Policajný odznak

• Česko Policejní odznak (viac)
USA, (2002–2008), 87 h 14 min (Minutáž: 44–72 min)

Tvorcovia:

Shawn Ryan

Kamera:

Rohn Schmidt

Michael Chiklis, Walton Goggins, CCH Pounder, Catherine Dent, Jay Karnes, Benito Martinez, Michael Jace, Kenny Johnson, David Rees Snell, Cathy Cahlin Ryan (viac)

V nejhorším policejním okrsku v L. A. šéfuje drsný Vic Mackey, velitel jednotky proti gangům. Ve světě, kde neplatí hranice mezi dobrem a zlem, se řídí vlastními pravidly a neváhá se zločinci obchodovat a zároveň je podrazit. Nový kapitán Aceveda chce situaci změnit, ale brzy zjistí, že proti němu stojí skupina zkorumpovaných, ale výkonných policistů, bez jejichž pomoci se neobejde. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Arkanoid k tomuto seriálu (96)

Policajný odznak (2002)

Klasicky drsný policajt známy z osemdesiatych či deväťdesiatych rokov slúžil ako čiastočná predloha hlavnej postavy Vica Mackeyho, ktorý však zákon obchádza viac, než ktorýkoľvek drsný macho béčkových akčných filmov a ponúka našťastie aj dramatickú rovinu, ambivalenciu a výčitky. Okrem hlavného hrdinu tu nájdeme aj ďalšie skvostne napísané postavy a ich pevné ukotvenie v realite. V mojich očiach hlavnú postavu prekonáva jeho pravá ruka Shane v perfektnom podaní Waltona Gogginsa, ktorý má ako postava väčšie emocionálne a charakterové rozpätie ako hlavný hrdina. Je náladovejší, drsnejší a zároveň v citlivých scénach jemnejší, šialenejší, búrlivejší, vie do problémov dostať celý tím, ale v kríze neuhne a vie ju riešiť a množstvo scén s ním je kultových (bromance s Vicom, jeho vzťahy so ženami či interakcie s Tavonom, tiež skvelou postavou), pritom pre jeho základný povahový obrys ako rasistického rednecka mu je ťažko fandiť, no jeho herec už tento problém hravo zvládne. Je to dvojka nielen ako pravá ruka, ale aj významu pre seriál. Pre mňa je to aj druhá najkomplexnejšia postava po Tonym Sopranovi. Ostatní dvaja z tímu (Lem a Ronnie) si diváka získavajú neskôr, no stávajú sa po prvých dvoch najdôležitejšími postavami seriálu, ktoré ku uvedenje dvojici skvelo kontrastujú. Spočiatku je zaujímavý napríklad aj Dutch z oddelenia vrážd, ktorý neortodoxnými metódami a hlavne vcítením sa do sériových vrahov môže pripomínať Willa Grahama, no ten je len jeden a Dutch sa po zhodnotení aj neskorších epizód k nemu nepribližuje. Seriál má aj ďalšie postavy, ktoré potešia, no nerozvíja ich tak, ako členov Strike Teamu. Porovnanie s The Wire (do epizódy S02E12 The Wire): The Shield sa zameriava viac na súkromný život policajtov ako The Wire, pričom prime time ostáva v oboch seriáloch na pracovný život, pričom v The Shield nie sú pracovné postupy také komplikované ako v The Wire a zločin tam nie je zobrazený tak do detailov. The Shield ale vďaka väčšiemu zameraniu sa na súkromie postáv ich neukazuje len ako kolegov, ale aj viac ako partnerov, členov rodín, nezabúda na ich problémy a ambície, tieto veci sú však v The Wire riešené len málo a u menej postáv ako v The Shield. McNulty je v prvej sérii spúšťačom udalostí, v druhej sa už nejaví ako hlavná postava na rozdiel od Vica, ktorý je riešiteľom problémov okolo seba a stále hlavnou postavou. The Wire vyhráva nad The Shield v zobrazení zločincov, v The Wire sú to totiž tie isté postavy objavujúce sa každú epizódu a je im venovaná možno polovica času, vyvíjajú sa, kým v The Shield sú zločinci kvôli epizódnosti viac jednorazoví, ale máme tu aj vodcov gangov a významných členov mafie, ktorí vedia vydržať aj viac ako epizódu, no neobjavujú sa epizódu za epizódou a tvorcovia sa ich veľmi nesnažia vyvíjať ako postavy, no v oboch seriáloch sú tieto postavy plnokrvné. Porovnanie s The Sopranos (celý seriál dopozeraný). Vic je hlavným riešiteľom problémov okolo seba, do ktorých síce vstupuje náhoda bežného života, prostredia a prepletanie sa s osudmi ostatných reálne napísaných postáv, no budí dojem, že všetky dokáže hravo zvládnuť a nikto sa mu výraznejšie nepletie do cesty. V The Sopranos Tony chce riešiť všetky problémy okolo seba, je oveľa viac neurotický, ako Vic, ale vďaka náhode bežného života, prostredia a prepletaní sa s osudmi ostatných reálne napísaných postáv, nemá všetko pod kontrolou, a to hlavne vďaka ostatným postavám, ktoré si čas od času zmyslia rozhodovať samé a bez jeho vedomia. V The Shield teda cítiť väčšiu súdržnosť blízkych ľudí okolo Vica a je aj podmienená ich povolaním, v The Sopranos sa však vďaka vedľajším postavám, čo sa rozhodujú inak ako Tony, dostávame do krásnych absurdne vtipných situácií, ktoré sú v The Shield skôr nahradené len hláškami. Pri porovnaní komplexnosti postáv týchto dvoch seriálov vyhráva The Sopranos, možno aj vďaka dĺžke epizód, ktorá dosahuje cez 50 minút a viac, najdlhšia má 75 minút (okrem dĺžky to bola možno aj väčšia ochota scenáristov, ich väčší plat či lepší námet), pričom The Shield má prevažne epizódy dlhé 45 minút. Za ten dlhší čas dokázali The Sopranos ponúknuť viac rodinných hodnôt ako The Shield, čo by z hľadiska edukatívnosti malo byť práveže naopak, kým starší menovaný pojednáva o mafii, druhý o policajnej stanici. A možno si to The Sopranos môžu dovoliť ako kompenzáciu na vyváženie tej zábavy, ktorá vznikla z absurdnosti, čierneho a primitívneho humoru a väčšiemu tlaku na charaktery postáv, ktoré sa už pri samotnom konaní zločinu musia obrusovať, kým pri konaní policajnej povinnosti ten tlak taký nie je, nie každý prípad hlavného tímu musí totiž končiť korupciou. Posledná scéna je porovnateľná práve s Tonyho scénou. Série sa vyvíjajú v podstate rovnako, čo však nikdy nie je nudne, až na zásadnú zmenu na konci piatej série, ktorá pripomína utopenie šťeňaťa v potoku zákerným predátorom. Od šiestej série sa tak medzi postavy dostala ako veľký klin nezmazateľná nedôvera. The Shield sa oplatí pozerať kvôli mocumentary kamere, dynamike akčných scén, vývoju komplexných postáv, vývoju hlavných dejových línií naprieč sériami a jednému z najlepších zobrazení fungovania policajnej stanice a zločinu. Seriál je kultový hlavne ústrednou štvoricou Strike Teamu, ktorá prejavuje zohranosť v akcii, dialógoch, pohybovaním sa za hranou zákona či činmi, ako spoločné zbitie chlapa, ktorý si dovolil rozbiť hlavu jednému členovi tímu. Bratanie týchto hrdinov tu presahuje všetky problémy, s ktorými sa stretávajú a možno sa ním Kurt Sutter inšpiroval aj pri SoA. Každý hod pokrovej karty Strike Teamu na slabšieho súpera si tak divák dokonale vychutná. Postavy v The Shield podľa obľúbenosti: Shane; Vic; Lem; Ronnie; Tavon; Hiatt. Best scene: Shane vs.Tavon. () (menej) (viac)

Season 1 (2002) (S01)

Spoilery. Bad cop, jeho partia zásahovej jednotky a jeho akcie zaberajú najväčšiu časť priestoru, jeho rodina je skôr odsunutá nabok. Od prvej epizódy ho spoznávame ako alfasamca a hajzla, postupom epizód sa odhaľuje viac z jeho kladných vlastností. Seriál sa zaoberá aj jeho ambicióznym šéfom, ktorý ho chce nachytať pri čine, dvojicou z oddelenia vrážd a dvojicou pochôdzkarov. Strike team, ktorému velí hlavný hrdina, je skôr súbor hoväd (fanúšikovia The Sopranos sa potešia) ako morálneho etalónu, žiadny policajt z partie však nezabúda, že si má skôr plniť policajné povinnosti, ako strkať úplatky do vrecka. Najzábavnejší z nich je Shane, emočne rozháraný redneck v skvostnom podaní Waltona Gogginsa, známeho aj z Tarantinovho filmu Hateful Eight, kde hral podobnú postavu. Tu spôsobí svojou búrlivou povahou množstvo závažných problémov, osvedčí sa však aj jeho policajný inštinkt pri riešení vrážd, reflexy pri chytaní zločincov a hlavne lojalita ku svojmu šéfovi. Cenu najväčšieho sympaťáka teamu si odnáša Lemonhead, ktorý niekedy cíti potrebu spraviť správnu chlapskú vec nad rámec zákona, je skôr rozvážny a zjavne pokazený svojimi kolegami, čo sa týka porušovania zákona. Zo súkromného života Ronnieho sme sa nedozvedeli nič vieme o ňom však, že je lojálny a vie byť šikovný podvodník, keď treba. Zaujímavou postavou je aj Dutch z oddelenia vrážd, ktorý oplýva najlepším policajným inštinktom zo všetkých postáv seriálu, ktorý sa prejaví najlepšie pri pátraní po sériovom vrahovi, ktorému je venovaný priestor vo viacerých častiach série, zápasí však s naprávaním pozície beta samca na vyšší level. Jeho niekedy trhlé nápady sa snaží svojimi cynickými poznámkami krotiť jeho staršia kolegyňa Claudette, o ktorej súkromnému životu sa venovala len jedna epizóda série. Najväčšia pracovná dynamika v sérii je medzi pochôdzkarmi Danny a nováčikom Julienom. Danny rieši vzťahy a lojalitu ku svojim kolegom z iných oddelení, pričom sa musí mať na pozore vplyvom tiesnivých pocitov Juliena, ktorý rieši uchovanie tajomstva svojej sexuálnej orientácie pred celým policajným zborom, na ich prácu. Nikdy by ma nenapadlo, že sa mi zapáči seriál s epizódnym riešením policajných prípadov. Našťastie sa zameriava hlavne na rozvoj postáv a hlavného deja s nimi spojeného. Akcia snímaná dynamickou kamerou je viac než slušná a všetkému dáva korunu napätie z rozporuplnej situácie okolo hlavných hrdinov, perfektne zahraných komplexných postáv. Všetky epizódy série = 100%. ()

Pilot (2002) (S01E01)

„Mackey‘s not a cop. He is Al Capone with the badge.“ Seriál voľne inšpirovaný skutočnou korupciou znie zaujímavo. Epizóda od začiatku zaujme prestrihom úvodných titulkov a dohovorenej populistickej reči kapitána jeho asistentky. Pri jeho vystúpení pred novinármi dávajú prestrihy na akciu a zneužitie právomocí verejných činiteľov divákom predstavu o tom, o čom chce byť seriál. Po polhodine začína u hlavnej postavy grilovačka. Divák znalý seriálov si spomenie na o 3 roky starší kult The Sopranos, ktorý sa pochválil v Pilote tiež grilovačkou, ale viac kultovou. Divák znalý Kurta Suttera zo SoA sa teší kvalitnému scenáru. Mnohoznačnosť postáv sa podarila na výbornú. Koleso do vody nie je využívané ako Chekhov’s gun, ale len na prepojenie časového odstupu scén z rovnakého miesta. Dynamická, niekedy mockumentary kamera, prestrihy pokrivených uhlov na postavy, naznačujúce ich nevhodné správanie v danej situácii, slang (fence), prepájanie osobných problémov s prácou polície je vynikajúci začiatok. Pilot, ako má byť, s relaxačne napínavým songom od Mobyho nabudí zvedavosťou na asi najväčšieho seriálového bad boya aj na ďalšie epizódy. „Your turn to play bad cop?“ „Nah. Good cop and bad cop left for the day. I’m a different kind of cop.“ „I‘m ready to see my laweyr now.“ „Later, later, later.“ ()

Our Gang (2002) (S01E02)

Potešia rôzne farebné filtre na dvoch pohreboch, približujúce mocumentary kamery, ambivalentnosť hajzlov, slang a hlášky malých rýb dusených vo svojom oleji. Epizóda trochu prehlbujúca konflikty medzi postavami, začleňujúca nováčika do partie trpí na horší soundtrack ako pilot a menej napínavú atmosféru. Tvorcom však pravdepodobne ide o tvorbu dlhodobo budovaných vzťahov a rozvíjajúceho sa deja, takže výčitky to nie sú skoro žiadne. ()

The Spread (2002) (S01E03)

Klasická epizóda, kde sa rozvíjajú charaktery postáva a jemne sa posúva dej, nezabúda ani na napätie, akciu či humor. -„All he‘s gonna do is say no.“ „No.“ -„Vic and me have a bond that transcends sex.“ -„Ah, I left Tripp a while ago. I... I‘m sorry, I can’t help you.“ -„What do you do for fun with all that free time?“ „I have some hobbies.“ „I know. Nice sperm collection.“ „Well, thank you.“ ()

Dawg Days (2002) (S01E04)

„Listen, Dutch Boy, don’t get your clogs all dirty.“ Spoznávame Lemonheada, ktorý má v epizóde výraznejší part ako v minulých epizódach, zároveň sa učíme pár slov španielsky. Kriví policajti sa striedajú s krivšími a možno sú tam aj čisto čestní, no tí ešte neboli v situácii, kedy by si museli vybrať medzi zlou možnosťou a ešte horšou. Akcia, krv, humor aj hlášky sa skvejú pri dokonalej forme dynamickej a psychologickej kamery a rýchleho, efektne nadväzujúceho strihu. -„I thought I told you to lay low.“ „Man, I was kicking it, listening to Miles Davis, when this... captain shows up.“ – „I hear notning“ „Assholes like this don‘t wake up before noon.“ ()

Blowback (2002) (S01E05)

Dozviete sa, čo je muff ripper a aj ako nebaliť ženu. A to všetko pri náhode zamotávajúcej situáciu z prvej epizódy. Humor, akcia a brutalita sú súčasťou balenia. „Four keys. Nice bust.“ Yes. Very nice.“ „I don‘t see any money in the log.“ „There‘s because wasn‘t any.“ „A major drug deal and no cash?“ „Nope. Just a million in powder, a killer, and two drug collars. Sorry. Slow night.“ „I guess if that’s what you put in the book, then that’s what’s you found.“ „Look, it was a delivery, not a buy.“ -„You checked out Margo‘s place?“ „Oh, yeah. We were there.“ „You think this guy was spooky before, you should see the way he lives.“ „What did you find?“ „ Nothing incriminating. Just a couple hundred maps, six different dictionaries in five different languages.“ „Scanner, digital camera, Gameboy...“ „Incense, meditation books...“ „Disposable diapers..“ „Three jars pf herring, a whole case of microwave popcorn.“ „Hey, no microwave.“ „No microwave. No fridge, no stove...“ „No plates, silverware...“ „No soap.“ „No toilet paper.“ „No more.“ ()

Cherrypoppers (2002) (S01E06)

„You know absolutely nothing, huh?“ „Less than nothing.“ Vítajú nás efektné nechutnosti mŕtvol striedajúce sa s opening titulkami. Návrat k sériovému vrahovi s obeťami hlavou dole. Epizóda, kde sa z diváka už musí stať fanúšik. Menej hlášok a humoru, viac drámy. ()

Pay in Pain (2002) (S01E07)

„Different zip code, same pinheads.“ Shane sa konečne dostal ku hláškovaniu a pohľad na neho pofajčievajúceho si cigaretu a opaľujúceho sa hneď pri páske miesta činu vystrieľania Mexičanov a ich improvizovanom pamätníku je na nezaplatenie a pripomína tým pokojné časy vysedávania pred mäsiarstvom v The Sopranos. Vic pri tomto prípade vystrieľania časti gangu nachádza svoj mexický policajný náprotivok, ktorý však od začiatku nesúhlasí s niektorými jeho pracovnými metódami. Prichádza aj na to (alebo mu to bolo nad slnko jasnejšie už predtým), že jeho best buddy na zábavu nebude jeho best buddy na počúvanie. V rámci zadržiavania podozrivých vidíme Shanea odtrhnutého z reťaze, dostávame aj odkaz na seriál Roots a IAD začína svoju prácu. Nečakaný, aj keď logický koniec zamotáva hlavnú dejovú líniu. -„What do you sweating me for?“ „I’m a cop. Slow down. Come on, slow down, right here. Hands behind your head.“ „I didn’t do nothing.“ „Ever? Or just in the last 10 minutes, Kunta Kinte?“ –„Jaime?“ „No, Jaime left.“ „Try again, smart-ass.“-„Nice to meet you, you sick prick.“ -„And no one went in and out of the truck between the time he left it and the time you stole it?“ „No, ma‘am. It’s always sad when the people that you expect to enforce the law break it themselves.“ ()

Cupid & Psycho (2002) (S01E08)

„Could used have a higher sunsreen.“ Vic konfrotntuje Juliena a atmosféra hustne. Cigarette Smoking Priest je fajn a cool postava, nie je však jasné, či pobudne dlhšie. Tímy sa pomiešali a Shane dáva Dutchovi cenné intelektuálne, ako aj baličské rady a jeho vypočúvacie metódy sú síce čitateľné, ale spoľahlivo pobavia. Z GoT zľudovela hláška shame on you, tu by to malo byť Shane on you. „So, you lost your husband.“ „A year ago today.“ „I‘m so sorry.“ –„Get out.“ „Sure boss. I got a big case I’m working.“ -"He got along with everyone. Nice. Funny. A great boss, you know? Wish I could find another one like him. I haven’t had a decent job since he died.“ „Must be real tough on you.“ „Yeah.“ „Yeah. You know, it‘s times like this, when you need someone to lean on, like a husband or boyfriend, or..“ „ I‘m single.“ –„Hey, I thought screwing sheep went out with New Wave.“ –„I like doing things your way.“ –„Exactly... how stupid are you?“ „You were six credits shy of graduating for the last four years. You’re drug dealer who spends his free time watching pledges hump sheep, and he’s the stupid one?“ –„A friend of mine is having a crisis.“ „ Hey captain. I didn‘t see you there. Someone should put a bell around your neck.“ -„How was your day?“ „Shane wants to hit the monster truck rally on Friday.“ ()

Throwaway (2002) (S01E09)

Vtipná chyba v druhej akcii epizódy štartuje vyšetrovanie. Lem sa pasuje to role bodyuarda a vďaka horúcej hlave mu úloha veľmi pristane. Nepoznaným členom štvorice tak ostáva už len Ronnie, ktorý sa ukáže byť schopným baličom/podvodníkom. Epizóda, kde si divák užije hlavne členov strike teamu, nedajú sa však zahanbiť ani Claudette a Julien so svojimi osobnými problémami. ()

Dragonchasers (2002) (S01E10)

„How do I know you’re not a cop?“ „If I were a cop, would I do this?“ V prvom zábere vidíme striptérku/prostitútku. V druhom muža s krízou stredného veku sediaceho za ňou. Zdanie však trochu klame, Vic je tentokárt inkognito. Walton Goggins v úlohe Shanea opäť priznáva južanský pôvod. Ďalšia časť o sériovom vrahovi s obeťami tvárou dole rozhodne zaujme, podozrivý je vybratý výborne. Hutná dráma, kde sa kvalitne narába s osobnými traumami policajtov. „You are so hot.“ „Yes, I am.“ „ Am I turinng you on?“ „That‘s nine inches of „yes“ in there, darling.“ ()

Carnivores (2002) (S01E11)

„Looks like you wandered in to the wrong prayer group, Frosty.“ „We fought briefly and concluded.“ „You two kissed and made up, huh?“ Rozbieha sa vojna medzi islamskými náboženskými fanatikmi a poctivými drogovými dílermi. Vznikajú nebezpečné dohody o prebratí moci, riešia sa aj výčitky a samovražedné pocity. Súťaž o najnudnejšiu dejovú líniu opäť vyhráva oddelenie vrážd, ale primiešava aj humor a trochu akcie, ktorá je výraznejšia u ostatných zložiek policajného zboru. „Fifteen years is nothing to woman.“ ()

Two Days of Blood (2002) (S01E12)

„It was some slide. The impact dragged him 75 feet.“ „Maybe you ought to call Guinness.“ „Nah, the record‘s somthing like over 30 miles. This isn’t even a footnote.“ Od šiestej minúty epizódy očakávam prezradenie tajomstva Benom Gilroyom zvyšku strike teamu, takže pre mňa je to rozhodne napínavá epizóda. A hit and run navyše vyšetruje naša tradičná dvojica z oddelenia vrážd. Vic prvýkrát v seriáli nemá situáciu pod kontrolou a rieši existenčnú krízu, Shane má zase hrať rednecka, s čím nemá absolútne žiadny problém. V meste ale začínajú nepokoje, čo môže mať pre policajný zbor ďalekosiahle dôsledky. „Victim’s name’s Anthony Nunez. You know him?“ „Well, after summer vacation was over, we stopped writing.“ ()

Circles (2002) (S01E13)

Epizóda nás víta najkrutejšou atmosférou, čo kedy bola v sérii. Pri naháňačke podozrivého sa divák môže kochať scénou, ktorá by sa dala opísať ako: „v časoch, keď ešte nebol tak populárny Hulk, bol populárny Vic“. Osobné problémy hlavnej postavy na ňu doľahnú s neobyčajnou intenzitou, dej však obsahuje aj slušnú porciu akcie striedajúcu sa s hnusom, ktorým sa musia postavy brodiť. Lepší záver série si snáď nemožno ani priať, otázkou je, čo podobne intenzívne ponúknu tvorcovia na rozbehnutie tej ďalšej. ()

Season 2 (2003) (S02)

Pokračuje sa v mocumentary kamere. Hlavný hrdina je na tom psychicky horšie oproti prvej sérii kvôli jeho rodinnej situácii. Pracovnú situáciu zase zamotáva inšpekcia a poriadny záporný hrdina, ktorý je svojimi vlastnosťami dôležitý pre kvalitu a napätie príbehu a divák mu z celého srdca praje smrť už od prvej epizódy, na práve vďaka jeho užitočnosti pre príbeh a inteligencii to vyzerá minimálne na koniec série. Dutch a Danny prežívajú osobnú a profesionálnu krízu, Aceveda sa snaží tutlať prešľapy hlavného hrdinu. Titul hovädo série si tentokrát privlastňuje Shane, samozrejme, až po Armadillovi. Séria opäť efektívne rozvíja svoje postavy a ponúka divákovi kvalitnú dramatickú aj akčnú zábavu so skvelou kamerou a výbornými hereckými výkonmi. Všetky epizódy série = 100%. ()

The Quick Fix (2003) (S02E01)

„Quesadilla!“ 53 minút oproti 44 až 46 z minulej série je nezvyk. Medzi opening titulkami nás víta príprava na popravu osoby nežiadúcej mexickému gangu, kde sa črtá zaujímavý nekompromisný a vysoko inteligentný boss, ktorý svojou chladnokrvnosťou môže byť hlavnej postave cenným seriálovým náprotivkom a divák mu dokáže priať smrť už od prvej epizódy. Hneď po openingu nastáva celkom zábavná situácia, kde backup použil backup, ktorý použil backup, aby sa drogoví díleri nedostali do problémov. Rodinná situácia hlavnej postavy je najhoršia od začiatku seriálu. Drogový obchod zamiešal mexický kartel, kde je pre fanúšikov SoA príjemným prekvapením Emilio Rivera známy v seriáli ako Alvarez, tu v úlohe Navarra Quintera. Situácia sa vyvíjala v epizóde v rámci seriálu, série aj epizódy, pričom sa nezabudlo ani na slušnú porciu akcie a napätia. „How do I know I can trust you?“ „Huh. How do I know I can trust you?“ „Then I guess we have a deal.“ ()

Dead Soldiers (2003) (S02E02)

„Oh. Ho! Maybe the doorbell works.“ Ronnie sa komicky hojdá na hojdačke, Lem spokojne telefonuje, Shane chce dať vedieť tvárnicou, že dorazil Strike team a Vic stráca trpezlivosť, hlavne keď ho Aceveda v prípade požiaru spáruje s Claudette. Epizóda ponúka hlavne pochybnosti iných o hlavnom hrdinovi a stratu kontroly nad svojimi činmi, pričom každé oddelenie zažíva určitú dávku napätia. „For my wall, right next to your brother.“ „Man, can I get a copy?“ ()

Partners (2003) (S02E03)

„So she‘s only been dead sice around 6:00.“ „Didn’t say she was dead. Skin lividity and clotting indicate she was alive when this happened.“ „Sadomasochistic torture ritual.“ „Okay.“ „If someone were trying to keep her alive, how long cloud she survive?“ „With a tourniquet and basic medical knowledge, indefinitely.“ „Until he tired of his domination control Dr. Mengele experiments, and decided to squeeze the last breath out of her so he could watch.“ „See, this is why you and me can’t date.“ Je veľmi efektné začať epizódu pár záberov pred tým, ako sme v minulej prestali a navodiť tak divákom napätú atmosféru, v akej sa epizóda skončila. Tentokrát sú scény okorenené hudbou, ako to už pri tých začiatočných, striedajúcich sa s opening titulkami, býva. Song znie spočiatku tak osudovo, ako to bývalo pri niektorých songoch SoA. Chlapci zo Strike teamu si musia zvyknúť na dočasného šéfa a v cameu vidíme aj Charlieho susedu Rose z Two and Half Men. Vic chodí s bývalým parťákom okolo Snitch’s tavern. Divák by si pomyslel, že epizóda bez hlavného záporného hrdinu série nebude taký napínavá, no postavy si predsa len siahnu na dno svojich fyzických aj psychických možností. Navyše, vzťah Vica a Shanea dostáva zabrať najviac od začiatku seriálu, pričom si užijú aj bromance kultovej scény a divákovi musí byť po tejto epizóde nad slnko jasnejšie, prečo je Shane Vicov najlepší kamoš. Lebo dokáže v záujme dobrej veci zahodiť akékoľvek zvyšky ľudskosti. „Well, your shirt‘s gay enough for this job.“ –„Are you gonna hold this third strike over me for the rest of my life?“ „I could lie to you, but I have far too much respect for you as a person. Yes, I am.“ –„Hello Shane.“ „Hey“ „When we retire, we‘re gonna play golf together everyday.“ „I never played golf.“ „I‘ll teach you.“ „I’d like that.“ ()

Carte Blanche (2003) (S02E04)

„Aceveda seems pissed, doesn’t he?“ „Just like the old times.“ Hlavný hrdina bojuje o väčšiu slobodu od nadriadeného, k čomu má skvelo namierené. Čo však jeho brzda Shane? Polícia sa stretáva s arménskou mafiou a poctivá policajtka musí riešiť dôsledky svojho činu. Epizóda pohybujúca svojich hrdinov tradične po oboch stranách zákona opäť ponúka napätie, akciu aj kvalitný dramatický oblúk. „You offered to get his stole merchandise back for a fee.“ „He was hiding something he woudn’t tell a clean cop.“ –„You know being crooked cops when it’s my ass and badge on the line, it’s just not as fun.“ „Yeah, well we‘re only pretending to be crooked cops.“ „So we’re not really taking a cut of the jewelry.“ „Well, it’s always an option but today I’m feeling good.“ -„I’d ike to see a warrant.“ I’d like to see Anna Kournikova on a waterbed.“ –„Coffee, cigarettes and too much joviality. Smells like a 12-step.“ –„Don‘t worry you won‘t feel a thing.“ ()

Chlastající superhrdina se vrátí

Chlastající superhrdina se vrátí

27.08.2009

Ano, Hancock 2 bude. Přestože se loňská letní „smithovka“ nesetkala s jednoznačně vstřícným přijetím diváků a kritiků, její komerční výsledky byly pozoruhodné. S celosvětovými tržbami 624 milionů… (viac)

Předělávky a pokračování útočí

Předělávky a pokračování útočí

09.08.2009

Jistě, útočí už odpradávna (když se v tom začneme vrtat, zjistíme, že i Ben Hur byl vlastně remake), ale poslední dobou jakoby jejich nápor sílil a válcoval všechno ostatní. Až má člověk dojem, že… (viac)