Zdivočelá země

Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Réžia:

Hynek Bočan

Predloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (viac)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiálny text distribútora)

Strike

Určitě nejlepší český polistopadový seríál, ne-li nejlepší vůbec. Občasné technické nedostatky nahrazuje hlavní téma, to jest ukazání zrůdnosti režimu po roce 1948 a jeho vlivu na lidi. P.S. komentář Oskara je prazvláštní... ()

crozet

Je potřeba ocenit pracovitost a výdrž celého kolektivu, který se na tomto projektu podílel a zvlášť odvahu autorů (i když pravděpodobně pouze pod křídly ambivalentní a neprohlédnutelné ČT je možné vše), protože ságy nebo aspoň opravdové či rozsáhlé příběhy se zde už dlouho netočí.. Proto tak vysoká bonifikace. Jiná věc je dílo samotné, na které je třeba vždy nahlížet jako celek, nikoliv konglomerát 20 jednotlivých dílů s notoricky známými seriálovými nešvary. Místy měl člověk pocit, že na cimře v komunistickým lágru žili všichni jako v četnicko-humoreskoidní služební jídelně, kde chybí už snad jen ta kytara.. Ale tyto invektivy jsou spíše marginální a správně by neměly zakrýt relativně veliký počin posledních let českého filmu, který sehrává mimo to roli nejen osobní sublimace autora scénáře, ale v mnohém supluje soudobé vyrovnávání se s tragikou poválečných let v našem prostředí. ()

Tominecek

Pro II. řadu - ocenění ELSA 2001 (3x) v kategorii "Původní domací televizní dramatická tvorba – pořad, režie a scénář (Jiří Stránský a Hynek Bočan)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

lukano odpad!

Původně jsem tenhle režisérský patos nechtěl nijak zvlášť hodnotit. Ale po tom, co režisér Bočan začal kádrovat herce, kdo koho volí za prezidenta v přímých volbách, hodnotím tohle to dílo odpadem. ()

Horak

Obcas vznikne neco, co presahuje ramec beznyho filmovyho utvaru. Zdivocela zeme tim podle me je. 20 dilu serialu odehravajiciho se na pozadi 15 povalecnych ceskoslovenskych let samozrejme neni bez chybicky, tech chyb a hluchych mist je tam prirozene spousty, ale troufam si tvrdit, ze lepsi serial v CT od r.89 nevzniknul (a ani nikdy nevznikne, pac CT uz se taky vydala cestou Pout a Ruzovych zahrad). Tim nemyslim umeleckou kvalitu, o te se da samozrejme diskutovat, ale hlavne snahu prinest prispevek k diskuzi o nasich nedavnych dejinacha a pohledu na ne. Serial se samozrejme snazi byt v prvni rade dobrodruzny, proto je do celkoveho pribehu, casto neprilis zdarile, naistalovana rada epizod, ktera by mohla byt aspon trochu uveritelna vzhledem k dobe, v ktere se hlavni hrdinove pohybuji. Nicmene celkove pribeh drzi pohromade a predstavitele jednotlivych postav vetsinou hraji na hranici svych moznosti. Byl jsem pred par roky na diskuzi s predstaviteli serialu, vetsina z nich tocila Zdivocelou zemi ze skutecneho presvedceni. Kdyz Hynek Bocan licil jak jeste 6-7 let po revoluci byl obrovsky problem tocit komunistickej lagr, jak soucasny komunisti protestovali, vsemozne branili nataceni a dokonce na ne utocili bejvaly bachari, tak mam skutecne padnyi duvod dat 5*. Majoru Zemanu, Muzu na radnici a Zen za pultem mame tuny, ale kolik mame Zdivocelych zemi? ()

kowalski

Je každopádně hrozné co se stalo lidem co potkalo tohle bezpráví. To nechci popírat. Ovšem tohle je debilní nudný seriál. Je vidět, že v české televizi se peníze vyhazují oknem resp. se vyhazují do kapes prominentů. ()

krabatt76

Velice smutný,ale také velice nutný seriál....Výborně zaznamenaná kronika tohoto státu ve 20.století.Žádnou reprízu nevynechám ! Díky panu Stránskému za to že ho tak výborně napsal ,když už musel spoustu věcí které seriáloví herci "jen" zahráli prožít. ()

ivamka

Obdoba 30případů majora Zemana, něco ubereme, něco přidáme, trochu krve, trochu sexu a je seriál. Znám to z ukázek, ale už opravdu blbnou. ()

Nerd4Dreaming

První série je pro mě srdcovka. Náckové a western namixovaný v prostředí Krušných hor, to je prostě paráda! I další série mají svoje nesporný kvality a seriál jako celek je skvělá věc. Postavy přirostou k srdci, a Maděra je chtě nechtě šéf až do konce! ()

yvona

Po pracném shlédnutí naštěstí poslední IV. série jsem přehodnotila hodnocení na jednu hvězdu. Něco tak debilního se hned tak nevidí, to už si můžu pustit rovnou Majora Zemana . Plně se ztotožňuji s komentářem Oskara a LiVentura. ()

Kakho-oto

Dle mého názoru se jedná o nejlepší český seriál natočený po roce 1989 a možná dokonce o náš nejlepší seriál vůbec. Strhující příběh pilota Antonína Maděry mě maximálně zaujal. Prvních 10 dílů umně kombinuje historické pozadí s prvky romanticko-dobrodružného žánru. Ochrana půdy, dobytka a také žen před zápornými postavami, častý výskyt koní - to vše nápadně připomíná westernový žánr. Od 11. dílu se seriál změní v drama bez romantických prvků. Pobyt muklů v uranových dolech a bližší vykreslení reality 50. let je velmi záslužné, navíc je to natočené s citem vůči historickým faktům, ne každý komunista je automaticky jasný záporák (viz. především Brabenec ztvárněný Oldřichem Vlachem). Třetí série zrovna premiérově běží v TV. První čtyři díly mě nijak nenadchly, ale zatím poslední tři vysílané díly daly vzpomenout na kvalitu prvních dvou řad. Snad to tak vydrží do posledního dílu, celkem již třicátého druhého (případné čtvrté řady se bojím už jenom kvůli dalšímu stárnutí postav, již teď bije do očí, že Harry či Curly mají mít na konci 60. let přes 40). Moje nejoblíbenější postava v seriálu je asi Martin Kanda. Odklon děje seriálu od děje literárních předloh je zvláště v třetí řadě značný. Znovuobjevení dareby non plus ultra Ševčíka alias Kníra jsem však přivítal. Jeho zasloužený konec je pro mě tím nejlepším momentem třetí řady. Naopak nevím, zda by bylo možné, aby se ze zloděje, který kradl v 50. letech, stal člen Stb (Veselý zahraný Čenským). Dejdar zejména zde ukazuje, že je hercem s velkým H, bohužel v současné době hraje rovněž v kokotině "Comeback." 24. 1. 2009 - Třetí řada je stále na velmi dobré úrovni. Od pátého dílu až do konce byla velice napínavá a zajímavá. I tato řada však neskončila kladně, Maděra se sice vrátil a Estébáci na statku neuspěli, byla však obětována postava Lojzy. Jeho konec mně osobně moc věrohodný nepřipadá. Ani čtvrtá řada neskončila kladně, poslední díl dost poškodil celý seriál. Přece jen Maděra nemusel zemřít, když v knižní předloze slaví 80. narozeniny a to v roce 1995. Návrat Žabáka byl silně nepravděpodobný. Naopak návrat Zikmunda a Svěrky byl dobrým tahem, to stejné platí o zařazení Vašutovy role do seriálu. 1. řada 90-95 %, 2. řada 80-90 %, 3. řada 75 %, 4. řada 80 %. Na základě hodnocení posledních dvou řad by vycházely tedy čtyři hvězdičky, ale nejpodstatnější je sdělení prvních dvou řad a ty jsou vysoce kvalitní, proto zůstávám na pětihvězdičkovém hodnocení. ()

maaan

Souhlasím s Tosimem a přidávám, že tento seriál z roku '97, kdy mi nebylo ani deset let ve mně asi poprvé vyvolal a koneckonců i zakotvil velmi slušnou závrať vůči komunismu. 90%, tedy 5*****. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj