Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

ad-k

Film si představuji jako loď, jíž prakticky nikdo ze zúčastněných (herci, režisér, kameraman...) nestahuje nikdy ke dnu. Jen ten Charlie Kaufman, coby scénárista, chystá za každým rohem nečekané obraty a kormidlo obrací tu a tam jako o život. A co je neskrývaným překvapením? Nepůsobí to jako zmatená hříčka, nesourodá bez jakékoliv logické a racionální posloupnosti (především časové), Věčný svit neposkvrněné mysli i přes svou počáteční komplikovanost nastupuje na pevnou dráhu, akorát že s tisíci možnými zatáčkami a výmoly, které hold postavy budou muset nějak absolvovat (a raději bych neměl říkat, že se jezdí i pozpátku a hlavou dolů). Na dráhu tklivé melancholie, skutečností a problémů našich životů i světa, lásky pomíjivé a zmatené jako máloco. Jediná výtka směřuje ke vztahu dvou hlavních protagonistů - divák by měl dle mého bezmezně věřit podstatu, následky, kroky i hloubku. Já jen akceptoval to všechno a přihlížel Gondryho filmařině. I to však nebylo vůbec málo. 80% ()

Thomick

"Sním či bdím", to jsem si musel pořád dokola opakovat po celou dobu promítání. Tenhle film snad ani nelze brát vážně, ale to je na něm paradoxně to krásné. ()

PetGriDus

Dokoukal jsem a je ve mně takový zvláštní pocit. Zas po delší době film, který mě dostal. Říkal jsem si, že Jima budu mít zaškatulkovaného jako blbého a blbějšího, ale tento film mě přesvědčil o opaku. První předtitulková část mi připomínala trochu můj život. Kolik vlastně takových Joelů po světě chodí? Zaslouženě pět hvězd. ()

eraserhead666

"Někdo tu je. Ukradl ti prádlo." - hele, já to fakt nebyl. Na tomhle filmu se mi hrozně líbí, že i když se na první pohled zdá, že to nezvládl s logikou a její posloupností, nakonec divák zjistí, že to sedí všechno přesně. Pravda, záležitost s firmou vymazávající paměť mohla být promyšlena více (ty rozesílané kartičky mě fakt rozesmály), ale charakterově a herecky je ten film prostě skvělý. Carrey ukázal, že je herec, Winslet je úžasná. ()

Ilicka

Divný... zvláštní... neobvyklý... krásný. Myšlenkové pochody někoho, kdo chce vymazat svou lásku a při tom zjistí že ji vlastně vymazat nechce jsou... zvláštní... neobvyklé... divné... A ten film je krásný:) ()

veru_needy

Velmi pěkný film pojednávající především o lásce a zapomnění a také jednom futuristickém stroji, který dokáže s pomocí lidské ruky mazat určité vzpomínky ze života. Jim Carrey jako mistr gumového obličeje už několikrát dokázal, že má mnohem na víc, než se jen pitvořit v průměrných komediích. V tomto snímku dokazuje, že je také dokonalý charakterní herec. Tentokrát jde však opravdu až na dřeň a z jeho výkonu někdy až mrazí. Snímek si zaslouží víceré shlédnutí, protože skoky z reality do jiných dimenzí nemusí působit ihned zcela jasně. Vidím zde označení, že jde o romantickou komedii, tak to ani náhodou vážení. Smíchy se u tohoto filmu rozhodně prohýbat nebudete. Spíš se zamyslíte. A možná i sami nad sebou. Myslím, že kdyby erasers působili v našem světě, jednalo by se o profesi se zlatým dolem. - "Please, let me keep this memory. Just this one. I can't remember anything without you." ()

Bauer

Hmmm....tak tohle je hodně zajímavej film ale bohužel dost nudnej.Určitě bych chtěl pochválit Jima Carreyeho protože ten je oprvadu skvělý a to sem ho považoval za komika kterej dělá jen ksichty ale tady opravdu hraje a výborně.Film je určitě originální ale vím , že už ho nepotřebuju vidět znova.Je to spíš 3,5*. ()

Hogun

Dávku emócií vyvolanú v mojom "Ja" tímto snímkom som "trávil" pomerne dlho. Vizuálne spracovanie, perfektný scenár a úchvatná hudba robia z tohoto na prvý pohľad mierne prekombinovaného filmu pastvu pre oči aj ducha. Počas deja som dokonale chápal Joelove mozgové pochody, ale aj pohnútky Clementine... a "Froda" by som poslal za jeho prsteňom :) ...no a po skončení som sa chcel smiať aj plakať zároveň. 10/10 ()

becki_tu

Začínám mít rád Jima Carreyho a opět docházím k názoru, že vážnější role mu moc sluší. Genialita tohoto filmu spočívá především v originálním nápadu a s tím spojeným výborným Kaufmanovým scénářem, v úžasném zpracování "procesů" mizejících vzpomínek a vůbec v promyšlenosti celého příběhu o vztazích a o osudové lásce. Tak trochu jsem nevěděl do čeho jdu, ale po zlédnutí toho rozhodně nelituju a za sebe mohu jenom doporučit. ()

MeanWhile

Zprvu vypadající docela "zmatený" film, který se ze začátku začíná vyvíjet krásným příběhem a pokračuje přes pár scének, které by někomu nebyli až tak moc jasné a nakonec vyvrcholý ve vynikající romantické drama. Skvělý výkon Jima Carreyho (v jeho dramatických filmech je to vážně vždy paráda) a zároveň i u Kate Winslet jsem byl potěšen. ()

matestlust

Bohužel a to se na mě prosím nezlobte, jsem film jednak moc nepochopil a hlavně jsem se u něj celkem nudil. To, že je Jim Carrey vynikající herec i když ze sebe nedělá trotla jsem věděl, o Kate Winslet taky, ale prostě to na mě bohužel nepůsobilo tak dokonale jako na velkou část diváků. Možná bych se na to měl podívat znovu, ale nevím, zda budu mít náladu. Těžko říct kde je chyba, ale pro mě to byl v celku průměrný kousek. ()

luka4615

Eternal Sunshine of the Spotless Mind režiséra Michela Gondryho Vás především zaujme kombinací geniálního propracovaného scénáře a ikonických hereckých výkonů, z čehož musel nutně vzniknout ikonický film, k němuž v rámci daného žánru jen těžko naleznete patřičného konkurenta. Musím zde rovněž ocenit i tvůrce scénáře, Charlieho Kaufmana, který se vůbec nebál jít proti hollywoodskému proudu a svůj “divný” scénář přetavit v nádherný romantický snímek, v němž se hlavní hrdina pomocí surreálních obrazů vyrovnává s rozchodem. Pokud Vás tedy nudí prvoplánové romantické záležitosti s hledáte něco vskutku originálního, jste zde opravdu správě. Tohle se totiž moc, moc povedlo. Výborná práce! „When I was a kid, I thought I was. I can't believe I'm crying already. Sometimes I think people don't understand how lonely it is to be a kid, like you don't matter. So, I'm eight, and I have these toys, these dolls. My favorite is this ugly girl doll who I call Clementine, and I keep yelling at her, "You can't be ugly! Be pretty!" It's weird, like if I can transform her, I would magically change, too.“ ()

prome

To se nedá popsat pár slovy. Prostě dokonalý a originální film, který jsem hltal plnými doušky od začátku až do konce. Herecké výkony jsou vynikající a Jim Carrey potvrdil, že je jedním z nejuniversálnějších herců co znám. Viděl jsem to asi už 3x a klidně se podívám znova. ()

Sawy

Jak jsem tady četl,nejsem sám,kdo byl po prvním zhlédnutí lehce rozpačitý.Film to byl bezpochyby dobrý a originální,ale moc mě nebavil a kromě skvělých herců tam nebylo prakticky nic,díky čemu bych byl nadšený.Druhé zhlédnutí jsem dlouho odkládal,ale když na něj došlo,musím sklonit hlavu a zařadit se mezi ty,kteří napodruhé neváhali s plným počtem.Protože Věčný svit neposkvrněné mysli není film pouze dobrý a originální.On je především prostě nádherný.Citlivý,vizuálně nápaditý,zdánlivě obyčejný,přitom ale neuvěřitelně bohatý na city a naprosto uvěřitelné emoce.Michel Gondry nezapře svůj klipařský původ,ty vizuální hrátky a neokázalá práce s triky je okouzlující.Největší podíl na výsledném filmu ale má jednoznačně úžasný scénář Charlieho Kaufmana,jehož fantazie nejspíš nezná mezí.Už jeho předchozí snímek V kůži Johna Malkoviche,jakkoliv se mi příliš nelíbil,překypoval originalitou a skvělými nápady.A ve Věčném svitu se ještě dalece překonává.Dokázal napsat dokonalé postavy,které jsou krásně vyprofilované a propracované.Ať už je to impulsivní Clementine,která si užívá života a jakmile uslyší,že si může nechat vymazat z paměti svůj nepříliš povedený vztah s Joelem,neváhá.Joel je její pravý opak,konzervativní,ne moc komunikativní a stydlivý člověk.A Jim Carrey a Kate Winslet předvádějí skutečně hvězdné herectví,oba své zatím nejlepší výkony.Kate s neustále se měnícími vlasy si nejde nezamilovat,zároveň ale dokáže být pěkně protivná a obě polohy jí nelze nevěřit.Jim naopak hraje neuvěřitelně ukázněně,přesvědčivě,uvěříte mu tu nejhlubší depresi i zamilované okamžiky uprostřed zamrzlého jezera.Oboum bych jim bez váhání dal Oscara.Vedlejší role na tom nejsou o nic hůř,jen Kirsten Dunst mi moc neseděla a Elijah byl vyloženě slizký.Ale tak to asi mělo být.Vyvažuje to naprosto skvělý Mark Ruffalo,kterého mám čím dál radši a Tom Wilkinson,jemuž bez váhání uvěříte doktora,který maže lidem paměť.Věčný svit neposkvrněné mysli je prostě film,jaký vidíte jednou za život.Ať už to člověku sedne nebo ne,musí uznat,že něco takového ještě neviděl.Mě to sedlo až napodruhé,ale o to silněji.Je to krásný filmový zážitek,ten nejcitlivěji zobrazený vztah dvou lidí,jaký jsem kdy viděl.A úžasně hořkosladký konec jen přidává další body navrch.Třetí zhlédnutí rozhodně nebudu odkládat tak dlouho,jako to druhé.100 % ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz