Smutná životná epizóda mladého Martina, ktorý sa stane obeťou podvodu a aby vykompenzoval finančnú stratu, začne sám obchodovať s valutami. Stane sa členom veksláckeho gangu, prostredníctvom ktorého získa byt aj výhodné zamestnanie a zoznámi sa s príťažlivou Evou. Na dômyselne organizovaných akciách spočiatku úspešne zarába, ale prezradenie jedného podrazu pripraví Martina doslova o všetko.
(STV)

Langsuyar odpad!

Dlouho jsem neviděl tak špatně natočený a odvyprávěný film. Především střih zvuku je katastrofální. Neustále tu hraje písnička Relax, která postrádá jakýkoli význam a stává se samoúčelným a postupně až otravným doplňkem, který se náhodně a často velmi nevhodně hraje ke scénám, bez jakékoli špetky invence nebo propojení se scénou. Jednoduše když není co říkat, pustí se Frankie Goes to Hollywood, ať už se střihnou kdekoli na jakoukoli dobu či scénu. Co se týče vyprávění, tak první půlhodinu se neděje nic jiného, než se opakují dvě scény, kdy postava Holca chodí po Praze a hledá veksláky, kteří ho okradli (vždy najde jednu konkrétní postavu, která mu buď uteče nebo nějak převeze) a večer někde přespává. Děj se pak vyvine tak, že začne dělat veksláka též, což zabere další podstatnou část filmu, až závěrem přijde jedna komplikace, která posune děj do konce. Celý syžet filmu by se dal zkrátit asi na půlhodinu, protože výplň mezi důležitými událostmi je jen opakováním situací, kdy buď Holec chodí po Praze, nebo Holec s kumpány vekslují, sedí v baru a opíjejí se nebo jezdí někam autem. Těžko se vlastně k postavám hledá nějaký vztah, jelikož jsou všechny vykresleny jednotvárně a není vlastně jasné, zda je někdo z nich vůbec postavou kladnou. Jak už jsem psal ze začátku, kromě uši-trhajícího střihu zvuku, je dalším rušivým elementem kamera, která se pořád podivně třese a místy mi až přijde, že hercům uhýbá a nedokáže se orientovat v prostoru, z čehož pak vznikají podivné rozmazané šmouhy. Bohužel, nenašel jsem na filmu nic pozitivního, naopak mě neustálým pouštěním písničky Relax a nikam se neposouvajícím dějem sral, takže se snižuji k nejhoršímu možnému hodnocení. Možná, že lidé, co si tuhle dobu prožili, vnímají film jinak a působí na ně atmosféra Prahy konce 80. let a vykreslení veksláků, jenže jako celovečerní film to nefunguje a pro mě asi nejhorším aspektem byla písnička Relax, která hrála skoro při každé scéně, ať už se to tam hodilo nebo ne. Vzhledem k tomu, že jsem film zhlédl z důvodu návštěvy jeho pokračování, mám se asi na co "těšit". P.S.: Ano, několikrát ve svém komentáři opakovaně zmiňuji píseň Relax, což odkazuje k tomu, jak moc ve filmu je a jak moc mě tam srala. ()

Nivenx

Slušný film, který ukazuje co jsme jako Češi uměli natočit, když v tom nehráli tolik roli prachy, ale točeno to bylo pro lidi a za poctivé práce. Ukazuje jak doopravdy se žilo za socializmu. 70% ()

StanislachKo

Skamene zachránil čo sa dalo, ale inak po všetkých stránkach hrozný film. Ešte raz v živote začujem "Relax!" Našupu skáčem z okna, mne je jedno. ()

Mol

RELAX, DON'T DO IT! Naprostá pecka a dost možná nejšpinavější a nejdrsnější film té doby. Kluci jsou strašný bouráci a jejich vzestup a následný pád, doprovázený songy od Frankie Goes To Hollywood je neskutečná jízda. Rvačky, sex, násilí a bony. Závěrečné rozloučení Evy a poslední polibek po kterém začne hrát písnička 'power of love' je dech beroucí. Kluci dostanou klepeta a už se vezou za bránu věznice, která se za nimi zaklapne při dohrávání písničky 'relax don't do it'. Myslím, že ty dva songy tomu filmu dali neskutečný drive a dělají polovinu filmu. ()

SeanLSD

Okrem toho, že je to strašné znásilnenie dvoch skvelých piesní, je to aj výborný film, extrémne autentická gangsterka natočená nervnou formou priamo v centre diania, ktorá je jedným z najlepších dokladov československých pomerov na samom sklonku rozpadajúceho sa socialistického režimu. ()

fantoci

Dynamický a vtipný děj. Dobře natočeno. Ve své době slavný film, ale spíše určený těm starším. Ti mladší mu asi nebudou až tak rozumět. ()

plechulka

Teď, v roce 2011, pouze za 3*, ale při prvním shlédnutí v kontextu doby určitě za "plný počet"! Když byl člověk v TV krmen "Okresy na severu" a v kina byla plná skvostů jako "Atomová katedrála", tohle bylo fakt zjevení....Koneckonců, skoro všichni jsme ty hodinové fronty před Tuzexy stáli a od veksláků bony kupovali... A i když "Frankie" samozřejmě hraje zbytečně často, myslím, že k tomu filmu perfektně jde. ()

Endyis

Další naprosto podhodnocený film... Nejlepší flick Víti Olmera, na kterém se silně podepsala skvělá kamera Oty Kopřivy, který bohužel už neměl možnost vidět dílo kompletní. Dobře zapadá i hudba partičky FGTH, u kterých obstarání povolení na použití songů z alba do českého filmu byl takový malý zázrak. ))) Bravurní a skvěle zahraná česká gangsterka, (všechny ty dramatické pokusy o udělání filmů v podobném stylu skončili všechny většinou fiaskem a naprostým béčkem např. Soukupova tvorba a pozdější Olmerova působí taky jako naprostý výsměch). Film je dynamický, má takovou klipovou atmosféru a naprosto věrohodně odhalené vekslácké podsvětí osmdesátých let. Dobrá věc, která se právem řadí do ZfčK. Hodnotím 90% ()

honz

V předlistopadové době skutečný hit, kritika tehdejšího zřízení, systému, korupce.... Smutnější je, jak čas ukázal, že ve svobodné době může být mnohem hůř... ()

lennyd

Martin (Jan Potměšil) se vydává do velké Prahy, aby zde těžce vydělané koruny sebe a svých kamarádů vyměnil za západní měnu. Leč hned první vekslák, na kterého narazí jej o všechny peníze obere, a Martin, aby se nevrátil domů z prázdnou, se jej vydává hledat, aby se pomstil. Nakonec se sám pustí do nejistého byznysu... Film jsem viděl před mnoha a mnoha lety na jedné ošoupané videokazetě, a teď jsem si tak nějak vzpomněl, jak jsem z něj byl tenkrát nadšenej. Dneska už se spíš podivuju, jak je vůbec možné, že takovýto film, který ukazuje pozlátko tehdejší doby, mohl být natočen ještě před revolucí, ale samotný film ve mne žádné větší nadšení nevyvolává - ba naopak jsem se po většinu filmu docela nudil, a z letargie mne vytrhávali jen skvělí Frankie Goes To Hollywood, i když ke konci filmu už jsem si říkal, čeho je moc, toho je příliš - a zvlášť když hudba nebyla brána jako filmový podkres, ale docela násilně do filmu vložena... ()

anglanek

Jak pise mr. procesor..kdo nezazil tak nemůže chapat tenhle vytunenej film. Zlaty casy panove a jestli se to jednou vrati,tak zapojim i moje deti. ()

Kmotr76

Film je z větší části nesnesitelný (Relax don't do it!), ale jde o užitečnou výpověď o době vzniku a tehdejším vkusu. A něco do sebe to má. ()

pytlik...

Kdyby to kucí nepřeťápli a neprodávali ty falešný dolary, tak jsou jednoznačně kladní hrdinové, napravující chyby socialistického hospodářství. Olmer měl určitě podobný názor, jinak by do filmu nepropašoval hlášky, že veksláci pomáhaj nadaným dětem k počítačům nebo že co má jako v socialismu podnikavý člověk dělat? Jinak já považuju tenhle snímek nejen za zábavu, ale i za vážný důkaz, že sugesce absolutně nefunguje. I když celou dobu provází děj sugestivní muzika "Relax, do not do work", která je pouze několikrát přerušena pár dialogy, já při tomhle filmu složil malý stoleček z Ikee a po něm musel umejt nádobí! A ještě malou poznámku, škoda, že Evička měla přezdívku tričko a né třeba kalhotky, to bysme si my zvrhlíci při známé velikosti jejích vnad pěkně užili. ()

noriaki

Bony a klid jsou svým způsobem zázrak. Vít Olmer natočil nezkreslenou výpověď doby, kterou mu režim pochopitelně zakázal, ale protože film pirátsky unikl na veřejnost, musel ho s kyselým výrazem povolit. Už jen tohle by byl slušný výkon, jenže on ho ještě vyšperkoval dravým režijním stylem a kinetickou kamerou. Do toho všeho hraje perfektní soundtrack, bohužel notně zprasený písní Relax od Frankie Goes to Hollywood, opakující se v nekonečné smyčce. Ale třeba Hold me od Charlese Shawa a Silvie Brown zní jako jedna z pecek, která za oceánem zbořila hitparády. Jenže nezbořila. Napsal ji Ondřej Soukup, a ti dva ji zpívali skoro zadarmo. ()

Iroquaise

Obdivuju na tom filmu, jak je to hekticky uchopený a přitom vypravěčsky konzistentní.I v tom použití hudby.Třeba v Nahotě na prodej se mu tohle vůbec nepovedlo.Ale tam už je víc ve vleku toho, že na jednu stranu pozoruje dobu a zároveň dělá exploataci, aby to prodal.Zajímavá je už jenom ta práce s hudbou.Jak to neustále nasazuje.Opakuje pořád ty samé pasáže těch samých písniček.Nejdřív to působí efektně a líbivě.A pak to začíná být otravný a únavný.A působí to čím dál víc vyumělkovaně a vulgárně.A je v tom ta bombastičnost představ mladýho kluka z malýho města. ()

Master19

Neustálé opakování jedné "písničky" je hrozné a její násilné utnutí těsně předtím, než někdo něco řekne je ještě horší. Jinak jde ale u Olmera o vysoký nadstandard. Už zde se ale nevyvaroval výběru "ne příliš přesvědčivých herců" typu Veroniky Jeníkové. Ještě že je tu Tomáš Hanák s okovaným uchem a Roman Skamene. ()