Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

pfa

Další z těch příběhů, kde hned na počátku víme co se stalo, ale nevíme jak. Ikdyž u Mementa to není tak docela pravda... Kvalitní kriminální drama postavené na sekvencích filmu, prezentovaných proti reálnému ději. Určitě si nenechte tento výborný thriller ujít. [9/1O] (Memento, USA, krimi-drama) ()

Philoun1

Pořád se rozmýšlím jestil dát 4 nebo 5*, trochu mě zklamal konec (nebo vlastně začátek jestli jsem to dobře pochopil) asi jsem čekal nějaké větší odhalení, ale způsob vyprávění, poskládání celého filmu a porucha hlavního hrdiny jsou velmi originální takže dám 5* 91%. ()

P1tr

Geniální snímek, který jsem shlédl teprve včera v noci na slovenské Markíze. Čekal jsem hodně a narozdíl od lépe hodnoceného Sedm jsem tentokrát nebyl zklamán. Příběh vyprávěný pozpátku vás mnohdy dostane do stejné situace, v jaké se nachází hlavní hrdina. Nezvyklost tohoto obráceného vypravěčského postupu vás někdy totálně vygumuje, že si nedokážete vzpomenout, co se v minulých scénách stalo. Druhá, černobílá linie běží naopak v normální časové posloupnosti a na konci, resp. na začátku příběhu se spojí v jednu a vše najednou dává smysl a vás překvapí zajímavé rozuzlení. Nemohu jinak, než hodnotit maximální známkou a označit Memento za snad nejlepší film svého druhu, co jsem zatím měl možnost shlédnout. ()

BuryGol

A sakra. To se mi dlouho nestalo abych po skončení filmu čučel na černou obrazovku a v hlavě se mi posouvala kolečka. Dokoukal jsem to před půl hodinou a furt přemejšlim nad tim, jestli jsem to pochopil správně....teda jestli jsem to vůbec pochopil, páč si teď nejsem jistej vůbec ničim, krom svýho jména a tim, co bylo před timhle filmem...asi se na to budu muset podívat ještě jednou. ()

rubik1

Jeden z najlepších krimi filmov aké som kedy videl. Úžasný strih a réžia, skrátka klobúk dole pred Chrisom Nolanom. Film núti diváka neustále premýšľať a byť v strehu a rozhodne ho neodporúčam ako "poopičný film" pretože by ste to určite neboli schopný vnímať a chápať. Toto je jeden z tých filmov po ktorom som ostal na konci vyjavene pozerať na titulky a premýšľal som nad tým čo som práve videl. Koho by nebavilo Memento, tak nech ide radšej pozerať Esmeraldu alebo Divokého Anjela... jasných 5* !!! ()

pugs

"Čo tu robím? Aha. Naháňam toho muža." Chytrá Krimi-dráma okorenená štýlovou akciou. Bože, ja Nolana milujem. Jeho nepravidelný dej, kde ihneď musíte rozmýšľať, ktoré kúsky skladačky do seba zapadajú je geniálny. Ako na začiatok sa pochválim, že som už po prvom zhliadnutí Memento pochopil, aj keď to bolo dosť náročné. Taká malá otázočka. Ako by ste sa cítili, keby ste stratili pamäť a nepamätali ste si nič, pred vašou nehodou? Guy Pearce úlohu zvládol dokonalo. Mal naozajstný inštink chlapíka, ktorý stráca po chvíli pamäť. Keď niekde dlhšiu dobu bol, tak to bolo na ňom aj poznať. Mal taký "tik", ktorý ho prezradil, že zabudol kde je, čo robí, čo robil atď. Jeden z najťažších filmov, aké som videl. A Carrie-Anne Moss tie dlhé vlasy seknú viac. "Remember Sammy Jankis". 9/10 ()

Wbcko

Mám rád filmy, které mi vrtají hlavou ještě dlouho po skončení a tohle je jeden z nich. Pokud chcete aby vám ve snímku zapadlo vše dokonale do sebe, je téměř nutností ho vidět vícekrát a to co v nejmenší časové prodlevě (ideálně hned po závěrečných titulkách), pokud na tom netrváte, vychutnáte si ho stejně tak a alespon budete mít o čem přemýšlet:) ()

spikey1

Memento dokazuje, jak Nolan miluje příběhy, které jsou komplikované jako život sám, a protože by na plátně příběh o životě byl značně nudný, překrucuje je do obskurních a neuvěřitelných vrtulí:) pohodlně se usaďte a užijte si tuhle jízdu... a to takřka zadarmo a bez LSD:) ()

Aberforth

No vyjadril by som to jedným slovom a to je "wau" no to by do tohto kokemntáru nestačilo. Najlepší film v tomto žánri. Mal som v tom guláš a musel som si to zapisovať aby som to chápal, po vzhliadnutí filmu som si niektoré úseky prehrával znova a znova, aby som to nakoniec pochopil. Je to film ktorý uspokojí každého náročného diváka a ktorý sa dá podľa mňa, pozerať len raz. ()

Masrii

Další perfektní dílo Mistra Nolana. Znovu nutná dávka inteligence k celému pochopení a navíc originální "pozpátku" forma. Guy Pearce hraje svou roli "zapomínálka" přesvědčivě a stejně jako u Počátku i tady si nemůžete být jisti vůbec s ničím. S normální chronologickou formou jen nadprůměrný film, ale takhle... 95% ()

Hollohlaway

Příběh a jeho skladba jsou natolik originální, že to rozhodně není film pro každého. Technická stránka věci a herecké výkony jsou velmi dobré, ale pro mě trochu čitelný konec ( prostředek ) a nutnost se opravdu soustředit , což jsem kolem půlnoci zvádl jen tak tak, jsou důvodem pro tři hvězdy. Což neznamená, že Nolan není génius, nebo blázen nebo obojí. ()

Wlck

Bylo to neotřelé, bylo to originální, bylo to.... zmatené. Asi jsem se kvůli tak originálnímu vyprávění musel až moc soustředit a málo vychutnávat. Možná jsem si měl vychutnat soustředění, ale nevychutnal. Jsou to přesně ty čtyři hvězdy, které dáte filmu, který ve vás vyvolá ohromná očekávání a pak jen... pfff! Je za vámi a vy si první půl hodinu říkáte, že byl docela hustý. Pak zapomenete. ()

venca163

Jedinečný scénář a styl vyprávění. V tomto případě nejde jen o lacinou snahu být jiný, příběh právě díky tomuto anti-chronologickému pojetí ctí všechny zásady dobrého vypravování, neustále graduje a směřuje k dokonalé pointě na konci - vlastně na začátku =). A kdo říká, že je to jednoduchý, tak to beztak vůbec nepochopil a odnesl si z toho maximálně tak "No a on ho zastřelil prostě". Dřív jsem o tom googlil a narazil snad i na nějaký sraz lidí za účelem výkladu hromady alternativních vysvětlení filmu - no tak to už je trochu moc =). (90%) ()

DeathTheKid

Na Memento můžete být staří a inteligentní jak chcete (ok, autisti se nepočítají) a přesto vám unikne tolik detailů i když se snažíte zapamatovat sebe více věcí. Scénář a vlastně i jakákoli scéna pak nabírá úplně nový rozměr, protože oboje je pro film jako celek důležitější než v obyčejných filmech. A Memento obyčejný není, nutí vás být bdělými, ve střehu, masíruje paměť, snaží se vás donutit film poskládat chronologicky, zatím co se snažíte si vše zapamatovat. Nejlepší by bylo si film pustit hned poté, a pak zase, a znovu až si nakonec vytvoříte vlastní memento. Tenhle film bych nazval jistým hybridem, kde stačí chytrý scénář s psychologickým přesahem a obalit ho v časově převrácené, Nolanově stylizaci, takže ve výsledku nejde ohodnotit hůř jak pěti a neříct si, že nemilujete filmy! ()

solskjaer

Hodně zvláštní film, už jen proto že je natočený celý pozpátku a to není jen konmerční trik ale precizně zpracované dílo, které ukazuje jak dokáže být režie flexibilní a pestrá. Tleskám a smekám ! ()

Braddy

Vždycky se na tenhle film rád znovu podívám. Pokaždé tam člověk objeví něco nového, co při minulém sledování přehlédnul,nebo nepochopil. Rozhodně je to jeden z nejlepších a nejzajímavějších (nejoriginálnějších?) filmů posledních let. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)