xxmartinxx

Hezké představení Twilight Zóny - epizoda připraví nějakou bizarní situaci a nechá diváka nápad, co za ní může být. Je to jeden z těch dílů, který není zaštítění ani "poučením", twist na konci je víceméně nahodilý a nijak nevyplývá z chování protagonisty, není reakcí na něj a celá situace není důsledkem jeho chyb, jak bývá ve většině případů TZ, takže mě trochu překvapuje, že tenhle aspekt nebyl představen hned od začátku. Ale řada momentů z tápání prázdným městem je ikonických - je to jedna z těch epizod, co se trvale zaryly do americké popkultury, takže je radost ji vidět a spojovat si ji s jejími vlivy. ()

Mr.Apache

První odvysílaná epizoda Twilight Zone. Tímhle to před šedesáti lety všechno začalo. Promakaný mysteriózní díl, u něhož je prakticky nemožné odhalit pointu dříve, než nám ji odhalí sami tvůrci. Serlingovi a spol je v tomto případě nutno přičíst k dobru také povedenou lekačku, kterou by v šedesát let starém snímku očekával asi jen málokdo. Jediným kazem na kráse může být (ne)herec v hlavní roli. Ale co. Já bych to líp nezahrál. ()

Dudek

Asi nejsem tou správnou cílovou skupinou. Řídím se jen dojmy a nedokážu vnímat filmy očima dobového diváka. Tuhle povídku si docela dobře umím představit na papíře a jsem si jist, že tam by na mě fungovala o poznání lépe. Takhle jsem se prostě do nesympatického chlápka, který se potuluje vylidněným městem a má potřebu něco neustále nahlas glosovat, vcítit nedokázal. Celkový dojem pak podtrhuje nepříliš přesvědčivé herectví oné hlavní postavy. Pointa je v dnešní době doufám už z ranku přežitých. ()

Ainy

První, co mě ke konci napadlo, bylo: "mě by z toho zcela jistě jeblo!" Úplně jsem cítila, jak se mi blbě dýchá, hlavně v té telefonní budce. Pointu jsem očekávala úplně jinou. Myslím si, že to byl geniálně promyšlený díl. Působil přesně tak, jak měl. Téměř permanentní, čistokrevné napětí. Ta představa být v kůži hlavního hrdiny a nemoci se probrat, byla nesnesitelná. ()

Adam Bernau

Sice už jsem zkušeností poučen, že co mi vnutí Mr.Apache, je vždycky mnohem lepší, než očekávám, ale přece jen jsem neočekával, že mě hned very first díl Zóny soumraku počastuje tak luxusní filmovou estetikou. Ta ostatně mocně podporuje divácké vstřebávání a rozjímání tématu této epizody, díky čemuž si divák průběžně uvědomuje pozoruhodnou věc, že opravdu nahlíží, jak vypadá být samojediným osamoceným člověkem, který nemůže vůbec nikoho najít (v tomto případě dokonce ani sám sebe). Současně v divákovi vzbuzovaná atmosféra přístrachu, jako by neživé, lidmi vytvořené věci byli zde součástí nějakého cílevědomě jednajícího organismu, základní téma vhodně rozvíjí. Pointa, ať už na vás působí (resp. nepůsobí) jakkoli, je od ostatku zcela oddělitelná a dojem z něj ani neposiluje, ani neruší. Silná estetická stránka není tím jediným, co "Where is Everybody?" pro celý seriál (psáno po zhlédnutí čtyř epizod) předznamenává, ale o těch dalších dvou věcech se snad zmíním v kometáři k celému seriálu. ()

Omnibus

"V palici jak v krabici. Prázdno, mrtvo, pusto... není ničí gusto." První neklidné uvíznutí mé duše v soumračné prázdnotě Zóny. Seriál starší než já a přesto jako nový, i v tomto miléniu stále aktuální. Co jsem si odnesl z prvního dílu? Lékařský tip. Jest takovou zvláštní módou na ČSFD označovati na profilu sám sebe za misantropa. Předepsal bych dotyčným nešťastníkům psychofarmakum 484/36´sgt.Ferris a wellness pobyt v městečku Oakwood - káva i zmrzlina zdarma, ne(na)rušené korsování po náměstí, masáž hlavy tichem a koupele ve vlastním smrtelném potu. A pak by se lámal chleba i osobnosti, hned by se vidělo, zda se u nich nejedná jen o prachsprosté pozérství. Což imho jedná. ()

Anderton

Seriál snáď ani lepšie začať nemohol. Spočiatku sa zdá, že sledujeme adaptáciu The Last Man on Earth, dokonca tu vidíme aj samotnú knihu v kníhkupectve. Lenže tvorcovia majú v rukách veľký tromf a prinášajú vskutku nečakaný, ale logický záver, ktorý prináša hlboké podnety na zamyslenie a predikuje veľmi blízku budúcnosť. Len tá bola v tomto konkrétnom prípade pozitívnejšia, čo sa týka dopadu na jednotlivca/jednotlivcov v posádke. ()

PetrPan

První návštěva v dlouho odkládané Zóně soumraku a hned na první pokus můžu bez potíží prohlásit, že se těším na další putování.  Bez úvodu jsem byl vhozený do zpočátku zajímavého a postupně čím dál víc děsivějšího příběhu člověka, který se bez vzpomínek ocitá v liduprázdném městečku.  Ač urputně hledá vysvětlení, nachází jen další důkazy nedávné lidské přítomnosti, samotné lidi však nikoliv, a místo odpovědí se tak jen víc a víc propadá do beznaděje a zoufalství. Celou dobu jsem pak měl jistou představu o pointě a nakonec se mi dostalo zcela jiné a mnohem překvapivější. K celkově povedenému dojmu pak přispívá (a pátou hvězdu přihazuje) i dokonalé jednoduchá a nečekaná lekačka, kterouž by si měla spousta současných hororových tvůrců přehrávat stále dokola a učit se, učit se, učit se. ()

Willy Kufalt

„Nejsem si jist, kdo vlastně jsem. Ale mám 2 dolary, 85 centů a hlad.“ Sám v strašidelném snu. Bez kohokoliv dalšího živého v okolí... Krátký snímek ze začátku působí vtipně, záhy na to stihne vybudovat strašidelnou mrazivou atmosféru a do třetice překvapí zcela nečekanou pointou, která přesune celé dění do odlišného žánru a dodá dílku nový rozměr s přesahem. To všechno za pouhých 25 minut, s detailně propracovanou „paranoidní“ kamerou a jednou originální lekačkou navíc. Smekám klobouk, zůstávám v úžasu a také v obrovském očekávání, co přinesou další díly... ()

mm13

Čím to chcete viac "creepy", tým minimalistickejšie prostriedky použite. A ak tomu nasadíte pointu "ako hrom", máte vyhraté. Vynikajúca miniatúra, napínavá a znepokojujúca, hlavný hrdina sa nazdáva že spí, ja som dúfal, že sa mi tejto noci nič snívať nebude. Viac než len sľubný úvod do tejto zbierky filmových poviedok, trasiem sa na ďalšie. ()

erl

Pro mne velmi znepokojující a mrazivá úvodní epizoda tohoto kultovního a ceněného seriálu. Musím vyzdvihnout atmosféru ,skvělou kameru a nečekanou závěrečnou pointu. V rámci dobové seriálové produkce neuvěřitelně kvalitní záležitost. ()

honajz2

Celý tenhle seriál kupodivu začíná námětem, který je mimochodem jedním z mých nejoblíbenějších mysteriózních - problém ale je v tom, že jsem ho ještě nikdy neviděl tak zpracovaný, abych z něj byl nadšený. A ačkoli je tahle k mému nadšení (společně s The Quiet Earth) nejblíž. stejně úplně nadšený nejsem. Pointa je super a naprosto odpovídající stopáži, ani ten průběh není úplně špatný, problém ale mám s tím, že hlavní hrdina to docela dlouho bere až moc v klidu a s humorem. To mi jinak celkem slušnou atmosféru a napětí prostě kazilo, nemůžu si pomoct. A taky mi je líto, že to celé nemohlo být delší a podrobnější v psychologii - jenže to je problém hlavně můj, na těch 26 minut je to vedené dost dobře, ale tohohle pocitu se prostě pořád nemůžu zbavit... Ale i tak je to povedený začátek a jsem zvědavý, s čím přijdou další díly. A scéna se zrcadlem je top. 4* ()

Abes

Nehercem, atmosférou a stopáží jsem si připomněl staré časy se Supermaxem a "Are You Afraid of the Dark?". Navíc jsem se konečně dozvěděl, kde se vzala kultovní scéna se zrcadlem. ()

PollyJean

ztvárněno velmi působivě, ale ta pointa a hlavně její vyznění velmi, velmi zastarala. každopádně díky zhlédnutí se mi poté zdál moc pěkný sen; tohle propojení se seriálem by bylo docela zábavné. ()

Arkanoid

Slušne desivá vízia samoty aj na to, že nebola dohnaná až do extrému. kamera, aj keď kvalitná (sklon uhla), nezvládala dynamiku a do hlavnej úlohy bol obsadený neveľmi charizmatický herec. ()

KayaCarter

Malá benzínka s bistrem a malé město. To vše opuštěné až na jednoho muže, který sám neví kdo a kde je. Ani se nedivím, že po čase začne propadat panice. Zpočátku neškodně vypadající situace začne rychle gradovat. Perfektní atmosféra od začátku až do konce. Hudba, kterou tehdy ještě uměli sakra dobře používat, taky hodně pomáhá. Celkově mám ráda americké filmy z těchto let. No objevila jsem klenot a těším se na další díl. Díky za tip pane Apachi. :) Za pět bludišťáků bez debat. ()

sherudan

Tak hned napoprvé to autoři rozbalili naplno. Působivá atmosféra, nečekaná pointa, a silná myšlenka nakonec. Mimochodem: hodně podobně vyznívá geniální povídka Alana Nourseho "Napříč ozářenou stranou". ()