Stáří není pro sraby

• Česko Plavčík (pracovný názov) (viac)
Česko, 2022, 85 min

Máte sny? Nějaká nesplněná přání? Parta důchodců si je vyrazila na výlet splnit a vzpomíná na svá mladá léta brigádničení v obecních lázních. Kňoura (Jiří Krampol), Josefa (Rudolf Hrušínský ml.), Janatu (Luděk Sobota), Kačera (Jan Přeučil) a vnuka Tomáše (Robert Cejnar) čeká výlet, na který nezapomenou. Let vrtulníkem, spaní pod širákem, večeře v nóbl restauraci, závod s pilotem Formule 1, ale i zábava na kolotoči... Co byste si ještě v životě chtěli splnit? (TV Prima)

Prubner

Kdyby scénář napsal někdo jiný, režíroval to někdo jiný a vystříhala by se z toho ta všudypřítomná otravná reklama, mohlo by to za něco stát. A klidně i se stejným hereckým obsazením. Takhle ale musím konstatovat, že se jedná o další nezvládnutý projekt, který ani zdaleka nevyužil všech možností námětu. Zachraňují to herci, jak už je to u Magnuska zvykem, i když většinou nemají co hrát. ()

Brouk

Je těžké hodnotit nezaujatě tento film, neboť Tomáš Magnusek usilovně pracoval na tom a to nikoli úmyslně, aby jeho jméno asociovalo takové "kinematografické stigma"...... Stáří není pro sraby není filmem uměleckým, na to si asi nehraje, nicméně je to filmem lidským. Bohužel PP  je dnes už nedílnou součástí a degraduje drtivou většinu současné produkce..... Ale zpět k samotnému filmu. Ať se to někomu líbí nebo ne, herecky je zvládnutý hlavními protagonisty nadprůměrně, civilnost byla velkým plusem a film mě jak pobavil, tak mě také donutil o mnohém popřemýšlet.... Svým způsobem Tomášovi Magnuskovi držím palce, ať už za jeho patriotismus a nebo za snahu...... ()

NinadeL

Tomáš Magnusek je úkaz. Dokáže dát dohromady projekty, na které si profíci netroufají. Nebojí se témat, která v hlavním proudu chybí. A nezapomíná na herce na sklonku kariéry. Je neuvěřitelné, jak jsou ty magnuskoviny film od filmu lepší, pořád to není úplně ono, ale nikdo jiný nemá koule na to, aby dal dohromady takovou partičku. ()

troufalka

Tak to dopadne, když amatér natočí film podle svého vlastního scénáře. Film, kde ani dobří herci netuší, co mají vlastně hrát. Smutné. ()

filmfanouch

Režisér, scenárista, producent a herec Tomáš Magnusek je takovým zvláštním úkazem české filmové scény. Původním povoláním učitel je ne zrovna dvakrát oblíbený u kritiků, naopak ovšem poměrně oblíbený u diváků a herců. Po herecké stránce na sebe dokázal vyvolat pozornost především famózním výkonem ve filmu Shoky a Morthy: Poslední velká akce (a odměnou mu byla nominace na Cenu české filmové kritiky za nejlepšího herce roku), filmy čistě z jeho produkce jsou prozatím víceméně zařazované mezi to nejhorší z aktuální české filmové tvorby. Diváci ho ovšem cení především milého člověka, který dává svými filmy příležitost zazářit hereckým a tak trochu zapadlým legendám a je prostě sympaťákem, který si plní svůj sen a točí filmy. Je jeho nejnovější film Stáří není pro sraby poté částečným vykoupením?   Osobně bych se nebál Stáří není pro sraby za Magnuskův nejlepší film. Nebo minimálně ten nejsympatičtější. Nejideálněji spíš nejsnesitelnější. S námětem původně za samotným Magnuskem přišla dvojice bývalých plavčíků, kteří Magnuskovi námět nabízeli pár let a Magnusek nakonec přijal. Důležité je též zmínit fakt, že se na psaní scénáře společně s Magnuskem podílel také Petr Markov, spoluautora scénáře k populární trilogii Slunce, seno. A i když se dá o kvalitách slavné trilogie Zdeňka Trošky polemizovat, Magnusek tak alespoň dostal posilu v podobě zkušeného scenáristy, který alespoň má nějakou představu o dramaturgii, psaní dialogů a podobně. A i v tomto ohledu je možná nejnovější Magnuskův film nejsnesitelnější ze všech. I když to vlastně zas tak veselé není.     Je velmi snadné se filmům Tomáše Magnuska posmívat, on sám ovšem ví, že netočí světoborné filmy vysokých kvalit. Přesto alespoň částečně tvůrčí vyzrání je z Magnuskovy novinky cítit. Samotný námět jakoby lehce navazoval na Magnuskův režijní debut Pamětnice či jím napsaný Školní výlet, film o plnění si bucket listu čtyř přátel ovšem dokáže fungovat minimálně na tom principu, že je postav razantně méně a o každé z nich jde něco říct. A především má člověk alespoň pocit, že si čtveřice Jiří Krampol/Rudolf Hrušínský/Luděk Sobota/Jan Přeučil natáčení filmu užilo a i na stará kolena dávají do tak víceméně primitivní záležitosti vše.   Původně zamýšlený pro kina film skončil v hlavním vysílacím čase na stanici Prima, přičemž je toto rozhodnutí možná ideálnější. V prime-time Stáří není pro sraby dokáže obstát jako neurážející částečně odpočinková zábava, která přitom není tak nevkusná a odpudivá, jak by člověk mohl snadno očekávat. A je to vlastně skutečně v rámci možností cajk.   Téma příběhu je v podstatě jasné už ze samotného názvu. Ani na stará kolena by se člověk neměl bát, plnit si své sny do posledních sil a někdy se i nebát a postavit se stínům minulosti. Zápletka se odvíjí v podstatě očekáváným primitivním způsobem, zásadní zvrat je snadno prokouknut už od samotného počátku. Tady ovšem nejde o film, který by zoufale chtěl do poslední chvíle tahat za tajemno. Magnusek prostě točí film pro svou cílovku a zbytek jen bude ve finále neuražen tím, že se na to dá po stránce vizuálu alespoň chvíli koukat a především je v tom celou dobu cítit alespoň minimální snaha o nějakou řemeslnou úroveň.   Pár poměrně pěkných záběrů a především fungující nasvícení, zvuk je konzistentní a střih dokáže vyvolat dojem, že na sebe záběry funkčně navazují. I v tomto ohledu po předchozích zkušenostech s Jedlíky aneb Sto kily lásky či Modelkami s.r.o. solidní krok dopředu. Po Klukách z hor Magnusek točí o poznání méně ambiciózní téma, přece jen to ovšem dokáže nezavánět vyloženým neumětelstvím.   Zarazí tak především příliš okatý product placement, jisté momenty, které příliš sází gerontní demenci a ve finále až příliš snadné vyžehlení zásadního konfliktu, který vlastně celou zápletku vrhá do pohybu. Vše jde jinak v zápletce poměrně hladce, bucket list pochopitelně především odpovídá rozpočtu a kdo se těší především na Emersona Fittipaldiho by měl rychle vychladnout. Přitom to celé ovšem není vyloženě nevtipné a nezajímavé. Zajímavé je to především sledovat s odstupem a vzpomenutím na progres v Magnuskově tvorbě. A pak se jen smířit se scénami typu ´´ senilní důchodce se náhodou dostane do bordelu ´´ či ´´ banda důchodců kouří jointa ´´. Člověk prostě vždycky nemůže mít vše, přesto se alespoň minimálně Stáří není pro sraby daří zahřát duši. Především v momentech, kdy dochází k vášnivé romanci mezi Janem Přeučilem a Ivanem Vyskočilem.   Výsledné hodnocení se poté odvíjí od lehkého sociálního experimentu/survival challenge, kdy jsem si k sledování filmu zakoupil flašku Amundsena a měl jsem v plánu do sebe hodit panáka v každém momentě, kdy se budu za film a jeho tvůrce cítit trapně. A po skončení závěrečných titulků ještě pořád byla flaška z poloviny plná! K tomuto faktu připočítám zmíněnou nejvyšší snesitelnost a sympatičnost ze všech děl Tomáše Magnuska a rázem se Stáří není pro sraby stává jasným vítězem v rámci jeho kariéry. Ano, laťka není nastavená příliš vysoko. Magnus ovšem očividně našel formu (hehe), která mu vyhovuje a jako filmař alespoň částečně zraje. Tak uvidíme co předvede třeba s těmi čtvrtými Bastardy.....     PS: Zhruba rok dozadu vyšel poměrně slušný videoklip k písní Budeme spolu zpívat v duetu Jiří Krampol/Natálie Grossová. Výsledná píseň z nějakého důvodu ve filmu chybí, instrumental jde ovšem zaznít ve scéně u táboráku.   PS 2: Jiří Krampol v průběhu filmu v televizi sleduje Bastardy 2. Šance na Magnusek Cinematic Universe jsou tak nejspíš definitivně mrtvé. () (menej) (viac)

Big Bear

Jo, Tomáš Magnusek. To je samostatný žánr. Těžko určit typ jedince, který tento žánr preferuje. Asi jsou to hlavně senioři, ale i já sám mu dávám občas šanci. Sleduji ten jeho urputný boj a snahu natočit alespoň jeden dobrý film. Jeho filmy jsou prostě jiné. Dává v nich prostor menšinám, seniorům, nejednou v nich hrály herecké hvězdy na něž se málem už skoro zapomnělo a které ostatní tvůrci již raději obchází obloukem. Jeho filmy jsou plné PP, ale kupodivu u něj jsem to ochoten překusovat, protože je mi jasné, že jinak by na tento typ filmů asi nesehnal peníze. Herecké výkony většinou zvláštně oscilují a dost často je tam velký kontrast mezi  herectvím herců - veteránů a komparzu, který je často v křeči při říkání i jediné věty. A vzhledem ke stáří některých herců i to jejich samotné hraní je někdy na hraně... Filmů s podobným námětem jako je tento už byla natočena hromada. Oprostěme se od opravdu leckdy ochotnických hereckých výkonů, jednoduchého humoru a místy šíleného scénáře. Sama osa příběhu o partě důchodců, přátel, kteří si chtějí ještě jednou naposledy vyrazit a splnit si své sny dříve než z nich budou ležáci nebo dokonce jen rozemletý popel v urnách byla docela ok. Během cesty samozřejmě vzpomínají na mládí, dávné veselé historky i křivdy. Bohužel zde zase Magnusek sráží myšlenku zpracováním. Ač se flasbacky odehrávají zřejmě mezi šedesátými a sedmdesátými lety, nepoznáte to. Herci mají soudobé účesy a ani oblečení nebylo ani náznakem dobové. Kdyby tam alespoň hodil nějaký vintage filtr... Flashbacky byly většinou děsivé a hned ten první ze skokanského můstku bych dokonce nedoporučil slabým povahám. Potěšila účast pana Freje, toho jsem měl jako herce vždy rád. Kdyby film skončil po rozhovoru Freje s Krampolem, mohlo to mít větší grády. Takhle to celé podivně vyšumělo kamsi do trapna, obzvláště ten kinedryl mne dostal...  Takže Magnusku, zase ne. Ale abych nebyl pes, nějakou tu hvězdičku dám, protože tady alespoň vidím zuřivou neutuchající snahu točit o opomíjených tématech, byť za ideou to zpracování těžce pokulhává... Takže za dvě přání. * * ()

Arsenal83

Takzvaná páprdovina. Film o penzistoch určený hlavne penzistom. Vtipné tu nie je zhola nič. Akurát tak jeden nábeh na grc nastal, keď zošuverený Vyskočil buzerantsky pobozkal Přeučila. Až mám pocit, že to bolo natočené len kvôli tomu. ()

Marze

Pozitivni je, ze se zde objevili slavni herci Krampol, Hrusinsky, Sobota, Frej, Preucil. Ale casto propaguji sponzorske vyrobky ("Jsme pojisteni na celou dobu cesty"). Dej je ridky, k nemu lazenske historky, sentimentalni klavir. Tema posledni panske jizdy se objevilo v mnoha filmech. Napriklad Nez si pro nad prijde, Supernova, Frajeri ve Vegas. Zde jsou protagoniste nenarocni. ()

Tryskomyš

OSAHÁVÁNÍ ŽEN POD VODOU PŘÍSNĚ ZAKÁZÁNO. ,,Starej Brůna - Legendary Czechoslovak Killer. Řekla bych takový klasický Magnusek. Nemá to moc žádný náboj, ale přitom je to hezký film. 55 %. Sám si tu také zahrál menší roli, podobně jako v seriálu Stopy života. Což je jeho nejzdařilejší dílo. ()

Pierre

Tento film je už skoro stejně slabý, jak moje angličtina... Staří není pro sraby....Sledování tohoto filmu není pro sraby...A filmování zase není pro Magnuska. Už si to musíme definitivně říct.  A to jsem jeho předchozí film Kluci z hor považoval za koukatelný a svým sebeparodickým výkonem v Shokym a Martym mě dokonce velmi oslovil a nedám na to dopustit. Po těchto dvou projektech, kde si celkem slušně spravil reputaci se ovšem vrátil s dalším blafem. Mám jednoho oblíbeného  hosta z bývalého pořadu Jana Krause - Uvolněte se prosím. Jakéhosi Tomáše Horýcha, který se v roce 2009 zapsal do dějin, že poslal rekordní množství Smsek. To  mě zaujalo, co to je za nápad exota.:D Ale exota jako Magnusek ocenit tentokrát opravdu nedokážu.  Jasně, ten člověk má pořád až ulítlý zápal, zaslouží si pochvalu za vybudování hereckého muzea v Ratibořicích a věřím, že dokáže vytvořit na place takovou atmosféru, že může být pro tuhle  stárnoucí  hereckou gardu takový miláček, že mu do toho rádi vlezou.  A na základě prvních dvaceti minut se mohlo zdát, že tímto filmem by se mohl stát miláčkem i pro celou  starší diváckou stupinu, pro kterou to mohl být příjemný film. Úvod mi vážně ještě nevadil, byl jsem zvědavý, co z toho vyleze, ale pak nastal zmar, rozpaky, trapnost, uslintanost, nevtipnost a neatmosféra, že to moc lidem radost snad ani udělat nemohlo a stejně jako uživateli avatarak393 mi skutečně dochází slova, kterými bych to popsal. Stejně jako popsal  zabití celého námětu. Bohužel vznikl prázdný a depresivní  výsledek,  kde ani z těch splněných přání nebylo mnoho ukázáno a jediným emocionálním momentem tak zůstala smrt Krampolovy ženy.   Sice jsem dlouhou dobu uvažoval, že alespoň ze soucitu, nadějný úvod, některé snaživé herecké výkony i překvapivou vitálnost zúčastněných  a až dokonalý bizár v podobě homosexuálního páru Vystrčil-Přeučil dám druhou hvězdu. Ale  scény v nevěstinci a flashbackové pasíže byly tak speciálně špatnou kategorií, že jsem nakonec hodnocení musel ještě více snížit.  Je utrpení vidět Dejdara, který tak exceloval jako Ozáák v takovém vydaní, jak se tady  opět totálně ztrapňuje.  Je utrpení se na něco dívat od začátku do konce.  Neberte to prosím jako prvoplánový  hate, jenom proto, že to natočil Magnusek. Nepíšu to rád. Ale tohle bylo prostě silně nepovedené,  Pěkný  konstruktivní komentář: topi80. ()

slunicko2

Nevyužitá příležitost. 1)  Film má dobrý nápad, výborné herce, vcelku i dialogy jsou fajn._____ 2)  A přesto na mě tento pomalý, utahaný a umolousaný snímek nezapůsobil._____ 3)  Režisér nedokáže svůj výrazný osobní šarm převést na plátno. Snad někdy příště. ()

rakovnik

Magnuskův počin ani nemusel do kin, určitě ho již předem zaplatili sponzoři, kteří na nás z obrazovky přímo křičeli. Další pitomá směs víceméně trapných scének. Doufám, že alespoň naši herečtí bardi si plnění svých přání užili. Jedna hvězdička za Ladislava Freje. ()

Hennes

Větší komentář nemá význam. Poskládat do jednoho filmu tolik dobrých herců a doplnit je Fittipaldim, to je určitě na pochvalu. Celý film je však nezáživný a zakončení scénou jako z Babovřesk, u autobusu "urna tour", je dovršením debility. ()

Johnny.ARN odpad!

A tak dobre Magnusek začal, s cigánmi. A tak debilne pokračuje, s geriatrikmi. Nebavia ma zahraničné filmy s touto tematikou, nebavil ma ani tento. ODPAD! ()

MikeZ

Magnuskovi se za poslední půlrok podařilo díky geniální kreaci v Shokym & Morthym získat nějaký umělecký kredit, hodně zhubl, v rozhovorech pobaveně vzpomíná na své naivní filmařské začátky, kdy nevěděl ani kam postavit kameru, až jsem v krátkodobém pomatení smyslů čekal, že se fakt trochu vzpamatoval a jeho nový film nebude úplná sračka. LOL. Kameru už sice postavit na místo umí (dokonce se naučil přeostřovat mezi lidmi v popředí a pozadí), takže ten film už nevypadá jako úplné bláto, jen jako podprůměrný seriál na Barrandově, scénář je ale zase z úplně jiného vesmíru. Očividně ho napsal člověk, který viděl pár filmů a zná modelové situace, ale jakmile je má vyplnit nějakými lidskými interakcemi, tak je to jakoby právě poprvé v životě vylezl z atomové krytu. Což je největší plus tohohle veledíla a zařazuje se tím mezi ty dobře špatné filmy, kde jsou filmaři prostě úplně mimo a naivní, než že by jim to bylo jedno - takže do kolonky s The Room, hned vedle podobně mimózních českých majstrštyků jako Muzzikanti a Miluji tě modře. Toto je svět, kde se dvacet minut dělá nábor gerontů jako v Armageddonu na výlet v okruhu asi 40 km, jehož vrcholy jsou 1x vyhlídkový let vrtulníkem nad polem, 1x projížďka tankem, 1x projížďka formulí, návštěva ZOO a noc na zámku. Mají na to ale ještě dost sil? A kdo tohle safraporte všechno zaplatí???? Bohužel je to přes všechny bizarní výjevy celé takové low energy, zdechlé, Magnusek má ty staré herce tak strašně v úctě, že je v podstatě vůbec nerežíruje, jen je nechá repliky odříkat na první jetí bez sebemenší energie - částečně aby je neurazil, částečně aby mu na place neumřeli. Nakonec je tak na SNPS nejzajímavější Magnuskův pokus o očištění svého jména. Po Bastardech byl za nácka, v roce 2022 se přidává k progresivistům. Ano, je to tak: Magnusek has gone woke a Přeučilova postava je gay žijící v láskyplném vztahu s Ivanem Vyskočilem. Přeju jim to. 2/10 ()

bari68

Magnusek je sympaťák, jeho posledným filmom ma celkom potešil, ako aj v úlohe Shoky a Morthy, kde bol dokonalý. Ale tady viacej ako 2* dať je maximum. Film začína celkom sľubne, ale postupne divák zisťuje, že film postáda z dejovej linky a všeobecného konceptu takmer všetko. Zmar dovŕšil záver, ktorý bol doslova  ukážkou trápnosti a nevkusu, tak že aj Troška by sa červenal. ()

Adramelech odpad!

Naprostá trapárna. Coby seniora mě ten film znechutil. Soutěž o největší sračku české porevoluční kinematografie by sice ani zdaleka nevyhrál, ale v první dvacítce by se umístit mohl. ()