Odpočívej v pokoji

• USA Six Feet Under
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvorcovia:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (viac)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiálny text distribútora)

Innuendo1987

K tomuto seriálu bylo již mnoho řečno a mnoho napsáno. Neubráním se však tomu, abych taky přispěl svým názorem. Seriál z prostředí pohřebácké rodiny Fisherových, z nichž všechny charaktery, ať jsou sebešílenější, si proste musíte zamilovat, mě totálně uzemnil a stal se pro mě návykovým. Ruth, Nate, David, Claire, Brenda, Keath, Rico a další prožívají své životy a veškeré jejich chování je naprosto uvěřitelné a bravurně zahrané. Herecké výkony v tomto seriálu absolutně nemají konkurenci. Uvěříte každé emoci, každému pohledu, každému fuck, které zazní, no řekněme, mnohokrát. Další věc, kterou bych rád vyzdvihl je hudba a uvodní znělka, která ve spojení s uvodní obrazovou sekvencí je prostě geniální. Dá se ni dívat znova a znova, ostatně jako na celý seriál. Ironie,sarkasmus a černý humor ve spojení s někdy velmi morbidními výjevy je v dokonalé rovnováze a nikdy není mnoho jednoho ani druhého. Každá epizoda je do detailu propracována a je vidět že na nich pracoval kolektiv velmi talentovaných lidí. Samozřejmě nesmím zapomenout na hlavního tvůrce, scénaristu a režiséra několika epizod Alana Balla. Myslím že si je velmi dobře vědom toho, že nic lepšího už nikdy nevytvoří. Pokud začínáte s sfu úplně od začátku, tak vám dám dobrou radu. Užívejte si každou epizodu, každou scénu, každou postavu, protože to co příjde na konci páté řady vás naprosto odrovná a budete se přát aby to nikdy neskončilo. Takovou emociolnální nálož jsem u žádného seriálu ani filmu nezažil, a troufám si tvrdit, že už ani nezažiju. Six feet under patří k tomu nejlepšímu, co jsem ze seriálové tvorby kdy viděl a osobně jej řadím na svůj top1. You can't take a picture of this, it's already gone. ()

Caym

Odchylky od normálu v nejryzejší, a přitom nejrealističtější podobě vygradované do nadpozemských výšin. Když už si myslíte, že svět nemůže být pošahanější, Six Feet Under vás přesvědčí o opaku. Nikdo není normální, nikdo nedochází zaslouženého klidu - leda až po smrti. Jak řekl Charles Bukowski: "smetiště se plní. blázince se plní. nemocnice se plní. hřbitovy se plní. nic jiného se. nenaplní." - svět a jeho tak často skrytá tvář pod mikroskopem, od odsávání tělních tekutin přes drogy a umění, lásku a nenávist ve všech podobách až k černohumorným vtípkům a subjektivním promluvám, zážitkům a snům postav. Krutý život plný hledání sama sebe, někoho, kdo vás bude doplňovat, té správné práce, toho "něčeho", co nás bude nutit žít... všechny odstíny modřin a zranění, ať už viditelných nebo okem nepostřehnutelných, psychických, myšlenkových rozkladů a přešlapů, které nikdo nezvrátí, a zároveň to správné, co v životě je - rodina, láska, chuť žít a přežít všechno, co člověka pohřbívá šest stop pod zem. ()

cariada

Nebylo to špatný, ale na zadek jsem si nesedl, ani z tolik vychvalovaného konce, ten byl zajímavý, ale to je asi tak vše. Homosexuální linka mě tam vadila na tohle nemám chuť to sledovat a dělat že je to normální. Protože to normální není. Prakticky všechny postavy jsou psychicky narušený a zralý tak do Dobřan. ()

TomikZlesa

Taková klasická americká rodinka, kde snad každý vlastně není "normální" a má nějakou tu uchylku. Ať se jedná o homosexualitu, drogy, psychické narušení či rasové problémy. Zkrátka se jedná o další dokonalý seriál, který se jen těžko překonává. ()

ad

Celkem povedene, ale nevyrovnane, skvele sceny stridaji krec a naopak a onech poslednich nekolik minut posledniho dilu jsou sice cool natocene (asi jako reklama na auto), ale je to nepokryta zdimacka na hranici kyce u ktere jsem se bohuzel jen potutelne usmival nez citove angazoval... ()

magnolia

3 zlaté glóby † 43 dalších ocenění † 116 nominací † scénář geniálního (a tohle slovo používám jen v souvislosti se třemi osobami - jeho, einsteinovou a mou ;o)) alana balla (mimojiné autora americké krásy) † originální vždy sla(ho)děná scéna v příjemné pohřebním prostředí, o úvodní poetické znělce (či sonetu?) ani nemluvě † mému srdci i dalším vnitřnostem blízký humor, plný sarkasmu a ironie † sex a drogy (pro americkou produkci netradičně v nesamoúčelné podobě) † samé překvapení, překvapení a zase překvapení - což už je samo o sobě překvapení ;o) † zamilováníhodné postavy - všechny od ... hmm, teď jsem chtěla napsat něco ve stylu: "všechny od statečného ... po krásnou ...", jenomže problém je, že scénář je v takovém stádiu dokonalosti, že z pouhých kýčovitých postav udělal skutečné slovy necharakterizovatelné "živé" lidi... amen ††† ()

danecek24

Zlatý Glóbus - cena (3) - 59. ročník (za rok) 2001 - *Nejlepší seriál (drama), *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Rachel Griffiths, 61. ročník 2003 - *Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Frances Conroy + nominace (5) - 59. ročník 2001 - Nejlepší herec v seriálu (drama) - Peter Krause, 60. ročník 2002 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Rachel Griffiths, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Peter Krause, 61. ročník 2003 - Nejlepší seriál (drama) ()

spygirl

"Usmívej se, ale ne zas moc, soucitně, ale ne šťastně." "To není problém." !Obsahuje SPOILERY! Hodně zvláštní seriál, jediný svého druhu. Velmi lidský... a také velmi smutný... Rozhodně není pro každého. Zpočátku jsem si musela na to jeho pomalé tempo zvykat, ale vyplatilo se mi to. Má nejdelší seriálovou znělku, jakou jsem kdy viděla: 1min.45sec. Oblíbené postavy: Nate, Keith a Billy. A ten David má taky něco do sebe... je tak hodný... ty jeho grimasy a pohledy... a líbí se mi, jak je věčně nadržený... :-) Neoblíbené postavy: Gabe, Nikolai a hlavně Brenda. K Brendě musím říci tolik: Věřím tomu, že takový člověk existuje i ve skutečnosti, ale nechtěla bych ho poznat. A vůbec se mi nezdá tak moc inteligentní, jak o sobě s oblibou prohlašuje... Doufám, že už se tam nikdy nevrátí - zatím jsem na začátku 3. řady. A navíc je v seriálu velmi dobře zvládnuté mé oblíbené téma homosexuality. Chválím tvůrce především za to, že se vyhli nákaze virem HIV, jak bývá všude zvykem a už to začíná být mírně trapné. --- EDIT: Tak se nám Brenda vrátila... no co nadělám, ale aspoň už tolik nevyvádí... :-) --- EDIT2: Viděno celé. Můj milovaný Nate............ :'-( A k tomu poslednímu dílu: Ještě před shlédnutím seriálu jsem četla něco o fenomenálním zakončení, ale TOHLE jsem nečekala... opravdu nemám slov. Jediné, co mohu říci je: Carpe diem... protože nikdo nezná dne ani hodiny... ()

pufina

Chtěla bych toho říct tolik, že ani nevím jak to slovně vyjádřit.. Už jsem pár různých seriálů viděla, ale Six Feet Under se od všech odlišuje. Nejvíc mě fascinuje to, že je seriál tak reálný, a proto je mi o tolik bližší než všechny doposud mé "oblíbené" seriály. Moje první dojmy nebyly zrovna v tom smyslu, že bych z toho byla "paf" a neznámé tváře mi k tomu moc nepomohly (až na Michaela C. Halla, kterého jsem znala dřív z Dextera), ale stačilo pár dílů a postupně jsem si je všechny zamilovala, stejně jako jejich životy a všechno, co k tomu patřilo. Viděla jsem každý díl a teď.. to najednou všechno skončilo (a pořád tomu nemůžu věřit).. A na ten závěr nemůžu říct nic jiného než to, že neznám lepší seriál.. To je život a život bez smrti by nefungoval.. Oblíbené postavy: David Fisher, Claire Fisher, Keith Charles, Nate Fisher, Brenda Chenowith and Ruth Fisher.. ()

Pajky3

Jen s velkým sebezapřením jsem dokázal dokoukat první sérii. Hlavním důvodem bylo herecké obsazení protože oba bratři se mi zamlouvají, herecky ne postavy. Michael "Dexter" C. Hall i Peter Krause jsou dobrý, ale tenhle seriál mi prostě vůbec nesedl, takže se k němu nejspíš už nevrátim. ()

Machrovic

SPOILEOIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: "Jestli si stát myslí, že někoho vychová, když do někoho napumpuje jed, jako teď do mě, tak to se šeredně plete." // "Všichni jste prasata, který vyklouzli z boží prdele." // "Proč se snažíš bejt tak milej. Je to nesnesitelné." // "Ukažte mi ty rakve!" // "Ty na mě vidíš jenom problémy. Už je mi z toho na blití." // "Přišla jsem o práci, protože jsem šla na popravu svýho otce." // (o mrtvole) "Vypadal jako mandarinka. Tahle barva mu sluší víc." // "Záleží mi na tobě. Nemůžu se na tebe vykašlat." "Můžeš. Už jsi to udělala!" // "Už mě nebaví mít z tebe strach. Nesnáším to. Z celý duše to nesnáším." // "Nate, nejsem šance, jsem člověk." // "Tak to je ten člověk, co zabil ty ženy, aby pak byl zabit státem Texas?" // "Průšvihy se dějí po sériích. Celebrity taky umřou tři naráz."// "Jo máš pravdu. Jo, lidi přestanou umírat hlady, přestanou se zabíjet, továrny zavřou a omluvěj se za globální oteplování. Je to jen otázka času."// "Mám jedničku!" "Nezaslouženou!" "Na to seru!"// "Vykouřili jste si je?" "To jsem neřek!" "Vyhonili jste si je?" "To jsem neřek!" "A co jsi teda řekl?" "Že tě miluju!"// "Ne, není nezvěstná, jenom nevíme kde je."// "Promiňte pobrečela jsem vám sako a přitom jste úplně cizí člověk." "To už teda nejsem."// "Po přestávce vás naučím tuhletu mazlivou figururu."// "Mami, proč přitahuju všechny pošahaný chlapy ve státě?"// "Vyrvu si srdce z těla a dám ti ho v krabici, jestli by to něco změnilo." "No to by změnilo. To bys byl mrtvej!"// "Chodil do mýho pokoje a prděl mi do polštáře." "Bylo mu 10 let."// "Ta halenka by vypadala líp, kdybys ses zbavila podprsenky." "A tvoje sukně líp bez tvýho zadku."// (Reakce Nata po setkání s manželkami mrtvého polygamisty na pohřbu.) "A do prdele!" // "Mám doma ženu s dvěma hlavama. Jo? Narozdíl od téhle, která nemá žádnou?" // "Udělal jsem chybu. Chcete mi to strhnout z platu? Polibte si!" // "Pizzu s ananasem moc nemusím." "A co musíte?" "Rád bych tě opíchal do bezvědomí." // "Já miluji vaši matku a ona miluje mě." "Je to tak dojemný, že se poseru." // "Georgi, já nechci čekat. Celý život jsem strávila čekáním." "Tak nebudeme čekat." // "Ta škola je..." "...plná zla a podlejch magorů." // "Hledáš mě?" "Jo. Kde je sakra tvůj hrob?" // "Ten chlap je živej, já jsem mrtvej. Tak je jasný,že vyhrává." // "Jak jde život?" "Jak jde smrt?" "Dobrý, dobrý. Mám pár přátel. Hrajeme šachy." // "Život pro mě nebylo dobrý prostředí." // "Liso, kdybych věděla, že umřeš, tak bych s tebou strávila více času." // PODĚKUJTE TWYNLICHOVI ZA TO, ŽE SI NEMŮŽETE PŘEČÍST DALŠÍ HLÁŠKY! to už je passé, teď platí: PODĚKUJTE CELEBRATOVI, ŽE SI MŮŽETE PŘEČÍST DALŠÍ HLÁŠKY: Kde jsou ty časy, kdy kafe bylo kafe. // Už nechci, aby o mě pečovala moje mladší sestra. // Slyšela jsi v noci ty dvě mrouskající se kočky? - Jo, byly horší než máma s Georgem. // Přiznat se, že deš do kopru není (moc) lehký. // Sperma je ... já nevím ... je tak malý a tolik dokáže. - Je to divný. // Středozápadní buzny jsou fakt divní. // Jsem malinkatá betunie v záhonu. // Proboha, Ricova charita má nejmíň pětky. - Já bych mu hned uřízla koule. // Bren můžem si upřímně promluvit. - A do prdele! // Udělala jsem průser. // --- // Co je? - Jen pomalá vražda střední třídy. // Tvoje modřiny vypadají líp. // Nejlepší je sjet se přes den. Pak se můžeš krásně vyspat. // Na co čekat? Novej dům, novej život. // Kolik takových zločinců musíš zabít než se staneš jedním z nich? // Proč si opustil tolik žen? - Protože se kurva moc vyptávaly, tak proto. () (menej) (viac)

Davosh

Dokonalý seriál, pojednávající o životě jedné funebrácké rodiny. Seriál tak depresivní, že jsem několikrát během jeho sledování měl nutkání přestat se dívat, protože už toho bylo i na mě moc. Jenže dá se přestat dívat na něco tak dokonalého ve všech aspektech. Od výběru herců, postav, které hráli (a to jsou většina z nich lehce psychicky labilní lidi, kterým ale stejně musíte to štěstí, které ne a ne přijít, strašně přát), po dokonalou práci scénáristů - opravdu jeden z hrstky (ne-li jediný) seriálů, který i v těch nejhorších chvílích dokáže ještě přitlačit na pilu a dostat postavy hlouběji a hlouběji do nikdy nekončícího neštěstí a deprese. SpoilerZávěr samozřejmě perfektní, jen mi místo slz vykouzlil asi 10ti minutový nepřetržitý úsměv od ucha k uchu, protože jen málokterým seriálovým, filmovým či i reálným postavám bych přál, aby to neštěstí skončilo a všichni mohli prožít normální a šťastné životy. Pro mě tedy emocionálně nejsilnější nebylo posledních pár minut seriálů, ale především díl s05e10, protože to byl díl, u kterého jsem 80% času nemohl přestat brečet a právě kvůli němu budu na tento seriál vždy vzpomínat. Konec Spoileru. ()

Safenat

Co se týče scénáře, tak jde o naprosto dokonalý seriálový počin. Takřka nikdy jsem neměl pocit, že daná postava je zbytečná, nebo naopak zmizela, jelikož se již nehodila tvůrcům do krámu. Celek je tak velmi konzistentní a dává smysl i retrospektivně, čímž se nemůže chlubit žádný z moderních "velkoseriálů" jako jsou Ztracení a podobně, kde jsem měl neustále pocit, že to dohromady nedává smysl a nebo že postavy se objevují a umírají jen proto, že si herci řekli o velké honoráře. Six Feet Under tak na mně působí jako velmi dobře napsaný moderní román se všemi jeho klady i chyby. Herecky i ideologicky je to taky velmi dobře zvládnutý seriál, jen je někdy poměrně zdlouhavý, a proto ty 4 hvězdy. ()

flyboyeda

Velice zvlastni serie kombinujici temne prostredi, propletene vztahy, intenzivni emoce a spoustu podnetu k premysleni. Okouzlujicim a beze sporu sympaticky divnym zpusobem vtipne. Vyjimecna inteligentni zalezitost. ()

Radiq

Michel C. Hall zahrál tu buznu fakt dokonale a fakt jsem mu to uvěřil. Na rozdíl od toho černocha, kterej je takovej divně jemnej, chch. Jinak zajimavy, že už tady jeho postava vidívá svýho mrtvýho tátu, stejně jako později Dexter. Dále zaujal Freddy Rodríguez, kterej je fakt hodně černohumornej, i když často asi ani nechce. A když sme u toho, tak pravidelné úmrtí na začátku každé epizody je dycky ta chuťovka, na kterou se nejvíc těším. Jinak Frances Conroy mi byla nesympatická a hnusná už v tomto seriálu, takže nic novyho (navic tady hraje trapnou iracionální, napůl hysterickou, napůl promiskuitní matku). A naopak Lauren Ambrose se mi už tady líbila, svou nekonvenční krásou a je škoda, že nějak víc neprorazila. A na další opak, Eric Balfour je hroznej kretén se šišatym ksichtem, i když za to nemuže, ale to je jedno, nemá dělat herca. No a Peter Krause je takovej sympaťák a dobře se na něho dívá, takže pohoda. Uvidíme, jak se mi to bude líbit dál... Nelíbí se mi hlavně ty kostelní a křesťansky scény a kecy. Naopak všechny ty představy, vidiny, promluvy s mrtvejma to krásně "oživujou", chch. V druhé sérii mě docela zklamaly úvodní smrti - už nebyly tak originální a vtipné. Brenda v podání Rachel Griffiths se stala strašnou děvkou a hlavně je divná, stejně jako její povedenej bratříček. Jinak se nic moc nezměnilo. Matka je furt stejná piča, David a Keith furt stejny buzny, Claire furt stejně hezká; jenom Nate má najednou potomka a je na chcípnutí. Drží si to tak nějak svou úroveň, tak uvidime... Třetí série se drží kvality druhé, takže nic moc. Akorát mě potěšilo pár posledních dílů, ve kterejch se dozvíme, že už tam asi nebude hrát Lili Taylor, kterou jsem nikdy nemusel. Tak a teď se ještě zbavit té psychotické matky a snad se to zas zlepší. Ale slibuju tady u všech hoven, že pokud se to v další sérii nezlepší, půjdu s hodnocením dolů... Na štěstí, čtvrtá to docela vytrhla. David byl přepadenej skvělym psychoušem, Keith a jeho práce bodyguarda z něho taky udělala trochu sympatičtější (i když furt stejně teplou) postavu, Claire hulící brko za brkem a šukající s kdekým zažívá umělecky hojné období, Lilina smrt se nám poněkud zkomplikovala, můj oblíbenec Rico má problémy s nevěrou a v manželství, vrátila se nám Rachel, a novej píchač jejich matky George sice ze začátku nic moc, ale jeho osobnost taky po čase získává novej rozměr - jak už je v tomhle seriálu pravidlem: každej je tam tak trochu divnej. Taky se mi líbila Georgova dcera Maggie v podání Tiny Holmes, která oplývá zvláštní krásou a její postava byla tak klidná a hodná a bez charakterovejch vad, až se sem skoro nehodila. Takže tohle se mi jevilo jako takové oživení atmošky a hlavně taky ty úvodní smrti už sem tam taky měly nějakej ten originální nápad (rozpůlení výtahem je toho důkazem)... Takže fajn! Pátá série se tak nějak snaží všechno vyřešit a to se taky svým způsobem povede (zakončení posledního dílu se fakt povedlo). Sice to jede pořád po stejné trati, ale jsem docela rád, že už to končí. Největší zásluhu na tom má ta strašná psychicky labilní matka v podání Frances Conroy - s tou se scénárista fakt nemazlil a udělal z ní píču největšího ražení. Ale všechny postavy jsou tam svým způsobem nějak divny (a Michael C. Hall je velmi přesvědčivá buzna (až mě to kolikrát znechucuje)) a co se jim může v životě posrat, se jim v životě většinou posere. Můžu říct, že to je hodně depresivní seriálek. Prostě moc radosti si tady neužijete, ale kolikrát je lepší takovej depkovitej seriál, než ty všudypřítomny podělany hepyendy. Prostě život je život a smrt je smrt, ale smrt je jistější. () (menej) (viac)

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (viac)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (viac)