The Twilight Zone - Season 2 (1960) (séria)

The Man in the Bottle (S02E02)

(epizóda)

mm13

Dalo sa to rovnako dobre na tisíc spôsobov... ale určite nie lepšie. A nech je tých správnych spôsobov skutočne aj tisíc, nie je zas až také ľahké nájsť do toho svojho príbehu hoci len tri z nich. Serling to ale v jednom zo svojich najlepších scenárov dal bez najmenšieho zaváhania tak, že po druhej projekcii (a možno aj skôr) asi pôjdem na plných 5*. ()

xxmartinxx

Myslím, že už bych neměl opakovat, jak moc nesnáším motiv plnění přání, která se vymknou kontrole. Fakt nevím, proč cítí Serling potřebu natočit o tom už asi osmou epizodu a tentokrát dokonce ještě polopatičtěji vysvětlit "neměli bychom si už nic přát", což je řečeno nahlas a do kamery. (Vtipné, že když si v jiné epizodě odmítl člověk něco přát, byl potrestaný za to, že postrádá víru.) Jenže za ten ultrastupidní moment s Hitlerem, kdy jsem se začal nahlas smát a notně mi to zvedlo náladu, musím jít na čtyři hvězdy. ()

Mr.Apache

Asi nejpohádkovější díl celého Serlingova Twilight Zone. Je tu obchodník s dobrým srdcem, pokuřující džin a... možná přijde i Adolf Hitler. I když je to místy poněkud nešikovně natočeno, působí to tak milým dojmem, že tomu člověk ty drobné nedokonalosti snadno odpustí. ()

Anderton

Postarší muž a majiteľ krachujúcho krámku kúpi od susedy za dolár flašu. Netuší však, že je v nej ukrytý legendárny džin vo fľaši. No a ten mu povie, že mu splní štyri želania. Problém je v tom, že dôsledky svojich želaní nie sú súčasťou reklamácie. Známa historka dostala nový šat, pointa však zostáva rovnaká. Každé želanie sa stane prekliatím a to jediné šťastie je iba to, ktoré si vytvoríme v živote sami. To si potom rozmyslíte v krajine s vysokými daňami, či chcete milión dolárov alebo či chcete byť neodvolateľným vodcom dočasnej zahraničnej krajiny. ()

PetrPan

Další ze "srdcových"  a pohádkových epizod v Twilight Zone. Otřepané, někdo by řekl až klišovité téma, ale na malém prostoru satirické povídky funkční a díky výborným hercům, zejména Luther Adler byl naprosto přesný, osvěžující filmový zážitek. A smířlivý a pozitivní závěr k pohádkám prostě patří.  Splním si  pět přání. ()

Willy Kufalt

Ironií a satirou prodýchnuta pohádková epizoda může připomenout našim divákům tuzemský film Tři přání (1957). Zápletku se zjevením kouzelního mužíčka v prostředí současnosti s běžnými lidskými problémy a všemi vládnoucími úřady tedy ani na rok 1960 nepovažuji za nějak zvlášť originální, vývoj děje s tradičními motivy odměny, trestu a ponaučení vnímám spíše jako schematický. Na druhou stranu viděl jsem velmi příjemný a dobře vypointovaný kousek se samými dobrosrdečnými postavami, z nichž hlavní hrdina vlastně též jenom na čas selhává ve vskutku nezáviděníhodné situaci vybrat si výhodné přání bez následků a správně se rozhodnout. Minimálně za ten závěr se skleněnou vitrinou a symbolickým prvkem střepin zaokruhluji na 4. hvězdičku. ()

honajz2

Sice epizod s takovým námětem je v Twilight Zone hromada, ale na tuhle se příjemně dívalo, dokázala pobavit a i přes krapet na sílu působící myšlenku se mi to spíš líbilo. Slabé 4* ()