Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Ukko

Málokterý seriál kombinuje tolik zajimavých prvků jako je Firefly. Ono se řekne vesmír, western, komedie a občas i drama ale nějakým záhadným způsobem to funguje. Už po prvním zkoukutí jsem věděl, že tento seriál bude moje srdcovka. Fajn atmosféra a perfektní zkloubení spaceopery a westernu. Opravdu dobré herecké výkony, na hercích jde dobře vidět, že si herci role prostě užívají, a že jim to mezi sebou klape i v nehereckém životě. Celkově se line seriálem pohoda a uvolněnost, kterou v americkým seriálu jen tak neuvidte. Škoda, že tyto "nezávislé" projekty nejsou oblíbené u producentů, to mělo za následek ukončení Firefly hned po první sérii, ale je na co vzpomínat. Velkou neznámou ale stejně zůstává samotný tvůrce seriálu Joss Whedon. Nechápu jak mohl natočit Firefly a vedle toho takový sr***y jako Angel a Buffy. ()

Bucounit

Tento seriál nieje o efektných bitkách, laserových zbraniach ani podobných digitalných hovadinkách na ktoré sme pri sci-fi zvyknutý, to čo tento seriál robí jedinečný a kultový sú skvelé postavy, prirodzene hrajúci herci a originálne spojenie dvoch oblúbenych žánrov. Klenot ()

Pájusha

Tohle je skutečně neobvyklá směsice sci-fi a westernových prvků. Přiznám se, že když jsem poprvé viděla náhodou jeden díl tohoto seriálu, řekla sem si: "Bože, to je ale kravina!" Ale pak jsem se podívala na první díl a pak už to šlo jak na běžícím pásu a já musela vidět další a další. Největší síla tohohle dílka totiž není v ději ale v postavách. Každý herec zde prezentuje naprosto jiný charakter a přitom každý je svým způsobem rozkošný! :D, dialogy jsou zábavné a hudba nádherná. Prostě jsem si Firefly zamilovala. :) ()

Milky.

Kombinace sci-fi, westernu, a tak nějak nevím jak nazvat žánr kde se řeší vztahy mezi postavami, tipuju, že to bude něco hodně jasného a známého, ale asi mám okno. Každopádně tohle je něco geniálního a možná je i dobře, že to má jen 14 dílů (přerušeno kvůli nákladům a zmateným rozhodnutím FOXu, kterýžto svůj vlastní seriál takto pohřbil a nakonec si fanoušci museli vyřvat alespoň ukončení důstojným filmem http://www.csfd.cz/film/183331-serenity/ ), takže si nikdy nebudete vzpomínat na seriál, který časem šel do háje jako např. HIMYM, ale pouze na úžasné dílo, které se dostalo do výše a skončilo v nejlepším. Seriál, který je tak lidský a přirozený, že to prostě zahřeje u srdce :-) Mimochodem vyřešit nezbytné nadávky čínštinou je prostě geniální řešení a vždycky mě to dostane do kolen :-) ()

zelvicka.

Vlastně nevím, proč se tohoto seriálu tak zalekli. Tím, že po první sezoně končí z něj udělali svým způsobem kultovního mučedníka sci-fi. Jediná věc, která vás napadne po skouknutí posledního dílu (a pak nemálo povedeného filmu) je: "Proč nepokračovali?" Malcolm je svérázná postava, řešení otřelých klišé (např. řešení standartního akčního trojúhelníku "ozbrojený klaďas vs. ozbrojený záporák držící postavu s citovým poutem ke klaďasovi) suše jednoduchým způsobem. Je to škoda, bohužel je nám všem asi jasné, že pokračovat teď by jen shodilo stávající úroveň seriálu. Navíc se na něj dá nespočetněkrát odkazovat v jiných seriálech (Castle, Dr. Horrible) ()

Movie Gourmet

Seriál, který je vskutku opravdovým vesmírným westernem, kde nechybí ani praví "vesmírní kovbojové" rozhodně osloví mnohé diváky svou originalitou a westernovou hudbou. Ženské půblikum možná osloví představitel hlavní role, kapitán Maclolm Reynolds (Nathan Fillion), většinu mužského publika naopak profesionální společnice "vesmírná Geisha", kterou hraje Morena Baccarin (později známá se seriálu Stargate: SG-1), nebo lodní automechanička, kterou hraje herečka Jewel Staite (později známá ze série Stargate: Atlantis). Mě samotného ale seriál nijak extra nezaujal. Skouknout se dá, ale znám i lepší seriály. Verdikt: 3* a 70 %. ()

Mikino00

Béčkový western promíntutý do sci-fi, které mě nezaujalo, dějově velmi jednoduché, postav je tam habaděj, stejně jako krásných žen. Můj zájem neudrží ani roztomilá Jewel. Lepší a větší role u Nathana, Adama, Jewel a Moreny příšly až později. Vzdal jsem po 4 dílech. ()

TeraBum

"Víš, co je to řetězec velení? Je to řetěz, kterým vás budu mlátit, dokud nepochopíte, kdo tu má velení." Krotím se, abych nehodnotila plným počtem po dvou dílech a proklínám se, že jsem se na Firefly vůbec začala dívat. Protože jsem teprve u druhého dílu, ale konec se neúprosně blíží... PS: Po dílu Jaynestown jsem chtěla porušit své pravidlo o předčasném hodnocení, ale udržela jsem se... přesně 50 minut. Po Out of Gas tomu totiž dávám plný počet. Nádherná hudba (sci-fi a housle...kdo by to byl řekl), úžasné postavy a hlavně scénář dělají z Firefly něco víc, než jen další sci-fi seriál. ()

geimz

Výnimočnosť Firefly nevidím bohužiaľ v žiadnych aspektoch, jedná sa "len" o kvalitný sci-fi western, pri ktorom pomerne dosť cítiť nízky rozpočet. Zápletky jednotlivých dielov sú poväčšine priemerné (a riešenia situácií veľmi často naivné), treba však brať do úvahy, že si Whedon pravdepodobne schovával väčšie veci do ďalších sérií. Obrovským plusom je pohrávanie tvorcov s rôznymi klišé, ktoré vedia oživiť niekedy príliš priamočiary dej a predovšetkým posádka, ktorá je rozmanitá a ktorú si zamiluje každý. Potenciál mal tak Firefly naozaj veľký, škoda, že už nedostal šancu ho naplniť. ()

NaughtyKoopa

Naprosto chápu davy rozhořčených fanoušků, který skoro vypálili stanici Fox za ukončení tohoto seriálu, já se k nim ale neřadím a jsem rád, že skončil tak brzo. Proč? Protože to je seriál napsaný ještě podle starých pravidel jako je Hvězdná Brána a jí podobný. Už z úvodní znělky víte, že hlavní postavy nemůžou umřít i když budou ve smrtelném nebezpečí, protože v ní ukázali jejich ksichty. Seriál je spíše o jednotlivých epizodách, než o nějakém větším celku, který se táhne napříč celou sérií, takže nemůžete čekat ani žádné velké plot twisty. Přes to dávám pět hvězd, hlavně kvůli tomu že to má jen 14 dílů. Všechny díly byly originální se skvělým scénářem, u kterého jsem se velice bavil. Všechny hlavní postavy jsem si hned od prvního dílu oblíbil a herci je zahráli výborně. Nathan Fillion který ztvárnil kapitána Malcolma Reynoldse vytvořil jednu z mých nejoblíbenějších postav vůbec. V poslední řadě skvěle vytvořený svět, který je mixem sci-fi a westernu dává seriálu originalitu. Jednohubka na víkend, kterou si rozhodně pustím znova. 9/10 ()

Mimomisu

ani napodruhe s odstupem dvou let jsem se nedostal pres da dily. utahane, nezazivne. nevadi mi kombinace wetern a scifi, nevadi mi televizni provedeni a nadsazka...spis naopak...ale proste zapletkouk, ani postavama /je j ich moc) nezaujme....sorry nerds...priste ()

Cement73

Firefly je pre mňa niečo nové. Mix štýlov je v tomto prípade úplne logický, keďže sa pohybujeme na okraji planetárnej spoločnosti. Je to vtipné, má to aj napatie a má to hlavne skvelé postavičky. Nie je to však plnokrvný sci-fi. Napriek tomu som sa tešil na každé pokračovanie. Takže 85%.... Pretože Battlestar Galacticu nemôže Firefly ohroziť svojou epickosťou a hĺbkou. V každom prípade skvelý seriál. Odporúčam pre masovú divácku základňu. ()

Rufete

Doufám, že se brzy potvrdí existence paralelních světů a já budu moct navštívit ten, ve kterém seriál Firefly nebyl zrušen. ()

LordGrayDog

Neskutočný seriál, ktorý mal možno 2 slabšie časti- The Message a Heart of Gold, ale inak všetky časti boli parádne a určite naň nikdy nezabudnem. Absolútne mi nejde do hlavy, ako ho mohli zrušiť hneď po odvysielaní prvej série, a aj keď to zrušili tak si producenti po rokoch všimli, že sa z toho stal kultový seriál a nevedeli sa k tomu po nejakom čase vrátiť? Posádka Malcolma Reynoldsa (parádny Nathan Fillion) mi bude chýbať, ale ešte dobre, že Whedon natočil Serenity, tak hor sa na to. ()

maty39

Rozhodně skvělý seriál, který měl to štěstí, že se nenatočilo tolik dílů. Díky bohu. Najdou se díly slabší i lepší, ale to co tenhle seriál táhne jsou lidé tvořící posádku Serenity. Možná že to nejsou bůhvíjací herci, ale do svých rolí pasují. A co je hlavní přednost tohoto seriálu? Neni to taková srágora jako SG, SG Atlantis (nemam je rád), Star Treky (mam je rád - některé). Tady se členové posádky občas pohádají, poperou, zrazují, udávají a není až zas tak jisté, jestli se mají opravdu rádi. A hlavně mluví čínštinou :-) ()

Paul_cz

Firefly je skutečně jeden z mála bezchybných seriálů - každý díl je perla a hrozně si to užívám.Tohle sci-fi prostě nemá konkurenci. ()

dr.block

Hned po zhlédnutí pilotního dílu jsem si tento seriál naprosto zamiloval, vznášedlo vedle kterého se žene stádo koní, leisrové zbraně proti revolverům, svět kde je jako hlavní jazyk čínština (docela zajímavá představa), ale hlavně pekelně zábavná posádka v čele s výborným kapitánem. ()

Const.ex

Tenhle seriál je srdcová záležitost. Ten buď můžete milovat nebo nenávidět. Ja sem rád, že na mě sedne ta první možnost. Ale neříkám, že sem si ho zamiloval hned po prvním díle.. chvilku to trvalo. Počáteční oťukávání bylo na obou stranách dosti rozpačité. Přesněji z té mé strany nebylo z prvu znát, co si mám vlastně představovat. Ale po dvou - třech epizodách sem naskočil již na dost rozjetý vlak a nechal se unášet až do konce (seríál vám prvotní rozpačitost bohatě vynahradí). A začal jsem si s chutí užívat každý následující díl. Zvlástě proto, že jen u mála děl se dají považovat jeho zdánlivé chyby za ctnosti. -- V posádce lodi Serenity není žádná osoba, která by vám za tak krátkou chvíli, jakou je 14 epizod, nepřirostla k srdci. Ať už dobrácký ale prohnaný kapitána Reynoldse, který jeko by z oka vypadl nějakému příbuznému Hana Sola ze SW.. nebo "průměrně inteligentníní" žoldák Jaye, který přes své ženské jméno je opravdový tvrďák. Dále je tu pravá ruka kapitána, Zoe se svým manželem, excelentním pilotem Washem, také mechanička Kaylee, která je mi osobně asi nejsympatičtější a v neposlední řadě: fylozofující pastor Book, krásná polečnice Inara a sourozenecké duo Simon a River. Ale sympatické lidi nenajdete jen na palubě vesmírné lodi. Dobře zahrané postavy najdete jak v "náhodných" známích, na různých planetách, tak i mezi padouchy. Někdy až typicky westernovými. Western, toto slovo budete hodněkrát skloňovat při popisu tohoto sci-fi seriálu. Je to právě jeden z prvků, který dělá seriál tak originálním, až se budete divit, jak to tvůrcům tak skvěle vyšlo. Spojit tyto zdánlivě nesourodé filmové žánry před kamerou ( i když musím podotknout, že podobný pokus tu již jednou byl a to japonský seriál Cowboy Bebop, který dopadl stejně skvěle a možná i o něco líp, ale ne jaksi "na živo") je nelehký úkol. Ale pokud to svedete tak se mnohonásobně vyplatí. -- Skvělé je také používání kamery a digitálních triků. Propojení zdánlivě ručních záběrů a přibližování, zaostřování je skvělým originálním prvkem, který přidá na opravdovosti. Zdánlivě levné triky tak mnohokrát vylepší. Zvlášť propojení moderní techniky se zapadlými planetami na okraji galaxiie, skvěle vykresluje celou rozpačitou atmosféru v seriálu. Samotné příběhy jsou skvěle poskládané a vymyšlené. Nikdy jsem se nemusel pozastavovat na nějakou nezáživnou nebo nudnou pasáží. Ty tam prostě nejsou. Za zmínku stojí taky melodická hudba, která seriál bohatě podkresluje. S hlavním Theme songem to máte stejně jako se samotným seriálem: z počátku se nezdá ale pak si ho zamilujete. Škoda jenom, že je bohužel tak krátký. -- Kultovnost seriálu nejspíše zajistily sami krkolomní producenti, kteří seriál po 14 dílech odpískali. Někdo může oponovat ale za tak krátkou dobu se děj dobře rozběhl a neměl možnost upadnout do takzvaného seriálového zevšednění. Skvělých čtrnáct epizod, které nemají chybu. Jo a už sem vám řekl, že jsem se nehorázně bavil? ***** :-) ()

Simgal

Já osobně považuju za výhodu, že jsem si velice oblíbil film Serenity, který vlastně na tento seriál navazuje. Bylo to velice kvalitní sci-fi s vynikajícím příběhem, dobrými efekty a parádními postavami (škoda, že takových není víc). Následně jsem se tedy konečně rozhodl sehnat si i původní Firefly a musím říct, že pro takové dílo není škoda jakékoliv (přijatelné) investice. Tento pouze 14ti dílný seriál se stal kultovním v americe, ale bohužel u nás je prakticky neznámý, což je velká škoda. Narozdíl od zaběhnutých "faktů" Star treku nebo Star wars, se zde totiž jedná o prostředí s čistě lidským obsazením. Zkrátka lidé kolonizovali vesmír a o nějakých mimozemšťanech tady neuslyšíte ani slovo. Dále je sice pravda, že všichni mluví anglicky, ale druhá hlavní řeč je zde čínština, která i v současnosti hraje stále důležitější roli. Žánr sci-fi miluju a v tomto případě to byla láska po prvním shlédnutí. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)