Policajný odznak

• Česko Policejní odznak (viac)
USA, (2002–2008), 87 h 14 min (Minutáž: 44–72 min)

Tvorcovia:

Shawn Ryan

Kamera:

Rohn Schmidt

Michael Chiklis, Walton Goggins, CCH Pounder, Catherine Dent, Jay Karnes, Benito Martinez, Michael Jace, Kenny Johnson, David Rees Snell, Cathy Cahlin Ryan (viac)

V nejhorším policejním okrsku v L. A. šéfuje drsný Vic Mackey, velitel jednotky proti gangům. Ve světě, kde neplatí hranice mezi dobrem a zlem, se řídí vlastními pravidly a neváhá se zločinci obchodovat a zároveň je podrazit. Nový kapitán Aceveda chce situaci změnit, ale brzy zjistí, že proti němu stojí skupina zkorumpovaných, ale výkonných policistů, bez jejichž pomoci se neobejde. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Arkanoid k tomuto seriálu (96)

Recoil (2007) (S06E09)

Vic manipuluje ohľadom svojej práce a gangy Mexičanov a Salvadorancov, Aceveda s kamošom ohľadom „komunitných“ záujmov, Shane arménsku mafiu a Billings zase svojich kolegov v záujme zachovania si snack automatov. Riadne drámy sú to všetko okrem Billingsovej manipulácie, tá je skôr komediálna, no klobúk dole. Opäť málo akcie a veľa drámy, no prekvapí kalkul tvorcov, čo sa týka nového prúseru, ktorý v závere spôsobí Shane. Uberá to inteligencii tejto postavy, no spolu s Vicovým mocným zatlačením na správne miesta, tiež v závere, vytvárajú tieto 2 udalosti kvalitný podklad pre napínavé drámy ako záverečnej epizódy série, tak aj budúcu sériu. Jazykové okienko: powow; chips fall. ()

Spanish Practices (2007) (S06E10)

„Your sentiment will destroy you.“ Vic rozohráva viaceré hry, no zdá sa, že jeho osobná hrdosť a túžba dostať z ulice čo najviac zločincov vyhrávajú nad ostatnými. Pokojne by mohol byť aj predajcom kopírok. Shane si uvedomuje dôsledky svojho konania, vracia sa ku koreňom a ponúka telo na telo akčnú scénu. Aceveda sa tiež obracia na stranu svetla, ale musí hrať svoju rolu. Ostatné dejové línie sú podstatne slabšie, ale vedľa týchto silných to nevadí. Epizóda, skoro v každom momente napínavá, je skvelým zakončením série. Zaujímavosťou je, že 2 hlavné postavy sa počas epizódy nestretli a tak jedna druhej nevysvetlila svoje konanie. Záverečná jazda autom je skvostná a tiež správne napínavá. „Buenas noches.“ Jazykové okienko: pep talk; bells and whistles; verga; miracle joe. ()

Season 7 (2008) (S07)

Gang war medzi Arméncami a Mexičanmi tu ešte nebola a práve to je téma série, spolu s Vicom a Shaneom rozdúchavajúcimi hnev na oboch stranách, ktoré rozvíjajú aj Reziana a Cruza. Okrem hlavnej dvojice sa aj Ronnie ďalej rozvíja. Shanea, ako ja Ronnie, dostávajú najviac priestoru zo všetkých sérií. Ďalej sa vyvíja aj téma z konca piatej série. Ostatné postavy nemajú vďaka tejto trojke veľa priestoru, využívajú ho skôr na riešenie prípadov v práci, než nejakých veľkých osobných drám. Medzi nové postavy patrí agentka ICE, ktorá tiež zamotá karty. Séria priniesla znova očakávanú kvalitu, ktorá sa podarila seriálu ťahať nesmierne dlho a vo veľmi veľa epizódach (88!). Uzatvorila všetky dejové línie, aj keď samozrejme, mimo spomenutej trojice zo Strike Teamu sa ich príbehu intenzitou nikto nepribližoval. Najslabšou epizódou série je podľa mňa Moving Day, lebo slabšie rozohráva zápletku série, ktorá má neskôr intenzívnejšie momenty, no stále je to slabá epizóda s hodnotením 80%. Ostatné mi vyšli na 100%. ()

Coefficient of Drag (2008) (S07E01)

„You got any idea how Zadofian got that pedicure?“ Lone Ranger nás víta v spoločnosti punk pecky od Social Distortion. Chlapci sa konečne porozprájú a Vic zbiera zajatcov. Mexičania si doslova značkujú teritórium krvou a do hry zavíta aj ICE. Ronnie sa ukáže tak, ako ho nepoznáme a keby bol od začiatku seriálu na Shaneovom mieste, príbeh by sa vyvíjal oveľa zodpovednejšie. Shane berie do ruky sekeru, škoda, že ju nevyužíva akčnejším spôsobom. Zato policajná akcia poteší a všetci pri nej dokážu svoje opodstatnenie, hlavne Vic. Billings is back a humor s ním. Kvalitná epizóda, ktorá vsádza znova viac na drámu, ako an akciu, končí podnetnou myšlienkou. Rozpútanie vojny gangov znie zaujímavo, lebo tieto dva sa ešte proti sebe nestretli. Očakávanie je veľké. Jazykové okienko: Johnny On the Spot. ()

Snitch (2008) (S07E02)

„You like goat's milk?“ Gang war is already put in motion. Vicovi sa však mexický ťah zdá príliš unáhlený, tak idú so starým kamošom Shaneom pozrieť známeho Mosesa. Walton Goggins a jeho vypočúvacie metódy hviezdia. Vic zase ukazuje podnetnú scénu vyjednávania so zamestnávateľom. Poučenie pre políciu: nikdy nerobte verejný top 10 list, nedocenení to môžu zobrať osobne. Jazykové okienko: shiv; head off; heads-up; merk; spin control; do-rag; Gitmo; elbow grease; even-steven. ()

Money Shot (2008) (S07E03)

„So, instead of the $2 million that I don't have I'm gonna grant you three wishes. The guns can be wish number one.Use your wishes well be a lot more valuable than the missing cash. But once you've had your three meals we walk away from the table fat, happy, and even.“ Vic si opäť dojednáva podmienky, tentoraz s iným bossom a zastaví auto s vytvorením jednej z najdrzejších situácií, aké môže krivý policajt vymyslieť. Billings medituje a užíva si krížovky. V epizóde sa riešia 3 prípady, ako znásilnenie, drogy a pornobiznis a zbrane Arméncov. Vo všetkých prípadoch sú kvalitné napínavé scény, všetky však prebíja posledná scéna, kde sa v jednej z najviac emočne vypätých situácií ukážu charaktery všetkých postáv cez ich oči. A že každý z trojice celkom iný. „I'm gonna need to see some I.D., Burnout.“ „Mackey, what I do, man?“ „License.“ „This is wack.“„Registration. That's a nice ride.“ „Thank you.“ I'm afraid I'm gonna have to take you in for driving without a license and registration.“ „Man, you got both of them in your goddamn pocket!“ „You start talking back, we're gonna add a resisting charge.“ „Really nice ride.“ Jazykové okienko: drag your feet. ()

Genocide (2008) (S07E04)

Aj arménska genocída by sa mala pripomínať. Prvých 11 minút sa venuje Strike Teamu. Vic stále rozmýšľa príliš smelo a Shane má pochybnosti. Jazykové okienko: dead-on. Mexicko-arménsky konflikt sa zamotá nečakaným smerom. Nechýba akcia, ani vraždy. Dutch našťastie získava podozrenie na sériového vraha a znova sa má pre čo trápiť. Vicov rodinný život tiež ponúka zaujímavé scény, ale nestačia tým pracovným a ilegálnym. No nevadí to, keďže napätie a dá znova krájať a vraždy sú na dennom poriadku. Intriguje aj Aceveda, ktorý v závere príde s nečakaným, nepríjemným prekvapením. Jazykové okienko: dead on; down the road. ()

Game Face (2008) (S07E05)

„That's why we got to make it look like a robbery by arival gang choreograph it so the girl escapes.“ Julien: „No disrespect, but the only set you guys can claim is Aryan nation.“„No, I got an idea only I'm gonna need you to sell it to Claudette. Coming from any of us, it'll be a no-go.“„Done.“„-It's questionable tactics, high risk to my personnel and civilians. The fresh hell you're proposing must have come from the mind of Mackey.“ Vracajú sa Kleavon a Deena. Spomína sa Mark Fuhrman, vyšetrujúci O.J. Case. Kto ho chce v seriáli, nech siahne po American Crime Story prvej sérii. Vic oboznamuje kolegov so situáciou. Shane stráca trpezlivosť pri ICE agentke, ktorá si to všíma. Jeho reflexy a tricepsy sú však neoceniteľné, pričom stíha ja presviedčať Ronnieho pochybnosťami o Vicovom poslaní. Scéna asi v 24. minúte epizódy (na začiatku aj s previously) je poklonou dynamickej kamere, ktorá sa točí okolo Vica v strede prízemia Barn, ako za ním na striedačku prídu štyria ľudia, každý z inej strany a s inými starosťami a so všetkými ho zaťažujú. Dutch rieši na pokračovanie sériového vraha, takže o ďalšiu zaujímavú zápletku je postarané. Opäť hlavne výborná dráma, okorenená štipkou akcie, kde si ani poslednou scénou nemôžete byť celkom istí. Only fans: tu sa konečne dozvedáme Vicovo celé meno. Jazykové okienko: square off; bum steer; carry water for; chop shop; pro se; gusano; kack; twofer, badussy; sugar walls; twists and turns. „A fed with benefits isn't on my get list.“ ()

Animal Control (2008) (S07E06)

Aceveda začal tlačiť na Vica, ktorý teda prišiel na geniálny plán, ktorý ho zbaví všetkých starostí, čo ho trápia od konca piatej série, no narazí na problém a ešte aj na pochybnosti o svojich rozhodnutiach.. Tavon is back a rieši súrnu vec so Shanom, ktorý sa dostane ku hneď niekoľkým emočným a duševným rozpoloženiam. Pri záverečnej prestrelke sa dá napätie krájať a divák zažíva aj zastavenie srdca. Dutch rieši zakrvaveného sleepwalkera, čo je oveľa menej zaujímavá a oveľa menej akčná dejová línia, no tento nezvyk a Dutchova snaha potešia. A ešte tu máme Corrine, ktorá je psychicky asi najviac na dne, čo sa seriálu týka, no celý jej psychciký stav je odbavený veľmi rýchlo. Slabšie dejové línie opäť nevadia, ak tu je perfektne zvládnutá tá hlavná s väčšinovým priestorom. Jazykové okienko: trip up; blank stare ()

Bitches Brew (2008) (S07E07)

„How'd it go?“ „Another Mexican donkey show and Aceveda had me playing the reluctant virgin.“ Aceveda dodržal svoje slovo, Vic sa spoľahlivo vykrútil vďaka klamstvu a opäť musí čeliť vynútenému odchodu, pričom aj špekuluje s ICE a Mexičanmi. Snaží sa pretvoriť ľudí, ktorí jeho sa jeho vplyvom dostali na šikmú plochu, čo sa Ronniemu veľmi nepáči. Shane prežíva ďalší mizerný deň a správnym prístupom vypočúva bottom bitch. Malé akcie potešia. V epizóde sa podľa všetkého desivo rozpadla časť Vicovho súkromného života a čo je horšie, záverečná mrazivá scéna bez divákovi jasného cieľa prinesie možno ešte veľa zlého a dramatického. Ale, ako sa pri seriáloch hovorí, čím horšie pre postavy, tým lepšie pre diváka a v tejto sérii môže ísť asi najviac do tuhého, čo sa sérií týka. Jazykové okienko: hip-deep; jawboning; bill comes due; close call; chickenhead; deep throat (informant); gower & shower; hotspot; drug paraphernalia; gentrification; dust bowl; hard in the paint; mack daddy; jack shit; go out on a limb; go-to; cut to the chase; skeezer; in the cut. ()

Parricide (2008) (S07E08)

„Damon Leeks!“„Shit. Heard theyre tired your crackerass.“ „Ah, too young and pretty to retire.“ Víta nás Shane a s ním song Southern rockovej kapely, trochu tematickej ku jeho situácii. Vic presviedča, Ronnie zažíva ťažké časy, avšak nie až tak výnimočné pre člena Strike Teamu. Shane vedie vyšetrovanie a snaží sa zahladiť stopy. Nočné scény akcie by deju len prospeli, škoda, že ich je v seriáli tak málo. Poteší Silas Weir Mitchell, známy zo seriálu Prison Break, tu v úlohe farára. Akcie potešia. Zásadná epizóda, po ktorej už nič nebude, ako predtým. Spomína sa Freeway Rick a aj táto epizóda je napínavá. Jazykové okienko: catching strays; Johnnies; feeling one's oats; . „Forgive me, father but you have sinned and I need a goddamn confession.“ ()

Moving Day (2008) (S07E09)

Zlé správy pre Strike Team. Dutch sa opäť venuje možnému sériovému vrahovi tejto série. Vic začína pociťovať nedostatky svojho rozhodnutia. Mara už to nezvláda. Až takto neskoro konečne spoznávame Billingsovu rodinu. Ronnie sa uchyľuje ku doteraz nepoznaným praktikám. Jednotlivé scény by boli aj lepšie, keby neboli svojou variáciou tých z tejto epizódy a predprípravou na niečo lepšie. Málo Mexičanov, priveľa Strike Teamu v nie príliš šťastných scénach, ktorým našťastie nechýba dramatická hĺbka. Akcia tu tentoraz prakticky nie je. Jazykové okienko: jailbait; rub elbows; double-dip. ()

Party Line (2008) (S07E10)

Ronnie je prvýkrát v obleku. Dutch a Claudette s postrečením zaňuchali stopu. Billings chce preniknúť do klubu cool chlapov, Shane uteká a Vic s Acevedom prehodnocujú svoje postavenia v ICE thing. Claudette volí pekné presviedčacie metódy a Mara dostáva svoje najlepšie scény. Epizóda dramaticky rozmanitejšia a hlbšia ako minulá. Jazykové okienko: axe to grind. ()

Petty Cash (2008) (S07E11)

„Obit mourns an international business guru's tragic suicide.“„His shrink should be sued for not recognising the seven warning signs.“ Ronnie dáva na spolupatričnosť, Vicovi plány vychádzajú tak na polovicu, Aceveda sa bojí o svoju pozíciu a Shane plánuje zákerný ťah. Epizóda prináša dávkované napätie vytvorené riskantným balansovaním na hrane zákona, ktoré je teraz o to intenzívnejšie, že divák vie, že tento skvelý seriál o 2 epizódy skončí. Jednotlivé existenčné krízy bolia do morku kostí a Cletus van Damme sa však vracia. Jazykové okienko: give someone a leg up; do me a solid; take point; soul brother; vig. „Stay black.“ –„Olivia smelled Beltran’s musk on me... made her wet.“ ()

Possible Kill Screen (2008) (S07E12)

„People are right.Wal-Mart does have the best prices in town.“ Shane skúša šťastie pri ozajstnom hazarde. Dočkáme sa aj kvalitných akčných scén telo na telo s ním a Marou. Ronnie sa už viac zapája vo Vicovom pláne. Dočkáme sa tlačenia na Beltrana aj ICE. Ziťujeme, že Vic má 2 mená. Dráma je to veľká, jedna z najlepších v seriáli, s veľkým pocitom viny, ako aj hanby a dočkáme sa pár skvelých hlášok. Všetko sa chýli ku koncu, divák tuší, akým spôsobom a predsa sa nevie dočkať na tú skvelú kvalitu. Jazykové okienko: cut corners. „Never trust a blonde.“–„Is that it?“ „How much memory does that thing got?“–„What kind of detective did you raise over there, captain?“-„You're fired, you sanctimonious son of a bitch.“–„You are a sick, twisted man.“„Anything else?“ –„Do you have any idea wha tyou've done to me?“„I've done worse.“ ()

Family Meeting (2008) (S07E13)

„Family meeting.“ -„Go to your apartment, ma’am.“ -„Whenever she does something cute, we can call her Franny Abby.“ V epizóde sa dozvedáme celé Ronnieho meno. Začína sa rytmickým songom od rockovej skupiny X s názvom Los Angelesom, pri ktorom Vic pozerá na nočné ulice svojho mesta, a ide na svoju poslednú misiu. Divák tuší z previously záberov Shaneovo zúfalstvo. Lone Ranger navyše pridáva westernový dialóg s miestnym zástupcom zákona. Romantické scény sa odohrávajú pri močení, Vicovi však jeho plán nevychádza, tak sa uchyľuje ku alternatívnym riešeniam. Dočkáme sa aj najvyhrotenejšieho rozhovoru dvoch hlavných postáv medzi sebou. Vic a Ronnie drsne prepadávajú apartmány a Vic dáva divákovi svojim nekompromisným vyšetrovaním dôvody smútiť za seriálom a Ronnieho vidíme plakať. Michael Chichlis tu predvádza doteraz nevidené jemné trhanie svalov pri nose pri pocite hnusu jeho hrdinu samého zo seba. Dutch tu naposledy rieši sériového vraha tejto série (spomína aj Mack Raya Edwardsa a uvádza mnou neoverený fakt, že 50% sériových vrahov sveta strávila aspoň časť života v Južnej Kalifornii) a on a Claudette sa dostávajú k pocitu toto sme chceli? a divák s nimi cíti bolesť pri pohľade na scénu, ktorej sú svedkami. Záverečná epizóda seriálu svojou kvalitou diváka nesklame. Napätie, ako vo finále Gomorry či The Sopranos. Záverečná scéna snáď nemohla byť lepšia a namiesto klasického ending songu tu máme citák podčiarkujúci kľúčové, vtipné a iné scény tejto nezabudnuteľnej pecky. V čase písania komentáru jediná epizóda seriálu s hodnotením 100%. „Hey Steve.“ „Holy shit.“ „Let's just have a civil conversation so I don't have to pull out my gun, okay?“ „Sounds good.“ „'cause I'll do it, andyouknowthat,right?“„Yee-haw.“-„I wish I'd never met him. I see it all now. There's no apologies I can make, no explanations I can give .I was who I was, and Ican't be that person anymore.“ Jazykové okienko: smash and grab; my take; touch-and-go; cracpot. ()

Chlastající superhrdina se vrátí

Chlastající superhrdina se vrátí

27.08.2009

Ano, Hancock 2 bude. Přestože se loňská letní „smithovka“ nesetkala s jednoznačně vstřícným přijetím diváků a kritiků, její komerční výsledky byly pozoruhodné. S celosvětovými tržbami 624 milionů… (viac)

Předělávky a pokračování útočí

Předělávky a pokračování útočí

09.08.2009

Jistě, útočí už odpradávna (když se v tom začneme vrtat, zjistíme, že i Ben Hur byl vlastně remake), ale poslední dobou jakoby jejich nápor sílil a válcoval všechno ostatní. Až má člověk dojem, že… (viac)