Situácia je vážna, nie však zúfalá

• Československo Situace je vážná, nikoli však zoufalá (viac)

Podnikatel Bertrand Duvernois má velké plány a k jejich uskutečnění nutně potřebuje přímluvu ministra Mazarda. Taková záležitost se nejlépe projednává v soukromí, Bertrand tedy pozval politika na víkend do zámku své snoubenky. Mazardovi to přišlo vhod, neboť s sebou mohl vzít utajovanou milenku. Diskrétní atmosféra ale rázem vezme za své, když se v zámeckém parku začne ozývat střelba a všude se to přímo hemží uniformami a novináři. Z vězení totiž uprchl trestanec, jehož matka bydlí v sousedství, a policisté se rozhodli zřídit si hlavní stan právě na místě, kde pobývá záletný pan ministr. Hnízdečko lásky se mění v hotový průchozí dům... (oficiálny text distribútora)

MIMIC

Klenot dekadentnej francúzskej buržoáznej frašky. Jedinú analógiu vidím vo funesovke Oscar s tým rozdielom, že tu je ten správny "nenápadný pôvab buržoázie", kde sa všetko rieši bez zbytočného kriku a fyzického násilia. Menej humoru, zato však zvláštna podmanivá atmosféra, celkom rád by som si sadol niekde do kúta s vínom v ruke a všetko to ticho pozoroval. Naposledy som film videl v detstve, piata hviezdička je z nostalgie. Smie sa to? PS: Interiér zámku sa hemží moderným umením, zvlášť nebezpečne vyzerajúce alumíniové abstraktné plastiky s hrotmi sú neprehliadnuteľné. Myslím, že práve toto inšpirovalo Daria Argenta k jednému mimoriadne nádhernému mordu v jednom zo svojich budúcich filmov. ()

Tosim

U mě se to nakonec přiklonilo ke čtyřem hvězdičkám. Po trošku nudnějším úvodu jsem byl svědkem francouzské komedie s jemným humorem i bláznivými situacemi, přesně takovou, jakou ji mám rád. ()

woody

Nevím jak jiní ale mně vždy uchvátí dozvědět se jak se z tak zapleteného rébusu vždy vyklube roztomilá veselohra.Ztřeštěná ženuška, stavař, ministr s milenkou, ministrova žárlivá fuchtle, bláznivý policejní inspektor( moje nejoblíbenější postavička v tomhle panoptiku), oživlý mrtvý manžel, starý papá, služka (kterou většinu filmu uvidíte ve mdlobách), gangster a další na které si nevzpomenu. Vyžaduje to však naprostou pozornost, neboť se za chvíli přestanete orientovat a nebudete vědět vědět kdo je to pod pohovkou, kdo to teď přeběhl do skříně, proč někdo omdlel, kdo je ten mrtvý a jiné zápletky. ()

Oskar

Situace je zoufalá, nikoli však vážná ;-) Politická satira a crazy komedie - to nejde dohromady a ani tady to tak úplně nevyšlo. Ale přesto - kdo by neocenil francouzskou komedii? Kdo mě úplně uchvátil, je Michel Serrault ve vedlejší roli rozklepaného ministra, zakládajícího si na své mediální neexistenci. 60 % ()

dobytek

Žabožrouti tyhle blázniviny sice točili jak na běžícim pásu, ale většinou to účel splnilo. Já jsem se u toho zasmál a 100 minut uteklo jako voda. Sice film chvílema působil poněkud překombinovaně, ale na druhou stranu se tam aspoň pořád něco dělo, takže jsem se nenudil ani na chvilku. Jako určitej nedostatek bych viděl to, že ve filmu trochu schází nějakej hlavní tahoun, kterym by byl komik formátu Funése nebo Richarda. Tady mě prostě žádnej z herců nějak vyloženě nenadchnul. 75% ()

ORIN

Až příliš bláznivá a překombinovaná převleková komedie, kterou dokáží natočit jedině Francouzi. Založena na principu - v jedné místnosti něco objevíme (věc/postavu atp.), běžíme zpět do původní, vezmeme s sebou potenciálního svědka a jdeme do té inkriminované, kde se ale daný objekt/subjekt již nenachází, a tak v podstatě pořád dokola. Tento koncept může být v některých chvílích opravdu katalyzátorem vtipných momentů (Serrault a Lefebvre se snaží, seč mohou), ale neutáhne celý film s celkem chatrným scénářem. ()

MMR

Jedna z francouzských zamotaných taškařic. Člověk pořádně neví, kdo je kdo a z bláznivých situacích mu jde až hlava kolem :-D Ale pro pobavení je to ideální. ()

LiVentura

Krásná milá komika..... jedna z mých nej....a rovněž méně známých, i když název tomu neodpovídá.. Ty záměny, časté omdlývání a úžasní komici, no prostě klasika francouzského humoru.. zlatý fond!!! ()

Snorlax

Jedna z mnoha desítek situačních komedií, kterými v sedmdesátých letech Francie zaplavovala Evropu, se nepovedla. Samotný námět není příliš vtipný a výběr Lefebvra jako představitele hlavní role lze bez ostychu označit za obrovskou chybu. Lefebvre hrající celý život jednu jedinou roli ňoumy skutečně na něco takového nemá. Jediným kladem filmu tak zůstává sympatický výkon Michela Serraulta. Záhadou pro mě zůstává, proč tuto ryze primitivní komedii doprovází hudba jako z nějakého zàbavného střeleného animáku. ()

Anderton

Film má sto minút, ale nedokáže rozohraté situácie uspokojivo ukončiť, čo je veľká škoda. Pretože inak všetko výborne šlape, bavil som sa ako dlho už nie pri nejakej staršej francúzskej komédii a aj opakované vtípky stále dokázali baviť, viď odpadávajúca slúžka. Pritom premiešávanie postáv a ich novobudujúcich vzťahov sľubovalo zaujímavé rošády čo sa týka výsledku, ostalo ale nakoniec len pri tých komických situáciách. Funes alebo Richard mi tu vôbec nechýbali, len by na seba v takto kolektívne pojatom filme pútali príliš veľa pozornosti. Kľudne by som zašiel aj na divadelné predstavenie, ak by sa u nás niekto chopil tejto látky. ()

Willy Kufalt

Jacques Besnard natočil jednu komedii, kterou hodnotím jako mimořádnou a to Krást se musí umět (1975). Většina zbylé tvorby, s níž jsem měl dosud tu čest, se pro mě nese spíše ve znamení toho průměrného, co francouzská komediální tvorba na plátně 60./ 70. let přinášela a to platí i o této adaptaci údajně úspěšné divadelné hry. Kámen úrazu zde tkví mimo jiné v obsazení jedné z hlavních dvou mužských rolí: Jean Lefebvre zde dostal jednu z příležitostí zahrát si v roli zcela odlišné od jeho tradiční polohy zábavného ňoumy, ale bohužel se jí nedokázal chopit s patřičnou záživností. Lefebvrova neustálá přítomnost mě občas otravovala, ale stále je to nic proti otravnému neustálému omdlévání služky. „Situace je vážná, nikoliv však zoufalá...“, protože kolotoč absurdně bláznivých situací v šíře celé sbírky pestrých postav zde v jistých momentech přeci jenom dobře funguje... a protože jí zdobí navrch Michel Serrault, jenž si toho svého ministra vychutnává s ohromnou lehkostí. Na jedno (tak s odstupem času i dvě :)) zhlédnutí určitě fajn oddechovka, byť s jistými slabinami. 60% ()

dopitak

Souhlasím s argensonem. Jenom bych ještě dodal, že na úplný vrchol by filmu pomohlo přeobsazení sekretářky za nějakou víc sexy dračici, a tvůrci si mohli dát trochu práce s vymýšlením vtipů a komediálních situací, takhle se až na krásné výjimky omezili na tradiční přenášení mrtvoly na jiné místo. Vtípky na politiky jsou ale skvělé! __Nevěděla jsem, že je ministerstvo kulturních hodnot... Ani já, než mě jmenovali..... Lefebvre dabovaný Lubomírem Lipským, to je pastva pro uši. ()

borsalino

Z této komedie jasně kouká, že byla natočena v období, kdy se zejména ve Francii točily tyto typy komedií jako na běžícím pásu. Doba byla jednoduše taková, komika vycházela ze situací, které lidé znali a patrně to byla opravdu švanda. Obávám se, že tato doba už je pryč a přestože je v komedii pár vysloveně vtipných momentů, nestačí to na to, aby mě komedie opravdu pobavila. ()

evapetra

Hodně spletité, zašmodrchané, mnoho postav a donekonečna se opakujících situací, vtipné jen sem tam a hudba dost otravná. Jednou vidět stačí. ()

argenson

Psinézní! Krásné slovo. Rozhodně to zní líp, než říct: "Vole, to je prdel." Faktem je, že půlku kvalit u tohohle filmu dodává starý dobrý český dabing, má to půvabné dialogy. I když mám problém přijmout Jeana Lefebvra jako herce hlavních rolí, tady to naštěstí zachraňují mnozí jiní včetně permanentně krásné (v bílém kožichu) a permanentně blbé Catherine Serre. Nelogická a nudná mi ovšem přišla vsuvka se stále přítomným pohřešovaným manželem (Gabriel Cattand), bez jeho figurky by se to klidně obešlo. V celkovém vyznění a s úspornou výpravou výborné pro divadelní jeviště (tady ostatně byla předloha), pro film trochu slabší. Nicméně jako návštěva do francouzské filmové komedie 70. let slušné a určitě víc než na jedno podívání. ()

Pink.Panther

Situace je vážná a (pokud je Lefevbre v hl. roli) tak i zoufalá. Sotva průměrná skorokomedie, kde asi nejvíc vadí slabý scénář a která vyniká snad jen tím že byla prý uvedena už za komančů v 70. letech a je tu bohužel pořád s námi díky TV reprízám a stíní mnohem lepším fr. filmům, které se na obrazovky nedostanou. Jen Serrault, který zas jednou dokazuje své herecké umění tím že i v blbém filmu udrží svůj vysoký standard, je tou pověstnou třešničkou na hodně zkaženém dortu. ()

Rosana

Vůbec si nepamatuju, o čem to bylo, ale rozhodně si pamatuju, že jsem se po filmu nemohla probrat ze smíchového záchvatu :) ()

Pierre

Tento film je vlastně nadčasový. Přestože se odehrává na Štědrý den, nenalezl jsem v něm ani kapku (tedy, pardon) vločku sněhu. Anebo to prostě odflákli a natočili to v létě. Jenom v něm na rozdíl od současného adventu nevidím žádného Alzáka, se kterým mám společné reakce holek a  o kterém nám tento advent tak krásně zazpíval Pokac. Tato komedie není vyloženě krásná, místy působí jako by ani neměla nějakou pořádnou filmovou režii. Je to prostě ,,divadlo na plátně.´´ a já mám podobné francouzské filmové divadelní komedie rád. Viděl jsem tedy už i lepší, toto bylo místy zbytečně překombinované, aniž by některé zápletky nevyšuměly do ztracena a byl by dostatečně využit jejich potenciál. Ale vlastně se u toho nedalo nudit, pořád bylo co sledovat, uteklo to jako voda a užil jsem si to. Milovnící mírně absurdního humoru si taky příjdou na své. Dovolím si tedy mírně nadhodnocovat. Dal bych si cukroví... ()

kaylin

Příjemně absurdní francouzská komedie, která se odehrává v podstatě jen v jednom domě, ale má neskutečné tempo gagů, kdy máte pocit, že se snad herci najednou roztrhnou na kusy, jak se neustále snaží něco dělat. A funguje to. Jsou zde scény, které mě dokázaly odrovnat třeba jen tím, co padalo za věty. ()