Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (viac)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvorcovia:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (viac)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

Fryštok

Má někdo chuť na středoškolský seriál z osmdesátek s mladým Jamesem Francem a Seth Rogenem? Oh, hell yeah man, boii, you can bet on that. Né fakt, tehle seriál má vše co byste od typikcého středoškolského seriálu čekali - místní šikanátor, holka co chce zapadnout mezi "frajery", kluk co se zamiluje do idiotky, oslavy Halloweenu, Disco Sucks, problémy s rodinou, popkulturní reference a spoustu dalšího. Freaks and Geeks není nějaké geniální intelektuální pohlazení duše, je to jen příjemný americký středoškolský seriál a to úplně stačí. Na závěr sem hodím dialog z mé oblíbené scény. - Jean Weir: "Nobody is home. You wanna have a little sex?" - Harold Weir: "Sex? Well... ok." ... Kontext si hledejte sami, grrrrrr. ()

klerik

Občas seriál spracováva vyslovene klišé veci (party pri odchode rodičov, ukradnutie otcovho auta...), ale pri väčšine epizód mi na konci bolo ľúto, že už je koniec... Apatow dal dokopy slušnú geekovskú a flákačskú bandu, ktorá si aj neskôr našla svoje miesto... Pravdou ale je, že Linda Cardellini to ťahá najviac... ()

Martinibaby

Když mě to prostě nebaví..! Furt dokola to samý a všechno v nechutně moralizující rovině "když budete chlastat, vymstí se vám to", "nepodvádějte ve škole, přijde se na to"... Nepopírám, že několik trefných momentů mě upřímně pobavilo, ale jinak je to jedno klišé za druhým a i přes fajn obsazení (i když jsou to všichni banda nejrůznějších zubatých poďobaných divňoušů) mě to prostě nebaví a upřímně mě zaráží celkové hodnocení. ()

sulimo

Málokdy se člověku poštěstí nostalgicky vzpomínat na léta, která nezažil, na prostředí, ve kterém jaktěživ nebyl, na prazvláštní individua, která ve své vesnické nebo maloměstské škole nepotká, co je život teenagera dlouhej (teda aspoň mě se tohle netýká) a na hudbu, která se tu snad nikdy pořádně/legálně nehrála, alespoň když "na západě" byla v módě. Jo jo, to byly časy todleto. ()

rikitiki

Seriál je mírně nostalgický, mírně to lakuje na růžovo, ale přesto poměrně věrně odráží vztahy mezi skupinami vyvrženců (freaks a geeks) a těmi, kdo jsou královnami a králi střední školy (roztleskávačky, sportovci). Jistě – nevyhne se klišé. ______ Hlavní hrdinka je vzorná studentka na scestí žijící v dokonalé rodině. Ale, jak se ukazuje, Lindsayini rodiče jsou nejenom nejlepší rodiče, co kdy žili na Zemi, ale také plnohodnotně napsané postavy, které stereotyp sice naplňují, ale dokáží z něj vystoupit. Stejně tak Lindsay se dokáže zachovat hodně překvapivě. A tak je to i s ostatními postavami: hezounek-darebák, školní mrcha, tupý tělocvikář, nejlepší školní poradce ever, vysmátý hulič, brejlatý alergik - co se často chová a téměř vždy vypadá jako retard (ale není – Bill se postupně stal mojí nejoblíbenější postavou). _____ Zároveň děj nenápadně ironicky i nostalgicky ukazuje první praskliny v dokonalém světě americké rodiny. Manželka už pokukuje po mikrovlnce, která mnohonásobně urychlí její každodenní přípravu večeře. To ale automaticky povede k jídlům z fastfoodu a konci rodinného stolování. Otcův krámek evidentně zanedlouho nahradí supermarket. Děti postupně přestávají ctít tradiční hodnoty (Millie). Poslušnost vystřídá prosazování vlastního názoru (Lindsay). Atari je výhonkem budoucnosti, kde samotu už nebudou rozptylovat kamarádi z party, ale umocní ji čučení do počítače. Ne nadarmo je hudební podkres úvodu každého dílu: "Kašlu na reputaci, tohle je nová generace! ______Zatímco to prapůvodně vypadá, že půjde o banální romanci ve stylu princezna a žebrák (Lindsay a Daniel), postupně se děj začíná více točit kolem jiných hrdinů a jiných párů. A ukáže se, že hlavním tématem seriálu je přátelství, nikoliv láska. Přátelství, které může být nečekané, občas zraňující, ale má neuvěřitelnou schopnost vytáhnout tě z trablů nebo aspoň z ulity, což je hlavně na střední (ale nejen tam) neocenitelný. SHRNUTÍ: Sakra, že toho nenatočili víc! Chtěla jsem se Samem dojít až k matuře. ()

• V epizodě je zmíněn seriál Kojak (od r. 1973). (Duoscop)
  • Když jedou kluci na kole a zkoušejí otevřít garážové vrata, tak při tom hraje „Good Times Roll“ od The Cars. Na laser show místo Pink Floid hraje „The Devil Went Down To Georgia“ od The Charlie Daniels Band. (Duoscop)
  • Když jsou kluci ve škole na obědě, tak má Sam (John Francis Daley) v některých záběrech v puse jídlo a v jiných ne. (Duoscop)