Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Myrreczech

Seriál, který těží především z originálního scifi western podání a skvělých postav (pro mě především kapitán Reynolds, který je jedna z nejcharismatičtějších postav jaké jsem doposud viděl a také trochu zanedbaná, ale o to zajímavější River), které si prostě musí každý zamilovat. Firefly nenabízí bůhvíjakou myšlenku nebo poselství, přesto si z ní člověk dokáže odnést spousty emocí a zážitků. A pátá hvězda je za mojí krásnou oblíbenkyni Jewel. Škoda, že je jen 14 dílů. ()

Pedross800

"ŽÁDNÁ SÍLA VE VESMÍRU MĚ NEZASTAVÍ" ...Tak tenhle citát by si Firefly za tu úžasnou westernovou space operu opravdu zasloužila a je neskutečná škoda, že nedostala šanci stát se nej nej nej k čemuž měla ve všech ohledech nakročeno :-( originální westernové aranžmá se skvělou country ústřední melodií co mě jen tak z hlavy nezmizí, neskutečně výborně namixovaná skupinka lidiček, kterou je nemožné si neoblíbit (interakce mezi nimi je prostě a jednoduše dokonalá), úžasný humor linoucí se všemi epizodami (fakt jsem se nepřestával smát od začátku do konce), dvě mé oblíbené "scifačky" z jiných seriálků, nádherná Morena Baccarin a sympatická Jewel Staite, tajemná River a v neposlední řadě, nejdokonalejší vesmírná "popelnice" co znám.....to vše namixováno tak bravurně....a mohl bych v těch superlativech pokračovat dál a dál a stejně by to bylo málo :-) tak uvidím, jak tuto scifi parádu pánové filmově zakončili. ()

Guzo

Po prvních pár dílech jsem to na chvíli odložil. Ne že by to bylo špatné, ale nezaujalo mě to tolik, jak jsem čekal. Postupně jsem se pak ale prokousával seriálem (těmi 14ti díly to zas dlouho nebylo) a díl za dílem se u mě zvyšovalo nadšení. Postavy zůstaly v podstatě stejné jako na začátku (tj. už na první pohled nesympatické), ale tak nějak začala mezi nimi fungovat chemie a bavily mě jejich stereotypy. Poslední díl je pak úplně nejlepším ze série, o to víc mrzí ukončení seriálu. 8/10 ()

corbeau

Firefly si mě získala od první epizody. Zpočátku mě trochu mátl způsob vyprávění - není zde kompaktní, silně gradující dějová linie, která by poháněla seriál kupředu (způsob oblíbený v HBO), místo toho představují jednotlivé epizody krátké ucelené příběhy, které jsou navzájem propojeny spíše volně. Jakmile jsem si na tohle "sit-comové" pojetí zvykl, už nebylo co kritizovat - plynulost, s jakou přechází sci-fi do westernu a zpět, všechny hlavní a některé vedlejší (Saffron, Early) postavy, úvodní country hitovka "Serenity", nápadité prostředí a nepředvídatelné zápletky většiny epizod dělají z Firefly jasnou pětihnězdovou záležitost. Kultovním se tenhle seriál stal zcela oprávněně. ()

vyfuk

1. série a bohužel asi i jediná: Firefly je hodně dobře hodnocený kousek. Je trochu škoda, že asi první čtyři nebo pět dílů se mi skoro nějak extra nelíbilo. Moc to na mne nezapůsobilo. Hlavně to působilo dojmem, že to je jen takový televizní seriál jakože opravdu ale televizní. V tom slova smyslu, že se na něj podíváte jen když ho dávají v televizi a je to tři čtvrtě hodinová záležitost jednou za čas. Není to něco, co by vás asi nějak extrémně tahalo za mozek, že musíte soustavně a konstantně koukat na každý díl. Předně vás ale hodně dostane ta westernová a country hudba, která je do tohoto seriálu zhola irelevantní, ale zároveň tak neuvěřitelně dokonalá. Hlavně ten kontrast westernu a sci-fi v jednom funguje překvapivě dobře. Zrovna seriál, který by si zasloužil takových nádherných deset sérií plného příběhu. Je to opravdu ryze televizní záležitost, ale taková, která by vás klidně mohla konstantně bavit až do nekonečna. Whedon vytvořil úžasný kousek. Škoda, že se asi nikdy pokračování v rámci seriálu nedočkáme. ()

KarKulA

Dříve než seriál jsem kdysi viděla Serenity, která mě k Firefly přivedla. Od té doby jsem seriál viděla několikrát a vždycky mě pohltil - něco totiž v sobě má - zvláštní dobrodružnou epičnost zabalenou do mixu sci-fi a westernového obalu s dávkou specifického humoru s množstvím nezapomenutelných hlášek, no a především neuvěřitelně sympatické ústřední postavy mezi kterými funguje ta správná chemie a které neomrzí. Posádce pašeráků a příležitostných zlodějů, kteří v sobě ale mají smysl pro spravedlnost a čest (i když poněkud osobitou - viz slavná hláška "We're not thieves. - But we are thieves." :-D), opovrhujících Aliancí a brázdících její okraje v zastaralém "vraku" Serenity (po vizuální stránce tudle loď miluju) se prostě nedá nefandit. Čínština kterou postavy občas používají je geniální nápad. Podivné "zaříznutí" seriálu ze strany Foxů již v době svého vypuštění je asi bez komentáře - tadle společnost se velmi divně chovala již v dobách zlaté Hollywoodské éry kde zazdila plno projektů i herců. Zvláštní je, že k pokračování série je nepohnula ani rozšiřující se fanouškovská základna a poměrně vysoké hodnocení které se tomuto seriálu postupem času dostává. I když třeba si to Netflix, který projekt nedávno zvažoval, jednou rozmyslí. Jj, jak moc mi chybí Washovi dinosauři a Jayneova fešná čepice ........ ()

mcleod

Skvělý seriál, který mě už od začátku upoutal výborným nápadem, režií i atmosférou... a připomenul mi můj dávný dětský sen :-) Spojení sci-fi, westernu (a komedie) bylo výborným a originálním tahem, který v kontextu příběhu přesně vystihuje atmosféru nově obsazovaných planet vzdálených od dosahu moci centrální Aliance. Ze začátku mi trochu vadili někteří herci jako z nějakého béčkového seriálu (nikoli však výborné herečky), rychle jsem si ale zvykl a všechny si oblíbil, hlavně nezaměnitelně vtipného kapitána. Jediné, co mi fakt vadilo až do konce, byly všechny ty poměrně dlouhé čínské průpovídky, jejichž zařazení sice chápu, ale co znamenají, jsem mohl jen tušit. Ale nevadí, byl jsem nadšený... jen víc takových originálních výtvorů. ()

Kalidor_

Na jednu stranu se mi chce plakat, že tento úžasný seriál je tak krátký, na druhou stranu se tak vyvaroval upadající kvalitě, která u sáhodlouhých seriálů občas hrozí. I za to málo však velmi děkuji, seriál mě vzal za srdce. ()

Molir

Genialne napsane postavy i situace, skvela vyprava (neni zde citit "umelost", "preklizkovost", "gumovost" (BTW vesmir obyvaji pouze lide, zadne latexove potvory) jako u Star Treku, Hvezdne brany, Babylonu 5 apod.), skvele zahrane, proste lahudka, s nejvyssi pravdepodobnosti asi to nejlepsi, co se v TV/filmove scifi objevilo za nekolik hodne poslednich let. Na vybornou provedena synteza scifi a westernu, se silnou prichuti spaget, ano, zni to divne, ale funguje to naprosto skvele. Bohuzel se tento serial dockal pouze 14 epizod (13 "normalnich" plus dvouhodinovy pilotni dil), z nichz tri ani nebyly odvysilany, nez jej spolecnost FOX odstavila (vlastne ho odstavila uz od zacatku, nebot jej nasadila v case, ve kterem snad zadny program FOXu jeste neprezil, totiz na patecni vecer). Jinak by se z nej IMO stala celkem kultovni zalezitost (jak lze usoudit na zaklade prodejnosti DVD boxsetu na Amazon.Com), potencial na to mel, ale potreboval jeste trosku dozrat a taky to, aby si lidi zvykli na pomerne netypickou predstavu budoucnosti. Nastesti Universal koupil od FOXu prava a na rok 2005 se pripravuje celovecerni kinofilm jmenem "Serenity", tak uvidime, kam vyvoj pujde dal... ()

Philoun1

Opravdu hodně netradiční seriál, pistolníky na koních, kteří vyběhnou z vesmírné lodě to se tak často nevidí, žánry byly skvěle namíchány, charaktery postav byli vážně zajímavé a hodně rozdílné, herci hráli výborně a k tomu pěkná hudba no prostě skvělá zábava 5*. ()

dinsdale

Rozhodně netradiční nadprůměrný seriál se zvláštní atmosférou a spojením sci-fi a westernu (i když si nemůžu pomoct, že pojetí "prostého westernu" je jednoduše proto, aby se ušetřilo na výpravě a kulisách). Každopádně to nějak funguje, loď Serenity třídy Firefly je obydlena sympatickou posádkou, sice s klasickými vzorci, ale přesto nějak nenuceně (kapitán je sice čestný chlap, ale občas se umí projevit jako parádní buran). Mezi poloilegálními až ilegálními kšeftíky, které se skoro vždy zvrtnou, mi nejvíc vyhovuje chemie mezi členy posádky, společně chvíle u jídla a humor (hl. Wash). S nástupem doktora Simona a jeho geniální, leč brutálními experimenty "poškozené" sestry se přidává napětí a postupné odhalování. Každou chvíli se točí hromady klišovitých seriálů, proč zrovna tenhle skončil po čtrnácti dílech?? Nejlepší díl - poslední, Object in Space, tak hutnou atmosféru jsem už dlouho nezažila, plus psychoidní lovec lidí. ()

Styxos

Láska na první pohled a o to víc zamrzí, že má jen 14 dílů. Nicméně Mal Reynolds se v mém žebříčku hrdinů probojoval hned vedle Hana Sola a Indiany Jonese. Jdu ten smutek zalepit náplastí jménem "Serenity" ()

manonfire

Jeden z mála seriálů, který má méně dílů, než by si zasloužil. V rámci možností komerčního sci-fi je vtipný, dokáže čas od času předstírat výpravnost a debilita většiny epizod se drží zjevně pod průměrem. Hlavně je to ale seriál citelně sympatický, Nathan Fillion má tolik charizmatu, že mohl v poklidu vyrůst v další hvězdu Jackmanovského střihu, Morena Baccarin je ten typ, který byste požádali o ruku, ikdyby přišla o nohu, a Jewel Staite po všech stránkách extrémně příjemná. Má to své mouchy, to dozajista, ale dokáže si to diváka získat zejména správnou elektřinou mezi posádkou, která by snad utáhla Serenity i bez paliva. 80% ()

Hollohlaway

Tak jsem taky konečně okusil. Jakožto milovník scifi a westernů jsem si říkal, že to musí být super kombinace. A moc jsem se ani nespletl. Přiznaná béčkovost mi ani nevadila, a to co každý oceňuje, tedy postavy, mě bavily skutečně moc. Ale bohužel zápletky jednotlivých dílů mi přišly někdy dost slabé, sice sem tam slušný vtípek, ale ve výsledku dost naivní pointy a akce. Ale parta to je roztomilá a příjemně se na to koukalo , to zas jo... Věřím, že s větším rozpočtem by to byla pecka. ()

Luksa

Vynikající seriál, v mém případě kvalitou překonávající mnohém slavnější série jako např. Star Trek. Škoda že má jen 14 dílů, takže nestačí rozvinout charaktery některých postav, jak by si tvůrci přáli (což napravuje Serenity, ale jen částečně, takový pastor Book mi stále připadá hrozně nevyužitý). Jinak skvělý mix sci-fi a westernu, oplývající příjemným humorem, nadsázkou, sympatickými a charakterově zajímavými postavami a docela chytře vymyšleným vesmírem, který má hlavu a patu. ()

sheilla

S vetsinou lidi zde asi nebudu souhlasit, co se hodnoceni tyce. Jako dobry napad beru spojeni westernu a sci -fi, coz je dosti neobvykle. Naopak zaporem serialu je jeho nevyrovnanost, v podstate me nadchl pouze jeden dil, coz je docela malo. Dale to byla urcita snaha o hlaskovost, ktera se v mem pripade nejak mijela ucinkem. Zenskou cast posadky to rozbrecelo a chlapi byli brani jako ti, co zenam nerozumi ( ja to spis beru jako alibi pro spatnou socialni inteligenci). Takze i pres veskere klady a zapory to hodnotim jako prumer, tedy 3*. ()

KR4T4S

Pomalejší rozjezd, ale tak od tuším 5. epizody se vše rozběhne téměř na sto procent. Zajímavé prostředí, kombinace žánrů, někdy příjemná změna nebo hra s narací, vtipný nápad s čínštinou a taková moje osobní třešnička na dortu jsou postavy kapitána lodi a profesionální společnice (a jejich ne/vztah). Velká škoda, že vše skončilo po sérii. A totálně nechápu, proč díly tohodle sci-fiwesternu běžely v USA zpřeházeně. ()

LadyVader

"The hero of Canton. The man they call Jayne." To byl aspoň drsňák! :-)) Jako celek naprosto parádní serial, spojení westernu a scifka tady ladí fakt dokonale. Malcom Reynolds je takovej druhej Han Solo :-). ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)