The Twilight Zone - Season 2 (1960) (séria)

The Man in the Bottle (S02E02)

(epizóda)

xxmartinxx

Myslím, že už bych neměl opakovat, jak moc nesnáším motiv plnění přání, která se vymknou kontrole. Fakt nevím, proč cítí Serling potřebu natočit o tom už asi osmou epizodu a tentokrát dokonce ještě polopatičtěji vysvětlit "neměli bychom si už nic přát", což je řečeno nahlas a do kamery. (Vtipné, že když si v jiné epizodě odmítl člověk něco přát, byl potrestaný za to, že postrádá víru.) Jenže za ten ultrastupidní moment s Hitlerem, kdy jsem se začal nahlas smát a notně mi to zvedlo náladu, musím jít na čtyři hvězdy. ()

Mr.Apache

Asi nejpohádkovější díl celého Serlingova Twilight Zone. Je tu obchodník s dobrým srdcem, pokuřující džin a... možná přijde i Adolf Hitler. I když je to místy poněkud nešikovně natočeno, působí to tak milým dojmem, že tomu člověk ty drobné nedokonalosti snadno odpustí. ()

Anderton

Postarší muž a majiteľ krachujúcho krámku kúpi od susedy za dolár flašu. Netuší však, že je v nej ukrytý legendárny džin vo fľaši. No a ten mu povie, že mu splní štyri želania. Problém je v tom, že dôsledky svojich želaní nie sú súčasťou reklamácie. Známa historka dostala nový šat, pointa však zostáva rovnaká. Každé želanie sa stane prekliatím a to jediné šťastie je iba to, ktoré si vytvoríme v živote sami. To si potom rozmyslíte v krajine s vysokými daňami, či chcete milión dolárov alebo či chcete byť neodvolateľným vodcom dočasnej zahraničnej krajiny. ()

PetrPan

Další ze "srdcových"  a pohádkových epizod v Twilight Zone. Otřepané, někdo by řekl až klišovité téma, ale na malém prostoru satirické povídky funkční a díky výborným hercům, zejména Luther Adler byl naprosto přesný, osvěžující filmový zážitek. A smířlivý a pozitivní závěr k pohádkám prostě patří.  Splním si  pět přání. ()

Willy Kufalt

Ironií a satirou prodýchnuta pohádková epizoda může připomenout našim divákům tuzemský film Tři přání (1957). Zápletku se zjevením kouzelního mužíčka v prostředí současnosti s běžnými lidskými problémy a všemi vládnoucími úřady tedy ani na rok 1960 nepovažuji za nějak zvlášť originální, vývoj děje s tradičními motivy odměny, trestu a ponaučení vnímám spíše jako schematický. Na druhou stranu viděl jsem velmi příjemný a dobře vypointovaný kousek se samými dobrosrdečnými postavami, z nichž hlavní hrdina vlastně též jenom na čas selhává ve vskutku nezáviděníhodné situaci vybrat si výhodné přání bez následků a správně se rozhodnout. Minimálně za ten závěr se skleněnou vitrinou a symbolickým prvkem střepin zaokruhluji na 4. hvězdičku. ()

mm13

Dalo sa to rovnako dobre na tisíc spôsobov... ale určite nie lepšie. A nech je tých správnych spôsobov skutočne aj tisíc, nie je zas až také ľahké nájsť do toho svojho príbehu hoci len tri z nich. Serling to ale v jednom zo svojich najlepších scenárov dal bez najmenšieho zaváhania tak, že po druhej projekcii (a možno aj skôr) asi pôjdem na plných 5*. ()

honajz2

Sice epizod s takovým námětem je v Twilight Zone hromada, ale na tuhle se příjemně dívalo, dokázala pobavit a i přes krapet na sílu působící myšlenku se mi to spíš líbilo. Slabé 4* ()