The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Flynn

Výborný seriál. Líbí se mi na něm to, že to nejsou jednodílové jednokvašky alá CSI Miami a spoil, ale vidíte pěkně ty postupy a ty nitky a střípky jak do sebe zapadají. Zároven to odkrývá špínu politických vlivů a dalších svinstev. Skvělé postavy, které si oblíbíte a které budete naopak nenávidět. Jako milé překvapení. Určo doporučuju. ()

Safenat

Velmi dobrý seriál (jak je ostatně u HBO zvykem), který dobře ukazuje poměry a bezmoc v chudinských čtvrtích v Baltimoru, se kterými si neví rady ani policie ani politici. Některé série byly sice trochu slabší, ale i tak jde o vyjíměčný seriálový zážitek. ()

Twil

Ano, tempo serialu je trochu pomalejsi. A ano, tenhle serial je hodne vulgarni, ale verite tomu, ze kdyz nekoho naserete do ruda, tak vam rekne "Nech toho, ty previte."? Ja urcite ne. Serial s vyborne napsanym a promyslenym scenarem. Prave na scenari a autenticnosti je tohle bravurni dilo postaveno. Sto procent od prvniho dilu az do posledniho. Rozhodne nejlepsi serial, ktery jsem mel moznost shlednout. ()

Radiq

Tak jako hodně dobrej seriálek, kterej vás nevtáhne ani tak svou akčností, jako spíš realitou úředního šimla s návazností na zločinné praktiky zločinců a spolupráci jednotlivých policejních a federálních složek. Jsou tam místy hluchá místa, ale na druhou stranu jsou tam mistrovské scény, který mi zůstanou v hlavě napořád (vyšetřování místa činu, při kterým padají jen slova fuck a motherfucker). Člověk se neztrácí v jménech a postavách, dokonce i ti negři jsou lehce rozlišitelní i pro člověka, kterej negry nerozlišuje, ch. Praktiky prodeje drog. Nedostatek policejního vybavení. Psychika jednotlivých postav. To je jen málo z toho, co mě na tomto seriálku dostalo... Ani druhá sérka se neodklonila od kvalitní hladinky a pořád jede ve stejnejch kolejích. Kontejnery, kontrabandy, negrů bandy, narkomani, drogobaroni, smrti a zlodějiny. Co dodat? Nedodávat nic a těšit se na další... No a další je opět tu a v plné formě. Nic revolučního v tom není, ale proč něco měnit, když to doteď tak dobře funguje. Postavy jsou čím dál lepší a mají hloubku. Obzvlášť povedenej je teplej mstitel a čórkař Omar, z kterýho úsměv nevyloudíte. Ale hlavní je, že se všichni chovají pořád tak, aby to neodporovalo všemu, co jsme u nich už viděli. A to je velká deviza, protože to se jenom tak nevidí... Čtvrtá série na jednu stranu trochu vyměkla (patálie ve školách a politickej vopruz se starostou), ale na druhou stranu se zjevili dva zabijáci, kteří popravujou, až se jim vápna nedostává. Rozhodně to seriálu neubralo na otáčkách a děj se dobře rozvíjí a rozvíjí a ani k tomu nejsou potřeba postavy z dřívějška, který se tam třeba objevujou úplně okrajově (McNulty). Těším se na pátou a už dopředu su smutnej z toho, že vim, že ta bude poslední. Po Oz a Shield další ze skvělejch realistickejch seriálů, který by nikomu neměli ujít. Jo a taky hlavně proto, aby si konečně ti naši blbci politici uvědomili, že opičit se po američanech je kravina, protože jejich systém očividně selhává na všech frontách (zdravotnictví, školství, politika, vězeňství, policie atd.). V páté sérce by sice nemuselo být tolik novinařiny, protože problémy nějakýho plátku mě moc nebraly, ale jinak se to vyvíjí moooc dobře. Vymyšlenej sériovej vrah se časem vyvine v zajímavej nápad a myslim, že tento seriál odešel se ctí. Velky doporučení všem, kteří ještě věří v kvalitu bez velkejch triků. ()

bartias

Do posledního myslitelného detailu propracovaný policajtský "procedurální" seriál má strhující autentickou atmosféru a postavy jakoby sebrané přímo ze špinavých ulic Baltimoru. Krom toho, že je návykově zábavný, nabízí vlastní úhel pohledu a zajímavý názor na nejen americké sociální problémy. ()

kocik1

Náš učitel angličtiny nám vždycky říkal, že základem angličtiny je osvojit si dvě slůvka: fuck a shit. A to jsou přesně ta dvě kouzelná slovíčka, která by měl bezpečně znát i potencionální divák tohoto dílka.:-)) Co se samotného seriálu týká, musím připustit, že první cca 4 díly byly k nepřežití. Spousta titulků, které jsem pomalu ani nestíhala přečíst, natož si je přiřadit k jednotlivým tvářím. Kdybych nečetla na čsfd tak nekritické hodnocení, asi bych se dál nedostala. Nakonec jsem však vydržela a zhruba v době, kdy už jsem byla schopna rozlišit, kdo patří ke gangu a kdo k policii, si začala seriál vychutnávat. A rozhodně stojí za vidění a následně i za zamyšlení. Nebere si na mušku jen běžné kriminální delikty, mapuje i podhoubí, politiku a její vliv, školský systém, žurnalistiku, rodinné zázemí, vztahy v ghettu, i na policii, (ne)možnost vymanění se z kolébky, do které jsem se narodil, a to vše s výbornou znalostí prostředí, s humorem a skvěle zpracovaným scénářem. Nemohu se ubránit dojmu, že u nás by taky nebylo na škodu pouštět The Wire povinně jako studijní film všem, kdo se zabývají nebo by se měli zabývat rasovými otázkami. Máme totiž už pěkně našlápnuto směrem do Baltimoru. ()

matezzz

Hodnocení po všech 5 sériích se nemění. Pořád je to pro mě jeden ze tří nejlepších krimi/detektivních seriálů. (Pak ještě Twin peaks a Dexter, každý z nich je ale trochu někde jinde). Jo a taky k těm pro mě nejlepším přibyl True detective a Breaking Bad :-) ()

Cedr

Pátou sezónu jsem odkládal několik let, protože bylo hřejivé mít v záloze celou sérii takto kvalitního seriálu. ()

jedna_vrana

Po pozretí prvých troch – štyroch dielov som netušila, že tento seriál má v sebe takú hutnosť, silu a ozajstné príbehy. Odohráva sa tu celý rad dejových línií, všetky v Baltimore. Oslovilo ma, že každý diel začína citátom niektorej z postáv a prišla som na to, že vyzdvihnutie tejto jedinej vety vás núti zamyslieť sa (inak by ste si ju možno ani nevšimli alebo ju nepovažovali za dôležitú). Hlavnú úlohu zohrávajú drogové gangy, ale popritom spoznáte okrem drsnej, špinavej a beznádejnej ulice oveľa viac z Baltimoru v pozadí. Čisté i špinavé praktiky polície, fungovanie politických štruktúr, či miestnej školy. Spočiatku mi robilo problém zorientovať sa v postavách – hlavne černošskí predstavitelia, často v kapucniach, s divnými prezývkami. Postupne si postavy obľúbite, aj keď to neznamená, že sa s nimi v priebehu piatich sérií nebudete musieť náhle rozlúčiť. Nezabudnuteľné postavy, ktoré sa vyvíjajú a posúvajú príbeh stále dopredu, zaručujú, že nebudete mať čas nudiť sa: Mc Nulty, jeho excentrický život a pekná tvárička, Lester s netradičnými vyšetrovacími metódami, Daniels - nielen výborne vyzerá, ale vždy si zachová svoju tvár, Prez, so svojou nešikovnosťou, ale múdrou hlavou, Omar, ktorý kráča vždy len za svojim cieľom, tiež Bubbles - ten zahral svoju úlohu neuveriteľne presvedčivo. Nesmiem zabudnúť na postavu Thomasa Carcettiho (aj keď to tí Američania vyslovovali naozaj divne, že vraj "Karketi"), v podaní Aidana Gillena. Tak tento pán ma oslovil hlavne ako Lord Bejliš v GoT a vidím, že jeho herecké polohy ma bavia a vlastne sa na neho rada pozerám a rada ho počúvam ("Tommy, zachovaj si ten chlapecký výzor"). V tomto seriáli nikto nemá čierno – bielu rolu. Máte pocit, že seriál nie je napísaný podľa scenára, ale vychádza z reálneho života a ten je v Baltimore naozaj drsný. A potom život v Baltimore ide ďalej... ()

Sonnik

Listen Carefully. Kvůli Wire jsem musel změnit komentář k mému nejoblíbenějšímu seríálu "The Shield". Už jsem totiž zjistil, že existují dva krimi/drama seriály, které se na ostatní dívají z obrovsky velké výšky. Wire sází narodzíl od shieldovské přímočarosti na větší propracovanost, mnohovrstevnost a ještě větší realističnost než tomu je u Shieldu. Díly jsou delší, postav je obrovské množství a přece se skoro mezi všemi najde nějaké to pojítko. Každá série je samostatná a do puntíku propracovaná a přesto na sebe vzájemně odkazují. Všechny postavy jsou parádně napsané i parádně obsazené. Sympatie neupadají ani když máme každou sezónu pár nových hlavních postav. VŠECHNY si oblíbíte. Jak staré známé (Jimmy, Kima, Daniels, Bubbs), tak nováčky, lidi z ulice (Cutty, Slim, Marlo), dokaře (Frank, Greek), školáky (Randy, Dukie), politiky (Carcetti, Davis), další poldy (Bunny) a ostatní. U mě vedou brilantní charaktery Stringera, Omara a Bunka. Každá série je jedna velká samostatná kapitola jednoho velkého Baltimorského románu a každá má několik neuvěřitelně silných okamžiků, které věřte tomu nebo ne, nebývají na konci dílu nebo série. Bez velkých spoilerů můžu jmenovat snad jen Bubblesův pochod Hamsterdamem, Nickův pohled na zchátralé doky, Jimmy u FBI nebo celá dějová linka pískajícího Omara se Stringerem. Pokud jste trpěliví a nároční diváci. Jasná volba. Shield je pro mě top, ale tohle je druhá nejlepší věc, kterou jsem na seriálovem poli kdy viděl. "All in the game yo, all in the game. " S01 - S05 - 100% ()

markuc

Podobny pripad jako The Shield, je mi lito, ze v techto dvou pripadech je max u CSFD 5* :-/. Skvele serialy, vyborna atmosfera, clovek se podiva do taju zivota policistu (ale do detailu, zadna omacka okolo). A krome vseho jeste skvele odvedena filmarska prace, i herecka, fakt lahudka se divat na takto dobre udelany a propracovany serial. ()

kinghome

Je to dobrej seriál ale na mě je to až příliš nudný. Jak už tu někdo řikal. Má to pomalej rozjezd. Celkem rád bych viděl, kdy se to rozjede protože já to nějak nezaregistroval. A to jsem přetrpěl celou první sérii... Pořád jsem tomu dával šanci a nic. Nebudu hodnotit, protože mě film vůbec neoslovil ale zase špatně ho hodnotit nechci. Ono to má příběh, je to temný ale co z toho, když to je hrozná nuda? Třeba tomu ještě někdy dám šanci a chytne mě to ale v dohledný době si to znovu pustit nehodlám. ()

Gothar

The Wire je veľmi dobrý seriál s výborným obsadením. Scenár je tiež veľmi dobrý, ale mal som pocit, že série sa vždy rozbiehali pomalšie, vždy ma to naplno chytilo až po 4.-5. dieli. Hodnotenie sérií: 1. 90 % 2. 80 % 3. 70 % 4. 60 % 5. 70 % ()

drederik

Jednoznačně nejlepší seriál ve svém žánru...Nemusím tu vyjmenovávat superlativa, stačí si přečíst komentáře většiny uživatelů, zvlášť viperblade to vystihl dokonale.. ()

BS

První série: Nejsem zrovna fanoušek stereotypních kriminálních seriálů, kde k vyřešení stačí zazoomovat na nějaké fotografii blíž k rozostřenému rohu, vyhladit obraz a máme profilovou fotku vraha, pak už jen stačí zadat do celostátní databáze a dojet ho zabásnout. Tohle fakt ne. _ Skutečná práce policisty je oněčem trochu jiném, o hodinách strávených v papírech, o sezení u odposlechu, o focení ze střech budov, o sledovačkách, o výslýchání podezřelých, o přesčasech, o ztrátě pořádného osobního života, o nadřízených, politicích etc. kteří hrajou trošku jinou ligu... Tohle všechno musí dobrý policajt dělat a přesně o tom to je. Jasných pět a klidně bych dal i víc. Jen tak na okraj, chtěl bych tuhle práci jednou dělat. "This' America, men..." ()

neoBlast

Ono ani nemá cenu se moc rozepisovat. Spíše chci pogratulovat sobě, že jsem více než 60 hodin (!) vydržel napnutý jak na drátkách při sledování celého Drátu. Cože? To je vlastně zásluhou seriálu? Tak v tom případě všechna čest a gratulace - jeden z nejvrstnatějších seriálů všech dob. Stejně jako spolukrál The Shield skončil na vrcholu, ať žijí dál v našich srdcích! Btw: Baltimoru se případně vyhnu hodně velkým obloukem, protože Edward Burns a jeho partička nedělá reklamu svému městu jako to má v oblibě Woody Allen. Všech pět sezón 95 % ()

geklon

Na některé věci musí člověk prostě dozrát. A Špína Baltimoru je jeden z těch případu. Sledovat díl po dílu, je momentálně pro mě stejné utrpení, jako, když jsem v 16 letech musel číst Zolova Zabijáka. Těch slov navíc, které Vás mají přimět uvědomit si smysl realismu, mě mučily, ale dnes jsem sám sobě vděčný, že jsem vydržel až do konce. Takže Dominicu Weste a Idrisi Elbo, v budoucnu na viděnou. ()

Mishqo

Neuveriteľne skvelý seriál po všetkých stránkach. Mám za sebou síce iba prvé dve série, no zatiaľ spokojnosť nadovšetko. Dúfam, že sa to nijako nedomrví. HBO je u mňa na samom vrchole seriálovej tvorby, pretože jednoducho vedia čo majú robiť. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)