch 80 minut neutáhne. Po dvaceti minutách jsem se začala nudit, a i když byly některé dialogy vtipné (popř. Šebánek předvádějící fotbalový zápas), je to málo. Kdyby byl film koncipován spíš jako půlhodinový skeč, bylo by to pro něj (i pro mě) lepší. ()

A.L.E.S.

I když film obsahuje poměrně vtipné scény, hlavně s dědou Homolkou, film má naprosto nulový děj. Nepochopil jsem ani pomalé záběry kamery od hlavních aktérů někam mimo. Je to sice česká klasika, ale u mě rozhodně nemá takové místo, že bych jí musel dát plný počet. Filmů ze života české rodiny je spousta. Ta dějová linie tam vysloveně chybí. Konec s tancovačkou mi přijde dost zoufalý, jako kdyby někdo netušil, jak film má zakončit. ()

LadyPupu

Průměrná česká rodina na průměrném výletě, který se nadprůměrně nevydaří, takže se po návratu domů nadprůměrně hystericky začne řešit náhradní program Dostihy VS. Fotbal ("To ti říkám, jestli si ten fotbal neprosadíš, tak seš u mně mrtvej muž."). Z toho vzejde spousta scén a hádek ("Hergot, bábo, votevři, nebo ti z těch peřin udělám Himaláje."). Ať už nám mistr Papoušek chtěl nebo nechtěl nastavit zrcadlo, jde jednoznačně o nadprůměrný film, který já osobně můžu vidět do zblbnutí. Nadčasová realistická komedie, která se stala legendou a kdo to nechápe, je Homolka. ()

anli

Další z řady filmů"nové vlny"šedesátých let,který to ovšem stihl jen tak tak.Komedie o jedné průměrné rodině,která se strefuje do českého maloměšťáctví a velmi věrně ukazuje život tehdejší doby.Ve filmu je opravdu spoustu skvělých scén a dialogů,z nichž naprostá většina zlidověla(...se Ti to připálilo,co,Ty úmělkyně jedna...).Papoušek dovede mistrovsky využít improvizaci herců a z filmu tak dýchá opravdová a nehraná realita.Všichni herci jsou tady nezapomenutelní-od Josefa Šebánka až po Petra a Matěje Formanovi.To vše dohromady dělá z tohohle filmu jasnou a nezapomenutelnou českou klasiku a taky proto vznikla dvě pokračování.Takže jasných a homolkovských 100%. ()

pytlik...

Šebánek je úžasnej, já ho prostě miluju. Když jsem viděl tuhle komedii poprvé, připadala mi k uzoufání nudná... Viděl jsem ji podruhé a řval nadšením. Škoda, že stejně často jako Homolkovy nedávají i Nejkrásnější věk, ten mi přijde ještě lepší. ()

Raven0

Jde o úhel pohledu... Hlavní otázkou je, zda jde o buranskou komedii či o trefnou kritiku českého maloměšťáctví... A já myslím, že jde o to druhé. ()

Kmotr76

Možná jsem od této legendární komedie čekal víc, nevím... Byli i chvíle, kdy jsem se nesmál a smát jsem se měl - to by se nemělo u tak dobře hodnocené komedie prostě stát. Ale samozřejmě bylo více světlých chvil, sice jsem se za břicho nepopadal, ale alespoň jsme se spokojeně chichotal. A to hlavně díky Josefu Šebánkovi. Ona je to možná spíše než komedie docela krutá realita všední dne české famílie. ;) Rodina, která nikdy nezažila momenty a nálady jako v Ecce homo Homolka snad ani nemůže být normální... 3,5* ()

noriaki

Vždycky jsem se divil, kde v tom všichni vidí komedii. Já jsem se nezasmál ani jednou, a to ani hořkým smíchem ne. Rodina Homolkových je u mě až za tou pomyslnou hranicí, za kterou se smích někomu mění na roztrpčení z někoho. Všichni jsou nesnesitelní a to včetně postavy dědy v podání výborného Šebánka. Dodnes nechápu, proč se navzájem neopustili, protože spolu určitě nejsou šťastní. První díl považuji za perfektně napsané, výborně natočené a ještě lépe zahrané sociální drama o modelových pražských buranech za nastupující normalizace. Ovšem na sondu do života české společnosti je film příliš jednorozměrný a karikaturující. ()

elanius

(66/2023) / Excelentne vymyslený jednodňový príbeh vcelku normálnej aj keď trochu bláznivej rodinky. Napriek tomu, že to je v jadre komédia a scénky sú aj komický ladené, nejde si nevšimnúť aj dosť kritický podtón a docela realisticky vykreslené rodinné vzťahy. (7/10) ()

Krysa SPK

Zásadní český film. Početná rodina zavřená v šedi pražských domů, dva smolařští milenci, rozbitá televize a nezapomenutelný humor. Děda Homolka v podání Josefa Šebánka je pak už jen třešničkou na dortu. ()

Tomatáš

Vůbec nechápu označení "buranská komedie" (Tosim)...Homolkovi jsou legendou a myslím si, že v české společnosti bychom našli spousty podobných Homolků..Je to sranda, na kterou se kdykoliv rád mrknu... ()

dANo

Výborná komédia, ktorá aj po čase dokáže diváka potešiť a pobaviť. Najpamätnejší sú Formanový chlapci (Petr a Matěj), ktorí už v takomto mladom veku hrajú ako veľké herecké esá... :o)) ()

Nyck

Když popisuje starej Homolka zápas Sparty, tak se těžko udržuju na židli :) "Tak se trochu seber, komu to mam vyprávět, hergot!" ()

Krustyburg

Je to sice první díl z trilogie, ale vtipný je nejmíň a chvílema je to nůďo, ale jinak hezká "studie" o českém socialistickém maloměšťáctví. 3-- ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011