Mestečko Twin Peaks

• Česko Městečko Twin Peaks (viac)
Dráma / Mysteriózny
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Tvorcovia:

Mark Frost, David Lynch

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (viac)

Seriál od kultového režiséra Davida Lyncha. Malé americké mestečko Twin Peaks je na prvý pohľad normálne, no v jeho vnútri niečo hnije. Po smrti mladej Lauri Palmrovej príde jej vraždu objasniť agent Cooper (Kyle MacLachlan), ktorého vyšetrovanie vedie k temnej pravde... David Lynch natočil seriál na protest pre vtedajšie ľahkovážne seriály typu Melrose Place a Beverly Hills 902 10. Chcel do žánru seriál priniesť niečo viac, ako jednoduchú zápletku a ešte jednoduchšie vysvetlenie. (oficiálny text distribútora)

homerr

Dal bych si šálek té božské černé kávy a k tomu ten vynikající třešňový koláč... Není co dodat, svělý seriál - nejlepší postavy agent FBi Albert a plukovník... Skvělý komentář sepsal Eddard, prakticky není co dodat ()

ganz

Co čekat od Lynche v TV seriálu? Jen to nejlepší. První série byla výborná a po konci každého dílu jsem nemohl vydržet to šílené týdení čekání. Bohužel jak už to tak bývá postupně se z dílů stávaly spíše dobré ( samozřejmě vysoce nad průměrem typicky tupé seriálové tvorby), než výborné. Vše bylo ale vynahrazeno, ve famózním finále. Rozhodně můj nejoblíbenější nekomediální seriál, navíc s Kyle MacLachlanem, který seriálu přidává 200% ( navždy detektiv Cooper). nic jiného než 5 hvězd nešlo. Lynch je psychopat a génius zároveň, ale možná proto to do sebe všechno zapadá. Od shlédnutí Twin peaks se bojím sov a ohně(=- "Fire walk with me" ()

klima777

Když jsem tento seriál viděla poprvé, zcela mě uchvátila neuchopitelná směsice tajemna, děsu a groteskna. Navíc, když několik měsíců (týden co týden) takřka dýcháte s Cooperem a pak jste konfrontováni s velmi brutálním závěrem, máte pocit, že se jedná o naprosto převratnou záležitost. A pravděpodobně tomu tak vskutku je, třeba jen proto, jak rychle se některé Lynchovy fígle staly součástí mainstreamové televizní produkce. Dnes si spíše vychutnávám škodolibý Davidův humor. Ale je fakt, že i v současnosti sleduji téměř všechny díly... A ne a ne se od obrazovky zvednout. Takže kouzlo nevyprchalo... Nicméně osobně dávám přednost dlouhometrážním filmům Davida Lynche. Edit: S jistou potěchou a zalíbením sleduji seriály Fringe, Dexter a True Blood. Dala jsem jim tři hvězdičky. Ovšem vím jistě, že za dalších dvacet let mě tyto karamelky s jasně vyznačenou dobou trvanlivosti příliš bavit nebudou. Twin Peaks ano. Zřejmě vždycky. Tudíž zvyšuji hodnocení na 4*. ()

mrx.friend

Diano, tak tohle bylo zřejmě moje první a určitě poslední ucelené setkání s Lynchem, kterého normálně nezkousnu. Seriál umí být chvílemi roztomilý a komický, chvílemi zase tajemným a plným strachu. Dýchá z něho taková atmosféra, jako byste měli pocit, že se v Twin Peaks právě sami nacházíte a ačkoli ve vyprávění narazíte na nespočet postav, s každou se ztotožníte a prožíváte její příběh. Vyzdvihovat tu Kyla MacLachlana za to, jak svůj charakter Dalea Coopera herecky vypiloval, by bylo nošením dříví do lesa, stejně jako se tu chvástat Badalamentiho soundtrackem. Svým kukučem a rozplýváním se, kdykoli je Cooperovi před nos podstrčena čerstvá ranní káva s třešňovým koláčem nebo ve chvíli, kdy se v posledních epizodách zamiluje do servírky, sice připomíná pětileté dítě, nicméně mě napadá pouze slůvko 'kouzelný'. Vše pak vyvažuje jeho čestnost, bystrost, důvtip a zdravý rozum a mne nezbývá, než citovat Audrey Horneovou: "S vámi je jeden problém. Jste dokonalý." Žil jsem v domnění, že seriál se až do té poslední epizody zaobírá vyšetřováním ohledně vraždy Laury Palmerové, což jsem však byl vyveden v omyl ještě před polovinou druhé série. Pro mě pravděpodobně největší kámen úrazu celého tohoto díla - rozehrání nové dějové linie. Přicházíme na to, že cosi na předchozím pátrání probíhalo špatně, bylo dopuštěno jistých chyb, do toho se začnou ozývat Cooperovy rány z minulosti, zmizí major Briggs,...vyprávění je stále zajímavé, jenže se vydalo novým směrem, ale skoro až nudným a zbytečným. Cooperův původně plánovaný odchod z městečka a rozloučení se s místním policejním sborem, který mu byl celou tu dobu věrným souputníkem, byl snad ten nejsilnější okamžik seriálu - dojímavé. Ale setrval jsem až do finále, zřejmě pro to, aby mi poslední vteřiny ukázaly závěrečný (teď se omlouvám za použité slovo, ale momentálně se sem hodí nejlíp) jebanec. Udělil bych hvězd pět, kdyby byl seriál završen (přinejhorším) otevřeným koncem po odhalení Lauřina vraha, že v lesích Twin Peaks nadále přebývá Zlo, o kterém nikdo z nás nemá ani potuchy (mimochodem, oceňuju také hlavní myšlenku, pointu a ztvárnění tohoto tématu) - takhle pouze konstatuji, že nelituji, ba jsem až dokonce poctěn, že jsem tento kult konečně zkouknul i já a svým způsobem si tak prošel cestou k bílému vigvamu... :) // A ještě jedna technická: téměř všude se uvádí, že seriál vzniknul coby konkurence "melodramatům" Beverly Hills 90210 a Melrose Place, jenže když vezmeme v úvahu, že Beverly bylo sotva v začátcích a Melrose vzniklo až o rok dva později, tak proti čemu Twin Peaks v televizi vlastně bojovalo? ()

Mr.KarlAdler

Od úvodní melancholické znělky Angela Badalamentiho se pomalu ale jistě vnoříte do Twin Peaks. Městečka položeného na pomezí Spojených států a Kanady, kde vládnou Douglasovy jedle, zvláštní posmutnělá harmonie a kde nikdo nemá čisté svědomí a není tak úplně normální, jak by se slušelo. Kyle MacLachlan ztvárňuje coby agent Copper svou životní roli a jeho sny plné divně mluvících liliputů a nápomocných obrů nebo všechny ty originální způsoby řešení nespočetných hádanek, které se s případem postupně vynořují, jsou doslova nezapomenutelné. Hororové pojetí, vybroušené charaktery, uhrančivá hudba a jedna dáma s polenem, které o ledasčem ví, chroupající pryskyřici. To je nejspíš úplné minimum, co může Twin Peaks nabídnout. Jak moc poznamenaly celý seriál zásahy produkce, můžeme jen spekulovat. Jeho (minimálně) první polovina je však Lynchovým veledílem, které v rámci mysteriózního krimi překoná kdokoliv asi jen těžko. The owls are not what they seem. ()

Pedross800

Co jediné si vybavím je........ATMOSFÉRICKÝ ZÁŽITEK, na který jsem se na začátku devadesátek těšil týden co týden. Dávali to později večer což bizarní a tajemný svět mága Lynche krásně zintenzivňovalo. Jsem zvědavý s čím mistr přijde v pokračování po čtvrt století :-))) ()

vyfuk

1. série: Ani nevím jak to slovy popsat. Sám pilot byl něco neskutečného a nevídaného. No a každý díl poté dělá dobré jméno tomu druhému. Pan Lynch má velkou základnu obdivovatelů, jelikož jeho příběhy bývají zřejmě nějak magicky přitažlivé. No, to mohu vlastně potvrdit. Agenta Coopera v podobě Kyle MacLachlana sledovat je pro mne totální satisfakce. Podle mne jde o jednu z nejlepších, nejpřitažlivějších, nejpropracovanějších a nejúžasnějších postav, jakou jsem snad kdy viděl. Jeho charakter je úžasný. Příběh samotný okolo Twin Peaks je taky super. Líbí se mi to, že většinou, když mají filmy označení jako "mysteriózní", tak to hrajou právě na to. Snaží se vypadat co nejvíc tajemně, aby pak přišel obrovský mindfuck a přitom z toho vzejde jen totální kravina. Twin Peaks na tohle hrajou totálně pasivně, a proto vás pokud něco překvapí, tak nečekaně a mile. Jediné čeho je mi trochu líto, že poslední epizodu jsem si moc neužil a sledoval jsem ji jedním okem. Zmiňuju to hlavně, protože mne to tolik nevtáhlo jako třeba první čtyři díly. V každém případě, konec mluví sám za sebe, že musím vidět brzy druhou sérii. Jen věc, která mne sere... celý to hraje na vyšetřování tý vraždy, ale nějak mi přijde, že v tomto ohledu se to nikam nehýbe. Celkově, první série, hrozně super. I když to ve druhý možná jde podle většinu názorů do sraček a já se s tím možná ztotožním, furt budu vědět, že ta první série byla super. 2. série: Kdybych měl nějak celkově ohodnotit druhou sérii, tak asi hlavně řeknu "zdlouhavé". Je sranda jak sám David Lynch ve své mini roli říká, že v Twin Peaks jsou hezká děvčata, což je svým způsobem jeho práce a zároveň je to velká pravda. Celkově na seriál vzpomínám, tak, že tam byla málokterá mladá ženská postava, která by mi nebyla nějak lehce fyzicky přitažlivá. Krom toho je až zvláštní jak tvůrci pro mne příhodně geniálně vybrali lokaci okolo Seattlu, protože mi to strašně připomíná můj vlastní domov v rámci podnebí. Lesy, voda, vzduch, mlha... fire walk with me. Hlavní problém je, že ten seriál a jeho děj přestal po první sérii dávat smysl. Je to o tom nalezení vraha Laury Palmerové. Ten se najde v podobě ducha a ten duch stejně zmizí. Pak se do toho zapletou čarodějové, mimozemšťani, sovy a jiné kraviny. Tenhle seriál a práce samotného Lynche je kouzelná, protože se na seriál pořád dá koukat a člověka to jistým způsobem baví, ale je to tak zdlouhavé až to nedává smysl. Finále samotné je asi čtyřicet minut naprostého boje s metaforou a jinotajem, které opět nedává smysl. Je to škoda. Je škoda, že první série byla fakt dobrá a zajímavá, ale ta druhá vlastně byla o ničem. Při nejmenším úplně finální scéna v koupelně je strhující, ale taky kurva nedává smysl. Ale strhující je, to se musí nechat. Tenhle seriál byl dobrej, ale tak kurevsky zamotanej a trhlej až to bolí. 3. série: Potěš pánbůh. Kdokoliv ač existující nebo fiktivní. Dle komentářů a hlavně hodnocení, které zde vidím v celku od velké většiny, mám problém s tím, že zde budu čůrat proti hurikánu. Ale nemůžu si pomoci. Twin Peaks dávali smysl onu kouzelnou první sérii, na kterou v celku s láskou vzpomínám. Poté jsem se to začalo dostávat níž a níž až jsme klesli na samé dno. Ta třetí série je ještě něco pod tím dnem. Pod mořem. Někde v Číně nebo kde. Pro spousty fanoušků dokončení chybějícího článku.To chápu, je to super, že jsme viděli dokončení tohoto amerického snu. Tím to ale končí. Spousta lidí chápala zapadnutí všeho do všeho. Úplně všechno dávalo perfektní smysl. Bubáci, mluvící elektrovětve... slušnej trip. Ale bohužel. Nejsem fanda něčeho, co absolutně nedává smysl. Ovšem, bude tu spousta lidí, že jsem nemyslící a nekulturní prase, ale jsem spíš normální divák. Divák, který rád přemýšlí, podívá se i na něco komplikovaného. Ale nerad ztrácím čas u něčeho, co jednoduše nedává smysl. Bohužel, bohudík, je to pravda. () (menej) (viac)

Dagoussek

Do městečka přijíždí agent vyšetřovat vraždu jedné dívky a během vyšetřování vyplouvají na povrch záhadné a temné skutečnosti až vám mrazí po zádech. Neskutečně mě to bavilo, ale poslední díl mě doslova nas... ()

dragon94

1. Série nám představuje agenta FBI Dalea Coopera, který se vydává do maloměsta vyšetřit hroznou vraždu místní školačky Laury Palmerové. Je fascinován krásně vzrostlými douglesovými jedlemi a místní výbornou kávou. Ve městě žije spoustu podivných postav. Zároveň se zde odehrává i spiknutí a je zde spoustu dalších věcí a podivností, které je radost objevovat. Za občasného odlehčení skutečně bizarního humoru. 4* 80% 2. Série zapojuje do děje více mystična a mnohem více podivností. Jejím problémem je, že v momentě kdy dojde k dořešení dějové linky z první série, už jaksi nemá moc co nabídnout. Dějové linky v následujících cca 8 dílech jsou hodně o ničem. Dost často nedávají moc smysl a vše důležité se v nich děje jen tak nějak aby se neřeklo. Zároveň přibylo spoustu zbytečných scén, které nemají divákovi co říct. Také množství postav, které se zde nějakým způsobem zblázní je až úsměvné. Vše se začne k lepšímu obracet až s posledními pěti epizodami, které do seriálu navrací smysluplný dějový cíl. Dějové linky se začnou propojovat do nějakého celku a člověk se začne opět těšit jak tohle celé dopadne. Se samotným závěrem nejsem ani spokojen ani nespokojen. Jen už tady na mě celá druhá polovina finále působila dosti zbytečně a natahovaně. 100% zapojení mystična na mě prostě nepůsobilo dobře a Lynchovi to otevřelo akorát vrátka k tomu dělat si co chce. Vhazovat postavy do děje a zase je nechat mizet jak se mu zachce, ohýbat realitu jak se mu zachce, ukazovat různé halucinační a snové sekvence jak se mu zachce, zabíjet postavy skutečně velice bizarními způsobem jak se mu zachce atd... To ale naplno začal využívat až ve filmu Ohni se mnou pojď, ve kterém chybí vlastně všechno to co bylo na seriálu dobré a místo toho v něm Lynch využívá toho, že nepotřebuje žádný děj, ani představovat postavy a vlastně vůbec nic.. a nechává postavy a diváka jen blouznit ve změti podivných, zbytečných a surrealistických scén. Navíc se nezdráhá pozměnit několikka událostmi charaktery několika postav. Filmu jsem dal 1*. 2. Sérii dám 3* 60%. S tím, že její první půlka se docela v pohodě vyrová první sérii. 3. Série: A tady už končí veškerá sranda. Opět zde máme změť surrealistických scén, které se střídají s absolutně zbytečnými scénami a snahou šokovat sem tam nějakým tím explicitním výjevem. Tentokrát tomu však chybí stejně jako filmu děj. Dějových linek je zde načrtnutých snad 50, ale žádná z nich nikam pořádně nevede. K tomu všemu tu moc nesedí ani časové rozprostření série. Například Jerry Horne bloudící v lese snad měsíc, i přesto, že z jeho pohledu to celé vypadá jakoby se jednalo o jedno odpoledne. Skutečně jeho dějová linka se objevila snad každou 3. epizodu, ve které se nám odehrála tak minutka z jeho totálně zbytečného příběhu, aby jsme o něm pak zase 2. epizody vůbec neslyšeli. A tak to zde bylo skoro se vším. Někde okolo 10. epizody se zde začne něco málo utvářet, ale málo co z toho má doopravdy nějaký smysl. Agent Dale Cooper zde sice je, ale celou sérii má mysl idiota. Což přestane být velmi rychle zábavné. Probere se až v epizodě 16, což je jedna z mála scén, která se mi fakt líbila. To a pár vtipných scén s agentem Colem + dějová linka herce Roberta Kneppera, kterého jsem rád viděl. Samotný závěr pak za moc nestojí. Závěrečný střet také ne. Ono vymyslet si epizodu před tím střetem superschopnost a dát ji postavě, kterou jsme nikdy neviděli, která je náhodou kolega postavy, která za celou sérii nic neřekla, mi jako uspokojivé řešení nepřipadá. No a krom dějových linek, které nikam nevedou, absence děje ve většině epizod, miliardy surrealistických nesmyslů, nic moc závěru, nevyužití starých postav, kterých se zde sešlo celkem dost. Nám tu Lynch naprosto mrhá čas diváků naprosto zbytečnými scénami. Máme tu třeba 11 minutovou hádku o ničem, nebo 3 minutový záběr na to jak uklízeč zametá listí, rozhovory postav, které jsme nikdy neviděli a už ani neuvidíme, o postavách, které jsme nikdy neviděli a ani neuvidíme a spoustu dalšího. A přitom jdou tyhle věci udělat dobře. Jsou seriály, kde se tvůrci vyblbnou a dají nám tam sem tam nějakou speciální sekvenci, která se vymyká všemu ostatnímu. Napadá mě třeba Breaking Bad, Better Call Saul, Fargo.. 3. Sérii nemůžu opravdu ani omylem doporučit. Je to z větší části hrozná ztráta času, která ani k ničemu byť jen zdánlivě uspokojivému nevede. 1* 20% Celkově mohu říct, že nejlépe uděláte, když skončíte po dopadení vraha Laury Palmerové. Možná pokud vám nevadí těch následujících 8 špatných epizod, tak dokončit druhou sérii. Ale dál už bych se být vámi nepouštěl, protože zde nezůstalo z původního seriálu opravdu nic dobrého. Celkově 3* 60% () (menej) (viac)

phata

Nelíbilo by se mi to, nebýt agenta Coopera (!), Alberta, šerifa Trumana, Maddy, Audrey, Gordona, Shelly, Bobbyho, Jamese [...], sov, koblih, obra, černé kávy...ehm... Ale ten senilní hoteliér mě vážně sral :) Highlights: Všechno, co jsem předtím vyjmenoval. ()

Styxos

Dokud speciální agent Cooper vyšetřuje vraždu sličné děvy, je ten seriál skvělý. Jakmile ale odhalí vraha, začne kvalita seriálu bohužel klesat ke dnu, jako legendární Titanic. V záplavě nejrůznějších seriálů se ale jedná o KULT s velkými písmeny. A já jsem rád, že jsem o něj zakopl a každý večer mu podléhal, jaké té nejopojnější droze. ()

Fony

Davida Lynche mám rád, ale Twin Peaks na špici jeho tvorby rozhodně nezařadím. První série je velice dobrá, totéž bych řekl i o úvodu série druhé, kdy se dá atmosféra doslova krájet. Bohužel, následně mě seriál díl od dílu bavil méně a méně, až mě v závěru nebavil vůbec a já jej dokoukal jenom silou vůle. Nemalou zásluhu na tom mají postavy, které nejsou tak zajímavé a tak propracované, jak se zprvu zdály. Agent Cooper je fakt třída, ale s šerifem Trumanem 29 dílů vážně neutáhnou. Dvojka Andy & Lucy mě lehce iritovala už od začátku. Navíc, nevím, jestli to byl podivný záměr, většina herců často a hodně přehrávala. Scénář je slušný, nápadů mnoho, jenže Lynch neudržel otěže a tohle spřežení se mu vymklo kontrole. První polovina seriálu: 85%, druhá polovina seriálu: 65% ()

shabazza

Hodnoceno po první serii a rovnou za plný počet. Tenhle seriál zatím nemá jedinou chybu. Dostal jsem přesně to, po čem jsem toužil: Tajemství, záhady, napětí .... Mysterium tohoto městečka je tak hutné, postavy tak geniálně propracované, děj graduje sekundu za sekundou, minutu za minutou ... rozhodně je to v mém top ten seriálů :-) ()

dr.jacoby

Seriál, ktorý ma ohúril hlavne vo svojich prvých dieloch, potom úroveň klesala. Ďaleko viac ma zaujala tá kriminálna časť, mysterióznu časť som zase až tak moc nemusel. Veľmi pekná hudba od Angela Badalamentiho. Určite si to ešte niekedy s veľkým záujmom pozriem. ()

KR4T4S

Tohle u mě nikdy neztratí nic na kráse. Neuvěřitelně divný, napínavý, vtipný, skvělým způsobem kýčovitý, dokonale česky nadabovaný seriál je můj kult - od 1. do posledního dílu - hlášky, hudba, postavy. Pokaždé v něm najdu něco jiného a pokaždé se chci naučit řeč z Bílého vigvamu. Jednu dobu mi strašně vadilo, že skončil tak otevřeně, ale teď už sem smířen a možná je to tak i lepší. Rozhodně to není pro každého a já sem rád, že se mi Lynch s Frostem trefili černého. ()

Maynard.

Seriál, který mě naprosto strhnul svojí atmosférou. Je to typická Lynchovina. Zamotané příběhy, velmi podivné postavy, mnoho a mnoho nevysvětlených věcí. Velká škoda, že nebyla nikdy natočena třetí série, ale i kdyby se tak stalo, určitě by i po ní zůstalo ještě spoustu záhad. Lynch klade velký důraz na atmosféru a to dělá velmi dobře, protože tak jako on to umí jen velmi málo režisérů, velmi málo. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (viac)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

25.07.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)