Čtyři generace pod jednou střechou, to nevěstí nic dobrého. Obzvlášť když Hanákovi nejsou tak docela normální. Babička píše detektivky, které nikdy nikdo nevydá, maminka Cilka miluje operní árie a tatínka Oldřicha zajímají jen želvy Poldinky. Jejich dcera Pavla vášnivě cvičí jógu, její manžel Petr nejraději čte noviny, jí nebo spí. Nejmladší členové rodiny, kterým nikdo neřekne jinak než raubíři, s rozkoší vymýšlejí lumpárny. A Káča, mladší dcera Cilky a Oldřicha, se chystá jim představit svého nastávajícího Zdeňka… V téhle rodině není nouze o překvapení. Jak to dopadne, když se konečně dostaví toužebně očekávaný malíř? Co způsobí větší rozruch – nečekaná návštěva tetičky, nebo zpráva o miminku? (Česká televize)

MarekT

Tak už jsem viděl všech osm dílů a můžu tak z plných plic konstatovat, že jsem uchvácen. Slýchám neustále hlasy, že Češi neumí natočit sitcom. Já například si myslím opak. Pokud neuznáváte porevoluční Hospodu (která má mimochodem stejného režiséra), tak aspoň zde mi musíte dát za pravdu. Technická kvalita je docela mizerná a zprvu mě odrazovala, taky se přiznám, že mi občas přijde, že se seriál natáčel bez jakéhokoli střihu, i tak je to velmi kvalitní sofistikované dílo, které obsahuje na české poměry kolosální výskyt vtipů s výborným hereckým obsazením, jak bylo tehdy zvykem. Třetí jmenované vám zaručuje, že si oblíbíte všechny postavy (i když babička Marie Rosůlkové zbytek mírně převyšuje), nebo lépe řečeno se nebudete na žádnou zlobit. Sice si řeknete, že tohle sitcom není, vždyť jsme v sedmdesátých letech tento západní termín neznali, jenomže já to jako sitcom beru. Prostředí je stejné jako u mého oblíbeného Ženatého se závazky (Kleopatra to popsala dobře) a navíc je každá postava něčím charakteristická a originální, což je pro sitcom západního střihu i prvkem. Rodinka se neztrácí ani v porovnání se současnými světovými bombami, toliko oblibenými mezi širokou veřejností. Proto dávám pět hvězd, též si myslím, že je jinak velká škoda, že se při tvorbě Nováků hledala inspirace za Atlantikem a ne v českých luzích a hájích u této osmidílné nadčasové legrace. P.S. Vyhněte se remaku v podobě celovečerního filmu. Nevhodný casting a stupidní humor na úrovni nováckých estrád dělá této legendě ostudu. ()

Finskej

Jedním slovem: skvost. Je-li něco prvním českým sitcomem, je to tento miniseriál a, jak už to tak u podobných českých komediálních záležitostí z éry černobílého filmu bývá, vtipný scénář s plejádou českých herců "klasické generace" vyústil v téměř dokonalou záležitost. Obsazení ostatně hovoří samo za sebe a fenomén mezigeneračního soužití znají naši předkové z éry socialismu víc než dostatečně. ()

Koryntos

,, Milostivá paní, víte, co dělali?“ ,, Kouřili marihuanu, šňupali heroin?“ ,, To by snad bylo lepší, ale oni dělali, všichni tři…“ ,, Co?“ ,, Otec, matka, syn…“ ,, Jééé!“ ,, Oni dělali malé komorní trio!!!“ Nezapomenutelná klasika s plejádou skvělých herců. Marie Rosůlková, jako krimibabička byla výborná. Dana Medřická, patřila k nejlepším herečkám, dokázala zahrát, jak charakterní role, tak i prostoduché role, jako třeba zde, ale byla opravdu dokonalá a vložila do role takovou tu maminkovskou laskavost a starostlivost. ()

raroh

I při vědomí toho, že veškerá tvorba autorky scénáře (včetně této) je prolezlá (až malo) měšťáckými životními hodnotami z pohledu ženského (viz zpodobnění mužských postav, o nichž ve skutečnosti autorka nic neví). Nejvíce se tomuto náhledu vymaňuje v postavě babičky, která díky Marii Rosůlkové získává rysy téměř geniální. Druhou obdivuhodnou postavou (i herecky) je Jiřina Šejbalová, ženského cynismu najdeme obecně dosti poskrovnu. ()

easaque

nostalgické 5* tenhle první český "sitcom" nejde hodnotit vlastně jinou známkou. Mnoho hlášek zlidovělo a stala se z něho kultovní záležitost a tím pádem patří i do kulturního dědictví. Asi není potřeba víc psát a jeho následovníci nestojí za nic. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

• Pojmenování dětí v seriálu slovem „raubíři“, pochází z německého „Räuber“, což znamená loupežník. (sator)
  • Původně se mělo jednat o malou televizní komedii, i proto nemá první díl v titulcích název. Pro velký úspěch však Fan Vavřincová napsala další díly. (M.B)
  • Základem budoucího seriálu se stal scénář komedie s názvem „Ženich na želvách“, který přinesla v roce 1968 do tehdejší ČST Fan Vavřincová a podle něhož vznikl první díl seriálu. (raininface)

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (viac)

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato… (viac)