M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

konysua

Nedí divu, že když jedna televize odvisílá celý seriál druhá začne znovu a lidi na to pořád koukají. Harmonie mezi herci vytváří veškeré kouzlo a z porce satiry, kterou vám servíruje Hawkie a jeho parťák, by se nabažila celá somálská provincie. Většinu dílů jsem viděl nespočetně krát a doufám, že ještě uvidím. 10/10 ()

migele

Úžasný. Nejspíše nejlepší. Po přečtení knihy Alana Aldy si uvědomíte, že polovina výkonu byla čistá herecká improvizace a že nejtěžší pro ně bylo zachovat vážnost po klapnutí klapky. ()

Shane.Mc

Jednoznačně moje srdeční záležitost a troufám si trvrdit, že jeden z nejlepších seriálů všech dob. Každý díl je skvělý, nabitý trefnými narážkami a hláškami, které nikdy neomrzí ani po pátém shlédnutí a i přes všechny ty vtípky se nezapomíná, že se děj odehrává ve válce. Pro mě 100% ()

RigorMortis

Kvôli tomuto som ešte ako špunt vstával o pol siedmej ráno. Naozajstná klasika, ktorá sa dnes len tak nevidí a titulná skladba ma vždy prenesie do starých dobrých rán presedených pred telkou... ()

Dinsberg

Řeklo by se, že humor, satiru a nadsázku není možné zkombinovat s dramatickým nádechem válečného prostředí. Prvních několik dílů se obulo do korejské války (i války obecně) v duchu ryze ironickém, v duchu nesmyslnosti celého bitevního počínání. Následně jako by tvůrcům došlo, že svým humorem, který je velmi podobný filmovému M*A*S*Hi, dané téma až přespříliš bagatelizují. Původní vízor mobilních doktorů coby notorických násosků, děvkařů a flákačů dostává na frak při první patálii, kterou má divák možnost sledovat. Pak už je nezbývá než uznale pokývat hlavou a uvědomit si, že pro lékaře to byl únik z tragické reality a zároveň obranná hráz, která bránila duševnímu kolapsu. Humor jako obranný mechanismus proti neuvěřitelné blbosti, která mění doktory v řezníky. Seriálu, kromě jedné vady na kráse není co vytknout. Tou vadou je postava Franka Burnse. ()

Paja.93

Asi jsem na to moc mladá nebo nevím. Od malička pokud někde na nějaké stanici běžel MASH, tak to u nás doma tam bylo prostě přeplé a určitě jsem viděla většinu dílů i proti své vůli. Prostě jsem se toho asi "přejedla" už to nemůžu ani čut! A ta znělka mě taky pěkně vytáčí. ()

kotasbk

Jestliže bych měl hledat seriál, který mě jaksi nikdy neoslovil, nikdy jsem se u něj nezasmál a nijak mi nepřišel zajímavý, bude to určitě tento. ()

Davanity

Tenhle seriál mě nikdy neomrzí, hlavně protože má správnou dávku vážnosti a ještě větší dávku vtipu a geniálnosti. Každá postava je skvělá a každý díl něčím jedinečný. Ačkoliv některé poslední díly mě až tolik nebavili tak jako svěží první díly. Nelze nedat plný počet, protože si to tenhle skvělý seriál zaslouží. ()

brzozin

Opravdu povedené dílo, o kterém se původně Železný vyjádřil, že jde o vykopávku, která nesmí na obrazovky. A pak nad ní nadšeně slintal ve své one man show, když viděl koláče sledovanosti. No ale to jen tak na okraj. Vše podstatné už bylo v zásadě řečeno. Tak snad jen maličkost. Kvalita, zábavnost a originalita jednotlivých dílů se dost lišila a ve druhé polovině už seriál prostě ztrácel dech. Tvůrci téma prostě dokonale vytěžili a pak už jsem z toho měl spíš dojem nastavované kaše a opakování už několikrát omletých témat. Proto tomu nemůžu napálit plný počet. ()

Vocoun

Seriálový a těžce nadčasový skvost, který stále nebyl dle mého názoru úplně doceněn. Přiznám se, že jsem nikdy neviděl ten původní film se Sutherlandem, ale seriál mám teda hodně oblíbený. To kouzlo, s jakým dokázali tvůrci skloubit neskutečné hrůzy války a stres, s jakým zápasily jednotky MASHe a přitom stále zachovat tak skvělý místy až nevinný humor, je neuvěřitelné. Postavy jako by byly napsané přímo na tělo všem hercům a každý je ve své roli naprosto neuvěřitelný. Jeden z mála seriálů, který nijak výrazně nepoznamenaly odchody postav ( Ani Trapper, ani Frank ani Henry - všichni sice byli skvělí, ale jejich náhrady jen o málo horší). Samozřejmě postupem času už také není moc co vymýšlet, aby taky jo po 250 epizodách a časem se vtipy, situace i konverzace opakují, ale to neznamená, že to stále není dobré. Jeden z mála seriálů, co udržel alespoň nadprůměrnou úroveň až do konce. Spousta lidí kritizuje místy až hrubý černý humor zejména Hawkeyho, ale dokážete si někdo představit jaké to tam muselo být, aby se člověk nezbláznil? Všechny postavy se vyvíjí, vtipné situace střídají velmi tragické. Seriál ke kterému se vždycky rád vracím. 5* 90% ()

DjsVorel

Nemůžu si pomoct, ale první díly s Trapperem, Henrym a především Kuním ksichtem byly nejlepší. Hlavně oceňuji skvělý dabing. Jeden z mála seriálů, který musím slyšet v češtině. Knop a Kotrbová to namlouvaj naprosto dokonale a sedí to jak prdel na hrnec. ()

knihovna

Čím déle jsem se na to koukal, tím víc mě Hawkey sral. A to doslova. Postupně se k němu přidávala i Marget. Nakonci už to byla pacifistická propaganda. Přitom začátek byl parádní, to se musí nechat a hláška při pokru "Proklatý ďáble, určitě máš jednici" mě rozesmává i po letech. ()

Olafson

U sledování tohoto seriálu si člověk nejlépe uvědomí, jak vlastně stárne (nejen tento seriál, ale především každý člověk). Byly doby, kdy jsem se jako dítě těšil na každý díl, proto si myslím, že je třeba seriál hodnotit podle této doby, kdy byl natočený, veskrze kladně. Ve své době se totiž jednalo o vůbec nejlepší seriál, je však pravdou, že tenkrát ještě dávala televize běžně např. přestávku s koťaty nebo se mohl člověk raději rovnou dívat z okna. S odstupem času se i mně zejména ty části po odchodu McLeana Stevensona jeví být téměř nekoukatelné a přitroublé. Myslím si, že seriál postupně dopadne asi tak jako původní černobílý Randall a Hopkirk, tzn. že si bude pár staříků říkat, jak se jim to kdysi líbilo, když to v dřevních dobách vysílaly všechny televize do zblbnutí, ale nalijme si čistého vína, nadčasové dílo to rozhodně není. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young