Reklama

Reklama

Spútaný motýľ

(seriál)
  • Turecko Hercai
TV spot 2
Dráma
Turecko, (2019–2021), 158 h 15 min (Minutáž: 120–171 min)

Predloha:

Sümeyye Ezel Koç (kniha)

Kamera:

Ali Aslan

Hrajú:

Akın Akınözü, Ebru Şahin, Gülçin Santırcıoğlu, Serhat Tutumluer, Ayda Aksel, Macit Sonkan, Serdar Özer, Oya Unustası, Ahmet Tansu Taşanlar (viac)
(ďalšie profesie)

Série(3) / Epizódy(69)

Hercai je o jednej veľmi vplyvnej rodine a mladej Reyyan, ktorá si myslí, že do rodiny patrí tiež… avšak mýli sa. Reyyan sa zaľúbi do Mirana a ten si ju chce zobrať za ženu. Správy o ich láske však niektorým ľuďom prekážajú a vo vzduchu visí pomsta. Svadba sa napriek tomu uskutoční, Miran a Reyyan zamýšľajú začať nový život v spoločnom dome, ale Miran hneď po prvej noci vzťah ukončí. Dôvodom je krvavý zločin z minulosti, za ktorý má zaplatiť práve nevinná Reyyan. Časom vyjdú na povrch nové a nové tajomstvá… Budú pre lásku osudné, alebo dajú ich vzťahu novú šancu? (TV Doma)

(viac)

Videá (26)

TV spot 2

Recenzie (8)

ChArLeNe

všetky recenzie užívateľa

Keď sa človek vie preniesť cez kultúrne rozdiely, kontroverzné časti (ako aj napr kontroverzné časti v GOT, Lolita, American Beauty apod), tak si vie užiť príbeh a zaujímať sa o to, ako sa budú osudy postáv ďalej vyvíjať. Chcela som si to pozrieť aby som si rozšírila obzory o niečo z tamojšej produkcie, keďže v minulosti som si žiadnu tureckú telenovelu z automatického odporu pozrieť nechcela. Brala som to ako junk food escapism, čo je fajn, keď človek pozerá deštruktívne vzťahy (50 shades, twilight a väčšina filmov/seriálov o vzťahoch) iba ako voľnočasovú zábavu a neromantizuje fyzické, psychické týranie, verbálne násilie (čo ale žiaľ často ženy práve to robia, keďže filmy/seriály samé majú tento podtón, čo je aj tento prípad). No napriek tomu to je pre mňa ťažké dopozerať do konca a bolela ma hlava, keď v každej epizóde je plač, krik, výbuchy hnevu, mentálne zrútenie, vyhrážky smrti, a ako Reyyan hlbšie padá do traumatickej väzby. Fyzické násilie, manipulácia, posadnutosť, žiarlivosť, prenasledovanie, veľa postáv s osobnostnými poruchami typu B. Tak veľa toxicity a nedostatok pozitívnych elementov, aby to vyvážilo a nebolo také ťažké. Pozitívne elementy boli kulisy, príroda, mesto Mardin, atraktívna herečka v hlavnej úlohe, niektoré šaty boli krásne, celkom zdravé rodinné vzťahy keď sú spolu iba Reyyan, mladšia sestra, jej mama a otec. Miranov hnev, nenávisť, zloba, posadnutosť, žiarlivosť, jeho zjavná osobnosť typu B ho robí neatraktívnym. Tým sú tieto osoby zákernejšie, že to nedajú hneď najavo, ale najprv obalamutia obeť sladkými rečičkami, potom si obeť s tyranom vytvorí traumatickú väzbu. I keď mám pre jeho správanie pochopenie, no spôsob, akým by sa vykúpil by bolo, kedyže s Reyyan spolu neboli. Zaujímalo ma, ako sa to s tou pomstou vlastne skončí, no myslím si, že o ostatných epizódach si len prečítam. | "A počúvanie za dverami je tam zrejme najobľúbenejšou voľnočasovou aktivitou" ako v našom seriáli Susedia. ()

Soupalka 

všetky recenzie užívateľa

Serial je z pohledu naší části Evropy v podstatě "skoroodpad", ktery nijak zásadně nezachraňuje ani změna scenáristy po prvni sérii, turistické upoutavky na jihovychodni Turecko, krasna Sněhurka v hlavni roli nebo výrazně Shakespearovsky laděné postavy. Ani ty nekonecne dlouhe dily a monology... Na druhou stranu, pekelná a děsivá babička ma úžasnou integritu a sama vydá za 2 hvezdicky a pokud se překoná kulturní rozdíl, který je rozhodně nutno u seriálu akceptovat a zároveň si dokážeme užít originální znění a emoce za hranou běžného standardu, dojem se výrazně zlepší. Ve srovnani napr. s obdobne pojatym starsim a dost slabym serialem Sila je tento prijemne koukatelny, dobře typově obsazený a s priměřenou výpravou a příběh nijak zásadně nenudí. Po třetí řadě nakonec zvedám hodnocení na 4. ()

Reklama

John_Dee odpad!

všetky recenzie užívateľa

Som myslel, že po Cennet už nič horšie nepríde. Ale prišlo. Hlavný hrdina 90% času na obrazovke kričí a hlavná hrdinka 90% času reve. Spútaného motýľa by mohli odkúpiť Američania, aby to púšťali väznom v Guantanáme. Síce nie, Amíci si vystačia s vlastnými seriálovými sračkami. Ešte že máme starú dobrú Európu, aj keď i tá už začína pomaly upadať... ()

Ephemeris 

všetky recenzie užívateľa

Tak som sa tu v zaujímavostiach dočítala, že Turci predali tento seriál už do 140 krajín sveta. V tom prípade sa jedná ale o vskutku pozoruhodnú zaslepenosť voči vlastným nedostatkom, keďže im evidentne neprekáža, ako ich bude celý svet vnímať. Keď už nič iné, je to aspoň skvelá reklama na fotogenické mesto Mardin. A počúvanie za dverami je tam zrejme najobľúbenejšou voľnočasovou aktivitou... ()

MM_Ramone odpad!

všetky recenzie užívateľa

Česko Slovenským televíznym fenoménom začiatku nového milénia boli lacné, nekonečné telenovely. Naivné, stupidné romantické hlúposti, ktoré sa točili prevažne v Južnej Amerike. Absolutné dno televíznej filmovej tvorby. Tento juhoamerický trend pomaly ustal a prišlo niečo oveľa, oveľa horšie. Telenovely z Turecka. Je to trójsky kôň, prostredníctvom ktorého sa moslimský svet vkráda do európskych domácností. Jedným z týchto nebezpečných mohamedánskych kultúrnych atentátov je aj seriál "Spútaný motýľ" (Hercai). Osmanská ríša útočí, osprosťuje a zotročuje týmto produktom jednoduchých, prostoduchých slovenských divákov. Zákerný turecký odpad! ()

Galéria (350)

Zaujímavosti (1)

  • Telenovela, ktorá mala premiéru vlani a vyvrcholiť by mala až začiatkom budúceho roka, sa predala už do približne 140 krajín vo svete. (Nihan)

Reklama

Reklama