Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka

• Slovensko Zákon a poriadok (viac)
Rozhovor 13 - Kelli Giddish
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1999–2024), 391 h 3 min (Minutáž: 40–46 min)

Tvorcovia:

Dick Wolf

Réžia:

David Platt, Peter Leto, Jean de Segonzac, Alex Chapple (viac)

Scenár:

Julie Martin, Warren Leight, Brianna Yellen, Robert Brooks Cohen (viac)

Mariska Hargitay, Dann Florek, Richard Belzer, Ice-T, Christopher Meloni, BD Wong, Tamara Tunie, Diane Neal, Stephanie March, Dean Cain, Michelle Hurd (viac)

Elitní oddělení newyorské policie, Útvar pro zvláštní oběti, pod vedením odvážné a soucitné kapitánky Olivie Bensonové, vyšetřuje a hledá spravedlnost pro oběti a přeživší ohavných zločinů. (SkyShowtime)

Adiemus

Možná si jen nepamatuju první řady, ale ty poslední čím dál víc zavánějí propagandou "těch správných" hodnot. A propos, pokaždé mě zarazí, jak se Američané na jednu stranu neustále v rodinách přesvědčují, že jeden druhého miluje (odpověď "Já tebe víc"), na druhou stranu spousta synů oslovuje své otce "pane", ačkoliv snaha o gendorovou rovnost čouhá pomalu z každé věty. ()

Rodin

Dobrý seriál s mírně kolísající úrovní jednotlivých dílů. Ještě dnes se občas podívám, ovšem jednu výhradu mám od počátku: ten tlak na emotivní pilu je tady až příliš vysoký. Speciálně v případě Marisky Hargitay to platí takřka beze zbytku. Nedokážu si představit, že by tak intenzivně na každém případu osobně zainteresovaná vyšetřovatelka dokázala něco opravdu vyšetřit, navíc mám pocit, že by se po prvních třech případech musela neodvratně zbláznit. ()

topi80

Moc kvalitní kriminální seriál, kde jde opravdu v první řadě o ty jednotlivé případy. Výborně sestavená parta detektivů, kteří si vás, stejně jako státní zástupkyně, musí získat, pochmurná atmosféra a neuvěřitelná plejáda nejrůznějších úchylů, magorů, vyšinutých jedinců, hnusáků, násilníků a jejich obětí. Mnohdy zajímavě vykresleno, jak tenká je občas linie mezi magorem, který to už přehnal, a opravdovou zrůdou. Zajímavým vhledem do fungování překombinované justice je i občasné potrestání obětí, které to "kupodivu" nevydrží a zkusí vzít spravedlnost do svých rukou. ()

TaNya_

K Law & Order: SVU jsem se dostala úplnou náhodou, když to zrovna dávali v televizi ještě s příšerným dabingem. Po pár dílech si nešlo hlavně tu soudní část neoblíbit, a tak sem to začala sledovat v originále až od 14. série, protože stejně nejlepší postava je ADA Barba. Raúl Esparza je nejenom úžasnej zpěvák, ale i herec s tím správným kouzlem osobnosti. ()

riza-do

Tři hvězdičky snad jenom za různorodost každého dílu. Svénář je opravdu vymakaný a kamera s hudbou nezaostávají daleko za ním. Snad jediné co bych tomuto seriálu vytkl je, že jakmile někoho vyslíchají zdá se být sebevědomí. Kdežto v normální životě je kdekdo z výslechu policajta rozklepaný, zvláště mělo by jít o policajty tohoto kalibru. Myslím, že své dělá i český dabing, jednak u v té sebevdomosti /dedukuju, originál jsem enviděl/ ale hlavně k většině postav se jim určený dabingový hlas nehodí. ()

borohub

Výborný seriál z pohledu trošku jiného nežli jsou ostatní seriály jemuž podobný(CSI las vegas atd..). Hlavní postavy mi jsou dost sympatický, případy jsou občas děsivě reálné až z toho jde mráz po zádech(i přesto že píší "že to není inspirováno skutečným příběhem" ) Prostě klasa.. ()

Hoomig

Nechutné sexuální zločiny, charismatická ústřední dvojice, směšně amatérský Ice-T...prostě má oblíbená kriminálka. 75% ()

EVIM

Dlouho jsem přemýšlel...., musím dát 4*, minimálně. Některé díly jsou opravdu na 10* a některé sotva na 1*, ale celkově opravdu něco tak povedeného jsem dlouho nesledoval. Mrzí mne, že jsem tento seriál dlouho přehlýžel. Pak jsem ale viděl jednou náhodně díl a nemohl jsem se odtrhnout. Dlouho se mi to nestalo. ()

DandaPiper

Tahle podoba Law and Order se mi líbí nejvíc. Je vidět, že je do puntíku propracovaná, herci jsou mi nejsympatičtější a i po X sériích se stále najde díl, kterej je zajímavej. Christopher Meloni ...velice dobrá volba:) ()

iamx_

Jeden z nejlepších krimi seriálů, které se pravidelně objevují v naší televizi. U nás zvlášť originální a nevšedné téma, někdy i dost citlivé. Herci skvěle zapadají do vyšetřovacích praktik a skoro každá epizoda zaujme, což je zvlášť u krimi vyjímečné. ()

route60

Hodně nedoceněný seriál, drsný, na nic si nehraje a ukazuje násilí bez příkras a nádechu Sci-Fi která je všudypřítomná hlavně v Kriminálce Miami, tvůrci a herci jsou bezchybní, za mě 100%. ()

Facillitant odpad!

Po technické stránce snad ucházející, ale obsahem je to jednoduše "odpad". Název "Útvar pro zvláštní oběti" znamená to, že detektivové se zabývají těmi nejpošahanějšími zločiny, které si scénárista vymyslel. Český dabing je sice příšerný, ale obávám se, že ani originál není o moc lepší. "Musíme ho zničit! Je to sexuální prrredátor!" ()

FemmeFragile

Na tenhle seriál se dá dívat celé věky a nikdy se neomrzí. Nikdy jsem nebyla seriálový fanoušek, zoufale jsem se nudila už po několika dílech. Až do chvíle, než jsem asi před patnácti lety objevila Útvar pro zvláštní oběti a hlavně Marisku Hargitay. Role Liv Bensonové mě absolutně vzala za srdce tím, jak je v ní vyvážená láska, ochranitelství, pokroucená minulost i smysl pro spravedlnost, to vše zabalené do drsné slupky. Počet dílů, který by u každého jiného seriálu byl nervydrásající asi stejně jako Ordinace v růžové zahradě, je u Útvaru pro zvláštní oběti vyrovnaný tím, jak je každý díl originální a jak v každé sérii jsou dva nebo tři "ještě originálnější" díly, které se člověku vryjí pod kůži (namátkou 911, V utajení, Zebra, díl s Lesákem a samozřejmě únosy Bensonové Williamem Louisem) a vyrovnaností policejní a soudní složky, která kriminálce dodává oproti jiným šmrnc. Zapomenout nesmím ani na vztahovou rovinu, která je decentní a nepřehnaná, ale zároveň geniálně propojuje celé universum a veškeré díly. Oceňuju taky to, že detektivní metody nejsou přitažené za vlasy - žádné hologramy, kouzelné roztoky, které seberou DNA třeba i ze vzduchu, a zvětšení a zaostření fotky z kamerového systému s původní velikostí 2x3 pixely na 8K, odkud se pachateli dají spočítat i chlupy na bradě. Tyhle polosci-fi kriminálky vážně nesnáším a jen podporují důvody, proč mám tolik ráda Zákon a pořádek. Jsem zvědavá, jestli mě za dalších patnáct let přestane bavit, ale obávám se, že spíš asi ne. ()

Byl to hodně dobrý seriál, oceňuji, že tým vyšetřovatelů není partička super hrdinů s naprosto neobyčejnými životy, a přesto dokáží řešit případy absolutně nechutné, kde je slušný díl šikovně ponechán naší představivvosti. ()

Chaloupek

Určitě jeden z nejlepších seriálů svého druhu - výborný scenář, netypické příběhy (netypické vzhledem k běžným námětům). Jako největší klad však beru samotné herce - není to tam samá modelka a playboy, ale jsou uvěřitelní a typově sedí perfektně do svých rolí. ()

fooggyy7

Po shlédnutí několika dílů můžu konstatovat, že všechny ženy v Americe byly v minulosti zneužívané. Pozdrav v ČR: Dobrý den, jak se máte? Pozdrav v USA: Dobrý den, byla jste v mládí zneužívaná? ()

Zemřel herec Burt Young

04.03.2023

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (viac)