Bratstvo neohrozených

• Česko Bratrstvo neohrožených (viac)
Veľká Británia / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Predloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Hudba:

Michael Kamen

Damian Lewis, Scott Grimes, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Shane Taylor, Rick Warden, Michael Cudlitz, Neal McDonough, Frank John Hughes (viac)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (11)

Bratstvo neohrozených (2001)

Dnes už válečná klasika, která se naštěstí točila v době, kdy praktické efekty převládali nad digitálními a na výsledném díle je to také znát. V dnešní době podle mého názoru neopakovatelné dílo, z kterého doslova stříká všechen pot a krev zúčastněných herců, prolínané vzpomínkami v té době ještě žijících hrdínů. K sérii jsem se dostal před lety na ČT, bohužel vzhledem k politice HBO je její vysílání na nějaké větší české televizi dost nepravděpodobně, a stejně tak se tedy nedá očekávat náprava hrozitánckého dabingu, který tehdá vytvořili při prvním vysílání na Nově. Takže nadále už jen s titulkami se zakoukat do geniální znělky a užít si těch 10 hodin nejlepší válečné podívané co kdy na úrovni TV vznikla. Jeden z těch případů, kdy je 100% málo. ()

Currahee (2001) (E01)

Říct, že první díl je klasickou seznamovačkou s postavami by asi nebylo úplně fér, protože jestli se dá vůbec něco sérii vyčítat, tak je to obrovské množství postav, které mnohdy jen těžko rozeznávat, a během prvního dílu se dá snadněji zaměřit jen na Winterse či Sobela (Schwimmer si už v době Přátel odskočil do dost netypické role). V celém kontextu dílu nebo celé série to ale nedokáže převážit to, jak výborně je to celé natočené, celý tréninkový kemp je nasáklý potem a dřinou, kterou se výborným způsobem daří přenášet na diváka. Je zajímavé také vidět, kolik budoucích velkých hvězd tu vidíme jen tak mimochodem ve vedlejších rolích různých vojáků. ()

Den všech dnů (2001) (E02)

Ve druhém díle už se dostáváme do pořádně akce, a hned začneme Dnem D, kdy to všechno pro rotu E začalo. Zajímavá paralela se Zachraňte vojína Ryana, kdy tentokráte nevidíme tedy vylodění na pláži Omaha, ale sledujeme vše, co se dělo nad ní, a co následovalo po seskocích a vyloděních. Ikonický útok na dělostřelecké baterie je určitě jednou z nejlepších scén celé série. Poprvé se tu představuje také Ronald Spiers, dost možná nejdrsnější postava celé série, a to v další z památných scén, u "popravy" německých zajatců. Winters stále v čele postav, kdy u ostatních je to stále trochu zmatek, ale třeba Guarnere už je po tomto díle také dost výrazný. ()

Carentan (2001) (E03)

Tenhle díl na to jde trochu jinak, a nabízí válečnou vřavu skrze tragický sólo příběh Vojína Blietha, jehož skutečný příběh byl naštěstí trochu jiný, než je uvedeno v titulkách. Nedovedu si ani představit, co všechno museli vojáci překonávat, ať už z hlediska fyzického či psychického, ale tenhle díl ukazuje všechny možné dopady, či různé situace opravdu dokonale. O brutální zranění není nouze, stejně tak o naprosté psychické vyčerpání. ()

Nováčkové (2001) (E04)

Čtvrtý díl, a opět jsou v popředí jiné postavy. Tvůrci na to jdou vlastně chytře, ale při prvním koukání to moc neoceníte. Zpětně pak ty postavy vnímáte i v jiných dílech, jako třeba Bulla, který se už mihnul dřív, ale pořádný prostor dostane až teď. K tomu se ještě připojuje další nová tvář, Webster. Oba dva jdou naštěstí snadno zařadit i díky tomu, že jejich představitelé se etablovali v dalších rolích, a jsou obecně známi herci. Samotná operace Market-Garden pak představovala jedno z největších selhání spojenců v 2. světové válce, kdy se definitivně muselo připustit, že do vánoc doma vážně nebudou...Zajímavá potenciální paralela s dalším výborným válečným filmem "Přílíš vzdálený most". V ději jako takovém nejvíc zaujme souboj na blízko Bulla s německým vojákem, s výbornou zvukovou vložkou, kdy kvůli letectvu neslyší německého vojáka jeho spolubojovníci. Další silná chvilka příjde už v Eindhovenu, při vykonávání trestů na "kolaborantkách", které šli do postele s němci, těžko určit, co je za takový čin vlastně správné udělat, potažmo co je k tomu vlastně vedlo...Což bylo vidět, tak řešili u spojenci, kdy v jejích očích vidíte zmatek nad tím, co se děje. ()

Křižovatky (2001) (E05)

Poprvé od úvodní epizody vidíme o něco umírněnější díl. Válečnou vřahu tentokráte vystřídá spíše pohled do hlouby vybraných charakterů. Opět dostává hlavní prostor Winters, v podání výborného Damiana Lewise, a jelikož už je to třetí epizoda, kde má v podstatě hlavní roli, tak se dá považovat i za určitou hlavní roli celé série. Vidíme taky různé protipólné charaktery, například právě Winterse a Nixe, velcí kamarádi, ale odlišní v celkovém přístupu k armádě, a k alkoholu...Každý se musí se strastí války potýkat po svém. Vidíme Winterse, jak se těžce aklimatizuje v již osvobozené Paříži, a také důležitou scénu s Buckem, u kterého začínáme vidět postupné psychické zhroucení. Na rotu E však to nejtěžší ještě nejspíš teprve čeká... ()

Bastogne (2001) (E06)

Tak je vidět, že spojenci se ve svém původním plánu dosti přepočítali, a ještě ke všemu nebyli na zimu pořádně připraveni. Ono když příjde tuhá zima, tak jde už opravdu do tuhého. Ideální díl na pohled na válku z pohledu doktora, protože v zimě se krom klasických bojových zranění ve velkém přidávají další strasti, jako omrzliny a další všemožné útrapy ze zimního období. Celkově má tento díl asi zatím nejtragičtější vyznání, poprvé tu vidíme výraznější ženskou postavu, která však bohužel nedopadne nejlépe, a právě doktora to nejvíce zasáhne. Eugenea si z předchozích dílů v podstatě ani nevybavuju, příjde mi, že pořádný prostor dostane až zde, a hned je z toho díl, ve kterém má hlavní roli. ()

Bod zlomu (2001) (E07)

Suveréně nejdrsnější epizoda seriálu. Vidíme odchod mnoha postav, které to s námi táhnout už od začátku, a také to, jaké to má dopady na přeživší. Buck už definitivně dospěje ke svému nervovému zhroucení, které je načrtnuto již pár epizod zpět. Chudák Malarkey se musí dívat, jak mu všichni jeho kamarádi během pár dnů umírají, nebo jsou zraněni. Toy a jeho zranění nohy (V minulém díle chtěl boty, a řešil omrzliny na prstech = díky tomu se dá zpětně jeho linka zapamtovat) je asi to nejdrsnější zranění z celého seriálu, a ta bezmoc je tam úplně zničující. V tomhle díle jinak vidíme zase trochu jiný pohled, skrze vypravěče, kterého se ujal seržant Lipton (Wahlberg), docela dobře zapamatovatelný díky svému zranění ze třetího dílu, kdy mu málem ustřelili koule (Na což je i v tomhle díle upomínáno). Větší prostor dostává také nezničitelný Kapitán Amerika poručík Spiears, jehož nástup na scénu, a uvedení jako legendy, je naprosto pecková filmová záležitost. Pravý tvrďák a hrdina. ()

Poslední hlídka (2001) (E08)

Po několika dílech se vracíme zpět k Websterovi (Bailey), který narozdíl od jiných nezdrhl z nemocnice, a poctivě rehabilitoval, což však ostatní členové roty nenesou příliš dobře...Zajímavé ukázání toho, jak i veterán může být vlastně nováčkem. Potažmo naopak, co všechno si veterán musí prožít, jako takový Malarkey, který ztratil skoro všechny blízké, a zůstává tu jen on sám, osamocený, a naprosto zdeptaný. Herecký vrchol Scotta Grimese. Kdo však je pro mě hlavním tahounem epizody, tak je Hank Jones (Hanks) a jeho možná lechce naivní, ale v srdci dobrotivý absolvent, který si chce ozkoušet hrůzy války. Věčná škoda, že tvůrci do titulků nezapracovali i jeho osud, který je veskrze tragický, protože Jones zemřel chvíli po válce, v roce 1947, při nehodě v Německu. Scéna jeho loučení s ostatními veliteli v rámci vzájemných vztahů a respektu hovoří za vše. Jones má sice v sérii jen epizodní význam, ale i tak je to pro mě jeden z nejvýraznějších charakterů napříč sérií. ()

Proč bojujeme? (2001) (E09)

Z dnešního pohledu je humorné vidět Hardyho, ušopleska, jako začínajícího herce, kdy si jeho postava spletla válku s bordelem, a příjela vyklátit vše, co se hejbe, i takto začíná mnoho velkých herců...To je taková úsměvná chvilka, kdy jinak v tomto díle nepadne ani jeden výstřel, ale i tak patří k těm nejlepším, a co se týče emocí, tak určitě nejdrásavějším. Muselo být vážně těžké potkávat takovéto tábory, a jejich oběti, a následky co si každý odnesl. Něco takového je naprosto devastující pro každého, kdo to musel zažívat, a být obětí takovéhoto lágru. Snad už jsou takové věci navždy pryč. ()

Body (2001) (E10)

Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, tak v rámci války se takovéto Bratrstvo neohrožených mohlo klidně udát i na druhé straně. Jak správně vystihnul Německý generál, v armádě si vybudujete vztahy na celý život, a věci, které jste spolu zažiil, vás navždy spojí. Tenhle díl je o něčem mnohem větším, než je samotná válka, tady se dostaneme do hloubky toho, co to může znamenat pro jednotlivce pro zbytek života, a jak se s tím případně musí vyrovnat, či jak se navrátit do běžného života. Válka je u konce, ale život pokračuje dál. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

04.05.2012

Nutno uznat, že Robert Pattinson se docela úspěšně snaží setřást nálepku pobledlého hezouna se slabostí pro podstatně mladší pasivní holky. Nebo má prostě dobrého agenta. Po adaptacích slavných… (viac)